u re BRONGAS. I Een spaak in ’t wiel No. 21. WOENSDAG 11 MAART 1896. Zes en twintigste Jaargang. Buitenlandsch Nieuws. on- zij art oor len aco :en sne jen ek, len cen is rer- bij len ind ene •or- Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUWI i Jen Ds. Ds. Ds. «MS- ES Uil I II 11 III IILIII llllill l’IIIESI. Uil. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. uur. G. H. O wezen moe ver- Prins geen «stamhouder” zien ge il. r» ON. ijer lee- sck- eus te te art. leer J. sen- <oe- ler- elle d. 3er- ou- im; oc- uur A. df- de. A. a. Ds. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. eene dochter bevallen. en in werking te weer eene UITGEVER: i UlO alle ujugviyac gevallen ivuiua ucu het Vaderland kon eens in last komen. ziet het meer, dat zeer vooruitstrevende lieden toch ook behoudend kunnen zijn! JTV __l we betere gegevens hebben. Er bestaat eene hoogere politiek, waarvan gewone kiezers geen begrip hebben, eene politiek achter de scher- l men, zich ontwikkelende in club-vergaderingen. 1 Maar wat ons aangaat we houden niet van j die sjouwerij over en weer. Afgedaan werk ware beter. Was het ontwerp op ’t personeel goed, waarom dan niet tevens den dag van I invoering bepaald? Zoo niet, waarom ’t dan niet vierkant verworpen? Hoe zal het nu weer komen met ’t ontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht? j re8Uitaten. Vrij algemeen is het oordeel, dat de Re geering door de aanneming van het amendement- Vermeulen c.s. een belangrijk echec heeft ge leden en dat er tegen den verderen gang van zaken een spaak in het wiel is gestoken. Het kan dus van belang zijn de stemlijsten even na te gaan. Tegen het geheele ontwerp stemden 23 libe ralen, 8 katholieken en 8 antirevolutionairen. Van de afgevaardigden voor Friesland vin den we hieronder de heerenDe Kanter, ging der liberale partij (wij begrepen er de zoogenaamde radicalen maar onder) al evenmin iets is, als van eene wegneming der geschillen tusschen de katholieken en antirevolutionairen ieder voor zich. De oude verdeeldheid van vroeger blijft dus vrij wel bestaanen 2o. dat er zich toch eenige kentering heeft voorgedaan, waar 1 liberaal, 6 katholieken en 3 antirevolutionairen aan ’t ontwerp personeel hun 'zegel hechtten, niettegenstaande zij met ’t amendement-Vermeulen medegingen. Wat nu? Mogen we een raad geven? Hij is dezede Regeering ga voort met de ontwikkeling van haar werkplan en vrage on middelijke afdoening der kieswet. Middelerwijl kan zoo’n klein wetje in gereedheid worden gebracht, waarop de dag der invoering van de wet op ’t personeel ter bescheidener tijd wordt vastgesteld. De Kamer kan immers wel vlug werkenzij als wil. En dan nog hebben we aan de Kamerleden de bede Och, heeren, bespaart ons alsjeblieft, het aanschouwen der steenen sjouwerij, maar maakt afgedaan werk. Werkelijk het Vaderland verlangt daarnaar. Mocht het zijn, dat we u in uwe hoogere politiek niet voldoende be- i we u de noodige om uw doen en laten De kiezers toch mogen Behalve genoemde welachter de woning bevindt er zich een dergelijke voor bet huis, die slechts op exploitatie wachtom een paar boerderijen, of een gedeelte van een dorp te verlichten. De goede naam van het Beemsterland wint er zeker nog door, dat het deze bronnen’ (ook van inkomsten bevat Overgenomen uit ’t Ned. Landb. Weekbl. van 22 Febr. ’96, omdat het brongas in Hollands Noorderkwartier meer en meer algemeen begint te worden en er ook in Friesland (te Akkrum) is aangetroffen. Wie weet welke verlichting brongas en acetyleenlicht, enz. ons nog het einde der negentiende eeuw staat te Bonman, Gerritsen, Heemskerk, Lieftinck en Schaafsma, derhalve zes van de acht. En vóór het amendement Vermeulen-Kolk mann25 liberalen, 14 katholieken en 10 antirevolutionairen. Van de afgevaardigden voor Friesland vin den we hieronder de heerenHeemskerk, Gerritsen, Bouman, Schaafsma, De Kanter en Lieftinck, derhalve weder dezelfde zes. De andere beide afgevaardigden voor Fries land, de heeren Pyttersen en Houwing bleven derhalve de Regeering getrouw. Uit vorenstaande opgaven blijkt: lo. dat er van eene zoogenaamde bereeni- van aan wachten DUITSCHLAND. De versterking der Duitsche Marine, door de begrootings commissie van den Rijksdag goedgekeurd, heeft den aan bouw van negen kruiers der 2de en vier der 4de kl. ten doel, benevens uitbreiding der torpedovloot. De minister van Buitenlandsche Zaken zette in de commissie uiteen, hoe die plannen niets bijzonders inhielden en in de verte niet beoogden met Engeland gelijken tred te houden. Engeland's oorlogsvloot zal in de eerstvolgende jaren met 120 schepen worden uitgebreidde Duitsche kruisers daaren tegen waren in de laatste 10 jaren met vijf verminderd. Nu de commissie hare goedkeuring met alle stemmen, behalve de vijf radicale en socialistische, heeft verleend, kan de Regee ring het besluit van den Rijksdag kalm afwach ten. Gravin Herbert Bismarck, geboren gravin Hayds, is van Bismarck heeft tot dusver uit de huwelijken zijner twee zoons boren worden. FRAMKRIJK. Met 28 tegen 5 stemmen heeft de Begrootingscommissie der Kamer ten aanzien van het ontwerp der Regeering tot invoering van eene belasting op het inkomen de volgende conclusiën aangenomen pakte men het onafgedane werk de vorige maand op nieuw aan, om het ten einde te brengen. En werkelijk op Vrijdag, den 6den Maart werd door de Tweede Kamer het wets ontwerp tot herziening der personeele belasting aangenomen met 56 tegen 39 stemmen. Afgedaan dus. Nog niet. De geheele herziening der personeele be lasting geeft voorloopig niets. Reeds in de zitting van Dinsdag werd uitgemaakt, dat zoo het ontwerp tot wet werd verheven, de nieuwe regeling eerst op een nader bij de wet vast te stellen tijdstip in werking zal kunnen tre den. ’t Waren de heeren Vermeulen en Kolkman die dit voorstelden en niettegenstaande de be strijding der Regeering, werd het araendement- Vermeulen c.s. aangenomen met 49 tegen 47 stemmen. Alzoo de steenhoop weer van b naar a! Afgedaan werk, ten deele. ’t Ontwerp ligt er, ’t kan doorgaan naar de Eerste Kamer en zelfs door de Koningin Regentes bekrachtigd worden, derhalve tot wet worden verheven, maar dan is en blijft het nog een doode wet immers er is nog eene andere noodig, welke al die stadiums moet doorloopen, om de eerste in ’t leven te roepen De steenhoop moet dan b! Welk een werk en »De commissie, elk belastingstelsel, op aan gifte van het inkomen in zijn geheel, willekeurige schatting en vexatoire onderzoekingen gegrond, ter zijde stellende. sNoodigt de Regeering uit om een nieuw ontwerp tot hervorming van de directe belastin gen in te dienen, waarmede op billijke wijze de inkomsten in haar verschillenden vorm ge troffen en de op den landbouw en den arbeid drukkende lasten beter verdeeld kunnen wor den.” De middelen hebben in Februari opgebracht 9,225,400 fres. meer dan de raming en 25,157,600 fres. meer dan verleden jaar ge durende dezelfde maand. Volgens den Figaro is er alweer sprake van een vervanging van den Franschen gezant te Berlijn, Herbette, door Gambon, gouverneur van Algiers. ENGELAND. In bet Engelsche Lagerhuis is men begonnen met de debatten over de marine-begrooting, die ditmaal bijzonder hoog is. De minister Balfour deelde mee, dat met de reserve Engeland manschappen genoeg had voor alle schepen in oorlogstijd. De Tweede Kamer heeft de afgeloopen week druk gearbeid, zoodat eene tamelijke bezending door haar afgehandelde wetsontwerpen naar de Eerste Kamer kan gaan, die weldra ook weder bijeenkomt. Alszoodanig, zou het Vaderland dan rustig kunnen zijn. Toch is dit niet het geval. Algemeen wordt gevoeld, dat er iets druk kends, iets benepens is in den politieken atmos feer. Ziet, werken alleen is nog niet voldoende. Als daar een arbeider een daghuur verdient door van daag een steenhoop van a naar b te versjouwen, morgen weder van b naar a en overmorgen en zoovoort weer omgekeerd, dan verveelt hem dit werk en niettegenstaande hij er een broodje aan heeft, laat hij ten slotte de steenen de steenen. Een werkman wil ook vruchten van zijn ar beid zien. We hebben ze meermalen gadege slagen, die mannen, als ze wegen, bruggen of gebouwen aanschouwden niet zonder een blik van zelfvoldoeningdie zijn grond had in het besef: ook ik heb daaraan een kluitje, een houtje of een steentje toegevoegd, en ziet, daar is, daar ligt of daar staat dat ding! Zulk eene politieke zelfvoldoening nu is er niet. Daar is sedert jaren herwaarts verklaard eene afdoende regeling van het kiesrecht is eene onafwijsbare eisch van onzen tijd. De kiezers van het heden kwamen in grooten ge tale ter stembus om de voorrechten, die zij genoten, ook den misdeelden broederen deelach tig te doen worden. Eene kieswet kamer kwam samen en men mocht billijk verwachten, dat het dingetje der herziening heel spoedig aan kant zou zijn. Maar de heeren der politiek hadden ’t er nu eenmaal op gezeteerst af doende belasting-, daarna idem kieswet-rege- ling. Ook al weer goed, zeiden de kiezers (behou dens natuurlijk sommige pruttelaars), als gij heeren dan maar afmaakt. Nu, met de be lasting ging het zoo ongeveerde patentbelas ting verdween en enkele andere rechten wer den afgeschaft of verminderd en daarentegen eene vermogens- en eene bedrijfsbelasting ingevoerd, samen uitmakende de zoo lang be geerde inkomstenbelasting. Alleen de herziening van het personeel, ofschoon reeds aangeboden, bleef nog achterwege. Men zou eerst maar even de kieswet herziening afdoen. En ziet daar hebben we nu een ministerie op versleten. Een ander trad op: geheel met hetzelfde doel. Natuurlijk, dat dit eerst een geruimen tijd van voorbereiding noodig had. Tijdverlies alzoo. De steenhoop werd van a naar b geworpen. Enfin, deden lieden van zaken hooren, als ’t ding daar dan maar netjes en goed wordt op gestapeld en ons in de eerste jaren geen moeite kost, dan mag de zaak nog haar ver loop hebben. Een tweede kieswet verscheen tevens met eene tweede editie van herziening der perso neele belasting. De Kamer schonk aan de laatste den voor rang, ook dewijl het nieuwe kieswet-ontwerp zich voor een groot gedeelte baseerde op dat tot wijziging van het personeel. Uitstekend. Men toog reeds ten vorigen jare aan den arbeid, en als men toen, terwille der Staatsbe- grooting, zoo ongeveer halverwege bleef steken, doen treden, van a naar drukte Zoo komen we nooit waar we ten. Toch meenen de heeren, dat ze een standigen zet hebben gedaan, ’t Ontwerp op de personeele belasting vond genade in de oogen der meerderheid, maar ’t stond in verband met de kieswetregeling En ziet, de beslissing daaromtrent moet zuiver blijven. Mocht deze eens ongunstig zijn, dan zou volgens de bestaande kieswet de Volksvertegenwoordi- grijpen, met alle graagte staan ging moeten worden samengesteld naar eene ruimte in dit blad toe maatstaf der personeele belasting, die dan geen nader op te helderen, kracht van wet meer had, enz. Hoe gelukkig daarvan ook wel iets weten, toch, dat er in Den Haag representanten zijn, die alle mogelijke gevallen vooruit berekenen, --- XTo rl z-kTil o nrl ïz-rxn in loet* Iznmnn AluTl Den 7 Januari 1896 benoemde de Naamlooze Enfin, we schorten ons nader oordeel op tot Vennootschap »De Eendracht” eene commissie (bestaande uit de heeren J. KoningH. Punt en J. Zeeman) om een onderzoek in te stellen naar de resultaten van het welgas gloeilicht. In de vergadering van 10 Februari bracht deze commissie verslag uit, waaraan het volgende is ontleend Genoemde heeren bezochten 7 Februari de boerderij van den heer L. Visser, te Beemster, waar sedert eenigen tijd het brongas voor ver lichting en verwarming wordt gebezigd Zij stonden werkelijk verbaasd over de verkregen Niet minder dan 14 (veertien) pitten branden daar dagelijks van een wel. De heer Visser verlicht er mee vier kamers, een keuken, een gang, een Zuidhollandschen stal en de buitenzijde eener schuur. Verder wordt het nog gebezigd tot het koken van alle spijzenhet verwarmen der melk, enz. Hoe groot de toevoer van gas daar ter plaatse is, kan men nagaan, als men weet, dat de 14 pitten gedurende een halve etmaal kun nen branden zonder van beteekenis in licht sterkte te verminderen.

Friso nl | 1896 | | pagina 1