Vim Y<58 Aflk i No. 19. WOENSDAG 4 MAART 1896. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Beperking of ruimte? Zes en twintigste Jaargang. !- Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. t H. Gedepu- UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANOENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 6 b n Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever (1). De cursiveering is van ons. Naar aanleiding van de ver klaring des vice-ministers Curzon in het Lager huis, volgens welke noch van de Turksche DUITSCHLAND. Het heeft een pijnlijken indruk gemaakt dat de Landscommissie van Elzas Lotharingen een som van 180.000 mark heeft geweigerd voor het bouwen van een kei zerlijk jachtslot in de Vogeezen. De weigering kwam vrij onverwacht, daar de commissie van rapporteurs zich met algemeene stemmen vóór de goedkeuring had verklaard. Daarop volgde echter heftige aanvallen van de radicaal cleri cale en democratische Pers op de Landtcom- missie, welke er niet weinig toe schijnen bijgedragen te hebben om de stemming in dat lichaam te doen omslaan. Blijkbaar had men in Regeeringsk ringen geen vermoeden van deze verandering van gezindheid; ongetwijfeld had men anders den post niet aan een verwerping blootgesteldmaar ter rechtertijd ingetrokken. De Duitsche pantserschepen Sachsen en Wür- temberg zullen, luidens bericht uit Kiel, den 15den Maart een vaarden. De gewone pantserschepen van Engeland vervalt dezen FRANKRIJK. De eenige discussie of eenig debat verplichting tot vaststelling van den leeftijd wordt den gemeentebesturen niet opgelegd," Derhalve de Gemeentebesturen zijn ten deze zoo vrij als een vogel, en behoeven omtrent den leeftijd geene enkele bepaling in hunne verordeningen op te nemen. Toch heeft de wetgever blijkbaar wel bedoeld een tijd van aanvang te stellen; men kan toch moeielijk met zuigelingen beginnnen, de bepaling der vakken van onderwijs in art. 2 zou dan wel als eene bespotting klinken Zoowel de libe rale Kappeyne als de anti-revolutieonaire Mac kay, zoowel de liberale Kamer onder den eer ste als de anti liberale onder den tweede hebben naar onze bescheiden meening, omtrent den leeftijd, waarop de kinderen de openbare school moeten verlaten geen bepaald gebiedend voor schrift willen geven, overtuigd als ze waren, dat de gemeentebesturen, waartoe toe toch in den regel wel «Knappe, ontwikkelde” personen zouden geroepen worden voor hunne gemeente, en vooral voor eene plattelandsgemeente, zulk eene ruimte zou worden gegeven, als maar eenigszins denkbaar ware. Daarom ook wordt omtrent het bijzonder onderwijs niets gezegd, de besluiten betreffen alleen de openbare school, en voor het mogelijke geval, dat een gemeen tebestuur wat blijkbaar niet verwacht werd, al eenige moeielijkheden in den weg wilde leggen, werd het gebiedend voorschrift in de wet opgenomenzoodanig besluit behoeft de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Dit college zou toch wel eene beslissing in een zeer ruimen zin gaan nemen. Och ja, men kan veel bepalen en zelfs uit muntende regelen van wetgeving vast stellen, ’t komt ten slotte maar op de uitvoering der wettelijke voorschriften aan, en deze uitvoering kan én door eenige Gemeenteraad én door Gedeputeerde Staten al zeer op bet naadje af worden genomen, terwijl de wetgever heel wat ruimte had gewenscht. Dat is nu eenmaal zoo, maar valt daaraan niets te veranderen? Zoo voor als na zijn enkele belagers der openbare volksschool (de school der verdraag zaamheid) als met een potloodje in de hand al de verschillende wets-artikelen nagegaan en hebben hier en daar een schrapje gezet, als ze meenden dier school afbreuk te kunnen doen, terwille hunner bijzondere doeleinden. Er zal schoolgeld geheven worden. Best, een dik schoolgeld dan ook. Kinderen uit naburige gemeenten kunnen toegelaten worden. Uitstekend, maar ze mogen dan ook geweigerd, enz. En zoo kwam ’t ookde gemeenteraad mag een leeftijd bepalen, waarop de kinderen de Openbare school zullen moeten verlaten. Goed, hij zal dat ookvoor de bijzondere school be staat volkomen vrijheid Altemaal van die kleine duiveltjes, die daar rondsluipen in den wijngaard des Heeren om de beste vruchten te bederven Maar bederven, wie denkt er nu aan beder ven? M’n goeie man, de wet zegt immers zoo iets, en ik wil een eerlijk uitvoerder der wet zijn Bah zoo’n wetgeleerde, is hij niet met een farizeeër gelijk? Nog heilig en met de hand op het hart. En middelerwijl worden daar velen uitgestooten. Het deert den wetgeleerde niet. «Komt tot ons, en ge zijt behouden” zegt de vrije man in het vrije Nederland, ook xnuuvuiauuDviiü AJim.cn up uvi V UOriOODlff V CF- I j .*A slag der Tweede Kamer, wijziging 188E.Eene I "a de Pac'fica,e' - - J 6 'En Gedeputeerde Staten? O, ja, er zijn ook Gedeputeerde Staten. Wij toch lazen dezer dagen in de bladen: «Gedeputeerde Staten van Zuid Holland heb ben hunne goedkeuring onthouden aan een gewijzigd besluit van den Gemeenteraad van Loosduinen, waarbij de leeftijd der schoolgaande kinderen werd bepaald van zes tot dertien jaar. Gedeputeerde Staten willen van zes tot vijftien jaar. De Gemeenteraad zal in hooger beroep gaan.” Met groote belangstelling wachten we den uitslag van dit hooger beroep. Met groote belangstelling Vooreerst om het algemeene der zaak. Hoe toch kan het in gezonde hersenen opkomen aan de zucht tot ontwikkeling perk en paal te stellen? Men kan beweeren, ja, ziet u als daar een enkele jongen zich verbeeldt een advocaat te moeten worden, dan behoeven de verschillende gemeentenaren de kosten van die opleiding niet te betalen. Alweer zoo’n zilver- wanklank. ’t Is, of men Judas met zijne zil verlingen hoort rammelen Een jongen van twaalf of dertien jaren, die nog noodig iets wil leeren met een «abbekaat” te vergelijken De jongen denkt er niet aan, en zijne ouders evenmin. Zij hebben ’t bij ervaring, dat goed onderwijs hun kind in de wereld vooruithelpt en ze willen dat kind goed onderwijs doen geven, voorbeeld voor zoo velen maar mis, de hoogwijze raad zegt zóó oud, marsch 1 geen plaats meerMaar waarheen dan? O, ja naar de inrichting daar of daar. Een paar honderd pop voor reis naar Amsterdam aan- jaarlijksche reis der de tweede divisie naar zomer. Kamer heeft zonder bb o 1 een wets voor de Gemeente stel aangenomen, strekkende om der gehuwde vrouw de vrije beschikking te verzekeren van de vruchten van haren arbeid. Om daartoe te komen heeft men niet minder dan vier jaar werk gehad Tot n>g toe kan de vrouw wat zij verdient alleen onder toestemming haars echtgenoots gebruiken eene arbeidzame, zuinige huisvrouw staat er aan bloot, dat haar luie, of losbandige man de door haar zuur verdiende penningen haars ondanks doorbrengt. De verdienste van in Frankrijk tegen deze ongerechtigheid zich het eerst te hebben aangegord, komt toe aan mevrouw Jeanne Schmal, directrice der Avant- Courière, wier denkbeelden de heeren Goirand en Jourdan zich in de Kamer hebben aange trokken. De Fransche minister van financiën, die door de begrotingscommissie uit de Kamer gehoord werd over het wetsvoorstel betreffende de in komstenbelasting, heeft in het licht gesteld dat dat voorstel in het bijzonder zou strekken om de lasten voor den landbouw te verminderen. De minister wenschte niet met de commissie in een volledige gedachten wisseling over het ontwerp te treden. Hij is overtuigd dat de Kamer, welke haar wensch om de door de regeering beoogde hervormingen tot stand te brengen, te kennen heeft gegeven, voor de inkomstenbelasting gunstig gestemd zal zijn. Intussehen verklaarde de minister zich bereid verbeteringen ten aanzien van de onderdeden aan te nemen. ENGELAND. tijd een einde aan. En ieder, wie er belang bij heeft, hem is het wettig voorschrift gegeven. Den rijke deert eenige belemmering minder, bij kan zich met zijne middelen redden, den kleinen burger en den werkman treft ze, treft ze in zijn dierbaarste bezittingzijne kinderen Ook hij heeft recht van hooger beroep, ook bij het recht van protest! Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. kostgeld, een honderd voor leergeld en boeken en gij zijt klaar! Is zoo’n taal tegenover den min- en onvermogende sarcasme of niet? Stelt de scholen open voor allen, die willen komen, vooral voor allen, die willen blijven. De laatsten zijn hoofdzakelijk de kurken, waar het groote net op kan drijven. Beperking hier is zonde tegenover het algemeen. De «natuur- lijke mensch” evenwel schijnt slechts aan te zien, wat voor oogen is, hij begrijpt de dingen niet, die des geestes Gods zijn. Deze zijn van ruimen, oneindig ruimen omvang. Zij kennen' geene beperking. Met groote belangstelling! Omdat in onzen hoek, in de gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, eene verordening bestaat, waarbij de leerlingen op reeds twaalf -jarigen leeftijd de school moeten verlaten. Wij wezen er reeds vroeger op. Hoe die ongelukkige bepaling in de wereld is ge komen. We hebben in zeker stuk gelezen, dat een voor-voor-vorig hoofd der school te Hemelum een aantal leerlingen opgaf, die fei telijk niet meer ter school gingen, ofschoon hij nooit kennis had ontvangen van hun afscheid. Dat nu ging niet goed en de gemeenteraad nam de radicale bepaling aan ter voorkoming van zulke ergerlijke misbruiken kinderen boven de twaalf jaren moeten de plaat poetsen Uit. Hoe Gedeputeerden die bepaling hebben kunnen goedkeuren is ons een raadsel. Toch moet ze goedgekeurd zijn, anders kon ze niet gehandhaafd. Ons werd gezegd, dat de be paling al in werking was voor de inwerking stelling der nieuwe wet. Of’t waar is? Maar dan nogbedoelde de nieuwe wet vermindering of verbetering? Het voorschrift van twaalf jaren valt toch op geen enkelen grondslag te verdedigen. En de Raad en zelve. Gesteld Hemelum had gezondigd, moet daarom geheel de Gemeente gestraft en bij voortduring gestraft? Een straf heeft een tijde lijk karakter. Zal deze eeuwig blijven? Of is de Raad der meening toegedaan, dat juist door het behoud van zoodanige bepaling het openbaar onderwijs wordt geknoeid en het bijzonder bevoordeeld? Dan vooral behoort elk weldenkende en behooren Gedeputeerde Staten allereerst eene zoodanige bepaling af te keuren, als in strijd met de pacificatie, in strijd met de wet. Wij kennen den Gemeenteraad van Heme lumer Oldephaert en Noordwolde overigens als niet bepaald kleinzielig tegenover het openbaar lager onderwijs. Welk belang hij er dan in ziet de gewraakte bepaling te handhaven is ons duister. Zij is ten schade van baar onder wijs en hare ingezetenen, zij is ten schade ook voor hare eigene administratie. Immers bij aanvragen om subsidie ter tegemoetkoming in de kosten van het openbaar lager onderwijs, geldt het aantal werkelijk schoolgaande leer lingen. En als daar nu de hoofden van scholen wordt voorgeschrevenvóór 1 Januari moet ge de leerlingen boven 12 jaren verwijderen!... dan tellen ze eenvoudig niet mede èn voor het cijfer voor de gewone èn voor dat van eenige buitengewone ondersteuning. Maar dat alles daargelaten. Een mensch wordt door zulke bekrompen bepalingen in zijne vrijheid verhinderd en dat, terwijl de algemeene wetgever ruimte bedoelde. De druk der hoofd lieden over honderd is de ergste. Komt dan alle stemgerechtigden, en maakt er te zijner DE BURGEMEESTER der gemeente WORKUM, maakt bekend, dat de ver- koopers van Sterken Drank in 't klein, die na 1 Mei 1896 hun beroep wenschen voort te zetten, hiervan uiterlijk vóór 1 April schriftelijk, op ongezegeld papier, aan het college van Burgemeester en Wethouders behooren kennis te geven, ten einde geen stoornis in hun beroep te ondervinden. Worküm, den 3 Maart 1896. De Burgemeester voornoemd, R. J. VISSER. Art. 19 van de jongste wet op het Lager Onderwijs schrijft voor: «De besluiten van den gemeenteraad, betref fende a. -d. enz. e. den leeftijd welken de kinderen moeten bereikt hebben vóór zij op de openbare school worden toegelaten, en van dien waarop zij die school moeten verlaten; (1) enz. «worden aan de goedkeuring van teerde Staten onderworpen.” Volgens art. 14 van diezelfde wet kan van een omtrent het aangebaalde door Gedeputeerde Staten genomen besluit, in hooger beroep wor den gekomen door ieder, die bij de vernietiging of verbetering van het besluit van Gedeputeerde Staten belang heeft. Omtrent de bepalingen van den leeftijd lezen we in het Antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken op het Voorloopig Ver- li- llfflis- B 11)111! I l\l II IILIIIllllill III! LSI. I\l) 18. S- FRISO.

Friso nl | 1896 | | pagina 1