Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. Goudland, of zooveel meer voor I De scheepvaart land- De Sneeker booten P1 ec ni ec te 1 t e< 7 ei al 4 sc zc d< l I A di zc r v g V d e e si n zi ic d tc E zi k en in handen schreven brief aan Abdoel Hamid den Sultan in vriendschappelijke, maar besliste bewoordingen heeft te kennen gegeven, dat, indien de onge regeldheden voortduren en de hervormingen niet ten uitvoer worden gelegd, zijn troon ge vaar zou kunnen loopen. NOORD-AMERIKA. Van goederhand wordt verzekerd, dat de commissie des Senaats voor buitenlandsche aangelegenheden aangaande de definitie van aanknoopen, delen verkrijgen kaansche vasteland door buitenlandsche mogend heden, zal worden aangemerkt als eene weinig vriendschappelijke handeling, welke de Ver- eenigde Staten niet zouden gedoogen. In geval eener regeling van grensgeschillen op ’t Ameri kaansch vasteland tusschen eene vreemde mo gendheid en een of andere Amerikaanschen staat, door scheidsrechterlijke uitspraak of op andere wijze, zouden de Vereenigde Staten alleen te oordeelen hebben of Monroe’s leer door znlk eene regeling mocht geschonden zijn. VENEZUELA Eenige dagen geleden, her innert men zich, werd gemeld, dat gewapende Venezolanen in grooten getale trokken naar het stroomgebied derCuynni tusschen Groot Britannië en Venezuela in geschil. Thans ontvangt de World een dépêche uit Caracas met het bericht, dat van den anderen kant de Engelschen weder troepen met twee kanonnen naar die streek hebben gezonden. De bevelhebber der militie, kolonel M’Innis, moet de expeditie aanvoeren. Van Trinidad wordt gemeld, dat deze krijgs macht gaat naar de uiterste grens van het gebied, waarop Engeland aanspraak maakt. CUBA. Uit Havanna wordt gemeld, dat de partij van de constitutioneels Unie en de her- vormingsgezinden op Cuba overeengekomen zijn de vervanging van maarschalk Campos te vragen en in dien zin aan de Regeering een telegram gezonden hebben. De autonomisten wenschen den maarschalk gehandhaafd te zien. De Regeering wacht met het nemen van een beslissing op een dépêche van den maarschalk in antwoord op baar vraag, of hij geneigd was zijn militaire politiek te veranderen. van partijen kan in zekere omstandigheden, doch alleen in het parlemen tair leven, geoorloofd zijnnu en dan is het zelfs onvermijdelijk, wanneer bijv, alle opposi tiepartijen, hoe verschillend ook onderling van meening, bij een stemming hetzelfde afkeurend, votum hebben uit te brengen. Het is echter een even verfoeilijk als verderflijk beginsel, als uitgangspunt voor een nieuwe partij, die zich in den boezem der natie zelve vormen wil. Hoe scherper programma, des te meer afsluiting van anderen, des te grooter isolement. Een partij daarentegen die, nadat ze haar programma met de meeste beslistheid en duide lijkheid laat ons zeggengroote opzettelijke onhandelbaarheid heeft geredigeerd, al da delijk begint met zoetsappig en overdreven handelbaar de hand te reiken aan principieele tegenstanders, om elkander wederkeerig een bandje te helpen tot bereiking van macht, toont niets dan eigen gemis aan levensvatbaarheid en gebrek aan ernst. Zij begint met haar eigen programma ontrouw te worden. Door zoodanige handeling heeft de Radicale Bond alle aanspraak op achting en sympathie verbeurd. Verzonden werden 451 postpakketten en ont vangen 1389. Het kantoor verzond 1273 postwissels met een bedrag van f 20978.96 en ontving 155 tot een bedrag van f 3264.40. 123 aangeteekende brieven werden verzonden, waarvan 55 met een aangegeven waarde van f 16297, ontvangen werden 55, waaronder 26 met eene a. w. van f 8146 30. Ter invorde ring werden aangeboden 544 wisseleen quitantiën tot een bedrag van f 4519.10. 18 pCt. van dit bedrag werd niet betaald. Aan de rijks- postspaarbank hadden 183 inlagen plaats tot een gezamenlijk bedrag van f 4999. Het kantoor verkocht in 1895 voor f 1155.165 aan zegels, briefkaarten en formulieren. OOSTSTELLINGWERF, 17 Jan. Daar vele arbeiders hier thans zonder werk zijn is het voor sommigen eene uitkomst, dat zij elders werk kunnen krijgen. Zoo zijn hier in de laatste dagen onderscheidene werkeloozen aan geworven voor Pruisen, om daar werkzaam te zijn aan een spoorweg. Bij open weder vinden zij er geregeld bezigheid en kunnen er daags van f 1.25 tot f 1.50 verdienen. Omdat zij in keeten worden gehuisvest, behoeven zij voor levensonderhoud geen groote sommen te beste den en kunnen dus wel iets oversparen. Fr an. Ct. jongens vriendelijk op den schouder klopte. De proeven met het gasgloeilicht worden door de Staatsspoorwegmaatschappij voortdurend voortgezet. Nadat de stations Arnhem, Tilburg, Amsterdam, Dordrecht en Breda van dat licht zijn voorzien, zijn thans de stations Den Haag, Maarssen en Culemborg aan de beurt. Bij die proeven wordt gebruik gemaakt van de stelsels die door Selten, door Reese en door Kinder- mans in den handel zijn gebracht. Door een rechercheur te Amsterdam is naar het politiebureau gebracht een 18-jarige handelsbediende, die aan het agentschap van het ministerie van financiën in de Dwars- j een gedeelte van een muntbiljet van f 10 ter inwisseling aanbood, terwijl dit eenigen tijd geleden reeds had plaats gehad met de andere helft vau dat biljet door een ander persoon. Eene belooning. H. M. de Koningin- Regentes beeft den seinwachter Fakkeldy, die voor van toen een sneltrein in aantocht was, waarbij hij zelf door den trein werd geraakt, een prachtige zilveren medaille met getuigschrift geschonken. Na acht jaren. Onze lezers zullen zich nog hei spoorwegongeluk bij Ruinerwold her- innerendat in den avond van den 2den Januari 1888 plaats had, toen een van Meppel komende sneltrein in botsing geraakte met een gewonen trein van Groningen. Bij die gelegen- j eenigen tijd te Duivendrecht het kind een blokwachter met levensgevaar redde, sedert volgden de tjalken bij tweeën en drieën «van uit” Holland. Een groot verschil voor zeker met heden voor 8 dagen, toen eenige jongelieden uit Warns nog per schaats naar Galamadammen gingen. BALK, 21 Jan. Sedert eenigen tijd is in het logement »de Zwaan” alhier, kastelein de I heer J. Rijpkema, een zesbalsbiljartwedstrijd loopende, waarbij reeds menig prachtig partij is gemaakt. Thans zijn er in ’t geheel ruim 500 partijen a 10 cent gespeeld; het hoogste 1 aantal punten is 378, gemaakt in 2 seriën der Loeff te Groningen, eene grondige studie hieraanvolgende aantal is 375, gemaakt in 3 seriën. De wedstrijd wordt gespeeld in 3 seriën door ben, die niets hebben gewonnen of niet meer dan één klein prijsje of premie. Prijswinnaars hebben slechts recht op 2 seriën, terwijl de heer Terpstra te Ferwerd enkel in één serie mag spelen. BAKHUIZEN, 20 Jan. Door het postkantoor alhier werden in 1895 ontvangen en besteld: 8255 gefrankeerde brieven, 57 ongefr., 3761 briefkaarten, 31371 drukw. en 745 dienstbrieven. moest maken omtrent den veiligheidsdienst op de spoorwegen en de rapporten van den Raad van Toezicht op de spoorwegen en van den directeur-generaal der Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen, hem aanleiding hebben gegeven tot het stellen van twee uit voerige nota’s. Voor de Maatschappij trad als pleiter op jhr. mr. E. N. de Brauw van ’s-Gravenhage. De uitspraak is bepaald op 4 Maart a. s. De miliciens der infanterie van de lichting 1895 van het garnizoen te Amsterdam, die niet voor het blijvend gedeelte bestemd zijn, gaan 29 Februari a.s. met groot verlof; de anderen blijven tot 15 Ju’i, met dien verstande dat na dien datum bij elk bataljon nog 60 miliciens moeten blijven tot 15 Augustus. Naar men reserve worden uitgebreid en vormen van een detachement artillerie, dat garnizoen zal hebben te Zutfen. De te Nijmegen garnizoen houdende afdeeling der reserve zal een muziekcorps rijk worden. De Koningin Regentes heeft een gift van f 100 doen toekomen aan de Vereeniging De Stuers, die zich ten doel stelt de verschaffing van kunstledematen aan behoeftigen. Zaterdag werden te Rozendaal weer 126 waggons vee uitgevoerdop 8 na alle voor België. Tengevolge van tongblaar bij 2 runderen op den stal van den veefokker D. op ’t Land te Rietveld nabij Woerden, is men overgegaan tot slachting van 63 vette koeien en ruim 200 varkens. Het geslachte vee wordt daarna publiek verkocht. Bij haar wandeling op den Ouden Sche- veningschen weg ontmoette H. M. de Konin gin Regentes Vrijdag een klasse leerlingen, onder leiding van hun gymnastiek-onderwijzer. Deze deed de kinderen halt houden en zich in. gelid opstellen. Hare Majesteit bedankte voor deze attentie door een der meisjes in de achterste rij een hand te geven, terwijl prinses Officieele berichten uit Havanna melden, dat Elisabeth die H. M. vergezelde een der generaal Luque een kampement van de opstan delingen bij Angostera heeft verrast. De op standelingen namen, met achterlating van paarden, wapenen en ammunitie, de vlucht. Uit Madrid wordt later geseind, dat generaal Polavieja maarschalk Campos zal vervangen als bevelhebber der Spaansche troepen op Cuba. Oneetbaar. Dochter (thuis komend van een avondpartijtje'). Mama, ik heb een geduchten eetlust. Moeder. Hebben ze dan niets geprensenteerd? Dochter. Alleen het pas geboren kindje. Gelijk de verschillende instrumenten in een orkest, hoewel op zich zelf staand, toch te zamen tot een schooner geheel ineen smelten dan elk afzonderlijk geven kan, zoo moeten de gaven van verstand en hart elkander de hand reiken om het iudividueele leven rijk en geluk kig te maken. Dij luist waar het naar toe moest. Zeg nu eens oprechtstel je vertrouwen in me Natuurlijk maar ik heb tot mijn spijt mijn portemonnaie thuis gelaten. De Arnhemsche over den Radicalen Bond. Ofschoon het oordeel niet nieuw is en ook te Amsterdam meermalen geveld, voelt de Arnh. Ct. behoefte naar aanleiding van het program der Liberale Unie, waartegen ook het Geld. Lib. blad heel wat bezwaren maakte, haar meening nog eens te preciseeren over het program van den Radicalen Bond en de radicalen. Wat goed gezegd is kan men niet genoeg herhalen, vandaar dat wij ons tot echo er van maken. Geheel voor ons zelven sprekende, hebben wij het hoofdbezwaar tegen den Radicalen Bond dat ons alle toenadering en samenwerking be denkelijk en onraadzaam deed achten, niet uit sluitend, zelfs niet hoofdzakelijk gevonden in zijn programma, maar in het beginselloos heulen van deze gemanqueerde partij met allerlei par tijen en groepen, welker programma lijnrecht tegenover het hare stond. In spijt van het scherp, kantig gesteld programma van die partij, die men geleid zou meenen door de bekende spreuk: «mijn hand tegen allen, aller hand tegen mij,” heeft gedurende baar kort leven nu hier, dan daar diensten aangeboden, is ze heden met Katholieken, morgen met anti-revolu- tionairen samen gegaan, uit een zenuwachtige haast om toch maar de handen aan de bank te krijgen, die aan het fraaie programma, alle beteekenis ontnam. Het samengaan De Minister van Oorlog beeft bekend gemaakt dat officieren, die over willen gaan bij het wapen der koninklijke marechaussée, zich met zorg moeten toeleggen op het bestu- deeren der wetten, welke op politiezaken, enz. betrekking hebben. Zij zullen niet bij dat wapen mogen overgaan, voor zij gedurende eenigen tijd werkzaam gesteld zijn geweest onder een der divisie commandanten der mare- Monroe’s leer, verklaart dat hetchaussée. met geweld of door andere mid- van grondgebied op het Ameri Het welbekende Tijdschrift Eigen Haard, uitgave van de te Amsterdam gevestigde Naamlooze Vennootschap van dien naam onder redactie van Jo. de Vries, Dr. E. D. Pijzel. Dr. E. van der Ven en E. S. Witkamp is bij den aanvang van zijn twee-en-twintigsten jaar gang getrouw gebleven aan zijne traditie: verscheidenheid en degelijkheid van inhoud en fraaie illustration te geven. De eerste nummers bevatten o. a. het begin van een roman van Louise B B, >Een misdeelde,” een nagelaten artikel, van Prof. Dr. P. J. Veth over de Maleiers in de Kaapstad, Een kijkje in de Marinierskazerne te Amsterdam, met mooie teekeningen van H. M. Krabbé eene goed geslaagde reproductie van een schilderij van J. Maris (Botter op bet strand,) en ten j bewijze dat de actualiteit niet uit het oog verneemt zal de koloniale wordt verloren een artikel. «De strijd om wel door het het Goudland,” met vele afbeelingen van Johannesburg en portretten van de bij dezen strijd betrokken personen. Door wijlen den heer E. W. van Broek- huijse, vischhandelaar te Haarlem en daar den 7en December j.l. overleden, zijn de volgende legaten besproken Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaat- schappij f 10,000; Prins llendrikstichting te Egmond aan Zee f 10,000; Inrichting voor oude zeelieden te Vlaardingen f 3000Stedelijk museum te Haarlem f 3000Gesticht van de Broeders van Barmhartigheid der Orde van den H. Johannes de Deo te Haarlem f 2000. Voor afbraak. De afgekeurde monitor Tijger is voor f 17000 verkocht aan de firma Huygens en van Gelder, te Amsterdam. BOLSWARD, 20 Januari ’96. Door eenige koemelkers en landgebruikers in deze gemeente is aan den Raad een adres verzonden, waarin zij er op wijzen dat zij met groote moeite en opoffering de pachtpenningen bijeen kunnen krijgen, dat zij, door concurrentie gedreven geen hoogere prijzen voor hunne waren kunnen maken, en dat zij met het oog op eene waarschijn lijke verlaging der pacht van de gemeente- reiniging, den Raad dringend verzoeken ook hunne pachtsommen met 25u/0, of minder te verlagen, als de Raad billijk zal oordeelen voor de nog loopende jaren. ’t Adres is ter visie gelegd van Burg, en Weth. gesteld. Tegelijkertijd echter is bij den Raad inge komen een adres van den pachter der gemeente- reiniging de heer IJ. L. Brouwers te Franeker, die, gezien hebbende dat door Burg, en Weth. is voorgesteld, hem gedeeltelijk kwijtschelding zijner pachtsom te verleenen we deelden dit reeds vroeger mede thans den Raad verzocht, hem geheel van zijne verplichtingen te ontslaan. Uit eene bij bet adres gevoegde becijfering moet blijken, dat adressant over de jaren dat hij pachter of borg was, ongeveer 12 a f 13000 heeft verloren. Hij heeft steeds getracht de op hem rustende verplichtingen goed na te komen. Mocht de Raad evenwel meenen, dat de door hem gebrachte offers nog f niet voldoende zijn, dan wil hij gaarne wagens, karren en paarden ook nog om niet aan de gemeente afstaan. Dit punt werd in geheime zitting behandeld en na heropening der vergadering besloten, de beslissing hieromtrent aan te houden tot de volgende vergadering. STAVOREN, 20 Jan. I waarts in, is heropend. maakten ruim baan in Morra en Fluessen en heid werd ook de machinist van den sneltrein, Van der Linden, gedood. Zijne weduwe stelde dientengevolge een vordering tot schadevergoe ding in tegen de «Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen.” Deze meende daartoe niet verplicht te zijn, omdat, naar haar oordeel, Van der Linden door plichtsverzuim het onge luk had veroorzaakt. Woensdag j. 1. is deze zaak voor de rechtbank te Utrecht bepleit. Dit kon - zoo leest men in het verslag van het U. D. eerst nu geschieden, omdat de advocaat der eischeres, mr. M. Rutgers van De Tweede Kamer zal vermoedelijk den 18en Februari de werkzaamheden hervatten. De aan de orde zijnde wet op de personeele belasting zal alleen in den grondslag haardste den worden gewijzigd. a ta j. j Spinhuissteeg De indiening der nieuwe wet op suiker-accyns r zal heden of morgen bij de Kamer inkomen. Het hoofdbestuur van het Nut deelt mede dat, ter vervanging van de heeren mr. J. E. Veltman te Amsterdam en J. A. Böhringer te ’s Gravenbage, die volgens rooster op 4 Juli a.s. als hoofdbestuurders moeten aftreden, zijn opgemaakt de volgende dubbeltallen Vacature Veltman: 1. de heer mr. E. Star Busmann, raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam 2. de heer mr. M. W. F. Treub, wethouder te Amsterdam. Vacature Böhringer: 1. de heer H. J. Stehgbers J. Hzn., secretaris van het departe ment Groningen. 2. de heer D. W. Stork, fabrikant te Hengelo. I - Zaterdag te 3 uur was de termijn afgeloopen voor de aanmelding der houders van 3^ pCt. Staatsschuld, die aflossing verlangen in plaats van verwisseling in nieuwe 3 pCt. schuld. Naar het Hdbl. verneemt, is van het geheele bedrag der 3i pCt. schuld, groot ongeveer 375 miljoen, betrekkelijk weinig opgevraagd. Nader meldt men uit Den Haag Het totaal waarvoor aflossing is gevraagd bedraagt slechts ongeveer f 3.600.000. De tentoonstellingsloterij. Volgens het Nieuws is de gouden zuil gevallen op een lot, toebehoorende voor een deel aan het syndicaat voor de uitgifte der loterij voor een ander deel aan de Vereeniging Hótelwezen-Tentoonstelling. Niettegenstaande dit onverwachte voordeel is echter de opbrengst der loterij niet groot genoeg om de uitgaven, welke daarvoor benoodigd geweest zijn, te dekken. De Eerste Kamer heeft met 24 tegen 13 stemmen aangenomen het ontwerp-Hartogh tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering Mede is aangenomen de in voering der faillissementswet en van het stelsel- Bertillounage. VI vt hi i t I I z

Friso nl | 1896 | | pagina 2