r No. 20. ZATERDAG 7 MAART 1896. Nog iets over MERGEL. Nieuwstijdingen Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. Dinsdag heeft president Faure te Cannes H. som- 1 UITGEVER- Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURG» EN ZOON. TE WORKUM Blijkens bij het Departement van Marine Hr. Ms. pantserschip Evertsen, onder bevel van den kapitein ter zee P. Heyning, den 3den dezer te Malta aange- tegemoet te komenzich in hun Boerentaal zou uitdrukken. Ook door de ambtenaren wor gesteld tot 2e luitenant en maanden 65 jaar officier zijn geweest. Den 6en April 1872 werd hij bevorderd tot generaal majoor, den 3en September 1881, bij zijn gouden-officiers jubileum tot luitenant gene raal. In de politieke wereld trad de generaal Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever jaren op non-activiteit, was, als lid der Tweede Kamer, de eenige nog in leven zijnde militair, die versierd was deelneming aan en wist, daar het reeds donker begon te worden, ongemerkt bij een goederentrein te Zij sprong, toen de trein zich in be- De generaal werd 3 September 1831 aan zou dus over eenige den nestor der staatslieden, Gladstone, op het Raadhuis ontvangen. De president vroeg hem, of de politieke werkeloosheid hem niet te zwaar viel. Gladstone antwoordde, dat hij de aan gelegenheden van Engeland altijd van zeer nabij volgde, zoek aan Gladstone. Een gevaarlijke tocht. Een 18-jarig meisje in Auvergne leefde bij haar oom in Parijs. Toen deze echter ziek werd, wilde zij, om hem niet tot last te wezen, naar haar dorp terugkeeren en besloot, wijl zij in het geheel geen geld had, den 540 KM. verren weg te Later bracht Bourgeois een be- voet af te leggen. Maar onderweg veranderde zij van plan, sloop naar het station van Lamotbe Maandag vertrekt Gladstone naar Londen Beuvron, te wor< komen. weging zette, op den buffer van den laatsten waggon. Het schijnt bijna een wonder, dat de stoutmoedige reizigster den gevaarlijken tocht zonder ongeval gedaan heeft naar het naaste station. Daar bemerkte men haar echter, half bevroren Zij werd door den stationschef eerst in huis genomen en toen naar Montlugon ge voerd, waar zij bloedverwanten heeft. Groot en klein. Professor Max Müller te Oxford heeft de aandacht gevestigd op het grootste boek ter wereld, het wonderbaarlijke sKutho Daw.” Dit boek bestaat uit 729 deelen in den vorm inschriften en tempel van Overstroomingen. Hit Mesopotamië komen belichten over uitgestrekte overstroomin- gen. De Tigris is buiten zijn oevers getreden, en veel menschen en vee moeten verdronken zijn; o. a. werd een rondtrekkende troep van 600 Arabieren door het water medegesleept. gekleurd. Komen daar nog koperertsen bij, dan ontstaat het K o p e r 1 e i het graafschap Mansfeld de grondstof voor een belangrijken koper- en zilverbergbouw en i werken levert. Het kalkmergel vervalt ge makkelijk, en wordt daarom veel gebruikt om een kouden, leemachtigen bouwgrond te ver daar beteren. vertrekken, ter sterkte benevens 2 onderofficieren. Voor het bevel over dat transport is aange wezen de zich met verlof h t. 1. bevindende kapitein der inf. van het Indische leger H. K. Reimers (met verlof te Koevorden), terwijl als medegeleiders daarbij worden ingedeeld de voor dat leger bestemde 2e luitenants W. Haakman (te Bergen-op-Zoom) en A. B. W. Schoeffer (te Deventer). Van verschillende zijden ontvingen we be wijzen, dat ons artikel Mergel, geplaatst in no. 17, zeer de aandacht heeft getrokken, ’t Is daarom, dat we als meer wetenschappelijk toe- het daar geschrevene geven, wat uitgave van Kruseman, weiüig °P den voorgrond als oudste in jaren was hij sinds lang aangewezen de eerste zittin gen van het nieuwe parlementaire jaar te openen, bij welke gelegenheid bij steeds een kleine, van warme liefde voor vaderland en vorstenhuis tintelende redevoering hield, evenals bij het overdragen van den hamer aan den definitieven voorzitter. In De Gemeentestem komt onder de va cante plaatsen voor de betrekking van burge meester van de Limburgsche gemeente Nunhem, waaraan een jaarwedde van f 100 verbonden is. De gemeente telt 261 zielen, waaronder 6 kiezers voor den gemeenteraad. Met zekerheid kan het L. D. mededeelen dat een eventueele benoeming naar Amsterdam door prof. Treub zal worden aangenomen. Het doel van het Taalfonds. De hoofd redacteur van het Haagsche Dagblad had een kort onderhoud met dr. Leyds, staats secretaris van de Zuid Afrikaansche Republiek. Recht duidelijk werd hem daarbij het nut van het Taalfonds. De heer Leyds deelde mededat de Boeren, hoewel zij zich onderling uiten in hun Boeren- of Laag-Nederlandschzeer ge hecht zijn aan het Hoog-Nederlandsch, gelijk Vrijdag, plaats hebben. Generaal van der Schrieck. f Men meldt uit Den Haag, dat de luitenant- generaal P. G. J. van der Schriek, gister in den ouderdom van 84 jaar is overleden. De heer Van der Schrieck, reeds ettelijke zonder zich te Parijs op te houden. De Spaansche Regeering zal nog meer kracht zetten achter de expeditie op Cuba. Zij heeft het aanbod van de Compagnie trans- atlantique, die al haar stoomschepen en kolen stapelplaatsen te barer beschikking stelde, aan genomen. Acht stoomschepen zullen dadelijk bewapend worden en onder het bevel van een marine-officier komen te staan. De rector der universiteit te Madrid heeft vijftig van de studenten, die opnieuw een be- tooging wilden houden, gevangen laten nemen. De Senaat te Washington heeft de resolutie van het Huis van Afgevaardigden in zake Cuba naar de commissie voor de buitenlandsche be trekkingen verzonden. Omtrent het ontdekken der Noordpool wordt nog het volgende uit St. Petersburg gemeldeen telegram uit Yakutsk meldt, dat de gouverneur daar op een der betreffende door een estafette overgebrachte vraag uit Yakutsk, ten antwoord heeft gekregen Peter Iwanowitch Kuchnareff, die op Ustyansk handel drijft, deelde 10 November schriftelijk aan den koopman Kuchnareff te Yakutsk het volgende mede Wij vernemen, dat de reiziger dr. Nansen de Noordpool en een onbekend land heeft ont dekt en terugkeert. De Noordpool-zee zal eveneens onderzocht worden. Berichten, welke tot bevestiging van dit be richt van Kuchnareff zouden kunnen dienen, heeft overigens niemand in Yakutsk ontvangen. Om de waarheid van dit bericht te onder zoeken en desnoods der expeditie hulp te kunnen verleenen, heeft de gouverneur van Yakutsk den heer Verhoyansk, lid van het j districtsbestuur, gelast zich naar Ustyansk te begeven. Andrée moet aan een medewerker van de Nya Pressen hebben verklaard, dat hij er niet aan denkt, zijn plan van een luchtvaart naar de Pool op te geven, al zou ook Mansen’s expeditie geslaagd zijn. De poolstreken, zegt hij, bevatten nog zooveel onbekends, dat ik mij niet zou behoeven te schamen, de Pool te passeeren, en aan anderen het genoegen gunnen kan, de Pool zelf te bereiken. Het is schier onmogelijk, zegt het Hbld van Antu.’., zich een denkbeeld te vormen van de groote hoeveelheid boter, die Holland in België invoert. Aan het grenskantoor Achel werd van 20 Augustus tot 31 December aan inkomende rechten op boter en margarine, door Holland ingevoerd, het eerbiedwaardig metje van 130,000 francs betaald. En bij den dag wordt er nog meer inge voerd. voegsel tot 1 we vinden in Dr. T. C. Winkler: De Schatten van den Aardbodem, Haarlem. Mergel behoort tot die groote hoofdafdeeling in het Delfstoffenrijk, welke men gewoonlijk met den naam van steenen bestempelt. Daarbij zoeke men de onderafdeeling: kalk steen, een van de kostelijkste, hoewel niet kostbaarste gesteenten, waarvan de menschelijke industrie gebruik maakt. Zoo zal men vinden, dat o. a. het prachtige marmer, het krijt, ’t albast en de lithografische kalk allen familie zijn van het leembevattend kalkgesteente, ’t welk men mergel noemt. Dr. Winkler nu zegt er van: xMergel is een onzuiver kalkgesteente of liever eene innige verbinding van koolzure kalk en 20 tot 60 ten honderd leem. De mergelsoorten zijn weeker dan kalksteen, heb ben eene aardachtige breuk, rieken naar leem als er op geademd wordt, en worden somtijds met water plastisch. IJzeroxyde en ijzeroxyde- hydraat geven er kleuren aan, en veelal zijn ze ook met kwartszand gemengdwaardoor zij eene ruwe oppervlakte verkrijgen. Gewoonlijk zijn zij schilferig, en vervallen somtijds door verweering in kleine dobbelsteenen. Naar de verschillende bijvoegselen onderscheidt kalkmergel, leemmergel, zandmergel; naar de structuur, mergelsteen, mergellei, melgelaarde en mergeltuf. De m< met aardpik bezwangerd, en daardoor donker den aangesproken. En daar nu de verspreiding j van Nederlandsche boeken niet uit de Trans- hetwelk in vaalsche staatskas kan bestreden worden, heeft het Taalfonds, waaruit zulke uitgaven kunnen smelt- worden geput, groote waarde. Den 28en Maart e.k. zal van Harderwijk naar Rotterdam worden overgebracbt, om van per stoomschip Smeroe naar Batavia te een detachement suppletietroepen, van 35 korporaals en manschappen, en De eindstemming over het ontwerp zal heden, ontvangen bericht ia Hr. Ms. fregat Johan Willem Friso, onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Commijs, op 2 dezer, van Oleh-Leh (Atjeh) vertrokken tot het aanvaarden van de terugreis naar Nederland via Kaap de Goede Hoop. Het geheimschrift is verboden in het verkeer met Massowah. Voor alle plaatsen in Nicaragua aan gene zijde van San Juan del met het Metalen Kruis, wegens Sur, kunnen telegrammen alleen worden aan- den Tiendaagschen Veldtocht, genomen op risico van de afzenders. van wit marmeren platen vol over elke plaat heen is een baksteen gebouwd. Bij de oude priesterstad Mandalay, in Burma, is deze tempel stad van meer dan 700 pagoden gevonden. Het bevat de godsdienstige wetten der Boed dhisten en is grooter dan de bijbel en de koran samen. Het oude testament bevat 59,493 woorden en 2,278,000 letters, maar detripikata, zoo wordt het reuzenboek genoemdheeft 275,250 verzen en 8,808,000 lettergrepen! Dit reusachtige boek is in Pali geschreven. Het is geen oud werk, want het heeft zijn ontstaan te danken aan het boeddhistische godsdienstig gevoel van deze eeuw. Het werd in 1857 tot stand gebracht, onder de heer schappij van Mindomin, een der laatste koningen van Burma. Aangezien de invloed van het tropische klimaat reeds nadeelig op het ge beitelde schrift heeft gewerkt, heeft een Engelsch ambtenaar, de heer Ferrars, voorgesteld om deze 729 platen te fotografeeren en aan de Regeering verzocht om daar zoo noodig werk van te maken. Als grappig contrast met dit ontzaglijke boek vinden we een ander genoemd, dat voor het kleinste ter wereld doorgaat. Dit is een «Konversationslexikon” te Berlijn verschenen en geschreven door Daniël Sanders. Het ge- heele boekje is slechts 6 kubieke centimeters groot en bevat 175,000 woorden. Het boekje moet gelezen worden met een microscoop, dat er opzettelijk voor gemaakt is. Wat beteekenen toch in een almanak de woorden ZondagsletterZonnecirkel, Epacta, Guldensgetalenz.? ’t Is iets dat men allicht eens geweten heeft, maar dat gemakkelijk door ’t hoofd gaat. De Bred. Crt. geeft daarom de volgende uitlegging Zondagsletter is een der eerste zeven letters van het alphabeten wel die, welke aanwijst op welken dag der week de eerste Zondag van het jaar invalt. Dit jaar viel de eerste Zondag op 5 Januari, de Zondagsletter is dus nu de 5e letter van het alphabetE. Schrikkeljaren hebben twee Zondagsletterséén vóór 24 Fe bruari en één daarna. Zonne-cyclus of Zonne-cirkel is een tijdruimte van 28 jaren, na verloop waarvan de datums weder op dezelfde dagen vallen. Als men bij een gegeven jaartal het getal 9 telt en de som Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. men zij geen predikant zouden dulden, die. om hun fflffcmnet te komen -/ioh in bun Rnnronfaal uitdrukken. ergelleien zijn somtijds wenschen zij in het Hoog Nederlandsch te De Tweede Kamer beeft bij de behan deling van art. 80 der wet op de Personeele Belasting met 49 tegen 47 stemmen aangenomen het amendement KolkmanVermeulen, luiden de: »Deze wet treedt in werking op een door de wet nader te bepalen dag.” Het regeerings- voorstel luidde; »Deze wet treedt in werking op den dag barer afkondiging Van de Erie- 0Dtva bericbt ia sche afgevaardigden stemden de heeren Gerrit- - - sen, Bouman, Lieftinck, Heemskerk, Schaafsma i en De Kanter voor, de heeren Pyttersen Houwink tegen het amendement. komen. Blijkens bij het Departement van Marine IIMS- El IIIH.il 11 Uil mill llllill I 'IIIKLIlh. n iii - jl»aljixcuö uil uct ucuai lüujüiil vcuj ujiaiiuu

Friso nl | 1896 | | pagina 1