r/z oje 18 Januari 1896. No. 7. WOENSDAG 22 JANUARI 1896. Zes en twintigste Jaargang. One, iat. Buitenlandsch Nieuws. i on- Officiéél gedeelte. vorderingen ten laste der gemeente, over het dienstjaar 1895, voor den 1 Februari e.k. ter Secretarie der gemeente zullen worden ingewacht. In de spiegelzaal te Versailles. L l Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. uur. H. gen iek, ien ico de groote gebeurte- de machtige hoofd ig als nu. Men moet hierbij in bet oog houden dat de I Ie n TURKIJE. Het blijkt waar te zijn, dat Koningin Victoria in haren eigenhandig ge- Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent. Prjjs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 oents Voor eiken regel meer 7} cent. By abonnement is de prijs belangryk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Terwijl het beleg op het einde liep, had er te Versailles, waar Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. In zijn werkje De Wereldhistorie, 2e. deeltje, uitgave van Noordhoff en Smit te Groningen, welke deeltjes wjj ruimschoots kun nen aanbevelen. UIT GE VEB: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM ons toe, geachte lezers en lezeressen, van den heer O. wegens minder ernstige vergrijpen, en van BURGEMEESTER en WETHOUDERS WORKUM, brengen ter kennis van hebbenden, dat de Workum, 7 Januari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. J. VISSER, Burgemeester. J. OUDEBOON, Secretaris. king van kostuum de Union-Jack en een nationaal wordt deze ode op Jameson die volgens een critiek-lustig blad zijn ernstigste bestraffing is, in het Alhambra van het tooneel af gezongen, onder begeleiding van de noodige bombarie militaire muziek. En terwijl Jameson tot militairen held verheerlijkt is, wordt Chamberlain overal toegejuicht en ge- ovatied als the man of the hour. De volunteers maken of verklaren zich strijdvaardig, de vloot wordt op parade uitgestuurd en een minister, zoo weinig oorlogzuchtig als onze filosoof Bal- We gaan thans op den middag van Januari de prachtige Spiegelzaal in ’t paleis te Versailles binnen. In ’t midden der zaal zien we een altaar met rood bekleed. Daarop vertoont zich een reusachtige afbeelding van ’t ijzeren kruis. De geestelijken van het 3e leger staan om het altaar geschaard. Aan ’t einde der zaal is eene verhevenheid aangebracht. De vaandels en standaarden van het leger, dat Parijs insluit, zijn er op geplaatst. Ze vormen een even ongekunstelde als schoone versiering. De ruimte is gevuld met officieren en soldaten. Op de verhevenheid voor de vaandels trekt de grijze, maar nog krachtige koning Wilhelm het eerst onze opmerkzaamheid. Een breede schitterende stoet van duitsche vorsten, staatslieden en generaals staat ter rechter- en linkerzijde van hem geschaard. Onder hen merken we het nobele gelaat van den kroonprins van Pruisen, de kale kruin van den graaf von Bismarck en de scherpe strenge hekken van den grooten leider van den oorlog, graaf von Moltke, op. Waartoe die indrukwekkende vergadering in de Spiegelzaal? We zullen het hooren uit den mond van koning Wilhelm. Hij opent den mond en leest de oorkonde voor, waarbij verklaard wordt, dat het Duitsche rijk hersteld is. Thans neemt de graaf von Bismarck het woord. Hij leest de proclamatie aan ’t Duitsche volk voor waarbij koning Wilhelm verklaart dat bij de hem aangeboden waardigheid keizer des Duitschen rijks aanvaardt. De groothertog van Baden heft den kreet aan »Lang leve zijne majesteit, keizer Wil helm De geheele vergadering: prinsen, staatslieden, officieren en soldaten herhaalt met geestdrift die woorden. Het Duitsche keizerrijk is weer opgestaan, na een sluimering van 64 jaar. DUITSCHLAND. Zaterdag werd in het Slot te Berlijn en in eene menigte andere plaatsen van Duitscbland de 18e Januari 1871 herdacht; de gewichtige dag uit Duitschland’s Koninginnen te Versailles, in de Spiegelzaal van 7 proclameerd, de koning van Pruisen tot Duitsch Keizer uitgeroepen werd. Hoe daar de grijze Koning Wilhelm stond, omringd door zijne krijgsoversten, zijn grooten kanselier en Duitsch- land’s Vorsten dat indrukwekkende tooneel is welbekend uit de reproductiën van Anton von Werner’s groote schilderij. die als geschenk j der Duitsche Vorsten aan Keizer Wilhelm in het Slot te Berlijn prijkt. De Keizer heeft op dezen gedenkdag kwijt schelding van straf verleend aan alle militairen, die tot lichte straffen (beneden zes weken vrij- heidsberooving of 50 mark boete) veroordeeld four, verklaart in het publiek, dat Engeland waren wegens minder ernstige vergrijpen, en nooit zoo’n uitnemende vechtmachine geweest andere Duitsche Vorsten hebben dat voorbeeld gevolgd. uicu uivev uiciuy iu uo» uvg De Keizer las een plechtige oorkonde voor. Engelschen verbazend kunnen opsnijden. Bij de zinsneden betreffende prins Bismarck en den vrede werd de voorlezing door toejui. 18 chingen onderbroken. Vervolgens greep de Keizer het vaandel van het eerste garde-regi ment en zeide met verheffing van stem: »Met het oog op dit eerwaardige veldteeken dat op eene tweehonderd-jarige roemrijke ge schiedenis kan bogen, hernieuw ik de gelofte om voor de eere van volk en land op te komen zoowel naar binnen als naar buiten. Eén Rijk, één volk, één God.” Ten slotte stelde de heer Leichenfeld een hoera” op den Keizer in. Berlijn vierde den feestdag in een vaderlands lievende, opgewekte stemming. De bladen be groeten den vierdag in bijzondere, aan de ge denkwaardige Keizer-proclamatie van Versailles aansluitende artikelen. Tal van feestelijkheden hebben reeds in den loop van den dag plaats gehad, met name in de scholen en aan de land bouwkundige en technische hooge scholen, de universiteit enz. Ten Raadhuize hield de opper-burgemeester Zelle een feestrede. De stad is overal feeste lijk versierd. Men had buitengewoon talrijke toebereidselen voor de illuminatie getroffen. Het weder was regenachtig. FRANKRIJK. De socialisten en radicalen zijn ontevreden over den uitslag van de ver kiezing der vice-presidenten. De Temps en de Débats trekken er de les uit dat de rijkste republikeinsche partijen in de Kamer de meer derheid niet hebben en dat hunne geestver wanten er alles behalve eene quantité négligeable zijn. Het eerste wist men reeds lang; bij de tweede stelling zal de minister president Bour geois allicht malicieuselijk geglimlacht hebben. Hij denkt er niet aan, bet voortreffelijke centrum te sverwaarloozen,” gelijk bij er niet aan twijfelt, dat het ook weder zijn zin zal doen, gelijk het tot nog toe gedaan heeft. Of heb ben de ^gematigden” niet zonder slag of stoot den radicaal Brisson als voorzitter laten her kiezen, ja mede herkozen’ Voorwaar dat de Lanterne en hare medestanders nog niet te vreden zijn is een bewijs dat zij verbazend veeleischend zijn. ENGELAND. De natuur is voor den tijd van het jaar bijzonder opgewekt, en het Engelsche volk schijnt in gelijken toestand te verkeeren. Het publiek in theaters en Music- halls vliegt op bij elke toespeling, en meer, op zoogenaamde vaderlandslievende, imperialisti sche neigingen en gebeurtenissen. De nieuwe betaalde lijfpoëet der Koningin heeft zijn car rière geopend met een ode, verheerlijkend Lodewijk XIV, het Duitsche Keizerrijk ge- sJameson s raid tot a ride, en met medewer- Zaterdag, 18 dezer, was voor onze Oostelijke naburen, de Duitschers, een belangrijke feest dag. Men vierde dien dag het vijf-en-twintig- jarig bestaan van het nieuwe Duitsche Keizer rijk. Het nieuwe! Immers het oude was door den grooten Na poleon, »de kleine korporaal” reeds in 1807 omvergeworpen. En dat oude had eene ge schiedenis van een betrekkelijk groot aantal eeuwen. Op school leerden we ’t reeds hoe paus Leo III, den Frankiscben koning Karei de Groote zoo ongeveer in ’t jaar 800 onzer christelijke jaartelling uitriep tot Keizer van het Heilige Westersche Roomsche Keizerrijk. Een verbazend lange titel, waarvan de woorden »Westersch Roomsche” herinneren aan eene poging tot herstel van het ruim drie eeuwen vroeger reeds ingestorte Westersch Romeinsche Keizerrijk, terwijl we verder de qualificatie sHeilig” maar buiten bespreking laten. Enfin, na tal van wisselingen is daar zoo langzamer hand uit gerijpt bet oude Duitsche Keizerrijk, in welk rijk wel geene erfelijke opvolging be stond en de keizers door een zevental keurvor sten mochten gekozen worden, maar waarin de vorsten van Boheme toch zoo op den duur een belangrijk overwicht kregen. Na de kuur van Napoleon I vernietigd, kwam het Duitsche Rijk hersteld te voorschijn onder Oostenrijks opper macht en we herinneren ons nog als gisteren, hoe ook dat rijk weder uiteen spatte. Oostenrijk had een mededinger gekregen. De keurvorst van Brandenburg, de bekende Frederik, had zich 18 Januari 1701, tot koning van F groote oude Frits De Pruisische vorsten waren militair in hart en nieren en zoo zij eene macht, die niet te versmaden viel, rijke plechtigheid plaats over Duitschland betrof, naar den kroon en als ze zoo samen aan Denemarken in 1864 den oorlog verklaarden om Sleeswijk-Holstein te en I j bemachtigen, dan is juist deze zegepraal de in het hart oorzaak van verwijdering tusschen de beide rijk, overwinnaars. We zien, hoe ze twee jaren later elkander in de haren vliegen en hoe deze strijd de ontbinding van het toen bestaande Duitsche Keizerrijk tengevolge heeft. Oostenrijk moet zich terug trekken, Pruisen domineert. Een aantal kleinere staatjes vormen met hem den Noord Duitschen Bond; Beieren, Wurtemberg en Baden bleven onafhankelijke Zuid-Duitsche Staten. Duitscbland was alzoo gebroken. Eene onverschoone gelegenheid voor Napoleon Hl om zijne Franschen afleiding te bezorgen, Zjjne regeering verlangde voortdurend de gren. zen tot den Rijn uit te breiden. Eene oorzaak om den strijd te beginnen was weldra gevon- van den, toen de Spanjaarden na het verjagen van belang- koningin Isabella II een nieuwen koning zoch ten en daartoe het oog lieten vallen op een prins van Hohenzollern, een verren bloedverwant van den koning. van Pruisen. Wij weten, hoe deze monarch zijn bloedver want verbood den Spaanschen troon te beklim men, maar ook, hoe hij fier Napoleon III af wees, toen deze hem den eisch stelde ook voor ’t vervolg te beloven, dat nooit een Hohen zollern koning van Spanje zoude worden. Deze afwijzing had den bloedigen krijg tusschen Frankrijk en Pruiesen tengevolge; een krijg, die op de vernedering van den eischer uitliep en Pruisen verhief; een krijg, die Duitschlands éénheid wrocht en 18 Januari ’71, voor vijf- en twintig jaren dus, in het hart van het vijan delijk land het cement zoowel als de steenen leverde voor de grondvesting van het nieuwe Duitsche Keizerrijk in zijne tegenwoordige ge daante. Staat dat we U hier aan de hand Baas(*) verplaatsen in de Spiegelzaal te Ver sailles, op 18 Januari 1871. 18 Januari 1871. Niettegenstaande de kracht der Franschen bij Metz en Sedan gebroken was, hield de regeering der nationale verdediging, de opvolg ster van het keizerrijk, den strijd heldhaftig vol. De Franschen hoopten zoo lang weerstand te bieden, dat de Duitschers door uitputting ge noodzaakt zouden zijn om af te trekken. Hun hoop was ijdel. Geen oogenblik gaven hun tegenstanders een blijk van zwakheid. Overal in ’t noorden, het westen en ’t zuiden zegevierden hun wapenen over de massa’s on geoefende Franschen, die onder Faidherbe, Chanzy en Bourbaki tegen hen in ’t veld ge- I bracht waren. Evenmin kon de strenge koude van 1870 ’71 de Duitschers in hun zegevierenden tocht stuiten. Ze sloegen al spoedig na nis te Sedan het beleg om stad van Frankrijk, Parijs. Ook deze stad zou voor hun beleid, moed en standvastigheid o bukken. Pruisen gekroond. Zijn kleinzoon was de Terwijl het beleg op het einde liep, had er geschiedenis, toen in het Paleis der Fransche --koning Wilhelm van pruiseD ontwikkelden zijn hoofdkwartier gevestigd had, een luister- Ll. j o r-de herstelling van Pruissen stak Oostenrijk, wat de heerschappij het Duitsche rijk met koning Wilhelm als keizer. Napoleon III was den heilloozen oorlog be gonnen met het doel om Pruisen te vernederen bij gevolg Duitschlands kracht te breken t van zijn rijk werd bet Duitsche maar op veel hechter grondslagen dan het voormalige, hersteld, met Pruisens koning aan ’t hoofd. Reeds was de eenheid van Duitschland in den vollen zin van ’t woord tot stand gekomen. Het bloed in den strijd tegen Frankrijk gestort was het kostbare cement, dat Noord eu Zuid tot een geheel vereen igde. BUD VOOR FRIESLAND. FRISO HIJ II' H WVERTEWIE- iOON, n.

Friso nl | 1896 | | pagina 1