-] No. 6. ZATERDAG 18 JANUARI 1896. I Nieuwstijdingen. Zes en twintigste Jaargang. e Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Aan boord r sionneerd vóór de wet van 1877, en voor de l de opbrengst zal strekken ten bate de hulpbehoevende onderofficieren 7 a onder bevel van den kapt.-luit. ter zee A. W. F. C, van Woerden, in den voormiddag van Voor I wijngaarden in den omtrek dier stad, noaf vele namen van straten trouwens vogelnestjes verborgen onder de bladeren. ook nog, geweest. Zoo weet men, dat in het jaar 1184 de boomen en wijnstokken knoppen kregen en uitbotten in Februarihet ooft was rijp in Mei, de druiven in het begin van Augus tus. In het jaar 1289 droegen de meisjes op Kerstmis viooltjes in het haar en in Februari kransen van korenbloemen. In April bloeide te Berlijn de wijnstok, want men had toen -2— —2, waarvan nog vele namen van straten trouwens getuige- allen, die het Kissinger water drinken. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Het is j dat de Tweede Kamer het jaar vol praat, zoo- dat de Eerste zich haasten moet om nog even die hoofdstukken vast te stellen welke waar borgen, dat de gewone gang van zaken is ver zekerd. Voor de andere neemt de Kamer een weinig meer den tijd. Doet zich dit verschijnsel als gezegd is, telkens weder voor, het mag dit jaar vooral bevreemdend heeten, nu van vele zijden met het oog op de behandeling der hangende kies wet de begrootingen meer als credietposten werden aangemerkt. De antirevolutionairen echter waren van een tegengesteld gevoelen en de vertraging is dus ditmaal niet het minst hun te wijten. Intusschen zal die begrooting wel netjes afloopenDe Kamer zal ze in hare sectiën onderzoeken, maar daarbij in openbare behandeling nemen enkele ontwerpen, als de faillissementenwet en ’t voorstel Hartogh, na afdoening waarvan ze een paar weken rust zal nemen, om dan de begrooting definitief ten einde te brengen. De Kamer benoemde reeds een dubbel stel rapporteurs over de begrootings- ontwerpen. De Rijks-middelen hebben over ’t af- geloopen jaar opgebracht bijna een honderd-en- twintig-en-een-half-millioen-gulden, dat is ruim drie millioen meer dan in 1894 en bijna drie-en een-half millioen meer dan de raming. Voorzeker geene ongunstige uitkomst 1 Tot dit meerdere werkten vooral mede de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten, de invoer rechten en de successie-rechten. In de nog altijd stikdonkere zaak^van den moord op den jongen Hoogsteden, te Rot terdam, iets dat een lichtstraaltje kan worden een anonieme brief aan den officier van justitie. De schrijver er van wordt door den officier dringend opgeroepengeheimhouding wordt toegezegd. (N. v. d. D.j VEERDIENST STAVOREN- ENKHUIZEN. De stoom booten varen weer geregeld in de beurttusschen StavorenLeeuwarden loopen nu treinen weer. De politie te Utrecht heeftop aanwij zing van den Commandant der Brigade ma rechaussee te Sloten, prov. Friesl., een man in hechtenis genomen, die verdacht wordt zich in laatstgemelde plaats aan diefstal van nieuwe kleedingstukken te hebben schuldig gemaakt. nis afleggen. In het jaar 1572 botten in Ja nuari de boomen uit, en in Februari waren de In 1 zoo zacht, dat de kachels niet gestookt behoefden te worden, en bloeiden in Februari de boomen. 14 dezer te Malta aangekomen, was alles wel. Het gerechtshof te Amsterdam heeft met bevestiging van het vonnis der rechtbank, den Engelschman Seager, wegens diefstal van bank biljetten aan de Kas vereen iging, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaren. - Bij Kon. besl. zijn benoemd: 1°. tot leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wage- ningen en directeur van de afdeeling Land bouwschool dier Rijkslandbouwschool J. van Dam, thans leeraar aan laatstgenoemde inrich ting; 2°. tot leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen en directeur van de afdeeling hoogere burgerschool dier Rijkslandbouwschool D. J. Andreae, thans leeraar aan laatstgenoemde inrichting, tevens belast met het bestuur der aan die instelling verbonden hoogere burger school met driejarigen cursus. Het Leger des Heils heeft namens H. M. de Koningin Regentes het volgende schrijven ontvangen ^Ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin- Regentes heb ik de eer aan het bestuur van bet Toevluchtsoord voor dakloozen te ’s Graven- hage, afdeeling van Het Leger des Heils, inge sloten, namens Hare Majesteit te doen toekomen een bedrag van honderd en vijftig gulden, als bijdrage ten behoeve van genoemde mensch- lievende inrichting. Het bijgevoegde ontvang bewijs zou ik gaarne, geteekend, aan mijn adres terug ontvangen. De particuliere secretaris van H. M. de Koningin-Regentes S. M. S. de Ranitz.” Ongelukkige Spoorweg-beambten. Maan dagavond viel een stoker te Breda, juist toen een locomotief aankwam, met het gevolg dat den man een hand werd afgereden. Den volgenden nacht kwam te Gouda een ambtenaar van de Staatsspoorweg Maatschappij op de baan om het leven, terwijl de ochtend daarop bij Scheveningen een tramconducteur van de Hollpndsche Spoorweg Maatschappij door een tramtrein de beide beenen werden afgereden. In een terp te Wetsens heeft men bij het afgraven op eene diepte van ongeveer 3 M. een 500 tal grootere en kleinere stukken barnsteen van allerlei vorm en kleur gevonden. Dinsdag zijn tal van arbeiders uit Scho- terland naar hunne werkgevers in de venen van Schotland vertrokken. Eerstdaags ver- trekken er meerderen, onder wie zelfs geheele UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM k Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur, Terwijl geheel Natuur rust, althans dit zou men om dezen tijd mogen verwachten, terwijl de Tweede Kamer vacantie houdt, niettegenstaande vele barer leden het land af reizen om politieke preeken te houden, terwijl, enz., vergadert in de Hofstad de Eerste Kamer om het werk der Tweede over te doen en bijna alle hoofdstakken der Staats- begrooting voor het reeds ingetreden jaar na te gaan en na eenigen tijd in ’t openbaar te bespreken en dat zal wel het einde zijn, vast te stellen. Dit werk behoorde echter reeds voor 31 December j.l. afgedaan te zijn. Maar ’t is niet de schuld der Eerste Kamer, dat zij als met den mosterd na den maaltijd komt. zoo langzamerhand usantie geworden, Door het gerechtshof te Leeuwarden is, ter vervulling van een vacature van raadsheer in dat collegeopgemaakt de navolgende al- j van aanbeveling: jhr. mr. J. Schuurbecque Boeijemr. R. A. Fockema en L. D. W. Losecaat Vermeer, rechters in de arrondissements-rechtbanken te Middelburg, Assen en Leeuwarden. Woensdagavond woonden de Koninginnen en prinses Elizabeth in het gebouw T Kunsten en Wetenschappen te ’s-Gravenhage een zeer goed geslaagde uitvoering bij van de Onderofficiers-Vereeniging Door Eendracht- Bloeiend, van het regiment grenadiers en jagers, waarvan -- Blijkens bij het Departement van Marine van ontvangen bericht, is Hr. Ms. korvet Alkmaar, celle, die indertijd veel in den Figaro schreef en ook over Bismarck’s verblijf in de badplaats Kissingen de volgende ernstig bedoelde, maar niettemin zeer komische beschrijving gaf: »De ijzeren kanselier bewoont een oud huis, tamelijk ver van de kurzaal, een afschuwelijk, zonderling gebouw, met een rood dak, groene vensterluiken en gele deuren. De vertrekken van den kanselier gelijken veel op het magazijn van een uitdragerzoo opgepropt zijn ze met een menigte dingen, die heelemaal niet bij el kaar passen en van ouderdom haast ineenvallen. De groote Staatsman geeft kleine diners van vijf a zes couverts, waarbij wegens de afwezig heid van mevr. Bismarck de vrouwen zijn uit gesloten. Bij deze diners is men gedwongen, daar de stoelen alle verschillend zijn van grootte en vorm, reisdekens en doeken te baat te nemen, om ten minste eenigzins gemakkelijk aan tafel te zitten. Het gewicht der politiek heeft Bismarck niet magerder gemaakt; hij is nog driemaal zwaar der dan Gambetta. Hij kan niet meer in een fauteuil zitten. Men moet voor zijn bord een kleine sofa plaatsen. Aan zijn voeten ligt zijn groote hond Tyras. De Prins draagt op deze diners geen zwart gewaad, maar een wijd wam buis van laken, dat hem heel gemakkelijk zit. De artsen gelasten een zeer streng dieet voor Maar gewoon alles voor zijn wil te doen bukken, meent de Germaansche albedwinger, dat ook Esculaap voor hem. moet buigen, hij bekreunt zich zoo goed als niet om de voorschriften van Aan de Nederlandsche Bank is wegens te verstrekken voorschotten in onderpand ge geven een bedrag van f 6.000,000 in schat kistbiljetten voorts was in omloop een bedrag van f 4,400,000 in schatkistpromessen. Het Parijsche sComité voor de bescher ming der Fransche belangen in Transvaal” heeft een resolutie aangenomen, waarin aan de regeering wordt verzocht, er bij Engeland vriendschappelijk op aan te dringen het Charter van de Chartered Company in te trekken. Tevens wordt der Fransche regeering verzocht een oorlogschip naar Lorenzo-Marquez te zenden en de Portugeesche regeering te steunen in haar strijd voor haar Afrikaansche koloniën tegen bedoelde Company, Als een merkwaardig staaltje van de van betrouwbaarheid der Engelsche pers kan dienen, i dat de Pall Mall, welk blad naast de Times het giftigste was, erkent dat het tot corres pondenten had de hoofden der uitlanders- beweging. Nu die heeren gevangen zijn ge nomen, is het blad van berichten verstoken. Schouwburgbranden. Het te Milaan verschijnend blad 11 Trovatoremaakt een lijst openbaar van de in 1895 verbrande schouw burgen. In Januaride schouwburg te Annecy, in Frankrijkde schouwburg te Milwaukee, in Visconsin Noord-Amerika)de schouwburg te Saragossa, in Spanje. In Februari: het Theater des Variété’s te Legnano, in Italië. In MaartDe koninklijke schouwburg te Glasgow, in Schotland. In Mei: Het Politeama Adriano in Rome. In Juni: het Theater-Jacob te New-York, in Amerika. In Julide keizerlijke schouwburg te Bonn, ‘o"ok"de bekende Fransche schrijfster Etin- in Duitschland. In December: het Lyrisch Theater te Buka- rest en het Nationaal Politeama te Buenos Ayros. Dat is te samen tien schouwburgen in het jaar. II Trovatore vindt dat niet veel. Bij de bijeenkomst van het Parlement is de Engelsche regeering van plan, uitvoerige mededeelingen te doen over de Armenische, de Transvaalsche en de Venezuelaansche quaes- tiën. De grensregelingscommissie, in de Ver- eenigde Staten benoemd, zal dus weldra weten, welk standpunt de Engelsche regeering in dezen zal innemen. Zachte winters in vroegeren tijd. Wij beleven dit jaar een zeer zachten winter, maar er zijn, blijkens een statistiek in een Duitscb blad veel vaker zachte winters, en veel zachter Van den winter voor juist honderd jaar 1795 1796 hebben we reeds melding gemaakt. Gedurende dit jaar zullen zoo mogelijk, 32 militaire schrijvers worden uitgezonden naar het leger in Oost-Indië. Omtrent de nieuwe geweren deelt men aan de N. R. Ct. mede, dat de levering be paald is als volgt: 17 Mei 2000, 17 Juli 8000 en 15 Augustus 47,000 geweren, zoodat in Augustus de wapening van het leger reeds vol tooid zal zijn. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvingen bericht is Hr. Ms. fregat Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel den kapitein ter zee, W. E. Hazenburg, den 13en dezer van Batavia vertrokken, tot bet aanvaarden van de terugreis naar Neder land. De brieven van Goethe aan Charlotte Von Stein zijn voor 77,000 Mk. gekocht voor het Goethe-Museum te Weimar. De Keizer droeg 7000 Mk. bij. De gewezen Chineesche pachter van opium in de residentie Banjoemas over de jaren 1875, 1876 en 1877 en zijn borg mogen den achterstand van dien pachter, ten bedrage van f 76,783,42 aanzuiveren bij payementen van f 50 ’s maands. Daar kunnen ze, zoo er geen rente wordt berekend, honderd en tien jaren over doen In China zelf zou men hen vermoedelijk de keus laten tusschen dadelijk betalen en ont hoofd worden. En tien tegen een, dat ze dadelijk betaalden Bismarck in Kissingen. Hij slaat er een Fransche slag in, zegt men wel. Dat deed gezinnen, naar Duitschland. ter vervulling van j phabetische lijst sedert Donderdag mr ook alle en vogelnestjes verborgen onder de bladeren, minderen van het Nederlandsche leger, gepen- 1622 was Januari in Noordelijk Duitschland hier gevestigde 3e sectie van het Metalen Kruis. ■K- B tllltllIIAlII mill lllllll III! [SI I Ml. f FR I 1 i’ r ;s n 1 II ei „j

Friso nl | 1896 | | pagina 1