No. 18. ZATERDAG 29 FEBRUARI 1896. Zoo’n nawinter. Nieuwstijdingen. Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. die iets De Gemeentestem H. 1 UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM de solicitor general per- i en deze over alle verordeningen zal geoordeeld worden, de redactie der bepaling, en en Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. van 22 Februari 1896, Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangryk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever het personeel wet was op- te bepalen, hij was bier als boekhandelaar De werken die de heer R in die 50 jaren de wereld in zond, zijn vele Men vindt er onder muziek en kinderboeken, wetten, werken en andere wetenschappen, romans Orde van de Eikenkroon. Dat het hem aan bewijzen van welgemeende belangstelling en vriendschap op a.s. Zondag niet moge ontbreken Prof. Cort van Blijkens bij het Dep. van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. instructieschip A'au- tilus, onder bevel van den kapt. luit, ter zee L. A. H. Lamie, in den namiddag van 24 dezer Prawle-Point (Engelsch Kanaal) gepas seerd. Door een onbekenden gever of geefster is een som van f 200.000 geschonken voor den bouw eener kerk der Ned. Herv. gemeente te Feijenoord. Er is reeds een terrein aange kocht, gelegen aan het eind der Oranjeboom- straat. Het werk zal worden uitgevoerd naar de plannen van den heer B. Hooijkaas Bz. ieder, die iets vermag, nog zoo wat op zijn komst voorbereid. Hij heeft een houtje, een turf, een aardappel of zoo iets, maar tegen ’t einde van Februari is dat alles aan kant. Ver der kon de werkman onmogelijk zorgen. Met Februari dacht hij weder te verdienen en nu bastaalles op en werken on mogelijk. Dat is de leelijke zijde van zoo’n nawinter. Valsch is hij dus, die oude. Maar al is hij dit, daarom behoeven wij menschen dit niet te wezen. Wij bezitten boven hem de gavedat bij alle kilheid ’t in ons binnenste nog warm kan zijn. Laat van die warmte uitstroomen, het geheel ten zegen. is nood, nood bij velen overtuigt u. En, waar gij kunt, m en laat uwe linker hand niet weten, wat de rechter doet, ’t Zal warm worden om en in u en als de oude heer, ook door u gedrongen, weldra voor goed zijne Maar de vriezeman had ’t er nu eenmaal ,b*ezen Pakt; z“llen spreeuwen weder fluiten, De heer Rutgers van Rozenburg, heeft als hij verre was en ’t zijn amendement betreffende de rijwielbelasting ingetrokken. Daar het beginsel, dat deze be lasting als zesde grondslag van I zou worden geheven, reeds in de wet genomen, stelt de heer Rutgers voor dat de belasting naar den zesden grondslag nader bij de wet zal worden geregeld. Conform de beslissing, in de jongste Statenvergadering van Friesland genomen, zijn door Gedeputeerde Staten dezer provincie be palingen in ’t leven geroepen nopens het loon en den werktijd bij aanbestedingen, vanwege de provincie te houden. Daarin is o.a. bepaald: De aannemer is verplicht aan de ambachts lieden en arbeiders, bij de uitvoering van het werk gebezigd, minstens de miniinumloonen per uur, die in het bestek zijn opgegeven, uit te keeren. Voor daarin niet genoemde arbeiders wordt door de directie bepaald, tot welke categorie zij, voor de toepassing van het minimum-loon zullen worden gerekend te behooren. Voor overwerk wordt aan de werklieden be taaldvoor het le uur 15 pCt., voor het 2e 20 pCt., voor het 3e 30 pCt. en voor verdere uren 40 pCt. boven het gewone loon; voor Zondagsloon minstens 1maai het loon op werkdagen. Het is den aannemer geoorloofd bij het stuk te doen werken of kleine gedeelten van het werk aan de werklieden uit te besteden. In- dien dit echter aanleiding geeft tot geringer verdienste dan het minimumloon in bet bestek bepaald, zonder dat dit naar het oordeel der directie aan de werklieden zelf is te wijten of indien het belang van het werk dit vordert, kan het door de directie worden verboden. De postboden zullen voortaan in het genot van een vrijen Zondag geraken. Ingaande 1 Maart zullen deze beambten om de twee of drie weken door hulpboden worden vervangen. werpen werden ingewonnen. Zoo is bijv. he. Kamerlid de heer J. J. van Kerkwjjk raadt adviseur aan het Departement van Financiën- Na vele overleggingen hebben thans een 225 tal rijkswerklieden te Delft zich verbonden, met het doel om tusschen Zaandam en Hembrug in coöperatie woningen te doen bouwen. Bij den Minister van Oorlog is een verzoek om het daarvoor benoodigde terrein (rijksgrond) aan de riikswerklieden tegen een K. N. Zur Mühlen, op zijn (ryksgron(j) aan de rijkswerklieden tegen ek, met ingang van 1 April in eigendom af te staan. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid maakt het volgende bekend: Met den trein van 12.30 namiddag uit Amsterdam naar Antwerpen, zullen 29 Februari, 2 Maart en verder, tot nadere aankondiging, op de even datums, brieven en andere stukken worden verzonden aan de oorlogsschepen Evertsen en Kortenaer te Malta. De brieven en andere stukken, welke men in de rechtstreeksche zendingen wenscbt te zien opgenomen, behooren voorzien te zjjn van twee kruisende strepen over het geheele adres, loo- pende van den eenen hoek naar den anderen. Jameson is in Londen aangekomen. Om ongeveer 5 uur Dinsdag kwam hij aan met 15 zijner officieren en om half zeven werd hij in een ri tuig naar het politie-gei echtshof in Bow-street gevoerd. Daar verzocht de advocaat Matthews, vertegenwoordiger van de Kroon, verdaging van de zaak-Jameson c s., opdat de procureur-generaal en de solicitor g< soonlijk tegenwoordig konden zijn ernstige zaak zelf konden leiden. De rechter stemde toe in een uitstel van veertien dagen en vestigde de aandacht op den buitengewonen ernst van het geding. Hij ver klaarde zich bereid, de gevangenen vrij te laten tegen een borgtocht van tweeduizend pond sterling per hoofd, en vermaande ze in krachtige bewoordingen, zich te onthouden van alle han delingen die tot betoogingen in ’t openbaar aanleiding kunnen geven. Vervolgens laakte de rechter ten strengste het toejuichen van de gevangenen door het publiek, zeggende dat zulk doen een smet zou kunnen werpen op den goeden naam van Engeland. Jameson en zijn vrienden loopen dus nu vrij rond in Engeland. Dr. W. J Leyds, de staatssecretaris der Zuid Afrikaansche Republiek, die, zooals men weet, thans in Parijs verto ft, is Dinsdag in gehoor ontvangen door president Faure. In 1869 werd de heer R. begiftigd met de Gesloten water. De vaart door de I Zuiderzee gaat met vele moeielijkheden gepaard; die op de Overijsselsche kanalen is grootendeels gestremd. der Linden zal wegens zijn benoeming tot raad-adviseur aan het Depar- tement van Justitie het hoogleeraarsambt neer leggen. Hoewel de datum nog niet met zeker heid bekend is, vermoedt men, dat zijn vertrek naar Den Haag 1 Mei zal plaats hebben. Die benoeming blijkt te zijn de uitvoering van het bij de begrooting genomen besluit tot aanstelling van een ambtenaar belast met het voorbereiden van wetgevenden arbeid. Tot dusver was een aanstelling tot raad adviseur maar een titel, verleend aan niet- ambtenaren, wier adviezen over bepaalde onder Op kerstmis werden de schaatsen aangebonden, zeer tot verwondering van 1... o Moet dat zoo, oordeelden de heeren leden komt’ z’®t van de directie van zoo i ouwe jongen, dan zijn we er ook en zullen onze helden op de baan brengen hier en ginds en overal. op gezet de heeren zelfs in het kille getij eene vloo af te vangen. Een enkel streepje stond hij toe, maar toen zond hij dooi, daarna weer vorst, daarna weer dooi, enz. En de heeren van de directie adverteerden hardrijderij, daarna weer uitstel, dan nog eens weder rijderij, ein delijk weer uitstel. Ja, wat moet men niet doen als men zoo de groote eer van directie geniet? Als een vers dat als een nachtskaars uitgaat ging ook de winter 95/96 heen. Men vond hem nergens. In een dik mistig gewaad verstak hij zich en i zonnetje blonk, liet zelfs geene enkele sneeuw vlok een spoor van zijne aanwezigheid achter. Een vroege lente Spreeuwen vlogen her en derkieviten draaiden en zwaaiden reeds naar hartelust, zelfs kikvorschen waren uitgeslapen en deden ver bazende sprongen De tuinen waren omgespit, de verschillende zaadkooplui deden hunne zaken en kooplieden van elke soort repten zich om hunne collega’s voor te wezen. Met zulk prachtig weder en open water moesten ze wel, hoe gaarne ze anders ook nog wat thuis ge bleven waren Of het te hunner ontferming was, of wel- of ’t aan zijne grilligheid te wijten is genoeg, daar komt de oude en toch nog grillige stijf kop plotseling voor den dag, de laatste week van Februari en blaast uit ’t Oost, of ’t De cember ware en doet de stroomen stollen tot spiegelglad ijs, door geen afstroomen gerimpeld. Bedillers fluisteren, dal hij ’t er op gezet had Gedeputeerde Staten en de leden van den Ijsbond eens te toonen, hoe mooi hij het eigen lijk wel had kunnen maken, maar naar zulke leuterpraatjes van bedillaars hooren geene verstandige menschen 1 Genoeg dan, de vriezeman kwam er weer en joeg pardoes de lente weg, geen medelijden toonend met spreeuwen, kieviten, kikkers en menschen De menschen liepen te hoop en klaagden over de kou. Zij zetten schop en kruiwagen en wat al niet meer ter zij, vacantie, gedwongen vacantie. De visscherman pakte zijne netten en meerde zijn boot. Ook hij deelde in de algemeene vacantie. Vacantie, maar ook van werk, ook van broodziet, dat is het ergste van zoo’n na winter. Laat de oude heer grillig zijn, goed en wel, als bij zijn luim dan maar uitspeelt op zijn tijd. Tegen December en Januari is school- voor krijgs enz. Door de keurige afwerking verwierf hij zich een naam die door geheel ons land en ook daar buiten, o. a in onze Overzeesche gewesten, weerklonk. En nog steeds is de gulle goed hartige heer R. met ijver werkzaam. Dat getuigen de Nederl. Uitgeversbond wiens voor zitter hij is, de Gemeenteraad en tal van nuttige instellingen waarin hij sedert vele jaren zitting heeft, terwijl door hem binnenkort zal worden aangevangen met de geïllustreerde uitgave van sSinjeur Semeyns” van Schimmel. kieviten weder draaien en kikvorschen weder springen, en menschen weder arbeiden, dankbaar en blij te moede en gelooven en vertrouwen dat er krachten bestaan nog sterker dan die van den strengsten wintervorst, al speelde hij ook zijne troeven uit in een’ na winter. De gezant van de Zuid-Afrikaansche Republiek, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, lid van de Tweede Kamer, vereenigde aan een gastmaal ten zijnent onderscheidene hoogge plaatste personen, o. a. den Minister van Buiten- landsche Zaken, den pauselijken internuntius, den Portugeeschen gezant en eenige leden van de Tweede Kamer. Bij Kon. Besluit No. 10, is aan mr. F daartoe gedaan verzoek, met ingang 1896, eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten door hem in die betrekking bewezen. Het sluitingsuur. merkt met betrekking tot het veelbesproken arrest van den Hoogen Raad op, dat zij reeds drie jaren geleden voorspeld heeft dat zulk een beslissing als in het arrest van 17 Febr. voorkomt, in aantocht was. Intusschen volgt uit dit arrest, in een enkel geval, nog niet dat van die soort evenzoo »Veel hangt af van van de omschrijving beperking van het recht des burgemeesters van het min of meer onafscheidelijk verband tusschen de bepaling omtrent het sluitingsuur en die omtrent de dispensatie.” Te Nijmegen heeft het hoofd der politie zich bij het arrest neergelegd, zoodat daar de ver ordening op het sluiten van koffiehuizen en tapperijen niet meer wordt toegepast. Men schrijft uit Schiedam aan de Amst. Ct. De heer H. A. M. Roelants, zal a.s. Zondag. Maart, den dag herdenken, waarop bij 50 i jaar geleden hij was toen 19 jaar zich en uitgever vestigde. Valsch is hij, dat ’s zeker waar. Leuk bleef hij, de oude heer, bedaard, zelfs doodbedaard. Al wat waar mag wezen, zeiden de luidjes, maar van schaatsrijden op Kerstmis komt evenmin als van sneeuwballen op Pink- steren De oude schudde 't hoofd en kneep een oogje dicht. Wacht, zei hij, dacht ge soms, dat ik aan kracht had verloren? En bij striemde en geeselde het Oosten, zoodat het blies uit volle kaken en 't werd ijs, dik ijs, overal ijs. Od kerstmis werden de schaatsen aangebonden, het groote publiek. B1J z00’n nawinter dn hnnron Indnr. «Omt, Ziet CU OVertl menigëijsclub." Neen“ doet wél in ™rborgei hond niof n’otnn wat rln en in u JIMS- B llllHl11\lII linn iiii;ii i iiihinii. i

Friso nl | 1896 | | pagina 1