I 1 No. 22. ZATERDAG 14 MAART 1896. 1 I Nieuwstijdingen Zes en twintigste Jaargang. «I Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM F L IILIII llllill IHIESI.HII. blluii Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. uur. inbeslagneming ze hier. van 4 0 dezer te Pola 2o. Hr. Ms. korvet Alkmaar, den kapitein-luitenant ter zee Woerden, in den namiddag van Maligan berichtte, had gister al telegram dat de man weer gevangen Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Ei IIIIEIITE1ÏIE- UITGEVER. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7{ cent. Rij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever De Tweede Kamer heeft het wetsvoorstel van den heer Gerritsen tot facultatiefstelling van den politieken eed in de provinciale en in de gemeentewet met 44 tegen 27 stemmen aangenomen, Naar de Haagsche correspondent der geboden Weer komen er berichten van kleine overwinningen der Spanjaarden op Cuba. Generaal Prats, weet men nu te berichten, heeft aan een afdeeling opstandelingen van 4000 man, onder aanvoering van Bandera en Morejon te Santa Rita in de provincie Matanzas, een gevoelige neerlaag toegebracht. Het gevecht liep niet zoo heel moordend af: de opstande lingen hadden 21 dooden en een aantal ga den kapitein kwetsten; de Spanjaarden maar enkele gewonden. De Spaansche opperbevelhebber op Cuba, Zutph. Ct. mededeelt, blijft het plan bestaan om r in de Tweede Kamer ongeveer midden Mei te beginnen. Wegens het overlijden van den heer P. G. J. van der Schrieck moet voor het hoofd kiesdistrict ,8-Hertogenbosch eene verkiezing plaats hebben voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Deze verkiezing is uitgeschreven tegen Dinsdag, 31 Maart, een mogelijke herstemming 14 dagen later. Niet om een blaam te werpen op de Radicale Kamerleden, maar alleen tot stichting van krenterige zielen, geeft de heer Vos, hoofd eener openbare lagere school te Veendam, de volgende absentielijst. Van Sept. ’94 tot Sept. ’95 waren er 75 Kamerzittingen. Op die ver gadering was de heer Smidt, De Boer, Gerritsen, Tydens, Een gepantserd Minister. De vorige week heeft een valsch gerucht van een aanslag op het leven van Crispi de ronde gedaan door de Europeesche pers. Dat zou dan lang niet de eerste maal zijn geweest, dat Crispi bloot stond aan een aanslag op zijn levenreeds verscheidene keeren is er met revolvers op hem geschoten of zijn er dolken op hem gericht. Na den laatsten aanslag draagt Crispi onder zijn kleederen een lichten maar sterken maliën kolder. Men weet, dat vorst Bismarck den- den heer D. W. Stork te Hengelo. De St.-Cl. bevat de Kon. besluiten tot instelling van de strafregisters en van de anthropo metrische signalement-kaarten. Taalfonds. Bij de commissie voor het Taalfonds is toezegging ontvangen eener gift van f 10,000, «namens velen” gedaan door iemand, die onbekend wenscht te blijven. Bij Kon. besluit is de kapt, der artillerie H. Seret, thans op non activiteit als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1560 ’s jaars, en dien kapitein, gerekend van den dag waarop zijn pensioen ingaat, de rang verleend van ma joor. Elf hoofdofficieren en kapiteins der in fanterie bestemd om bij mobilisatie op te treden als vesting- en fort-commandant, worden den 14 den April gedetacheerd bij het le regiment vesting-artillerie te Utrecht. De Haarlemsche kantonrechter heeft de daar bestaande verordening op het sluiten van koffiehuizen niet verbindbaar verklaard. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen telegrammen is: lo. Hr. Ms. pantser- schip Evertsen, onder bevel van ter zee W, J. P. van Waning, divisie comman- jare, niet slechts Kamerleden zulk Onlangs b. v. aangaande Dr. Kuyper. best om hunne mannen te doen slagen en als ze van de zittingen wegblijven, - zijn in werkelijkheid niet vertegenwoordigd. Tot leden van het hoofdbestuur van het Nut zijn benoemd mr. E. Star Busman te Amsterdam met 308 stemmen tegen 42 op mr. Treub en de beer H. J. Steghers J.Hzn. te Groningen met 312 stemmen tegen 38 op De bevolking der hoofdstad. De bevol king van Amsterdam is volgens de statistische maandberichten, welke van gemeentewege wor den uitgegeven, op 31 Dec. 1895 geweest 456,192. Zij is in het vorig jaar toegenomen met ruim 6000 personen, zoodat, indien de vermeerdering dit jaar daarmede gelijken tred houdt, op 30 April het aantal inwoners ruim 458,000 zal bedragen. Als hierbij nu op 1 Mei ongeveer 24,000 komen in de bijgevoegde gedeelten der gemeenten Nieuwer-Amstel, Sloten en Diemen, zal de bevolking der hoofdstad over 2 maanden ongeveer 482,000 bedragen, dat is het dubbel van de bevolking op 31 Dec. 1859. Vóór het eind der eeuw zal de bevolking wel tot 500,000 zijn gestegen. Veeuitvoer. Langs het grensstation Es- schen werden Dinsdag per extra-veet reinen uit Nederland 95 wagons naar België en F dant, in den voormiddag aangekomen, en onder bevel van A. W. F. C. van van 10 dezer te Malta aangekomen. Aan het Instructie bataljon te Kampen is door Mejuffrouw L. Pel ten geschenke aan j L J "i een in fraaie Ijjst gevat portret van wijlen haar vader, den Generaal-Majoor Pel, de openbare behandeling van de kieswet die van de oprichting (in het jaar 1850) tot 1867 eerst als luitenant adjudant en later als kapitein aan die instelling werkzaam was. nemen. Prins Henri van Orleans, zoon van den hertog van Chartres, is voor zijn ontdekkings reizen in Azië benoemd tot ridder van het Le gioen van Eer. - De Bouwmaatschappij Hotel Wittebrug te ’s-Gravenhage keert 2 pCt. uit. De ten vori- gen jare gebouwde 14 huizen zijn alle tot be vredigende prijzen verkocht. Met den bouw van villa’s zal men voortgaan. Een anti-lijkkransenvereeniging. Een begrafenisvereeniging te Amsterdam, zich per advertentie bij het publiek aanbevelend, schrijft daarboven «Goede wijn behoeft geen krans.” Een vereeniging van geheel andere strekking, zoo herinnert de Arnh. Ct. die tot zinspreuk had«Tot onderling genoegen,” bewees aan de leden eveneens de laatste eer. Daarbij werd het schild met de spreuk achter den lijkwagen n aanleidjng die “publiek te bespreken. Nu gedragen, waaruit dan de toeschouwers konden -j. i- opmaken, dat ook de begrafenis tot onderling genoegen geschiedde. Heer gevangen. In Indië is men met uitgebroken gevangenen net zoo gelukkig als Het N v. d. D., dat eergister de ont vluchting weer een was. generaal Weyler heeft besloten zijn hoofdkwar tier te verleggen naar Matanzas. Een voor Engeland merkwaardige beslis sing is gevallen op de motie, waarbij de openstelling der musea te Londen des Zondags verlangd wordt: zij is met 178 tegen 93 stem men aangenomen. Men hoeft dus in Londen niet heelemaal thuis te zitten op Zondag. Het wordt allengs wat rustiger in Spanje. De quaestie met Amerika wordt met wat meer kalmte beschouwd. Toch hadden er Maandag nog betoogingen plaats te Bilbao, waarbij men het wapenschild van den Nederlandschen consul met steenen wierp, wijl men dit aanzag voor het Amerikaansche. Men bemerkte spoedig de vergissing en richtte zich nu tegen het huis van den Amerikaanschen consul. Er had daarbij een botsing plaats, waarbij negen politie-agenten en twintig der betoogers gewond werden. Uit Havanna wordt naar Madrid geseind De nieuwe versterkingen zijn hier met geest drift ontvangen. Te dezer gelegenheid hebben generaal Weyler en de premier Canovas vader landslievende telegrammen gewisseld De Cubaansche opstandelingen zijn na de laatste gevechten zeer gedemoraliseerd. Zij trachten te vluchten in Oostelijke richting. Chamberlain heeft Dinsdag in het Engel sche Lagerhuis verklaard, dat Cecil Rhodes niet gearresteerd is en dat de autoriteiten te Kaap- Frankrijk stad ook niet voornemens zijn hem gevangen te verzonden, ter waarde van ruim f 1,500,000, zegge ruim anderhalf millioen gulden. Noordzeekanaal. Het plan, ontworpen door de commissie van deskundigen, welke dit werk op uitnoodiging der Kamer van Koop handel te Amsterdam, op zich nam, eischt 6 a 7 miljoen. In het jongste nummer van De Ingenieur bespreekt de beer R. Tutein Nolthe- nius uit Zutfen eenige middelen die min kost baar zijn. Groote sommen worden in het commissie- ontwerp geraamd voor de verruiming van de doorvaart-opening der bestaande bruggen. De commissie wenscht twee der drie bruggen te vervangen door een stoombootveer en de Hem- brug door een draaibrug met een doorvaart- opening van 60 meter vrije wijdte. De heer Nolthenius bespreekt nu het denkbeeld bij de Hembrug den tegenwoordigen draaipijler te laten vervallen en de draaibrug te vervangen hetzij door een roibrug. hetzij door een hefbrug. In beide gevallen zal de nieuwe beweegbare brug beide doorvaart openingen in eens over spannen en tot een enkele doorvaart-opening maken, zoodat draaipijler en de daarbij staande remmingswerken geheel kunnen vervallen. Voor een roibrug schat de heer Nolthenius de uitgaven op 6 ton, voor een hefbrug op 4 ton. aanwezig 56 maal, afwezig 19 maal 52 23 46 29 36 39 ’t Zou niet onverdienstelijk zijn, zoo telken van eenige, maar van alle een absentielijst werd gegeven, vernamen we daaromtrent iets De Kiezers doen hun bet echter een rechtzaak wordt, kunnen wij aan het medegedeelde toevoegen, dat het een zonderlinge geschiedenis is. De heer B. be weert nl. meer recht te hebben op de aanstaande van luitenant Ten Kate dan deze, en daagde hem daarom uit. De luitenant vond hierin volstrekt geen reden tot vechten en vandaar dat het geschrift van den heer Bultman onder de sport-high life werd verspreid. De dreigementen van den heer B,, dat er verschrikkelijke dingen zouden gebeuren bij het huwelijk, schijnen de maat vol gemeten en den luitenant aanleiding gegeven te hebben tot een vervolging. Het moet wel een wanhopig minnaar zijn die zulke dwaasheden uithaalt; het kan echter ook zijn dat hij graag eens van zich wil doen spreken. Na de kroningsplechtigheid in Moskou, wanneer de keizer en de keizerin te Petersburg zelfden maatregel nam, na het pistoolschot, dat voor ongeveer dertig jaren, op hem gelost werd. Een huis ingestort. In Hamburg is een huis ingestort, welke instorting zeer veel ongelukken heeft veroorzaakt. Zeven werklieden werden daarbij gedood, vijf levensgevaarlijk en een groot aantal meer of minder ernstig gekwetst. De dooden waren allen metselaars en voor het meerendeel huisvaders; een laat een vrouw met zeven kinderen na. Het gebouw was vier verdiepingen hoogop bet oogenblik, dat het instortte waren er 20 werklieden boven aan den arbeid, die allen in de diepte stortten. In ’t geheel waren er 60 man aan het werk. Menschenredders. Op tachtig-jarigen leeftijd is te Bowhedge in Engeland de heer Thomas Barnard overleden, die wel het record in het menschen-redden over de geheele wereld zal hebben geslagen. Niet minder dan 900 menschen hebben aan hem hun leven te dan ken. Prof. Koch zal eerlang een artikel open baar maken over het gebruik van tuberculine. Het Hof te ’s-Hertogenbosch besliste in de vroeger vermelde zwak van een op spaar- bankgelden gelegd beslag, dat op de Rijkspost- spaarbank belegde gelden voor inbeslagneming vatbaar zijn. H. M. de Konirgin Regentes deed door tusschenkomst van den Burgemeester aan den visscher M. Geurs te Blokzijl een gratificatie van f 40 toekomen, ten einde hem in staat te stellen zijn punter, welke in zeer slechten toe stand verkeert, te doen repareeren. De man kan nu binnen korten tijd zonder zijn leven te wagen, weder in de behoeften van zich en zijn gezin voorzien. Een liefdesdrama, dat wellicht op een blijspel of klucht zal uitloopen, wordt, naar het libld. meldt, 46 Maart te Haarlem voor de rechtbank opgevoerd. De heer H. F. Bultman Hzn., de bekende sportman, zal terecht staan wegens smaadschrift tegen luitenant J. A. H. ten Kate. De quaestie loopt, volgens het Hbld., over een duel, waaraan, volgens den heer Bultman, de luitenant ten Kate zich op onwaardige wijze zou hebben onttrokken. Deze quaestie houdt de sportwereld reeds geruimen tijd bezig, doch er was tot dusver

Friso nl | 1896 | | pagina 1