ZATERDAG 25 JANUARI 1896. No. 8. De werkzaamheden der Tweede Kamer. N ieu wsti j dingen Zes en twintigste Jaargang. Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM >8. BD FRI >8. BLAD ÏOÜII IBIESLAND. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. In verband met de pacht is UITGEVER: er ol ‘g ia in n in n ir voor Hanke. Hij Wanneer deze proef aanvankelijk slaagt, zal zij op grootere schaal bij 2 regimenten worden herhaald. te 18- :e k te te l- id uk en >t. Een Hij ri. ?n. in. ier r- 13 1- a. ‘g 38, >0- ar n; rs. te te in, J. P. an V. or 1st n- n- •g- ie ;e 58 J. n. fd bt ;n d ie e te n- m m kb ie >e te n je :e n de regeeringen en de het mms- Ei ih m im n Wat daarvan geld dan de pachtsom be- ujt te maken, j t er antwoordt doodleuk Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. de oorzaak is, schijnt moeilijk maar de steeds grootere samen gesteldheid der machines, de inspanning van alle zintuigen om den ingewikkelden gang dezer machines na te gaan en de geestelijke afmat ting in verbinding met de vermoeiende houding welke de werklieden daarbij in acht moeten nemen, schijnt de voornaamste oorzaak te wezen van deze hersenziekten. Per ballon naar de Noordpool. De Zweedsche regeering heeft aan van Rusland, Denemarken, Engeland Vereenigde Staten kennis gegeven van aanstaand vertrek van den heer Andrée die trachten zal per luchtballon de Noordpool te I bereiken. De regeeringen worden uitgenoodigd geleverd Douane-zegel worden voorzien om de Echtheid der Egyptische Cigaretten te waar borgen Intusschen worden hier te lande, deze Douane- zegels nagemaakt en door Cigarettenfabrikanten op de doosjes hunner Cigaretten geplakt, terwijl zij bovendien een Etiket gebruiken van een gefingeerde Egyptische firma om zoodoende hun fabrikaat, zoowel hier als in het Buitenland, als echte Egyptische te kunnen verkoopen. Hierdoor worden eerstens de Sigarenwinkeliers bedrogen en ten tweede krijgt het rookend publiek een geringere kwaliteit als echt Egyptisch fabrikaat. Uit goede bron wordt nu aan de Tabaksplant medegedeeld, dat het syndicaat der Egyptische Cigaretten fabrikanten zich bewijzen van dien namaak beeft verschaft en die aan de Egyptische regeering heeft ter hand gesteld. Van Re- geeringswege zal nu binnenkort, door den Turkschen Consul, een gerechtelijke vervolging worden ingesteld tegen den drukker, die de Douane-zegels namaakt en tegen de Cigaretten fabrikanten, die ze gebruiken op hun nagemaakte Egyptische Cigaretten. Een epidemie van krankzinnigheid. Een merkwaardige epidemie is uitgebroken onder de pijdespinners in Morris-Planis, in Algiers. Niet minder dan 57 gevallen van krank innigheid zijn daar in den loop van zes jaren voorgeko men onder degenen, die dit beroep uitoefenen, wier aantal betrekkelijk maar klein is. De geestesziekten vertoonden zich in verschillenden vorm, maar waren in alle gevallen van een hevig karakter, heviger dan zij voorkwamen .Van overhandigde den pachtheer de 57 krankzinnigen genazen er maar 14, de Een Fransche arts heeft van krankzinnigheid steeds een s pachtsom bevond. De landheer telde het geld bemerkt,"dat gevallen I na en werd werkelijk bewogen door de klachten veelvuldiger voorkomen onder de zijdespinners. geen aanleiding is de zaak aan een scheids gerecht te onderwerpen. Is er in Berlijn een kanseliers-crisis in ’t zicht? Men seint althans uit Berlijn: Een ontwerp tot aanzienlijke uitbreiding der vloot is op aansporing van den keizer reeds sedert langen tijd opgesteld, maar de rijkskanselier en eenige ministers willen het ontwerp niet aan den Rijksdag voorleggen, omdat het naar hun meening toch zeker zal verworpen worden. Men spreekt om deze reden van de mogelijkheid eener kanseliers-crisis. Namaak van Egyptische Douane zegels. Bij ministerieel besluit der Egyptische re geering van 4 December 1893 moeten alle Egyptische Cigaretten met een door de Regeering houden In December j. 1. overleden in onze provincie 412 personen (waaronder 33 levenloos geborenen), zijnde 14.36 op 1000 inwoners. Beneden 1 jaar stierven 65, van 1 5 jaar 26, van 514 jaar 8, van 14 20 jaar 9, van 2050 jaar 61van 5065 jaar 55, van 6580 jaar 118, boven 80 jaar 36. Tien personen stierven aan bij de wet genoemde besmettelijke ziekten, nl. 3 aan typhus, 6 aan mazelen en 1 aan diphtheritis en 9 personen vonden een gewelddadigen dood (hieronder 3 zelfmoorden): In 23 gevallen was de doods oorzaak onbekend en in 30 gevallen werd doodschouw verricht, omdat de patiënten zonder geneeskundige behandeling waren gestorven. Van Emmenes er van door. In de Voorwaarts, vroeger onder redactie van Van Emmenes, thans van Baylé, wordt thans nader gesproken over het verdwijnen van Van Emme nes. Hij zou er van door zijn met een jong meisje, Jeanne Sprenger, althans hij is buiten weten van zijn vrouw met gezegd meisje naar Middelburg vertrokken en zou sedert te Londen vertoeven. Baylé dut ft zich nog niet met zekerheid uitlaten, maar is het waar, dan heeft Van Emmenes zich aan een daad schuldig gemaakt, die door Baylé als karakterloos wordt gebrand merkt. Het gezin toch van den vertrokkene blijft geheel onverzorgd achter. Recht voor Allen bevestigt mede het bericht. - Historisch. Uit Baarlo wordt het volgende verhaaltje als historisch medegedeeld, pachter kwam zijn landheer betalen. klaagde steen en been over de slechte tijden. Hij had het geld niet bij elkaar kunnen krijgen bii andere lieden in dezelfde volksklasse, de pacht en zak geld, waarin zich de gedeeltelijke <]e overigen stierven. In een hoofdartitel (Ilaagsche Courant van 20 dezes) omtrent den politieken toestand onzes lands in deze dagen lezen we omtrent de werkzaamheid der Tweede Kamer het volgen- »Na aftrek van de vacanties is de Tweede Kamer in ’t voorjaar zes, in den zomer vier en in het najaar tien weken bijeen, samen dus (ten hoogste) twintig van de twee-en-vijftig en dat zijn dan nog weekjes van vier werk dagen met een normalen arbeidsduur van vier uren, zoodat het totaal wordt 80 van de 365 dagen en 320 van de 8760 uren des jaars. Reken daarvan nu nog de dagen af aan af- deelingsarbeid gewijd, en 3 a 4 weken noodig voor de openbare beraadslaging over de be groetingen, en er blijft een bitter klein saldo beschikbaar voor behandeling van nieuwe wet ten, waarvan dan nog een niet onbelangrijk gedeelte wordt afgenomen voor interpellaties. »Geen wonder waarlijk, dat in onze wetgeving zulk een schrikbare achterstand is ontstaan. »Maar geen wonder ook, dat de burgers, dit aanziende, niet toenemen in eerbied voor de werkkracht en het nuttige hunner vertegen woordigers, met het alleszins verklaarbare ge volg, dat zij dan ook hunnerzijds al minder en minder belangstelling krijgen voor de politiek, d. i. voor die wijze van behartiging van de groote volksbelangen. »Tegen 't voorjaar echter pleegt er toch nog een vleugje van die belangstelling te ont staan, omdat de Maart- en Meimaanden althans meestal worden gewijd aan de behandeling van nieuwe wetten. En zoo ontwaakt er ook nu langzamerhand weer deelneming, nu begint men te gelooven, aan de mogelijkheid, dat toch inderdaad de kieswet aan de orde zal kunnen komen, de wet, waarachter men nu negen jaren lang zoowat alles geschoven heeft, waaraan men liever niet wilde tornen, de wet, waarvan velen zich een verfrissching van de staatkundige atmosfeer, nieuw leven en nieuwe werkkracht voorspellen. Of dit ’t geval zal zijn?” Bij kon. besluit is benoemd tot raadsheer in het Gerechtshof te Leeuwarden Mr. R. A. Fockema, thans rechter in de arrondissements rechtbank te Assen. Wijl de Eerste Kamer nog bijna al de hoofdstakken der Staatsbegrooting voor dit jaar nog moet afdoen, verwacht men de weder- samenkomst der Tweede Kamer niet vóór 18 Februari e. k. Te Rotterdam heeft zich eene commissie gevormd om eene beweging uit te lokken tot wederinvoering der doodstraf. Of de moord op den jongen Hoogsteden aanleiding tot deze poging heeft gegeven Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandech-Indië, van 21 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 293,000 pikols. Ook van den Groothertog van Saksen- jbr. E. A. Teding van Berkhout en G. F. Weimar heeft generaal Van der Heijden nog Brantsma. een zeer hartelijk en waardeerend telegram ontvangen als gelukwensch met zijn 70sten verjaardag. Het blijkt, dat het de bedoeling der Duitsche Regeering is voor de telefoon Londen Berlijn, den door onze Regeering aan te leggen zeekabel te gebruiken. In verband hiermede zullen Hamburg, Bremen en Berlijn telefonisch met Amsterdam worden verbonden. Voorwerpen-loterij. een aankondiging van het Uitvoerend Comité der tentoonstelling wordt medegedeeld, dat de termijn van afhaling verdaagd is moeten worden, nu blijkt, dat aan de behandeling van de loterij, de trekkingslijsten enz. meer tijd besteed moet worden dan vermoed is. De 70-jarige Pieter J. Ploeg, die door de Rechtbank te Leeuwarden is schuldig ver klaard aan poging tot moord (vergiftiging) op den 23e of 24e October j.l. te Surbuizum op zijn zoon Gerlof gepleegd, en werd veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf, is van dat vonnis niet in hooger beroep gekomen. De man is uit het huis van bewaring reeds overgebracht naar de strafgevangenis. Naar de Residentiebode meldt, is te ’s-Gravenhage een telegram ontvangen, meldende dat de troepen op de Westkust van Sumatra zijn uitgerukt met vier maanden vivres. Uit Londen komt de treurige tijding, dat Prins Hendrik van Battenberg, de gemaal van Prinses Beatrix van Engeland, aan boord van den kruiser Blonde is overleden, aan de ziekte welke hij opdeed bij de expeditie naar de Goudkust. De Prins was een zoon van Alexander van Hessen, en geboren uit diens morganatisch huwelijk met Julia gravin van was den 5en October 1858 te Milaan geboren. In Engeland, waar bij zeer gezien was, maakt zijn dood een diepen indruk. Zijn broeder is als de ridderlijke Alexander vad Bulgarije bekend. Ingevolge Kon. besl. van 20 dezer no. 19 wordt Hr. Ms. logementschip Neptunus met den 25sten Febr. a.s. in dienst gesteld. Bij gemeld besluit is het bevel over dat schip opgedragen aan den kapt.-luit ter zee J. E. Sickens. Voorts worden met gemelden datum aan boord van genoemden bodem geplaatst de luits. ter zee der le kl. G. Fabius, P. G. J. graaf van Hogendorp en D. J. van den Honert, eerst genoemde als le officier, de luitenants ter zee der 2e klasse L. Hamming, M. H Halewijn, K. van Andel, J. A. van Hooff en J. R. van Osselen, de officier van gezondheid der 2e kl. L. J. Janssen, de officier van administratie der le kl. S. J. A. Deyll en die der 2e kl. J. H. van Trooijen, de kapitein der mariniers L. H. J. L. Vogelvanger, de le luits. der mari niers L. A. C. Furnée, G. K. baron van Asbeck en J. W. Wijnands, en de 2e luits. van dat korps W. J. Bernelot Moens en J. G. Gruschke. Bij het reg. grenadiers en jagers zal dezer dagen op kleine schaal een proef worden genomen met samenvouwbare rijwielen (bicy- clettes pliantes), onder leiding van de le luits, van den pachter. Doch tot verbazing bemerkte hij, dat nog meer draagt zich in den zak bevond. Hij wijst den pachter op en deze o, dan heb ik den verkeerden zak meegenomen. Het geschil tusschen Engeland en Brazilië over het eilandje Trinidad is nog wel altijd hangende, maar de onderhandelingen worden op hoogst vriendschappelijken toon voortgezet. Brazilië dreigt in het geheel niet met afbreking van de diplomatieke betrekkingen. Alleen heeft de Braziliaanscbe regeering aan de Engelsche verzocht, dat deze zich nog eens bedenken mocht op haar voorstel, het geschil scheids- j rechterlijk uit te maken, aang zien de Brazi- iiaansche regeering niet den minsten twijfel over haar recht op Trinidad heeft en er dus £™ools^ ffpon oanlnidinrr 10 no nan non anhoina. - ning, die de luchtballon voorstelt, te versprei- den met eenige bijzonderheden omtrent de expeditie. De Zweedsche regeering vraagt daarbij, dat aan de reizigers alle mogelijke hulp zal worden verleend. Volgens den Délftsche Studenten almanak bedraagt bet getal ingeschrevenen aan de po lytechnische school 386, waarvan 278 corps leden, 6 oud-leden en 102 die op 2 December 1894 uit het corps zijn getreden. De generaal-majoor Rompelman, comman dant der le divisie infanterie te ’s-Hage, is Dinsdag te Amsterdam aangekomen, tot het van groote tactische oefeningen op de

Friso nl | 1896 | | pagina 1