WOENSDAG 19 FEBRUARI 1896. No. 15. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsche Berichten. Zes en twintigste Jaargang. Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM l*.J Een communistische proefneming in Zuid-Australië. «LID M IIIIEMMI). Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Ds. )s. en )s. te te b. i van Lagerhuis. enkele UITGEVER: en .ten en iten Is dat niet gegaan Neen, ik heb gezien dat dat niet gaan Ds. 3 5 )ns ïe- 16 et er ar alf- de. Ln- ur A. Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Frjjs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever van een lid der Eerste Kamer, vacature J. Prins, en ter behandeling van het voorstel van Gedeputeerde Staten tot schotten Staat gen lend bestuur; vóór niet beleefd; in één dorp is tees” handgemeen geworden. Vooral tusschen getrouwde Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. aan die leus »de grond \IEII1S- El 1111 EllTEVUE- De meeste boards” vragen van den voor eiken dorpsgenoot f 1250, sommi- zelfs f 1875. Overal is er een wanke- in de meeste dorpen heeft de een jaar verkozen «board” dien termijn men met de «trus- FRISO DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft zon der beraadslaging een voorstel aangenomen tot schorsing van de vervolging, tegen het lid Stadtbogen, wegens majesteitsschennis ingesteld. Bij de voortgezette beraadslaging over de begrooting van Oorlog is de heer Bebel heftig te velde getrokken tegen het spottend antwoord, gisteren door den minister op zijn beloog ge geven. De onverschilligheid der burgerlui bij de ten hemel schreiende misbruiken van ’t militarisme, zeide hij, bewees hoe diep zij ge zonken waren. In ’t gansche land, verklaarde daarop de mi nister, bestond geen twijfel, of het mishandelen van soldaten werd door het hoogst gezag ten scherpste veroordeeld en het zou, dank zij den genomen maatregelen, verminderen. De heer Bebel echter poogde door ’t breed uitmeten van enkele gevallen tot baat en ver achting tegen het leger aan te sporen. De desertiën aan de grens, vervolgde de minister, waren niet het gevolg van mishande lingen. De deserteurs waren landloopers en sedert dagen niet meer bij de grensgarnizoe nen werden ingedeeld namen de desertiën af. FRANKRIJK. Een gerucht, dat onmidde- lijk weer is tegen gesproken, verdient alleen pro memorie vermelding. Prins Victor Bona parte en de hertog van Orleans zouden een verbond hebben gesloten om een aanslag te wagen in Frankrijk als Felix Faure, door kuipe rijen, gedwongen zou wezen, zijn ontslag te nemen. Prins Victor schrijft echter aan het Parijsche blad, dat dit gerucht het eerst verspreidde, dat er geen sprake was van eenige samenzwering, dat hij zelfs met den hertog van Orleans nooit een onderhoud heeft gehad. Als eene bijdrage tot de werking van de leer der heeren Communisten en Socialisten, (we stellen ons voor nog wel eentje te leveren,) nemen we hier uit de Amsterdamsche Courant van 8 dezer het volgende artikel over De bevolking der Australische steden is veel sneller toegenomen dan op het plattelandvan daar dat in deze kritieke tijden voor de Austra lische koloniën voor veel werklieden in die groote steden geen arbeid te vinden was. Nadat men door improductieve werkverschaffing veel geld verspild en geen nut gesticht had, besloot men dezen werkloozen liever landerijen te geven en men stelde zich voor hen daar te laten samenwonen, ongeveer zooals dat in Bellamy’s «Het jaar 2000” geschetst wordt. Het communistisch ideaal zou verwezenlijkt worden door dorpsgenootschappenelke kolonist zou hoogstens 64 hectaren land en een voor schot uit de staatskas van ongeveer f 600 krijgen. De dorpsgenooten zouden een uit 3 leden samengestelden board of trustees kiezen. Deze «board” heeft het recht weerbarstigen te ver bannen, behoudens beroep op de volksvergade ring. Alle grond behoort aan de gemeenschap, die bij den dood van een dorpsgenoot al zijn (roerend) goed en al wat hij bezitten mocht verkiijgt, zoodat zijn familie, zelfs zijn weduwe, op niets aanspraak heeft. Het staat dan aan de «trustees” haar ondersteuning te beloven. Bovendien kan de gemeenschap besluiten tot opheffing van privaat-eigendom aan alle andere zaken dan huisraad en meubelen. Is daartoe besloten, dan moet elk volksgenoot al wat hij wordt aangeprezen, is het goed telkens weer op de bedroevende resultaten te wjjaen. onafhankelijk is wat zijn binnenlandsche admi nistratie aangaat.” Prinses Beatrice van Engeland, de weduwe van prins Henry van Battenberg, is naar Nizza vertrokken. ITALIË. Volgens nadere berichten uit Rome had de minister Saracco na afloop van den ministerraad, die Woensdag vijf uur duurde, niet alleen den heer Crispi zijn aanvrage om ontslag gezonden, maar ook den Koning een langen brief geschreven, waarin hij in zeer vaderlandslievende bewoordingen aandrong op de noodzakelijkheid van bijeenroeping van het Parlement. Wanneer wij ons aldus was, schijnt het, de gang van de redeneering des ministers in den moeielijken toestand, waarin wij verkeeren, niet laten leiden door de Constitutie, brengt men de toekomst des lands in gevaar. De heer Saracco verklaarde voor ’t overige altijd bereid te zijn om den Koning en het vaderland te dienen, maar bij geloofde, dat hij, de omstandigheden in aanmerking ne mende, niet meer deel kon uitmaken van het Kabinet. De Koning deed, sterk onder den indruk van den wel is waar eerbiedigen, maar tevens beslisten toon van des heeren Saracco’s brief den heer Crispi ontbieden, noodigde hem uit om onmiddelijk opnieuw den ministerraad bijeen te roepen en aan zijne ambtgenooten te ver klaren, dat hij persoonlijk gunstig gezind was voor een bijeenroeping van het Parlement. Tegen ,den wil zijns Souvereins kon de heer Crispi natuurlijk niet handelen. De organen der oppositie prijzen den heer Saracco wegens zijn energieke houding tot handhaving van de rechten des Parlements. BULGARIJE. Vrijdagmorgen is de Bul- gaarsche Troonopvolger, Prins Boris, in den schoot der Grieksch-Katholieke kerk opgenomen, Vrijdag is aan de leden der Kamer het ont- welke plechtigheid in de Kathedraal geleid werd werp der begrooting voor lt<97 rondgedeeld, waarin de ontvangsten op 3.392,554.662 en de uitgaven op 3,392.227 309 francs geraamd digde den Czaar als peter zijn. F ting op het inkomen boven de 2500 frs. De Senaat heeft dienzelfden dag een begin gemaakt met de tweede lezing van het wets voorstel tot voorkoming van werkstakingen onder Staatsbeambten en het spoorwegpersoneel, en die wellicht ten einde gebracht, doch zeer hel der zijn de berichten daarover niet. ENGELAND. Heden, Dinsdag, 18 Febr., vergaderen en ongetrouwde mannen was de oneenigbeid groot; de laatsten beweren dat de eersten voor hun vrouwen en kinderen veel te veel uit de magazijnen krij gen; toch heerscht er nergens weelde en is f 1,40 voor wekelijksch onderhoud per hoofd geen zeldzaamheid 1 In één dorp had men maanden lang geen vleesch gezien 1 Een groot aantal dorpsgenooten is reeds weggegaan uit de gemeenschap om op onafhan kelijker manier hun brood te verdienen de be volking gaat overal achteruitwas er al in het begin geen dorp van meer dan l(>0 gezins hoofden (pl. m. 350 personen) en waren er toen al veel kleinere genootschappen, na een proef van 1 jaar was de bevolking in één dorp van 23 op 9 gedaald. En de beste menschen zijn het, die vooral den koloniën vaarwel zeggen. Van de achterblijvenden komen velen van hun socialistische denkbeelden terug, verlangen dat de grond gelijkelijk onder hen in eigendom verdeeld wordt en dat zij dan een kleinere coöperatieve vereeniging oprichten om de voort brengselen te verkoopen en zaad en werktui gen in te slaan. In het dorp Pyap zijn er niet minder dan 27 zulke individualisten en deze zijn alle mannen, die kennis van landbouw heb ben. Bij de enquête vroeg men aan zoo’n dorps genoot uit Pyap: Waart gij communist, toen gij hier kwaamt? overlegt of wint, zelfs wat hij vroeger (vóór zijn vestiging) mocht gewonnen hebben, aan ]eer de gemeenschap afdragen. De board of trustees is oppermachtig, regelt de cultuur der gronden en het bouwen van huizen, richt zoo noodig werkplaatsen op, be schikt over de voortbrengselen der gemeenschap, koopt werktuigen en proviand, bewaart en ver deelt die, stelt ieders arbeidstijd vast en kan eiken dorpsgenoot een werk verbieden, dat deze zou willen ondernemen. De «board” regelt ook wat ieder huishouden verteren zal, door bons uit te geven, die in de magazijnen kunnen worden ingeruild. Eiken Vrijdag worden die bons uitgegeven waarvoor men in de magazijnen der gemeen schap kleeren, levensmiddelen en geneesmiddelen krijgen kan. Bij de uitdeeling der bons aan het gezinshoofd houdt de «board” rekening met I en den leeftijd der door den Bulgaarschen exarch. De Russische generaal Golenisjtsjeff Koetoesoff vertegenwoor- Voorts waren tegen- Het bevat, gelijk men weet, eene belas- woordig de twee buitengewone gezanten van den Sultan en buitengewone vertegenwoordigers van Frankrijk, Griekenland en Servië. Na den dienst hield men een wapenschouwing. Verst Ferdinand heeft generaal Golenisjtsjeff het Grootkruis der Alexander-Orde verleend. De Sobranje heeft besloten een half millioen francs bij de Nationale Bank te beleggon als een nationaal geschenk aan Prins Boris, welke som op saamgestelde interest zal blijven tot de Prins meerderjarig wordt. KOREA. Op Korea broeit iets. Niet alleen Russische, ook Engelsche, Amerikaansche en Fransche troepen zijn thans op het eiland ont scheept. De koning is nog steeds in het Russische gezantschapshótel. In datzelfde ge bouw is een conferentie bijeengekomen tusschen de vreemde gezanten. Ondertusschen is er een nieuw ministerie gevormd en een besluit uitgevaardigd, waarin de terechtstelling bevolen wordt van vroegere ministers. het aantal, het geslacht leden van het gezin, dus het stelsel van fami- lieloon. De dorpsgenooten zijn geheel afhankelijk; behalve verbanning kan geldboete (tot f 125 toe) als straf opgelegd worden, ook: zwaarder arbeid en minder uitdeeling. De dorpsgenoot kan niet verhuizen of het land verlaten, maar ieder heeft jaarlijks twee weken vacantie! De arbeidstijd bedroeg ongeveer 8 uur. Hoe is het met deze dorpsgenootschappen gegaan? Treurig, naar uit een onlangs inge- stelde enquête gebleken is: de dorpen (ten getale van 13) worden er juist niet rijker op en zijn ten prooi aan allerlei twisten en ver deeld heden. Vooreerst vragen alle dorpen nieuwe voor. kon. Gelooft gij nog voor den landbouwer Neen, ik geloof aan de leer«de grond voor mij 1” Een ander, uit een ander dorp, verklaarde «Vroeger was ik een groot voorstander van de socialistische coöperatie, maar nu ben ik hier zes maanden geweesthet stelsel deugt niet.” En zooals hij spreken er verscbeidenen. Toch is de Zuid Australistische regeering niet van plan de proef af te brekenmen zal de uitkeeringen (voorschotten) vermeerderen en de inmenging van het centraal-gezag vergrooten door den trustees minder macht te gevenook zal men met allerlei preventieve dwangmaat regelen een betere arbeidsorganisatie nastreven. Zoo zal men van gemeentelijk- in Staats-collec- tivisme verzeilen, maar de zaak zal daarmee niet gered worden. Bovenstaande bijzonderheden zijn afkomstig van een jeugdigen Franschen wereldreiziger, Pierre Leroy-Beaulieu, die uit Australië aan de Economiste Francais in een uitvoerig schrij ven de geschiedenis dezer communistische proef meedeelde. Nieuw is de proef niet en even oud is de Vrijdag is bet naspel r het amendement van Laboucbère over de Trans- vaalsche quaestie afgespeeld in het Engelsche De heer Balfour had toen het woord en zeide, dat het bewijs voor de waar heid van Salisbury’s verklaring, dat de Trans vaal op dezen, op Duitschland en op Frankrijk, een beroep heeft gedaan, wordt geleverd door de stellige verzekering, den 31 en December door den Engelschen agent te Pretoria ontvangen en door het bekende feit, dat Duitschland aan president Kruger heeft voorgesteld mariniers te Delagoa-baai aan land te zetten. Uit de redevoering van Balfour schijnt ver der te blijken, d it lord Salisbury het niet zoo erg meent met het ingrijpen in de binnenlandsche aangelegenheden in de Transvaal «Door de vergelijking,” zegt Balfour, «welke Salisbury 1 in dezelfde redevoering tusschen de Transvaal de Staten van Noord Holland in buitengewone en Ierland ten nadeele van de positie van het I zitting ter verkiezing mislukking, maar zoolang niettemin het stelsel eerste land maakte, trachtte de premier zeker niet te betwisten, dat de Transvaal onder de bepalingen van het tractaat van 1884 volkomen wijziging der provinciale begrooting, betreffende Ik was een groot voorstander van de «de grond voor den landbouwer.” Ik dacht dat wij hier als broers en zusters zouden leven.

Friso nl | 1896 | | pagina 1