ZATERDAG 21 MAART 1896. No. 24. Zes en twintigste Jaargang. ft ieu wsti j dingen De Commune te Parijs. Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM te BLAD VOOR FRIESLAND. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. m e en 5 I der UI T G E V E Rs art. [eer ’1st. 'ga an in as e e 1 ?an en- i 1 en. te □ur A. en [ra- ou- aar m m es z en en en en ke ia !F- n t- ;e le a t- n FRISO MEI Al S 1 ADVERTENTIE- Prjjs per kwartaal 70 cent franco per poet 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever van 18 Maart De heeren P. v. d. Werf, F. Dijkstra, L. Groenewoud en P. J. Miedema, van Stiens, zijn naar Pingjum geweest, om kennis te nemen van de Belgische braakmachines. De heeren Hilarides en Siesverda waren evenals de knechts zeer welwillend om hen zooveel mogelijk in te lichten en te laten zien. Het werktuig heeft veel van een mangelhet vlas gaat, zonder gebeukt te worden, tusschen een paar ijzeren gekamde rollen door, die met een kruk in beweging worden gebracht. Een keer of vier vijf met de kruk heen en weer en het vlas is gebraaktiedere haal ligt op zich zelve en de stukken vezels hangen er losser in dan bij bewerking met de gewone braak. De bewerker heeft het veel gemakkelijker, een man kan zooveel doen als anders twee, en hij heeft geen last van het stof. Maar de slijpmachines geven geen beter bewerking dan de onze. Zij hadden 30 pond vlas naar Pingjum gezonden en lieten t’huis 30 pond door beste brakers op de oude manier bewerken. Dat te Pingjum leverde 6 pond 1 ons schoon vlas op, dat op de oude manier bewerkt 6 pond 2 ons, terwijl verschil lende vlashandelaren de waarde gelijk stelden. Het voordeel is dus niets of weinig, maar voor den arbeider is de Belgische machine veel beter, vooral uit een gezond heidsoogpunt. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen berichten is: 1. Hr. Ms. flottieljevaartuig Nias, onder bevel van den luitenant ter zee le kl jhr. J. A. G. van der Staal, adjudant van H. M. de Koningin, den 18en dezer van Djeddah ver- Nadat de beer Kist verklaard had in de j trokkenter voortzetting van de reis naar van de Regeering te berusten, kwam de heer Vening Meinesz op tegen de bewering van den heer Prins, dat Amsterdam Nieuwer- Amstel zou hebben geplaagd. Het ontwerp is aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Verder zijn aangenomen de ontwerpen grensverandering van Utrechtprovinciale heffing in Zeeland en Groningeninstelling van een militairen pen sioenraad subsidiën voor den aanleg van stoomtramwegen Rotterdam Hoeksche Waard, OldenzaalPruisische grens; het nieuw contract voor den West-Indischen maildienstonteigening van den spoorweg RotterdamZuid Beierland en de geldleening voor Suriname. De Kamer is uiteen. Eene resolutie van den Minister van Financiën van 9 Maart j.l. bepaalt, dat met de voorbereiding der heffing van de personeele belasting over het dienstjaar 1896/97, over eenkomstig de bestaande wetten, kan worden begonnen. De primitieve kohieren behooren tijdig, het laatste althans vóór 20 Augustus a.s., executoir verklaard te worden. Het getal opcenten, ten behoeve van de gemeenten op de hoofdsom van de personeele belasting te heffen, zal later worden opgegeven. Worden hier met «gemeente” ook «provinciale” opcenten bedoeld Door den aanhoudenden regen in de hooge deelen van Europa en het daarmede gepaard gaande zachte klimaat leveren de bergen eene groote hoeveelheid water, zoodat de groote rivieren, ook de Rijn, een enormen voorraad afvoeren. Geen wonder derhalve, dat we uit het zuiden onzes lands berichten ontvangen van hooge rivier standen, die zich anders eenige maanden later voordoen. Gelukkig, dat er zich geen ijsgang bij voordoet, trouwens dan zou de toevoer thans ook minder sterk zijn. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. had van een blinde die zijn hond had verloren. Niet alleen bet onderricbt onzer arbeiders is onvoldoende, maar het is slecht bestuurd. Zij bestudeeren te goeder trouw de zinledige wijs- geeren die hun beloven het paradijs op aarde het is verloren tijd. Zij willen brutaalweg de organisatie van den arbeid veranderen, de patroons opheffen, de tusschenpersonen af schaffen, maar zij missen de kracht om de patroons en de tusschenpersonen te vervangen en zijn driekwart van den tijd de dupe van hun nieuwe theoriën.» (Amsterdamsche Courant.') De Eerste Kamer kwam Maandagavond in korte zitting samen. Zij ontving de mede- deeling van ingekomen stukken, adressen, boek werken en van de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. Dinsdag en Woensdag vergaderden de afdeelingen om die voordrachten te onderzoeken. Donderdag kwam de Kamer weder in openbare vergadering samen en behandelde het ontwerp in zake de grensverandering van Amsterdam. De minister Van Houten verdedigde kortelijk nog het ont werp. Het aantal vergunningen der drankwet blijft door het ontwerp onveranderd. Wijziging der wet omtrent de rechterlijke indeeling is onnoodig, maar de Regeering zal de zaak over wegen in verband met eene andere indeeling der kantons Amsterdam. De beer A. Prins zal uitsluitend met het oog op het algemeen - - belang vóór stemmen. de Commune is tegen- voor Allen, belofte Oost-Indië. 2. Hr. Ms. korvet Alkmaar, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee A. W. F. C. van Woerden, in den voormiddag van 18 dezer te Gibraltar aangekomen. Bij Koninklijke Besluiten 1896 ns. 18 en 19 zijn de bij besluit van den Raad der gemeente Amsterdam van 4 Maart 1896 gedane benoeming van dr. Hector Treub, hoogleeraar en die van dr. W. H. Bakhuis Roozeboom, lector aan de Rijks-Universiteit te Leiden, tot gewoon hoogleeraar aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam, bekrach tigd. Op 1 April a.s. zullen de heeren directeuren van de postkantoren Utrecht, Haarlem en Leiden, den dag herdenken, dat zij voor 40 jaren hun benoeming ontvingen, als postambtenaren. Door den heer Mesdag, zuivelconsulent, zal vanwege de Fr. M. v. L. en V. gegeven worden een cursus voor practisch en theoretisch melkonderzoek. Het doel is de deelnemers te leeren de waarde te bepalen van de melk voor de boterbereiding, het opsporen van en het aantoonen van de hoegrootheid van melkver- valschingen. Bij de in April te Leeuwarden te houden stierenkeuring zal door de vereen, het Fr. Rundvee-stamboek gelegenheid gegeven worden de aan de keuring onderworpen stieren met tuberculose te doen inenten, teneinde de fokkers zekerheid te geven dat de dieren vrij zijn van tuberculose. Te Assen is een adjunct commies L. B. jr. met de noorderzon vertrokken. Er was ook een juffrouw bjj betrokken. Hij is thans door Ged. Staten van Drente uit zijn betrekking ontslagen Ik weet, maar wetgevers als het volk blijft in ik weet dat het Fransche volk en van Parijs, verstandig en bekwaam Maar dit is niet genoeg het heeft ernstige diepe kennis noodig om zulke ernstige vraagstukken te behandelen als het bestuur der publieke zaak. De tegenwoordige regeering is onbekwaam, slecht, te kwader trouw, al wat men wil, ik weet dit wel, omdat ik van ganscher harte heb meegewerkt om haar omver te halen maar ik moet zeggen dat het volk van Parijs, toen bet zijn regeering had weggejaagd, veel cluse, Paschal Grousset, Henri Rochefort, Victor Hugo, enz. Maar de meer gematigden, als Hugo en Rochefort namen weldra hun ontslagzij begrepen dat met deze mannen niet redelijk te regeeren viel. Den 27 Maart werd deze gemeenteraad, de Commune genoemd, op het Parijscbe Stad huis geïnstalleerd, en stelde dadelijk allerlei mooie dingen vastde vervaltijd der wissels werd verlengd, de huur werd geheel of ge deeltelijk kwijt gescholden, zekere rekeningen behoefden niet betaald te worden, het geld werd langzamerhand uit de bank genomen. Ons ontbreekt hier de ruimte, en ook wel een weinig de lust, al de gruweldaden dezer regeering na te gaan. Verdachte personen werden bij honderden gevat, opgesloten of gedood, of zij schuldig waren of niet. Handel en nijverheid stonden natuurlijk stil, er kwam armoede en gebrek, en nu moesten natuurlijk de meergegoeden en meer voorname personen het ontgelden, die als gijzelaars werden vastge houden of doodgeschoten, omdat de regeerings troepen te Versailles hun strijd tegen de op standelingen voortzetten. De vreeselijke vrou wen, de petroleuses, van dien tijd zijn bekend. Het waren vrouwen uit de heffe des volks, die met kannen petroleum rondliepen en ge bouwen, ja ook menschen, naar men zegt, met petroleum begoten en in brand staken. Eindelijk, in Mei, was de kracht der Com mune gebroken. De regeeringstroepen behaalden de overwinningde communisten werden bij honderden in de gevangenis geworpen. Het oordeel over woordig vrij eenstemmig. Recht theatraal als altijd, dat gister met een rood nummer verscheen, drukt zelfs in een lijstje het volgende oordeel van Rossel af, dat voor een deel door den verstoksten conservatief kan onderschreven worden: «Op één punt beschouw ik, dat de Commune een goede ondervinding heeft opgeleverd, o.a. omtrent de onvoldoende kennis der arbeiders klassen om te besturen. Tot nader order moet de uitoefening der regeeringsfuncties blijven in handen der onderwezen klassen of liever de regeering moet blijven in handen der bourgeoisie, totdat het volk voldoende onder wezen is. Daarom, het volk onderrichte zich als het zijn rechtmatig aandeel wil hebben aan de regeling der zaken en aan de verdeeling van het fortuin. Maar voor het oogenblik zeg ik en ik gebruik dit woord zonder een smet te bedoelen dat het volk te dom is om ons te besturenhet heeft geen ernstige denk beelden genoeg en het heeft te veel verkeerde denkbeelden. Ik beschuldig niet, ik constateer, dat bet niet is de fout van het volk, van onze onkunde vooral dat is. en nale Garde had genomen, een om men durfde straffen, steeg hun oogenblik; zij overrompelden ten slotte de gevangenissen, noodzaakten kleine troepen der soldaten om de wapens neer te leggen, braken in de tuighuizen en stalen wapenen en am munitie ten dotte beschuldigden zij de Re geering van partijdigheid en eischten zij dat de Nationale Garde zelf haar aanvoerders zou benoemen. Toen (16 Maart) meende de regeering stren ger maatregelen te moeten nemen. In den nacht van den 17 op 18 maakten de regeerings troepen zich meester van den Mont-martre en 40 gevangenen vielen daarbij in hun han den. Maar nauwelijks werd dit bekend aan de Nationale Garde of deze kwam in dichte, onafzienbare drommen aanrukken en joeg de regeeringstroepen terug, waarvan velen zich met hen verbroederden. Twee dappere generaals der regeeringstroepen werden door de Com munisten gevangen genomen en terstond dood geschoten, Thomas en Lecomte Nu was het oproer voorgoed losgebroken overal werden barricades opgeworpende regeeringstroepen trokken zich terug naar Versailles, Parijs was in de banden der socia listen, van het schuim der groote wereldstad, die in de straten hebben huisgehouden als men nooit mogelijk zou hebben geacht in onze beschaafde eeuw. Er werd een gemeenteraad gekozen, al de leiders cn medestanders der socialisten werden gekozen: Blanqui, Felix Pyatt, Assy, Deles- te i te t te rst; Woensdag 18 Maart, was het een kwart eeuw geleden, dat te Parijs de socialistische partij een tweede schrikbewind vestigde. Den 18en Maart 1871 maakte die partij zich meester van de regeering van Frankrijk’s hoofdstad en wist zich daarin te handhaven tot 29 Mei van datzelfde jaar. Haar naam, de Com mune, herinnerde aan de vreeselijkste dagen van het schrikbewind op het einde der vorige eeuw, toen Lyon den naam droeg van La Commune affranchie. En inderdaad zocht ook de socialistische partij in 1871 de mannen der Groote Omwenteling na te volgen. Maar ook in andere opzichten verdiende hun regee ring den naam van Commune, in hun oog stond de gemeente boven alles; zij wilden de centralisatie der beschaafde Staten vernie tigen. zij wilden aan de gemeenten (Com munes) een buitengewone macht geven en dan een soort van verbondsrepubiiek vormen bestaande uit louter afzonderlijke gemeenten, ieder met hun eigen bestuur. Maar dit politiek denkbeeld ging weldra te loor in stroomen bloed, in brandende huizen, in al de wandaden van een teugelloos, bande loos en opgezweept volk. Het eerste doel van de Commune-mannen was natuurlijk de Pruisen te verjagenzij dachten dit te doen met moed en wilden strijdlust, bet tegendeel gebeurdede Pruisen waren Parijs binnen getrokken (1 Maart) en zij lieten zich niet zoo licht verjagen. Bij dien intocht van den vijand trouwens was het oproer tegen de gestelde machten reeds begonnende Natio- J een dreigende houding aan- er werden barricades opgeworpen, oproeping van den commandant van Parijs dit te staken bleef vruchteloos, en toen de oproerstokers toch niet strafte, niet i vermetelheid elk

Friso nl | 1896 | | pagina 1