Uit ds hand 11 Hm, PROTESTANTENBOND. Advertentie n. Marktberichten. Godsdienstoefening, Donderdag 19 Maart 1896, ’s avonds halfacht, in de DOOPSGEZINDE KERK. Ds. J. J. H. BANGE, van LANGEZWAAG. Kerk- en Schoolnieuws. 1 Het Maria ElisabethDochter 1 t 1 t Snelpersdruk Firma H. BRANDENBURGH ZOON Marktplein, Workum. I r Workum 8 Kennisgeving Begunstigers. Geboren van 3 l Getrouwd WIEBE R. FEENSTRA Wedn. van H. II. Prins. EN JELTJE A. WIERSMA. Molkwerum 5 Maart 1896. Geboren Jacob, Zoon van K. J. de VB1ES en P. J. de RUITER. Maart 1896. aan Familie, Vrienden en Erwten, Schokkers f 4.a - 8. - 4.00 a - 7.75 f 3 60 a f 4— - 4 00 a - 4 40 a f 50 Lijst van onbestelbare brieven. Vijf perceelen WEILAND in de Fer- woudermeer. Te bevragen bij J. BOERSMA, Stations- koffiehuis, Workum. Per Tel eg-ran f. Of het zaakje de komedie te Stavoren Makkum CoRNWERD Nam. halftwee Ds. Eeuwoude Voorm. 9 uur Ds. Gaast Warns aan ons art. 173 h*er alz0° leven in de brouwerij! vaten. J3 f 3 05 - 2.48 - 2.64 - 3.60 - 4 40 Trouwens indruk alsof geweest. Voorm voor J 1 vaten ff ff ff ff ff 11 39.00 - 38.00 - 37.00 - 35.00 f 3 35 - 2 58 - 2.71 - 3.70 - 4 85 Hoterprijs. te keur 2e 3e Laagste genomen vaten n f 2649 - 2575 - 2387 - 2319 den laagsten inschrijver genomen 2 2 2 a f 6.35 Er komt Men moet maar onderzoeken voor welk gewas de grond voor zeven bet meest geschikt is. In het naburige Heme- gedurende de lum geschiedt deze verbouw sinds enkele jaren men de aardappelkuilen te openen. GRONINGEN, 10 Maart. 60 kg. W. Garst 48 Dikke Haver 50 Probsteier 72 kg. Inl. Rogge Paardeboonen BOLSWARD, 12 Maart Vereeniging, f 39.50 af-.— - 39 a - - 38.00 a - - 37.00 a Aanvaar 9 «n Slachtoffers van de mijnramp. Aan rtjabarber zijn liefste nog even wilde zien om dan ook met veel genoegen aangehoord gaande de begrafenis der in de Kleophas-mijn ftf te ken voor den Zondag, en toegelaten met dank genoten. - 1 onze arbeiders begint het werk ook los te komen. Alleen de regen der keert het landwerk nog op, reeds algemeen drukte op den Boer en arbeider verlangen v. d. Veer Nijega, kwam 2.85 2.8U a - 2 82| f 5.50 a f 6 25 70 kilo f 5.50 Schokkers en wit klaver on- Workum (Geref. Kerk) 15 Maart. Voorm. 9 uur en Nam. 2 uur Ds. P. A. Veenhuizen. NED. HKRV. KERK. Beroepen: naar St. Filipsland D. van Herwaar den te Diepenveen. Bedankt: voor Ulrum I. Busch Keizer te Dwingeloovoor Nieuw Dordrecht H. W. A. Voorhoeve te Rekken; voor Bredevoort J. van D\jk te Oidemarktvoor Ee P. A. S M. Loijsen te Leksmond ting der Provinciale Staten is ditmaal bijzonder uitgerekt, en veel te lang voor Friso. men ontvangt bij de lezing een er knaagdieren aan het werk zijn DE UITGEVER. aan de loting voor de militie deel i en werd door den militieraad voor dienst aangewezen, omdat hij tijdens de van dien raad reeds als deserteur uit was gevoerd. kleine Platte Boonen A mei. Wit Klaverzaad f 5.— Aanvoer niet ruim. zaad in flauwe stemming. Overige artikelen veranderd. DE JUISTE OORZAAK. Mijnheer X. was iemand met een verschrik kelijk humeur, een ware plaag voor zijn huis- genooten. Op zekeren dag kornt hij zijn dokter tegen. »Ah, dokter, u moet eens bij mij komen kijken, ik weet niet wat mijn familie scheelt. Mijn vrouw is zenuwachtig, mijn kinderen hebben ja ik weet zelf niet wat Zelfs de meiden zijn niet gewoon «Ik geloof dat het ’t beste is,” zei de dokter, «wanneer u eens voor geruimen tijd op reis gingt.” «Maar ik ben de eenige van de heele familie die ge zond is.” «Dan moet u voor de gezondheid van uw familie op reis gaan,” De ander begreep er niets van, paste echter het middel toe en tot zijn groote verbazing hielp het. SNEEK, 12 Maart. Voor ’t examen- van toelating tot de Rijksnormaallessen alhier heb ben zich 28 meisjes en 21 jongens laten inschrijven, ’t Aantal leerlingen aan de Nor maalschool alhier, bedraagt tbans buiten de voorbereidende klas reeds 80. Aan ’t a. s. onderwijzers examen onderwerpen zich 8 of 9 adspiranten. Slagen deze allen, en wordt van de 49 candidaten, bovengenoemd, niemand afgewezen dat natuurlijk alles behalve waarschijnlijk is dan begint de nieuwe cursus met 120, zegge 120 leerlingen. Arme jongelui, welke van die 120 over een jaar of vier de acte halen. WITMARSUM. «Vriendenkring”, ons re- citeercollegie, had verleden Dinsdagavond het in de buurt wonend drogist, dat ze had lp l om eens een tijd hem als haar gadering. metgezel op wandelingen enz. te dulden. Za- b terdagochtend was Marie alleen thuis, daar de had er tevens anderen op weg waren om het waschgoed te bezorgen, toen de man van de drogerijen en Verzonden in Februari j 1. door het Hulpkantoor te Stavoren F. Hendriks te Hauwerd. CORRESPONDENTIE. H. te H. Het verslag van de Dinsdag zit- „Frisia” f 39 00 a f 39 50 a - a - a - a -- en 2 vaten. voor den Zondag, en werd in een kamer achter de stnjkerij. Of het zaakje nu verraden, of wel, of er j toeval in het spel was, dit is zeker, dat, terwijl Marie met haar schat aan het afspreken was om Zondagavond naar gaan, plotseling de drie andere deelhebsters in de zaak naderden. Marie sloot vol schrik haar drogist in een vrij diepe kast in de strijkerij en hierin moest hij een vol uur doorbrengen Maar dat was nog niet alles Toen de jongste van loopen, en gen, ontdekte zij den gevangene. Bijna op hetzelfde oogenblik kwamen de twee andere dames binnen en nu moest het hooge woord er uit. Natuurlijk lokte een op luiden toon ingezette woordenwisseling veel bekijks. Marie heeft te kiezen tusschen haren drogist of haar uitzetting uit de vennootschap. Een milicien van 40 jaar. Na een verblijf buitenlands van meer dan 20 jaren, vestigde onlangs iemand zijn woonplaats weder in het moederland om de vruchten te plukken van zijn noesten arbeid in den vreemde. Het duurde echter niet lang, of op minder aange name wijze werd hij, naar men uit Haarlem aan de N R. Ct. meldt, herinnerd aan iets dat hij reeds lang vergeten waande. Op zeer jeugdigen leeftijd vrijwillig in mili tairen dienst getreden, nam hij weder afscheid van bet soldatenleven, alvorens hij recht had den dienst te verlaten. Even 18 jaar oud deserteerde hij en nam de wijk naar het bui tenland. De autoriteiten waren blijkbaar deze ontrouw aan het vaandel na dit lange tijdsverloop niet vergeten en herinnerden den pas gerepatrieerde aan zijn plicht om den vrijwillig op zich geno men militairen diensttijd te vervullen Het ge lukte den deserteur den dans te ontspringen hem werd toegestaan zijn nog overigen dienst tijd als vrijwilliger voor zijn rekening door een anderen vrijwilliger te doen vervullen. De straf op het misdrijf van desertie ver jaard zijnde, meende hij nu geheel van de zaak af te zijn. Doch deze berekening faalde hij had ook genomen den uitspraak de gelederen Van zijn militie diensttijd nu ontheven. Ingevolge de bepaling van der militiewet werd hij dezer dagen te Amster dam als achtergebleven loteling voor zeven jaren bij de militie ingehjfd om p eerste vijf jaren onder de wapenen te worden gehouden. B. S GAASTRA. J. N. GAASTRASchotanus. Workum, 11 Maart 1896 met succes. OOSTSTELLINGWERF. Daar de vrees Eerst op ruim 43-jarigen leeftijd zal hij als voor vorst thans grootendeels is geweken, be- milicien met onbepaald verlof den dienst kunnen gint-j-—h—n— <■-- TT verlaten. blijkt, dat de aardappelen goed aan den win ter zijn ontkomen en zich nog in gaven toe stand bevinden. De voorraad is hier zeer groot. De prijzen zijn echter laag. Voor goede, uitgezóchte eetaardappelen besteedt men niet meer dan f 1.20 per H.L. Vandaar dat er veel aardappelen als veevoeder zullen wor den gebezigd. (Fr an. Ct.) FRANEKER, 9 Maart, f 4 90 a f 5.20 f 4 85 a f Boterprijs le keur 2e 3e 4e Laagste Totale aanvoer 45 WORKUM, 13 Maart. BOTER. Marktprijs f 39.50. LEEUWARDEN, 13 Maart BOTER Markt 39.50. Aanvn**r 200 1 en 52 vaten. Workum (Herv.) Zondag 15 Maart. Voorm. half- tien Ds. J. van der Weide. Avonds 5 uur Ds. J A. Broe- kers van Molkwerum. 15 Maart. Nam. halfdrie Ds. J. van der Weide, van Wor kum. 15 Maart. Voorm 9 uur (Schaalcollecte voor de Kerk) en Avonds 5 uur Ds. W. van den Bijtel. 15 Maart. O. Norel, van Wons. 15 Maart- W. M. van der Schans- 15 Maart. Nam. halftwee de heer L J Wesseldijk, Theol. cand te Utrecht. Workum (Doopsgez.) 15 Maart. Voorm. halftien Ds. Siemelink Koüdum 15 Maart. Voorm. halftien dr. J Keulen, (Doopbediening). 15 Maart. Voorm. halftien Ds. H. Bakels. Witte Tarwe 75 kilo Roode 75 kilo Winter Garst 60 kilo f 3 20 a i 3.40. Zomer CO kilo - 3.20 a - 3 50 Witte Haver 50 kilo f 2.821 a t Prob 50 kilo - Sp. Kanariecaad 70 kilo Fr. publiek uitgenoodigd tot eene algemeene ver- Aan deze uitnoodiging was met bereidwilligheid gehoor gegeven. Het publiek i voor gezorgd een gezellig en vroolijk humeur mee te brengen. Wat «Vrien denkring” gaf: een tiental voordrachten, werd 1 en Ernst en Scherts, Friesch en Hollandsch wisselde elkaar af. Het «na afloop bal” verhoogde de feest vreugde en maakte voor menigeen het scheiden hoogst moeielijk. Hoort men bijna vooral de handwerkslie den klagen over slapte in de zaken, onze timmerlui doen daaraan niet mee. Onze vier bazen hebben het druk, als in den fleurigen tijd. Niet minder dan een zeven-tal nieuwe j woningen, waaronder eene kapitale boerenplaats, de vier haar wijkje had afge- mOeten nog vóór Mei bewoonbaar worden ge haat mand in de kast wilde ber- maakt. Geen wonder dus, dat er niet alleen druk werk «aan den winkel,” maar ook daar buiten is. Voor meer laatste dagen I anders zou er i bouw heerschen. sterk naar droogte. HARLINGEN, 10 Maart. Uitslag der door het bestuur van het waterschap Vijf Deelen Zeedijken Buitendijks” gehouden aanbestedingen van 1. het maken van een steenglooiïng lang 346 M., van paal 2023. Aangenomen door A. Prins Tzn. te Sliedrecht voor f 70 600; 2. alsvoren van 750 M., van paal 41—49. Aangenomen door J. van Noordenne te Utrecht voor f 136,996; 3. het verbreeden der glooiing, paal 71. Aangenomen door H. J. Dolle te Bakhuizen voor f 3674. BALK, 11 Maart 1896. Aanbesteding door Heeren Kerkvoogden der Hervormde Gemeente van Hemelum het maken van eene nieuwe toren op de kerk te Hemelum. onder beheer van den architect K. J. van Hout te Balk, begr. f 2450, ingeschreven door: Tj. v. d. Meer Molkwerum, J. A. Schrale Warns, E. v. d. Veer Sondel, S. Hobma Hemelum, Het werk is gegund. Een biljet van J te laat. HARICH, 11 Maart. Werd het. vorige jaar dorp met gunstig gevolg de proef ge nomen met den verbouw van cichorei, thans werd bij niet zal er °°k v*a8 verbouwd worden. verongelukte gende: De plechtigheden, voorafgaande aan de be grafenis, boden een aangrijpend schouwspel en aandoenlijke toornden speelden zich af in het mijngebouw, waar de lijken tentoongesteld waren. Mannen, vrouwen en meisjes lagen daar terneer geknield, terwijl de geestelijken hun moed in spraken en hen zegenden, nadat de aartspriester Schmidt buiten het gebouw een rede gehouden had, waardoor de aanwezigen diep geroerd waren. De wagens, waarop de lijken vervoerd werden, waren met groene takken versierd. De lijkstoet was van een onmetelijke lengte, het getal der volgende mijnwerkers wordt op meer dan 1000 geschat. De opzichters, direc teurenopper mijnwerkers en bazen, verder militaire artsen namen aan de begrafenis deel. De militaire vereeuigingen waren en haie opgesteld. Ware tengevolge van het slechte weer en de doorweekte wegen de plechtigheid niet zoo bemoeilijkt geworden, dan zou de deelneming nog veel grooter geweest zijn. Zelfs de meest geharde mannen werden tot tranen toe geroerd bij het gezicht van twee kleine, bleeke meisjes, die ieder met een kruis in de hand, een lijk volgden. Men schat het aantal toeschouwers op 15.000. Voornamen bij verschillende volken. Het kind van een Hindoe ontvangt zijn naam als het twaalf dagen oud is, en de moeder bepaalt dienwenscht de vader een anderen naam, dan worden beide opgeschreven en boven ieder een lamp geplaatstde naam, boven welken de lamp het helderst brandt, wordt dan aan het kind gegeven. In Egypte kiezen de ouders drie namen voor hun kinderen, daarna steken zij gelijktijdig drie kaarsen aan, die deze namen vertegenwoordigende naam van de langst brandende kaars wordt nu aan het kind gegeven. De Mahomedanen schrijven soms de gewenschte namen op kleine papier- strooken, die zij in den Koran leg endaarna slaat men het heilig boek op en de naam die het eerst voor den dag komt, wordt die van het kind. De Chineezen bekommeren zich zoo weinig om hun meisjes, dat zij dezen niet eens een naam geven, maar haar naar den ouderdom de eerste, de tweede, de derde noemen. Daarentegen schatten zij het bezit van een zoon zooveel te hooger, en als men een Chi- neeschen vader, die een zoon en een dochter heeft, vraagt hoeveel kinderen hij heeft, dan antwoordt hij: «Maar één zoon!” De Amerikaansche Senaat is wijs geweest hij heeft de beraadslaging over de Cuba-motie voor onbepaalden tijd uitgesteld, in den doofpot gedaan, zou men zeggen. De Engelsche Minister van Koloniën heeft een commandant-generaal in Zuid Afrika aan gesteld, over Bechuanaland, Matabele-land en Masbona-land. Sir Richard Martin is tot dien post benoemd en eveneens aangesteld tot Deputy- Commissioner onder den High-Commissioner van Zuid-Afrika; hij zal alleen verantwoordelijk zijn aan de Engelsche regeering in Londen. Volgens een telegram van de Agentia Stefani uit Asmara was daar een troep van 1400 overlevenden uit den slag van Adua aangekomen, die zich te Adicaja verzameld hadden. Het verlies der Scboanen in den slag bij Adua wordt door de verspieders op 4000 dooden en 10,000 gewonden geschat. De gevangen genomen Italianen zijn naar Sokota gezonden, behalve de officieren, die in het kamp van Menelik waren gezien. De verbin ding met Kassala is hersteld, maar er zijn geen tijdingen van eenig belang ontvangen. Lastige liefde. In de Gerard Doustraat te Amsterdam is een inrichting, waar door een paar aardige strij katertjes voor eigen rekening een fijne strijkinriehting wordt ge houden. De meisjes, 4 in getal, werken se dert eenigen tijd met lust en hebben werkelijk het zaakje op een goede hoogte gebracht. Natuurlijk hebben zij, bij het oprichten der zaak, eenige overeenkomsten gesloten en nu doet het geval zich voor, dat een der artikelen van die overeenkomst inboudt, dat zij, zoolang ze in de combinatie zijn, geen vrijer mogen hebben. Twee jaar ruim, dat zegt wat, was alles zonder «vrijer” gegaan, maar Marie, een alleraardigste brunette, was zoo dringend aangesproken om «eerlijke verkeering” door zullen zijn teruggekeerd, zal daar een luisterrijk een iu ut concert worden gegeven, waaraan alle Euro toegestemd peesche beroemdheden op het gebied der toon- j kunst zullen medewerken. Adelina Patti moet reeds aangezocht zijn. Slachtoffers van de mijnramp. Aan ^barber mijnwerkers meldt men het vol- I

Friso nl | 1896 | | pagina 2