Halt! Lees dit. Biljartpartij op VRIJDAG 31 Januari l>ij BOERSMA, het STATIONS-KOFFIEHUIS te Worküm. DRUKWERKEN worden spoedig, netjes en tegen concur- reerende prijzen gereed gemaakt ter Snel persdrukkerij van NIEUW! NIEUW! In de Sigarenwinkel van A. S. VLAS Alle voorkomende DE RENTENIER JE^inancieol Weekblad. (13de JAARGANG 1896.) Verschijnt eiken Woensdag. Advertentie n. Marktberichten. Kerk- en Schoolnieuws. PRIJS: 30. 1 1= w PREMIE: 10. Aangifte tot 7 uur. Geurige Sigaren, 4, 5, 6 en 8 10 ct. 2 cent Sigaar. Zie de uitstalling! Aanbevelend. UXndergeteekenden gedenken a. s. Dins- V dag te slachten: eene fijne, vette, jonge KOE, afkomstig van de Wed. J. Smits, Heiden schap. Voor vroegtijdige bestelling houden zij zich beleefd aanbevolen. S en K. PRÜIKSMA. o f b H M weten moet. Per Telegraaf. en in ii HUI de politie Wobküm (Herv.) Hindeloopen tr MAKKUM t) Ds. ver- 1 IOC genomen f Beroepen te Streefkerk naar Bedankt Leersum. f 3 30 - 2 63 - 2.69 - 3.60 4 85 vaten n f 3 00 - 2.53 - 2.59 - 3.50 - 4 40 1. J. Koudutn, Cornwerd Gaast Bij den ondergeteekende zullen vanaf Zaterdagavond, geurige SIGAREN, van 4, 5, 6 en 8 a 10 Cents, zijn te verkrijgen met onderscheidene CA O E AUX RINK VISSER. u een be- Snelpersdruk Firma H. BRANDENBURGH ZOON Marktplein, Workum, kleine Platte Boonen A mei. Wit Klaverzaad behandeling van door den heer mr. de volgende zaken behandeld v. d. M., 23 jaren, zonder beroep te heeft bij verstek terechtgestaan ter zake dat bij op oudejaarsavond de kat van Lijsbet de Boer, werkster te Koudum, weg genomen en op Nieuwjaarsmorgen bet vel van die kat voor 75 cent verkocht heeft aan den koopman W. de Jong. genomen 1 J vaten 1 kaart, met hoofdofficieren der infanterie officieren van bereden korpsen. Een waarschuwing. Tot inlichting en waarschuwing van hen, die lust gevoelen tot emigratie naar de Transvaal, is het misschien niet ondienstig dat zij kennis nemen van een schrijven, door iemand, die zich tot het beko men van een betrekking gewend had tot de Kamer van Navraag en Inlichting” te Pretoria dezer dagen van den secretaris dier vereeniging ontvangen. „WelEdele Heer.” In antwoord op uw schrijven dd. 31 Octo ber 1895 diene het volgende; Personen, die een handwerk goed verstaan, kunnen in den tegenwoordigen tijd in de Zuid Afrikaansche republiek zeer goed terecht komen. Ook onderwijzers, voorzien van een diploma, hebben een goede kans van slagen, al is er voor hen ook weinig gelegenheid rijk te wor den. Zij echter, die buiten deze twee categoriën vallen, en ik meen dat zulks met u het geval is, kunnen misschien wel vooruit komen, maar waarschijnlijker is het, dat zij langen tijd zul len rondloopen zonder iets te vinden wat hun past. Wanneer u besluit te emigreeren, moet u niet van eenige middelen ontbloot zijn om u hier den eersten tijd te kunnen onderhouden, en moet u wel bedenken, dat het een waag stuk is, dat een succes kan wezen, maar even tueel wellicht meer kans heeft een »faillure” te blijken. Van hieruit is het niet mogelijk trekking te bezorgen. Misschien zou het mogelijk zijn, dat u, op aanzoek bij de directie der Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij te Amster dam, van die maatschappij de toezegging kreeg, hier gedurende eenige maanden op proef in dienst genomen te zullen worden. Laat mij bier bijvoegen, dat het allerminste, waarop u hier kunt leven, is 10 ongeveer f 120 per maand.” Deze waarschuwing komt geheel overeen met die, vroeger reeds herhaaldelijk gegeven. De heer Lefebvre de Béhaine, Fransch gezant bij het Vaticaan, is teruggeroepen. Een opvolger is nog niet benoemd. In Parijs ver telt men, dat President Faure dezen post aan den vorigen minister van buitenlandsche zaken, den beer Hanotaux, heeft aangeboden. De heer Hanotaux heeft echter nog geen besluit genomen. Eene merkwaardige operatie. In het Ziekenhuis te Utrecht is een jonge vrouw onder behandeling die wegens ontsteking, een gedeelte van den neus is weggenomen, welk lichaams deel met genoegzaam vleesch uit een der armen wordt hersteld, terwijl de vleeschwond van den arm met kippenvleesch wordt aangevuld. Met in goede aarde. Te Eindhoven vielen de woorden van een socialistischen straatredenaar zoo weinig in goede aarde, een dat men hem verdrong en stompte, zoodat de man ten slotte in het politiebureau bescherming moest zoeken. De nieuwe Pruisische orde. De nieuwe ridderorde, door Keizer Wilhelm II ingesteld bij gelegenheid van het herdenkingsfeest der Keizersproclamatie te Versailles, is geen Duitsche maar een Pruisische orde. Er zijn geen Duitsche orden. Daarentegen zijn er elf Pruisische ridderorden, nl.die van den Zwar ten Adelaar, van den Rooden Adelaar, de Militaire en de Burgerlijke orde van Verdienste, de Kroon-orde, de Huis orde van Hohenzollern, het Ijzeren kruis, de Vorstelijke orde van Hohenzollern, de Zwaanorde waarvan men heelemaal niet meer hoort spreken de orde van den H. Johan van Jeruzalem, en eindelijk de nu ingestelde Wilhelms orde die tot devies heeft: sWerkt en denkt aan Wilhelm den Groote.” De Pruisische tallooze klassen en onderverdeelingen. De laatstgestichte heeft maar één klasse en kent geen onderdeelen. LEEUWARDEN. Boterprijs. Ie keur 2e Aanvoer 2 en 1 Boterprijs le keur 2e 3e 4e Totale aanvoer J4 Y KUIPERS, firma H. Brandenbürgh Zoon, Workum. Marktplein. Dit blad vermeldt alle uitlatingen en M der in beknopten vorm alles, wat een ieder .lie Effecten bezit (al is het nog zoo weinjg) voor Bunnik J. H. Gunning te VER. GER. KERKEN Bedankt: voor Suawoude G A. Gezelle Meer burg te Doesburg; voor Waddingsveen W. Bosch te Vrijhoeven en ’s Grevelduin Capelle; voor Schildwolde P. Bos te Zuidbroek; voor Tolen C. J. W. van Lummel te Delft. ONDERWIJS. Aan de gemeente Tieljerksteradeel is voor de behoorlijke inrichting van haar lager onderwas boen en behalve de Ryksbijdrage volgens art. 45 der wet nog een subsidie verleend van 6932.50. Voor het jaar 1896 zal maar éénmaal gele genheid worden gegeven tot het afleggen van exa men voor onderwijzer of onderwijzeres, en wel te beginnen 1 April e. k. Benoemd tot onderwijzer te Steenwjk M. Kramer te Mildam, tot id. te Enschedé G. S. Koster te Eestrum en D. v. d. Veen te Irnsurn. Benoemd tot hoofd der school te Drachtster- Compagnie K. Schuurmans, onderwijzer aldaar. 2.80 a f 2.70 a - 2 72| f 6 00 a f 6 65 Fr. 70 kilo f 5 75 a f 6 50 Erwten, Schokkers f 6.00 a - 11.25 4.00 a - 8.— f 4 00 a f 4 50 - 4 20 a - 4 55 f 10.- a f 40 Aaavoer gering. Schokkers in flauwe stemming iets lager afgegeven. Overige artikelen onver anderd. na 9 uur verzocht d. Pal te Workum aan den politieagent W. W. de Boer, om den varensgezel R. Br. uit zijne herberg te ver fIt-V TA»x zlrtz^z-J «ZAMrlAffn I beklaagde zich daartegen door R. Br. vast te houden en De Boer van hem af te duwen, zeggende»die smeerlap heeft er niets mee noodig, wij zullen ’t wel redden.” Nadat R. Br. de herberg uit was, ging De Boer ook heen, maar op straat komende, pakte de beklaagde hem beet, zette de voet tegen zijn been en wist den beambte zoo’n ruk of draai te geven, dat deze op den grond viel. Beklaagde heeft zich niet verzet tegen de verwijdering van R. Br. en ook De Boer niet uitgescholden, maar deze zei dadelijk tegen hem: »Wat doe jij hier smeerlap?” waarop hij heeft geantwoord»als ik een smeerlap ben, dan ben jou het ook.” Ze zijn met hun zeven, achter de deur uitgegaan, de passage is er nauw, De Boer had hem bij de jas beet, hij scheurde zich los en toen is De Boer ge vallen, maar hij heeft hem niet tegen den grond gegooid. De Subst. Off. van Justitie requireerde, dat beklaagde wegens wederspannigheid beleediging en mishandeling van een ambtenaar zal ver oordeeld worden tot 6 weken gevangenisstraf. 3. R. Br., 20 jaren, varensgezel te Wor kum, heeft wegens mishandeling en huisvrede breuk terechtgestaan. De politieagent W. W. de Boer op Nieuw jaarsavond op surveillance zijnde, zag kwartier na 9 uur veel volk voor de herberg van L. v. d. Pal, en hoorde zeggen»wat wordt daar gevochten.” Daarop werd uit de herberg geroepen: »waar is de politie?” Toen ging bij naar binnen en heeft bij op verzoek van v/d. Pal beklaagde gezegd, dat hij moest vertrekken en, toen bij dit niet deed, hem de deur uitgezet. Beklaagde had in de herberg eenige verte ring gemaakt en den vorigen beklaagde ge- tracteerd. Toen zou hij even naar buiten gaan maar v/d. Pal zei dat hij eerst betalen moest. Hij antwoordde dat hij Workumer was en dadelijk terug kwam omdat hij slechts even eene kleine natuurlijke boodschap had te doen. Van der Pal kende hem niet en wilde eerst betaling hebben. Daarop deed hij zijne bood schap in den hoek der kamer. Die smeerlap perij wilde v/d. Pal niet hebben en hij zei: de deur uit. J~ slag op het hoofd gegeven. v/d. Pal om huizen, wegens gedane diensten eene gratifica tie van f 25 te verleenen. KIMSWERD, 21 Jan. Door den landbou wer E. Westra alhier, wiens broeder ten vorigen jare voor de Friesche Maatschappij van Land bouw naar België is geweest, om de Kortrijksche methode van vlasroten te onderzoeken, is een proef naar bovengenoemde manier genomen. Door hem is de vrucht van een H.A. vlasland in drieën gewogen, waarvan een gedeelte op 't Een ander gedeelte op Kortrjjksche, nl. vertikaal in bakken t na halve roting gedroogd en daarna in bakken om de roting te voltooien. orden hebben bijna alle en onderverdeelingen. ia jbjI zijn nieuwe prijzen als: REGULATEUR, SPIEGEL, HANGLAMP, PETROLEUM STEL met KETEL, enz. Vraag het merk „FIDEL1TAS” geurige Prijs per jaar, franco per post Met wekelyksche Restanten lijst 5.—- Voor Buitenland en Koloniën -|- extra porto. Proefnummers zyn op aanvrage gratis verkryg- baar en Abonnementen (welke op den Isten van elke maand kunnen ingaan) worden aangenomen bij den Uitgever van FRISO te Workum en aan het Bureau van boven omschreven blad HKERENGRACHT 193, AMSTERDAM In de Woensdag ge houden zitting van de Rechtbank, bestemd tot strafzaken en gepresideerd C. W. de Vrieze zijn o. a. Aan de politie heeft beklaagde bekend, dat hij met zijn klomp de kat dood geslagen, daarna gestroopt en den volgenden dag het vel voor 75 cents verkocht heeft. De Subst. Off. van Justitie, mr. H. Th. Westenberg, er op wijzende dat het stelen van katten veel voorkomt, requireert dat beklaagde wegens diefstal zal worden veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. 2. Sj. V., 29 jaren, schippersknecht te Wor kum, heeft wegens verschillende feiten terecht- gewone Friesche wijze is geroot, gestaan. x-, «i Nieuwjaarsavond kwartier na 9 uur verzocht geplaatst de herbergier L. v. d. Pal te Workum aan weer j j Het derde gedeelte, na het repelen geborgen, om ’t in het a s. voorjaar te behandelen evenals wijderen. Toen De Boer zulks deed verzette jjgj tweede deel. De uitslag van de proef mag als zeer be vredigend genoemd worden. Hij is als volgt Friesche methodeopbrengst 44 bundels Kortrijksche methode opbrengst 55 bundels terwijl de kwaliteit van 't op Kortrijksche manier verkregene ver boven ’t Friesche staat. Nog dient hierbij opgemerkt dat het 2 maal gerootte vlas zich veel gemakkelijker laat be werken. Fran. Ct. MEPPEL. Waar gebeurdEene vrouw in Silvolde (Gelderland) had familie wonen in Drente en nu had ze wel eens geschreven dat bij haar in Gelderland zulke lekkere thee was (thee is op het platteland van deze provincie een onbekend artikel) en als surprise zond ze met Nieuwjaar een pakje thee naar Drente, waarop ze het antwoord kreeg, dat de thee niets lekker gevonden werd; men had ze ge kookt en ze toen gegeten, maar ze hadden allemaal den lepel dadelijk weer neergelegd. FRANEKER, 20 Jan. f 4.80 a f 5.10 f 4.55 a f 4.60 GRONINGEN, 21 Jan. 60 kg. W. Garst 48 Dikke Haver 50 Probsteier 72 kg. Inl. Rogge Paardeboonen BOLSWARD, 23 Jan Vereeniging. f 47.00 af-.— - 46 00 a - vaten „Frisia” f 47.50 af—.— - 46.50 a - - 46.00 a--.— 45 00 a en 5 b vaten. WORKÜM 24 Jan. BOTER. Marktprijs 48.- LEEUWARDEN, 24 Jan BOTER. Markt 48.-. Aanvoer 85 (en 82 J vaten. Zondag 26 Jan. Voorm. half- tien Ds. C. F. S. Rutgers, van Koudum. Avonds 5 uur Ds. J. van der V' eide. 26 Jan. Voorm. halftien Ds. J. van der Weide, van Workum. 26 Jan. Voorm 9 uur Ds. W. van den Bijtel ('Avondmaal). Avonds 5 uur dezelfde (Dank zegging/ 26 Jan Geen dienst. 26 Jan Voorm 9 uur W. M. van der Schans Worküm (Doopsgez.) 26 Jan. Voorm. halftien Ds. Siemeiink. Warns 26 Jan. Vooim. halftien Ds. H. Bakels Worküm (G'ref. Kerk) Zondag 26 Jan. Voorm. 9 uur en Nam. 2 uur de heer H. Brouwer, Theol.-Stud. Heidenschap (Herv. lokaal). Zondag 26 Jan Voorm. 9 uur en Nam halltwee de heer Vallentgoed, Godsdienstonderw. te Ulst NED. HERV. KERK. naar 's Gravenland P S. Bartstra naar Randwijk E. J. Homoet te Staphorstnaar Hollandsche Veld L. B. Tjeb- bes te bchraard c. a. Aangenomen: naar Hierden D. Bax te Domo spyk i naar Sellingan G. Vossera te Schoonoord. Witte Tarwe 70 kilo Roode 70 kilo Winter Garst 60 kilo f 3.15 a f 3.40. Zomer 60 kilo - 3 20 a - 3 40. Witte Haver 50 kilo f 2.80 a f 0.— Prob. 50 kilo - Sp. Kanariezaad 70 kilo f} kV- Daarop heeft beklaagde hem Toen riep en is de hiervoren vermelde zaak met Sj. V. voorgevallen. De Subst. Off. van Justitie requireerde de veroordeeling van beklaagde tot 3 weken ge vangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. SNEEK, 23 Jan. ’t 49ste Landhuishoud- kundig congres zal dit jaar alhier worden gehouden gedurende de eerste vier dagen van Junimaand. Uit de aanmerkelijk gewijzigde vraagpunten worden in de volgende maand drie gekozen, die op ’t Congres behandeld zullen worden. HINDELOOPEN, 21 Januari. Gisterenavond herdacht de Werklieden-Vereeniging Samen werking,” afdeeling van het Alg. Nederl. Werklieden Verbond haar acht-jarig bestaan in eene feestelijke vergadering. Een aantal donateurs waren aanwezig, waaronder ook de burgemeester der gemeente. Ook waren een tiental bondsbroeders van Workum overgekomen. Met tal van bijdragen, afgewisseld door zang, werd de avond genoegelijk gesleten. De ver gadering was flink bezocht, ’t Doet ons ge noegen te kunnen verklaren, dat y>Samenwer- king” in bloei toeneemt. OUDEMIRDUM, 22 Jan. Met een paar maanden gaan uit één gezin alhier niet min der dan 4 personen (2 jongelingen en 2 meis jes) zich in Amerika vestigen, waar zich thans ook reeds 2 broeders bevinden. Het gaat dezen daar naar wensch. Uit Harich gaan er 2 a 3 jongelingen met hun meê. BALK, 22 Jan. In de heden alhier gehou den raadsvergadering is besloten aan de Rijks- veldw. Huisman te Wjjckel en Visser te Bak-

Friso nl | 1896 | | pagina 2