Uit de Oudheid. No. 23. WOENSDAG 18 MAART 1896. Zes en twintigste Jaargang. Officieel gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. i L Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. van meerderheid van 148 H. komende bij een een haring visch dryven, waar- hy altereerde, als oordeelende dat het van de noordzee al doorgedrongen en moest wezen, doch niemand daar zeggende, resolveerde zyne daar leg- aan die van Enkhuizen te Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever in de wereld, grote yveraars voor zyn geweest.” Wij laten ’t voorloopig bij het bovenstaande. Wellicht prikkelt dit den een of anderen lezer tot nadere ophelderingen of beschouwingen. Die oude kronijk toch is belangrijk genoeg nog eens besproken te worden. Herzien zal ze en tien uit andere zamen zig voegden en haar vryheid defendeer- partyscbap rees, want de eene wilde j ongetwijfeld velen welkom zijn. i meerder in aanzien zyn als de andere, 1 van de inlandsche oorlog als wanneer de een den ander, met hulp zyner I vrienden en aanhangeren, op eene geweldige wyze aanviel, en de Stinsen omver haalden, zoo dat het destrueren, moorden en branden schrik- eene Vereeniging gevormd ter bescherming kelyk was dat ze onder malkander bedreven, de belangen van Handel, Beurs eerst de huislieden en daarop ook de heerschap- tegen agrarische aanmatigingen. pen, die hare kragten inspanden om de huis- het voorloopig bestuur zijn vijftien in getal I s a ent te Pretoria, sir Jacobus de Wet, den 18den Februari verlof had gevraagd om redenen van gezondheid; waarschijnlijk zou hij echter zijne functiën hervatten. Tijdelijk UITGEVER. Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM ENGELAND. De zitting van het Huis der Ge meenten, die Donderdagmiddag te 3 uur begon, heeft tot Vrijdagochtend kwart over vijven ge duurd met de beraadslagingen over de kredie ten voor de zeemacht. Kort vóór tweeën ’s nachts trachtte men tot een schikking te komen ten einde de zitting te verdagen, maar ofschoon de minister Balfour, de leider van het Huis, trachtte aan de wenschen van de opposite te gemoet te komen, was dit vruchteloos ten gevolge van de eischen van de vertegenwoor digers der dokwerkers en anderen. Een voorstel van den heer Redmond; om de begrooting van 1.100.000 p. st. onder den post «personeel” te verminderen met 146.500 p. st. werd met een meerderheid van 148 stemmen verworpen. Eveneens werden met groote meerderheden andere voorgestelde verminderingen verworpen. De minister Chamberlain heeft Vrijdag in het Lagerhuis te Londen medegedeeld, dat de Engelsche DE BURGEMEESTER der gemeente WORKUM, maakt bekend, dat de ver- koopers van Sterken Drank in ’t klein, die na 1 Mei 1896 hun beroep wenschen voort te zetten, hiervan uiterlijk vóór 1 April schriftelijk, op ongezegeld papier, aan het college van Burgemeester en Wethouders behooren kennis te geven, ten einde geen stoornis in hun beroep te ondervinden. Worküm, den 3 Maart 1896. De Burgemeester voornoemd, R. J. VISSER DUITSCHLAND. Te Berlijn heeft zich van en Nijverheid De leden van gruwelen leefden.” met Privilegiën voorzien, heeft zyn naam van sche twisten die manier, dat, wanneer zy van i sterk huis of stins, ’t welk men naar de eenig vreemd heer aangevallen wierden, zy te stigter l'lo. Ylestins hiete. zamen r~ l.l,.:j j Anno 1274. Was Friesland vol sterke i den, daarze ten allen tyden meer als een volk steene gebouwen die men stinsen noemde, zynde j- op een hooge grond gebouwd, zy hadden zedert 1264 niet afgelaten met bet timmeren van dezelve, gemerkt in die tyden de huislieden zeer ryk, geweldig en overvloedig van goede ren waren, waaruit allengskens twist, vyand- schap en hooger en en dat was ’t begin onder wie vijf uit Berlijn groote steden des Rijks. Of de agrariërs in de commissie voor de suikerwet zullen zegevieren is nog onzeker. Daarentegen is het zeker dat de conservatie ven er niet in zullen slagen voor hun voorstel betreffende het facultatief burgerlijk huwelijk eene meerderheid te vormen in de commissie voor het Burgerlijk Wetboek. Het was hun bijna gelukt; want van de 21 commissie leden konden zij rekenen op de centrumspartij, Polen en anti-semieten, te zamen met hen zelven 10 leden. De vrij-conservatieven echter hebben zich zeer scherp en beslist tegen het voorstel verklaard en dus is de eenige kans, om een elfde of twaalfde lid op hun hand te krijgen, den conservatieven ontnomen. Daar de Regeering in geen geval iets wil weten van eene afscbaffihg van het verplicht burgerlijk huwelijk, zou een daartoe strekkend besluit van de commissie het tot stand komen van genoemd Wetboek voorshands ónmogelijk gemaakt hebben. Thans zal het voorstel toch nog wel aanleiding geven tot vertraginghet geen door de vrienden van het Wetboek te meer wordt betreurd omdat sedert enkele dagen toch reeds neiging in de commissie te bespeuren valt tot even noodelooze als einde- looze discussiën over artikelen die ten slotte onveranderd worden goedgekeurd. FRANKRIJK. Volgens de gewone officieele opgaven heeft de invoer gedurende de twee eerste maanden des jaars 658.463.000 de uitvoer 532 364 000 fres. bedragen, tegen 558.479.000 en 482.498.000 fres. verleden jaar gedurende hetzelfde tjjdperk. De anarchist Gravius, zich noemende Giova- nonni, die den 16den Januari in den effecten hoek ter Parijsche Beurs verschillende perso nen met een zwaren met spijkers beslagen knuppel verwonddeis thans tot drie jaren gevangenisstraf en een kleine boete veroordeeld. Hij beweerde ter terechtzitting zich volstrekt niet te herinneren, waarom hij aldus gehandeld had. De Oosten rij ksche gezant te Parijs heeft Vrijdag, uit naam van Keizer Frans Jozef, aan President Faure het grootkruis van de St.- Stephanus-orde overhandigd. (Natuurlijk dat we deze vergelijking voor j van den schrijver laten.) »Ook hadden de Friezen, by al haar inland- lieden onder subjectie te brengen en haar magt zoo ver gedreven hebbende, wierden ook twis- tig onder malkander en dat meest in plaatzen, steden en dorpen daar meer dan een heerschap woonde, want daar altoos den eenen boven den anderen wilde wezen, zoowel in regeringe als in de achtinge, ’t voorgaan ten offer en ’t ingaan der kerken. Wij besluiten deze aanhaling met het Begin van den Oorlog tusschen de Schierin- gers en Velkoopers. »De twistende partyen namen in dezen tyd elk differente teekens en namen, daar ieder zyn aanhang, of party en vyanden by zouden ken nen enz. Die van Oostergoo noemden zich Vetkopers vermits zy hoge en schone Landen hadden, en goede weiden alzo dat ze hare beesten tot baar genoegen vet konden krygen; deze party maakten zich veel vrienden in Groningerland en over de Eemse, Emderland en Oost-Friesland, het welk doe noch tot Friesland hoorde. Die van Westergoo noemden zich Schierin gers om datze principaal de inlandsche visch en schier-aal in dat kwartier hadden, ’t welk de Vetkopers mankeerde. Hoewel Zy nu in de voors. differente twee partyen zich verdeeld, zoo badde nogtans ieder party in zyns vyands of tegenparty kwartier ook zyn aanhang en vrienden die haar als ’t de nood dede, of te pas kwam adsisteerde, ja verscheidene vielen ook zomtyds van de eene party tot de andere enz In summa dat heer lyke Friesland of zyne weelderige Inwoonders waren doe niet alleen gedeeld in twee, maar in verscheidene partyen van een gescheurd, waar door het ook gekomen is dat de Graven van Holland Oost Friesland en Gelderland, als mede de Bisschoppen van Utrecht, elk een i zeker gedeelte daar van afgescheurd hebben. En alhoewel nu zoodanige onrust en twist in het land waszoo bouwde ze nogtans (als er stilstand van wapens onder haar was) veel ker ken en kloosters, vermits zy altoos grooten yver voor de Godsdienst hadden, doch leefden niet in de Goddelyke wille en wet, slagtende (d. i. hier gelijkende) de oude Joden en Israëlieten, die grooten ophef op haar tempel, offerhanden en uiterlyke Godsdiensten maaktendoch daar binnen Leeuwarden het Predikheeren (ofBroe ^ers) Klooster gestigt. Hindeloopen is 1254 met Stads Privilegiën voorzien, de eerste huizen wierden anno 910 daar gezet, dit steedje kreeg den naam van de Hinden (of wyfjes der Herten) die uit het bosch altoos daarna toeliepen weiden. 1255. Trok Graaf Willem van Holland (die ook tot Roomsch Koning verkozen was) tegen de West Friesen, daar hem de hollanders toe opgetoeyt hadden doch tot zyn ongeluk, want de Friezen ook hem gewapend tegen trokken als nu de Koning omtrent Hoogwoude (zynde een groot uur van Meden blik) met eenige van zyne Officieren voor uit gereden was (zynde toen winterdag om het leger der Friezen te recognosceren, is het ys gebroken en hy met zyn paard daarin gevallen en verdronken, zonder dat hy van zyn volk kon gered wordenzyn ligchaam is door de Friezen uit het water ge haald en te Hoogwoude heimelyk begraven hy liet een zoon achter van een half jaar oud, Floris genaamd, die anno 1272 tegen de Friezen optrok, haar met victorie bevogt en veel gevangen nam, onder dewelke een oud man zich bevond, dien de Graaf ’t leven be loofde zoo hy hem wyzen wilde waar voor 17 jaren zyn Vaders ligchaam begraven was, ’t welk die man den Graaf aanwees in een Land huis te Hoogwoude, waarop hy zyn Vaders ge beente liet opgraven en na Middelburg by zyne voorouders transporteren naderhand heeft hy te Hoogwoude dat Landhuis laten afbreken, en een Kerk in de plaats bouwen, die hy met Renthen en goederen begiftigde. Anno 1255. In deze tyd konde men nog met een Raster af Dalcij van Stavoren naar Enkhuizen gaan, en was goed vast land, bet gebeurde dan, dat zeker Heerschap, Hartman Galama genaamd, en omtrent Enkhuizen wo- nende, op zekere dag door zyne landeryen ging wandelen, en komende bij een gegraven put, zag hy daarin over land onderlopen iets van gende landeryen verkopen, hetwelke gedaan hebbende, heeft andere landgoederen bij Koudum gekocht, daar hedendaags nog de oude gedenknamen van Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. (Aanteekeningen betreffende Friesland.) Een belangstellend lezer stelde ons enkele exemplaren ter hand van de Friesche Almanak, uitgave van wijlen den heer G. T N. Suringar, te Leeuwarden. In dien almanak komt o. a. voor eene „Korte Kronyk van Friesland, sedert het Jaar der Wereld 3070 tot het jaar Christi 1305.” Zeker zal die Kronyk belangrijk zijn geweest en wellicht bestaat zij nog wel in haar geheel. Dan zou het goed zijn haar in een aan onzen tijd passend kleed te steken en op nieuw uit te geven. Aan belangstelling vooral bij de Friezen voor de geschiedenis van hun aloud gewest mag toch niet getwijfeld worden. Ook met het oog daarop nemen we uit den Almanak van 1804 het volgende over in de spelling als we dit vonden. Anno 1231. In ’t begin van ’t jaar, is de buurt op ’t west van Almenum tot een Stad gemaakt en met privilegiën begiftigd, en is na de State, daar Harliga Stins die daar gestaan heeft, Harlingen genoemd, welke State of Stins anno 1167, door die van Gratinga, neffens de Abt van Ludingkerk Adelardus, door vyandschap is uitgeroeid, en Tako Harliga, de laatste van die familie dood geslagen. Van dit voorn. Stedeken was een diepe vaart, I tot aan Flieland regt voor Dykshorne voorby, en verders tot aan Texel gegraven, door de Luding Kerkse Conversen, en hiervan heet nog een diepte omtrent Flieland, Munkesloot, want i die van Ludinge-kerk in die tyd een klein Klooster of Uithof op Flieland hadden staan, waarom deze vaart principaal wierde, opdat ze te gemakkelyker tot malkander konden komen, een Anno 1235. Kogt de Abt van Mariengarde van Niclas Perzijn, Ridder, het eiland Merken- hove, dat hedendaags Marken genaamd word, leggende in de Zuiderzee, tegenover Monniken dam, voor twee honderd pond groot, of 12 hon derd carol, guldens, met alle zyne gerechtighe den die Perzijn daar aan hadde. 1240. Heeft zeker adelyk ryk man, Gerko genaamd, in de Grieteny Achtkarspelen een Klooster gestigt, dat na zyn naam Gerkes-kloos ter genoemd word, die stigter badde geene kinderen, daarom stigte hij dat Monnike-kloos ter van de Bernardiner Orden. Hem is daarin nagevolgd een zeer devoot Heer, genaamd Buvo, die stigte in dezelve tyd, in de voorj. Grieteny een Klooster voor Non nen van de Premonstreuse Orden. Anno 1245. Is door die van Camminga beneffens in allerhande boosheden zonden en Galama state te vinden zyndien heerschap voorn, stierf anno 1259. Ylst is Anno 1262 een stad geworden en naam van lll.lll 101)11 HlltSLIW. i t y K M WIS- II RIVEKTEWiË- avui rekening

Friso nl | 1896 | | pagina 1