I Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. aan den 28en Febr. Dientengevolge is door het O. M. bij de t rondreizen als voor reizen heen en weer kunnen dienen. nog dagelijks stuit men uit fraaie luxe-voorwerpen, werden gewonnen door de heeren De Jager van Bousma van Arum (2e prijs,) en Joh. Buwalda te Witmarsum (3e prijs.) OUDEGA, (H. O. N.,) 2 Maart. Mense te Bennekom (G.) heeft voor 1 bij de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. HARLINGEN, 28 Febr. den tot vergrooting van ren niet zeer snel. zich in de te verwerken grond bevinden en waar- was zoo vrij geweest in Groningen verschillende Dat is zoo wat de inhoud van Regeering, noch van een der groote mogendheden voorstellen ontvangen waren, die de spoedige ontruiming van Egypte door de Britsche troepen zouden tengevolge hebben, merkt de Times aan, dat de Minister zulks zeer wel verzekeren kon. Niemand heeft iets van dien aard beweerd. De Sultan is de Turksche Regeering niet en de berichtgever der Times te Constantinopel meldde den 19en Februari, niet, dat die Re geering, maar dat de Sultan een stap gedaan had. Die «stap” bestond niet in «voorstellen,” maar in een opdracht aan den Turkschen am bassadeur, om de Engelsche Regeering tot het een en ander «uit te noodigen.” Dat «de heerscher van Armenië” de Engelsche Regeering uitnoodigt om den toestand in Egypte met hem te «regelen,” vindt de Times voor het overige, natuurlijk, zeer belachlijk. Het denkbeeld, zegt zij, is van den Sultan zelven en de instructiën aan den ambassadeur zijn uit het Paleis verzonden zonder de gewone Dat een der mogend- zou zijn, acht het blad veel van de gewone retourbiljetten, wel echter op groote afstanden; zoo Amsterdam naar Leeuwarden gaan heen en terug, voor nog geen vier gulden en heeft j men 8 dagen den tijd. - en voorwaarden zjjn aan alle stations verkrijg- baar. staande fraaie keet, gebouwd ter gelegenheid Vrijdagavond 11. werd hier de laatste wintervergadering gehouden van ons Nuts departement. Deze vergadering was voor het volk. Als spreker trad op de heer T. v/d Ley Wz. predikant te Rauwerd, met het onder werp: «De leugen in de samenleving.” Zij, die het genoegen hebben gehad onder het ge hoor van den begaafden spreker te zijn geweest, zullen volkomen beseffen, hoe dit onderwerp boeide door gekuischte en gespierde taaldoor sprekende en toch zoo eenvoudige voorbeelden, door een gezonde moraal. Er is dan ook ge noten, maar niet minder geleerd. En allen zijn zeker met het bewustzijn huiswaarts ge keerd: «ook ik bezondig mij aan dien leugen” en met het voornemen«ook ik wil mij in spannen, om de waarheid trouwer te dienen, dan ik tot nu toe deed.” Als dat voornemen maar voor een deel wordt omgezet in daden, mag de spreker zich zeker »Allgemeinen 1*reilandbund en het gouverne- hoogst voldaan rekenen zooals zijn toehoorders ,nent ^er republiek Paragay worden gevoerd Op kleinere afstanden verschilt de prijs niet ..Vi.., I kan men bijv, van dan ook de vergunning verleend het werk drie bemiddeling der Porte, heden er bij betrokken niet waarschijnlijk. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De begroo- tingspost betreffende bet Sloweensche Gymna sium te Cilli, die verleden jaar aanleiding was tot den heftigen strijd tusschen de Slaven en dd toenmalige Regeering, zoodat deze laatste moest aftreden, is in het Huis van Afgevaar digden te Weenen met 141 tegen 108 stemmen aangenomen. Vóór stemden de Slaven, de Polen en de Duitsch clericalen. Naar aanleiding van de jongste gebeurtenis sen in de Transvaal heeft, naar uit Weenen bericht wordt de Oostenrijksche Regeering be daar te lande een consulaat in te van de stichting van de nieuwe Willemshaven en voor enkele jaren geheel gerestaureerd, thans de slooping worden prijs gegeven, zoodat het aanzien der stad aan de westzijde belang rijk gewijzigd zal worden. Fran. Ct. Van morgen bij mijn barbier: Komt binnen een aarts-wauwelaar; praatjes, honderd uit, tot hij geheel ingezeept is. Ein delijk heeft de barbier hem «onder het mes” en de ander zwijgt, tegen wil en dank. Maar (heel onvoorzichtig!) houdt de barbier even met scheren op en vraagt: Mes goed, meneer? En de ander: Of het mes goed is? Goed? Ja, goed en goed is twee. Zie je, het is nou geen mes om mee te dwepen, maar om nou te zeggen, dat is een slecht mes, dat is nou ook wat bar. Het is zoowat zoo zoo, niet goed en niet kwaad. Wat zal-ik je veel zeggen? Een goed mes, zie-je, een bepaald wat je nou noemt een goed mes Enz. enz. enz. sloten om stellen. In Galicië is sedert 26 Januari 1.1. geen geval van cholera meer voorgekomen; dienten gevolge heeft de minister van Binnenlandsche Zaken het district Trembowla in het bijzonder en Galicië in het algemeen vrij van de ziekte doen verklaren. DENEMARKEN en met name de Deensche «Heide-Maatschappij” brengt aanzienlijke offers om bosschen aan te planten op het kale Jut- landsche schiereiland, voornamelijk, omdat men, zeker te recht, van de nieuwe bosschen eene gunstige verandering van het klimaat en dien tengevolge een opbeuring van den landbouw verwacht. Van Staatswege is nu weer dit jaar aan de Heide Maatschappij een subsidie van van 201,000 kronen verleend. In de drie voorafgaande jaren heeft de Heide-Maatschappij achtereenvolgens van Staats wege subsidiën van 192,000, 193,000 en 196,000 kronen ontvangen, zoodat de Staat alleen in vier jaar aan de Vereeniging een som van ongeveer 600.000 gulden heeft toege staan. Rekent men hierbij nog de inkomsten der Maatschappij uit de contributiën van de leden, dan begrijpt men dat zij reeds heel wat heeft kunnen doen tot het «bewouden” en de ontginning van dorre heidestreken. De Vereeniging bestaat nu reeds 27 jaren en omstreeks 1890 is aan hare leiding ook de drooglegging enz., der moerassen opgedragen. RUSLAND. Men heeft een eerste en ge slaagde proef genomen met het vervoeren van torpedo booten over land, namelijk langs den spoorweg. Zulk een uit Petersburg verzonden oorlogsvaartuig is in goeden toestand te Se bastopol aangekomen. Men zal nu meer tor- pedo-booten op dezelfde wijze overbrengen. NOORD AMERIKA. De Senaat te Was hington heeft een besluit genomen, dat in Spanje vrij wat opschudding te weeg zal bren gen. Met 64 tegen 6 stemmen heeft hij het voorstel aangenomen om de opstandelingen van 1 Cuba te erkennen als oorlogsvoerende mogend heid en besloten president Cleveland te ver- zoeken op vriendschappelijke wijze bij Spanje aan te dringen op de onafhankelijkheidsver klaring van Cuba. Intusschen schijnt generaal Weyler de zaak hard aan te pakken op Cuba. Hij heeft nu bekend gemaakt, dat de goederen der Cubanen, wier afwezigheid niet voldoende kan worden gerechtvaard, zullen worden verbeurd verklaard. De Cubanen, die binnen veertien dagen op hun eigendommen zijn teruggekeerd, zullen gratie ontvangen. Het opstandelingenhoofd Betancourt is gefu De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 5 Maart e.k. niet plaats hebben. H M. de Koningin heeft van den Keizer van Oostenrijk een fraai rijpaard ten geschenke ontvangen. - De Minister van Financiën heeft eenige wijzigingen in het ontwerp tot regeling van het personeel gebracht, alle ten doel hebbende de data en termijnen in overeenstemming te brengen met de invoering op 1 Mei a. s. Dr. Leyds keert Zaterdag naar Zuid- Afrika terug. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. korvet Alkmaar, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee A. W. F. C. van Woerden, in den voormiddag van den 29sten dezer van Salonika vertrokken met bestemming naar Smyrna. Blijkens bij het Dep. van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. pantserschip Evertsen, onder bevel van den kapt, ter zee P. Heyning, in den namiddag van den 28en Febr. j.l. te Port Mahon (eiland Minorca) binnengeloopen. Blijkens bij het Dep. van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. flottieljevaartuig Nias, onder bevel van den luit, ter zee le kl. jhr. i J. A. G. v. d. Staal, adjudant van H. M. de Koningin, in den namiddag van 11. van Gibraltar vertrokken. Voor de Rechtbank te Leeuwarden is Zaterdag behandeld de in het vorig jaar zoo veel gerucht gemaakt hebbende zaak van den zuivelfabrikant G. J. de B., 31 jaren, te Kootstertille, thans in hechtenis, wegens ver- valschingen van melkbriefjes. Wanneer de boeren de melk aan de fabriek leverden, dan werd deze door een werkman gemeten en de hoeveelheden op melklijsten ge- noteerd, en van die lijsten de hoeveelheden I overgebracht op losse weekbriefjes, welke aan het eind der week aan den karrijder werden afgegeven, die ze aan het kantoor bracht, dat door beklaagde gehouden werd, terwijl zijn compagnon in de fabriek werkzaam was. Hij bracht die briefjes over in de boeken en gaf ze den volgenden Vrijdag mee aan den karrij der om ze met het daarop uitgedrukt bedrag geld aan de boeren uit te reiken. Nu heeft hij op die briefjes de hoeveelheden melk met 1,2 soms 3 liter verlaagd en ook die lagere bedragen in de boeken ingeschreven. Zoo stond bij nu voor misschien circa 300 verval schingen terecht, maar de Subst. Off. van Justitie schat het aantal wel op circa tien duizend. Om het proces te beëindigen bepaalde hij zijne telastelegging hiertoe en requireerde de veroordeeling van beklaagde tot 1^ jaar gevangenisstraf. De verdediger bestreed de elementen van valschheid in geschrift en voerde subsidiair verzachtende omstandigheden aan. Uitspraak over 14 dagen. Bij de Regeering bestaat het voornemen om een afzonderlijken gymnastiek- en scherm cursus op te richten, onder een officier-directeur en een of meer toegevoegde officieren, benevens het benoodige aantal militaire onderwijzers. De daartoe benoodigde gelden zullen waar schijnlijk op de eerste begrooting worden aan gevraagd. Met ingang van 1 Maart a.s. zal worden ingevoerd de voorgenomen reorganisatie van het reconvalescenten gedeelte der koloniale reserve. Dit gedeelte, dat onder bevel blijft van den tegenwoordigen compagnies-commandant, kapi tein J. van Hartingsveld, zal dan den naam van «reconvalescentenafdeeling” dragen en be staan uit twee compagnieën, de eerste onder bevel van den le luitenant W. H. baron van Neukirchen, genaamd Nijvenheim, de tweede onder commando van den le luitenant J. C. M. Haak Bastiaanse. Aan elk dier compagnies commandanten wordt één luitenant toegevoegd, j Behalve haar goedkoope retourbiljetten van Amsterdam naar Rotterdam, Dordrecht en Rosendaal, stelt de Holl. Ijzeren Spoorweg maatschappij thans ook biljetten verkrijgbaar, die van 2 tot 10 dagen duren en zoowel voor j - j t i r’ rondreizeu ais voor reizen been eu weer kuuueu silleerdeen ander aanvoeder Inglesito, is tot j j|enen I levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De Oud president der Vereenigde Staten, Harrison, heeft verklaard, dat hij niet weer voor het presidentschap in aanmerking wenscht te komen. Er blijven nu nog vier republi- keinsche candidaten over; Mac Kinley, Reed, Allison en Moston. Amst. Ct. Boter-vervalsching. Het bestuur der Ver een. tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel meldt dat Zaterdag 22 Febr. voor het kantongerecht te Zaandam veroordeeld zijn wegens overtreding der boterwet: L. Holstvoogd, W. Zwart, H. Ero en P. Ouwerijk, allen f 5 boete; en Vrijdag 28 Februari voor het kanton gerecht te Alfen a/d Rijn: M. van der Hoek f 6, M. Tom f 6, P. Oudshoorn f 6 en C. Kooij f 10 boete. Bij bovenstaande personen werden monsters door den ambtenaar van genoemde vereeniging genomen. Matrozen en de kookkunst. Aan de Am- sterdamsche huishoudschool werd 25 Februari in tegenwoordigheid van het bestuur en een der officieren van de marine, het examen af genomen aan de matrozen, die gedurende 4 maanden den kookcursus bezocht hadden. Nadat zij proeven van bekwaamheid hadden afgelegd, werden zij beurtelings ondervraagd, en daarna werd hun door de presidente een getuigschrift van meerdere of mindere bekwaamheid uitge reikt. Allen hadden flink gewerkt, en van de hun aangeboden gelegenheid goed geprofiteerd. Treurig gevolg van drift. Te Utrecht kreeg een echtpaar, dat de 70 reeds lang ge passeerd is, over eene kleinigheid een hevigen twist, waarbij de vrouw zich zoo driftig maakte, dat zij plotseling ineenzakte en het bewustzijn verloor. Hoewel onmiddelijk de hulp van een geneeskundige werd ingeroepen, mocht deze echter niet meer baten, daar de vrouw door een beroerte bleek te zijn getroffen en reeds kort daarna overleed. Generaal Booth heeft een geheele ver andering van kommandanten voor ’t Leger des Heils voorgeschreven. Zijn oudste zoon, die in Amerika is, weigert de opdracht te aanvaarden en heeft zijn ontslag genomen. Kolonel Oli phant en zijn echtgenoote kondigen aan dat ook zij met 1 Mei Nederland zullen moeten verlaten. De onderhandelingen, die sedert eenigen tijd tusschen het uitvoerend comité van den Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam heeft waarschijnlijk 21 April en volgende dagen plaats. De heer J. W. Jansen te Amsterdam heeft f 5000 gegeven voor de slachtoffers der ramp te Johannesburg. Naar men verneemt zal de kweekschool voor onderwijzeressen niet in een groote stad en ook niet in een garnizoensplaats worden gevestigd. Dit deelde de minister van Binnen landsche Zaken dezer dagen mede aan iemand, die bij hem op audiëntie was en bij de vesti ging belang had. SNEEK, 2 Maart. Bij de jl. Zaterdag ge houden aanbesteding van ’t verbouwen van school no. 2 (zesklassig) tot een met 12 lokalen, werd ingeschreven als volgt: A. Velsink, Sneek F. R. Feenstra, Bolsward W. Schaaf, Sneek G. DijkstraBolsward S. P. Westra, Sneek F. KloostermanSneek M. Rondema, Sneek F. de Wolff, Sneek F. Blok, Sneek, Johs. Jorritsma, Bolsward T. AnemaHarlingen A. J. Gaastra, Britswerd J. J. v/d Leij, Arum Aan den laatste is ’t werk gegund. MAKKUM, 27 Februari ’96. Aan de heden alhier gehouden hardrijderij op schaatsen van manspersonen boven de zestien jaar, namen 12 flinke rijders deel. De prijs f 10 werd gewonnen door R. Dijk stra de premie f 5 door D. van der M eer, beiden alhier. Deze hardrijderij werd gehouden op zee, en door het fraaie weder uitgelokt, bevond zich op en bij het terrein een groot aantal toeschou wers. WONSERADEEL. Uit het dertigtal solli citanten naar de betrekking van Ontvanger dezer Gemeente is door B. en W. de volgende aanbeveling aan den raad aangeboden 1. D. Smeding, klerk ter Secretarie alhier 2. J. Hibma, gemeente ontvanger van Fra- neker (met het lot tegen P. v. Goslinga, klerk te Tjerkwerd.) WITMARSUM. f 8637 - 8732 - 8990 - 8479 - 8227 - 8235 - 8140 - 8282 - 8985 - 8771 - 10370 - 7848 - 7737 over den afstand van een uitgestrekt grond gebied in genoemden staat, zijn thans reeds zoover gevorderd, dat het comité de beschikking heeft verkregen over een uitgestrektheid van 21,000 HA. vruchtbaar land, voor de stichting van de nieuwe Vrijlandkolonie. Ten einde zekerheid te verkrijgen over de vruchtbaarheid der gronden, over de geschikt heid van klimaat, over gelegenheid voor den aanleg van irrigatiewerken, is besloten tot de van twee ingenieurs als vertegen van een Bond, die tevens in op dracht zullen hebben het afsluiten der con tracten met de Regeering. Zola heeft weer een hoofdartikel in den het beroep Figaro geschreven tegen de booze critici. l-iAzlnnlvl- .1 /TA V De werkzaamhe- begint met het dok alhier vorde- geven eiken morgen De groote steenmassa’s, die Halles te halen en te verorberen. -1 i.-_j-padde moet de critici vertegenwoordigen, die op natuurlijk niet gerekend was, hebben den steeds gal en alsem spuwen en wier artikelen voortgang van het werk niet weinig vertraagd I Zola toch iederen morgen leest om er kracht en nog dagelijks stuit men op dergelijke hin- uit te putten. 1 derpalen. Naar wij vernemen is den aannemers 1 het groote stuk. Een Amsterdamsche kellner, die op de maanden later op te leveren. Een gedeelte van boot op het tentoonstellingsterrein had gediend, het nog aan deze zijde der stad aanwezige bol- Tarieven met kaart werk is reeds weggeruimd en zal binnenkort goedgeloovige menschen op te lichten onder geheel verdwenen zijn. Ook zal de daarop voorgeven dat hij jhr. Reigersberg Versluys was. Dientengevolge is door het O. M. bij de Die levende het nu waren. De heer L. J. Hilarides gaf eene bijdrage ten beste die getuige het applaus zeer in den smaak viel. WITMARSUM. Aan de biljardpartij op Zaterdagavond bij de kastelein Meijer alhier gehouden namen 38 personen deel. Naar het oordeel der kenners werden er mooie, «inter- sante” partijen afgespeeld. De prijzen bestaande T» 14- runmn lnxrz\ OAA m wwm TTTAwnAn rw/iTTTAnnAn j uitzending Bolsward (le prijs,) woordige° Ds. W. I-e Crapaud (De padde) heet het en de schrijver een jongen confrater den raad te een levende padde van de

Friso nl | 1896 | | pagina 2