I 1 ZATERDAG 1 FEBRUARI 1896. No. 10. Nieuwstijdingen. Zes en twintigste Jaargang. L Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM zouden do Staatshoofden van Duitschland elkaar op onzijdig Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever minister voor Indië, die een redevoering hield te Chiswick bij Londen. Deze Amerikaansche leer zou dan vooral worden toegepast op de koloniën in Zuid-Afrika. Of Hamilton echter de Monroe-leer begrijpt? Ieder natie behoort te weten, zeide hij ver der, dat al wie mocht trachten op zulk een leer inbreuk te maken, voor zoover de Zuid- Afrikaansche bezittingen van Engeland betreft, de gebeele vereenigde macht van Groot Brittanje tegen zich zou krijgen in alle deelen der wereld. Hierin lag ten deele de noodzakelijkheid van Engeland om te zorgen voor een sterke oorloge vloot. Omtrent de Venezuela-quaestie verwachte hij een eervolle en bevredigende oplossing. welkome gast, want ik dat de laatste dagen -• regens drukkend KLEIN VERSCHIL. Iemand, die hardhoorig was, kwam met een ander in de nabijheid van den spoorweg. Plotseling klonk het oorverscheurend gefluit van de locomotief. «Luister 1” riep de hardhoorige, de ooren spitsende. «Dat is de eerste leeuwerik, die ik van ’t jaar hoor WORKUM. Naar wij vernemen worden door het Fanfare corps «Concordia” pogingen in bet werk gesteld het jaarlijksch Festival of Muziekfeest van den Frieschen Bond van Har monie en Fanfare corpsen in den a. s. zomer alhier te doen houden. Dezer dagen zal den ingezetenen een lijst ter inteekening worden aangeboden, wijl enkel door algemeene mede werking zulk een feest kans van slagen zal hebben, temeer waar de gehouden festivals in Bergum en Wartena ieder een uitgaaf vorder den van ruim f 600. Met erkentelijkheid mag worden vermeld, dat door den Edel Achtbaren Heer Burge» eester bereids een stuk land voor een eventueel te houden festival is afgestaan. LEEUWARDEN. 29 Januari. In de zitting van van mr. Men schrijft uit Rotterdam Nog ligt de Lock Tay te Rotterdam in los sing en reeds wordt de komst van een tweede buitengewoon groot stoomschip gemeldde Haddon Hall, die 10 Januari van New-Orleans naar Rotterdam vertrok met 253,662 bushels maïs, los geladen en 400 ton andere graan soorten. Dit is een der grootste graanladingen, die ooit uit Amerika hier is aangevoerd. De mijnramp in Engeland. Reeds zijn dertig lijken gevonden in de mijn Tylorstown, waar de gasontploffing heeft plaats gehad. Men denkt, dat er over ’t geheel 55 mannen zijn omgekomen. Op stellige wijze wordt bericht dat prof. Behring, d e den stoot gaf aan de ontdekking van het serum tegen de diphtheritis, eerlang mededeeling zal doen van een gelijksoortige behandeling van cholera en tuberculose. Volgens een Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. WORKUM. Gisteravond hield het Natuur kundig Gezelschap »Het rijsje wordt allengs een boom” eene buitengewone vergadering van de leden met gasten, op de bovenzaal van den heer E. Teppema. Sprekers warenDr. Th. A. Jelgersma, kon doen, over de eerste hulp bij ongelukken; de heer van H. Reitsma overde aswenteling der aarde, zag hij J. en en Uit Oost-Indië. (Particuliere correspondentie.) Voor de zooveelste maal is ’t al weer lang geleden, dat ik in Friso iets van mij liet hoo- ren, doch gelukkig heb ik eerlijke excuses. Mijn werkkring neemt al mijn tijd in beslag en de vrije uurtjes, die mij resten op sabath en hoogtijden besteed ik voor de correspondentie met familieleden en vrienden in het moederland. Bovendien laat het klimaat niet toe ’s avonds laat te werken, de oudgasten gaan ’s avonds tien uur naar bed, om ’s morgens vijf uur present te zijn, behoudens de suikerlui, die op dit oogenblik vacantie hebben en graag in de soos onder een brandy-soda de klok vergeten. Oudgast noch suikerboer maak ik mij aan *t een zoo min als aan ’t ander schuldig ik ga te bed wanneer ik slaap heb en sta op, juist vroeg genoeg om op tijd op mijn post te zijn, ’k Geloof, dat ik in dit opzicht niet minder ben dan mijne Hollandsche collega’s, die over ’t algemeen zelden den dageraad wekken. Ik heb altijd een stillen wrok gekoesterd tegen studeerende jongelui, die vroeg opstonden om ’s morgens, inplaats van ’s avonds te studeeren, ten bate hunner gezondheid. Wanneer mij zulke exemplaren tot een exempel werden gesteld, gevoelde ik eerst hoe laag ik gezonken was. Coornhert’s protest tegen den slaap was mij steeds een gruwel. En niettegenstaande dit gebrek in mijne opvoeding ben ik groot en sterk geworden, grooter en sterker dan menigeen, die geregeld met de kippen naar bed gaat, niet rookt en niet drinkt, (behoudens aqua pura, slemp en d.g.l.) Van rooken en drinken gesproken daarover zijn de geleerden het toch nog maar niet eens en ik geloof, dat de geheel-onthouders hier in Indië zelfs weinig proselieten maken. Ik doe althans voorloopig nog niet afstand van mijne pijp, want wanneer ik mijn Gouwenaar zoo gezellig zie stoomen, dan maakt mij dat rustig en ’t brengt mij in een stemming om mijne gedachten te ver zamelen en op papier te stellen. Zoo ook nu. Mijn pijp herinnert mij aan de Hollandsche winteravonden en in 't bijzonder aan den avond van 5 December. Voor de tweede maal heb ik nu een St.-Nicolaasfeest in Indië bijgewoond en ik kan niet nalaten het origineele feest in Holland te vergelijken met de navolging in Indië, die er slechts een parodie van mag worden genoemd. Als ik in de eerste plaats de Hollandsche met de Indische St.-Nicolaas temperatuur ver gelijk, vind ik een sterk contrast. zit men op dien avond bij den warmen kachel, als het buiten sneeuwjaagt, of, als het helder winterweer is, dan stopt men er zich althans warmpjes in om de étalages te bewonderen en ten. colaasavond. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in geval van mobilisatie aan het hoofdkwartier van het veldleger en zoonoodig ook aan het hoofdkwartier van de liniën en stellingen een lid van het hoofdcomité aan de Vereeniging «Het Neder- landsche Roode Kruis” als gedelegeerde zal worden toegevoegd, die den n»am zal dragen van «Commissaris van het Nederlandsche Roode Kruis.” In de in bet hotel van Welij te Leeu warden gehouden vergadering van het daartoe geconstitueerd bestuur is besloten tot het houden van eene tentoonstelling van nijverheid, landbouw, veeteelt, tuinbouw enz. van 4 tot en met 27 Juli, in en om het gebouw van de vereeniging «de Harmonie” aldaar. Het waarborgfonds van f 10.000 is volteekend. Moeder en dochter. Voor een paar dagen vermiste de winkelier P. te Dokkum eenig geld uit de winkellade, later uit een kastje weer twee guldenstukken. Het kindermeisje werd verdacht en bekende het laatste feit spoedig. Later heeft ze het eerste eveneens bekend. Zij had het gedaan ter wille van haar moeder. Deze is sterk verslaafd aan den drank, ver pandt daarvoor alles, zelfs haar eigen kleederen. Huiselijke twist, enz. is daarvan het gevolg, om nu te voorkomen, dat moeder klappen zou krijgen, had zij getracht geld machtig te wor den. Zij had het moeder ter hand gesteld en deze had het verpande daarvoor ingelost. De moeder heeft het feit erkend. Lange jassen en wijde pantalons. Te Londen zijn de voorstanders der vrouwen-eman- cipatie zeer ingenomen met eene vergunning aan het vrouwelijk personeel der beroemde tuinen te Kew, om voortaan bij den arbeid broeken te dragen in plaats van rokken ofschoon deze maatregel met emancipatie niets tc doen heeft. De tuiniersters klaagden namelijk bitter over de vocht die van het natte gras en bij het begieten van bloemen in hare kleederen trok en haar aan allerlei ziekten blootstelde. Bovendien scheurden zij elk oogen blik hare rokken aan dorens en takken. Sedert verleden Donderdag zijn nu de zestien werksters in lange jassen en wijde pantalons gestoken. Te Blanzy, onder Chalon aan de Saóne, is een meisje met twee hoofden geboren dat volgens de laatste berichten nog leefde. In Holland in de jeugd van de tombola’s te doen genie- Hier is het eeuwig dooiweer op St.-Ni- Te Batavia regent het zonder uitzondering dien dag, zoodat men tot de knieën door het slijk moet waden om de toko’s te bereiken. Hier te P. begint op dien datum de Westmoesson, d. w. z. in werkelijkheid; niet volgens de leerboeken over Aardrijkskunde, die den Westmoesson in October laten beginnen. Als regenbrenger is St.-Nicolaas in de plaats mijner inwoning een verzeker mijnen lezers, vóór het doorkomen der waren. De heer Visser heeft niet tegen moeite op- maar die is dan ook dubbel beloond hij heeft dat kunnen bemerken aan de bewon dering en waardeering die hem ten deel vielen. Zulk een voordracht met proeven is waard in uitgebreider kringen gezien en gehoord te worden, en veler wensch is het dat hij bereid - - TT ,Z°° j th*DS he<(ft zal worden gevonden ook in eene vergadering lord George Hamilton verzekerd de Engelsche met dames te treden. Belgisch blad zou Felix en een genot voor de oogen als het maanlicht Faure het volgende jaar met de Brusselsche in een Oosterschen nacht, tentoonstelling koning Leopold in zijn hoofdstad F bezoeken Keizer Wilhelm zou daar dan ook gezien, komen en zoo Frankrijk en 1 terrein ontmoeten. Engeland wil ook de Monroe leer toe passen, op zijn koloniën. Z-- bet Gerechtshof, bestemd tot behandeling strafzaken en gepresideerd door den heer J. L. Van Sloterdijk, hebben T. M. IJ., 22 jaren, en D. G. Sch., 15 jaren, boerenknechts te Koudum, terechtgestaan wegens bet verhin deren van den gemeenteveldwachter om onbe heerd vee in den schutstal te brengen. De gemeenteveldwachter J. C. Veldhuis kreeg den 20 December 1. 1., bericht van een collega, dat er op den publieken weg tusschen Koudum en Galamadammen eenige schapen onbeheerd omliepen, om die in den schutstal te brengen, daar die collega eenige andere diensten had te verrichten en het daarom niet Er heen gaande en de woning den landbouwer D. Jaarsma naderende, v. d. Veer daar heen loopen en waar- Toen hij de schapen tot op een pas de beide eerste of tien genaderd was, kwam de le beklaagde, den avond de die in dienst is bij Jaarsma, hem achterop loo pen en riep tegen de schapen: »hok, hok, hok!” misschien daarom juist Veldhuis vroeg hem aan wien die schapen be- j van hoorden. Aan Fennema. Dan mocht hij zich het gaslicht tot den tegen- er niet mee bemoeien, want hij (Veldhuis) zou ze naar den schutstal te Koudum brengen. Ik mag ze toch wel in dat land jagen? vroeg beklaagde, en hij wilde het hek openen van een stuk land van Fennema. Als de schapen van zijn boer waren, dan zou Veldhuis het wellicht hebben laten begaan, maar nu verbood hij hem het hek te openen. Hierop liet le beklaagde het na, maar 2e de heer A. T. Visser over: Gasgloeilicht kreeg den indruk, dat die den boer ging acetyleen-gaslicht. schuwen. Alle eer brengend aan sprekers, was het glanspunt van voordracht van den heer Visser Op eenvoudige en zoo heldere wijze gaf hij eene verklaring het begin van 1 woordigen tijd die zoovele verbeteringen kan aanwijzen, de aard van het gas, de vorm der branders, alles werd met korte trekken ge schetst en door verrassende proeven opgehelderd. Onze ruimte laat geen uitvoerige beschrijving toe, trouwens die zoude ook alleen door den heer Visser kunnen gegeven worden. Met bet gasgloeilicht meende men het hoogste bereikt te hebben en treurig scheen ook de oude gas- beklaagde kwam hem te hulp en met hun vlam naast het gloeikousje. Maar ziet, daar beiden joegen zij de schapen tegen het hek, wordt het acetyleen gaslicht ontdekt en daar- dat zij omver liepen en toen kwamen 3 hunner mede weer fraaier licht en weer meer gasbe- in het land. Veldhuis zette dadelijk het hek sparing. weer overeind, om de andere 5 schapen tegen Practisch als de spreker is gaf hij niet alleen te houden. Jaarsma was inmiddels van achter eene verklaring van dat licht door woorden, zijn huis binnen door geloopen, de voordeur hij gaf het licht zelf, en was reeds Workum uitgekomen, vloekte, balde zijn vuist en riep de derde plaats in Nederland waar het gloei- zijne knechts toe: wil je wel bliksems gauw licht helder flikkerde, onze plaats zal voorzeker de schapen in het land jagen? Zij dreven ze ook een der eersten zijn waar, door zijn toedoen, toen in het naastgelegen stuk land, ook aan het acetyleen-gaslicht straalde in statige pracht, Fennema toebehoorende, waarvan het hek open doordringend tor in de verste hoeken der zaal, stond. hud iniiii riiüAinii 7 FRISO VMS- B tlin.ll 11.1111 mimotnn vaav Innm /lix» non wiHairnnmniT h m ui A F

Friso nl | 1896 | | pagina 1