Uit de Oudheid. (1) WOENSDAG 25 MAART 1896. No. 25. Binnenlandsche Berichten. Zes en twintigste Jaargang. 11 Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM l te et hij sr o- ir d. sr J mi lib n wi i i:i i:\i ii iiliii mini tui Esi. nu. 3Op- Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. W. JIJ L - O 1287 is I Hollandsche juk weder onttrokken, en gebouwde ai 1 1 UITGEVER: 'oor- etn.- lart. leer J 1st. ir te ’ols- orn- jaar zal het 100 jaar zijn geleden, dat dr. Edw. een loozen kwant) dien- Jenner te Berkeley in Engeland zijn 8-jarigen zoon i vaccinatie. later alge- en 24 rga- het den lar- op tot den eeuw II. 3 3D 1 uur A. sns- ers- d. 1 K. 9 te 3r- 3r j- 38 3- n e n voor de militie van 1895. Den 14den Mei van dit zeer groote me- hoog dat er hoog stond, voor het slot trouw zweeren, op St. koopers party weder zeer de overhand te nemen, gesloten, terwijl de Maatschappij voor f 1.500.000 2^ pet. obligaties uitgaf De winst- en verliesrekening wiist een hatiy brachten den benoemde eene serenadeterwijl den kapt, t/z W. J. P. namiddag en van C. mand saldo van f 84 246.66| aan, waarvan wordt uitgekeerd f 24 op de aandeelen A. (van f 200) en f 56 per aandeel B. (van f 1000.) eene deputatie uit de Werklieden-Vereeniging, Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7^ cent. By abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Den 17 December, zyn omtrent mid- j en groote stormwind meest alle landers zouden aangevallen worden, hebben Den 10 Maart, is in de mid gewapend zeeridder gevangen, die I Jenner te Berkeley in Engeland zijn 8-jarigen met koepokstof inentte: Het was de eerste Zoo iets is zeker in onzen tijd, waarin men wel de ver- Fran. Ct. Bij Koninklijk Besluit, no. 30, van 23 Maart is, met ingang 26 Maart, de heer C. Tjebbes benoemd tot notaris ter standplaats gemeente Workum. Pas was dit Maandagavond aan de geabonneerden op «Friso” in de stad per bulletin medegedeeld of de leden van het fanfare corps «Concordia” was en in Engeland opgetrokken wierd, de Graaf van Henegouwen was als Voogd ondertusschen bestierder van Holland. Door aanbitzen van de doemalige Bisschop van Utrecht, (4) hebben de Friezen zig het - De Rotterdamsche rechtbank behandelde de zaak van den spuitgast, die om zijn aandeel in de f 75 premie te verdienenzelf maar brand was gaan stichten. Het geval liep goed af, daar een pakhuisknecht het vuur spoedig bluschte. Maar de spuitgast hoorde 8 jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. Helpt elkander. Eenige weken geleden stierf een achtenswaardig, ijverig werkman, vader gezin te Tzum, na een langdurig lijden. even als de oudste inwo- zoon, werd besloten dat deze de zaak de weduwe en een paar onverzorgde kin deren zou voortzetten. Toen de vader werd uitgedragen lag die zoon aan eene ernstige ziekte, waaraan hij nog I lijdende is, hoewel herstellende. Geheel belan- I geloos en op eigen aanbod neemt nu een ver versknecht uit het dorp, met goedkeuring van zijn meester, de loopende karweitjes waar in het belang van het gezin. r- - - - jfjuu itsiö iö kükci iu uiiimju L£j'J elkaar soms zoo bijt en verteert melding waard. WORKUM. Staats-Courant van daarvan het eenige jaren stil geweest hadde, wmrdende meest onder de ryke huislieden alle branden bedreven, en Schieringers I malkander ontmoeteden, is straks de zwakste party door de sterkste aangevallen, overrom en zonder eenige ontferming doodgesla- i en een Vorst zyns Ryks (die des Konings Zuster ter Vrouw hadde) Stadhouder gesteld, maar is ook zelfs na haar toegetrokken, en tot Gronin gen gekomen zynde, hebben de Friezen hem tot Protector gehuldigd en eed gesworen, waarna de Koning haar de Deensche wetten en statu ten heeft gegeven, om na dezelve te leven, met eenen haar ook opleggende eene jaarlyk- sche tribuit en schattinge, waaro ver de Friezen zeer verslagen wierden en wenschten dat ze hem tot haar beschermheer niet aangezogt hadden. Als (Aanteekeningen betreffende Friesland.) Anno 1275. Bouwden de huislieden op ’t Nieuwland by Bolsward een kerk; en er ook een kerk tot Tirns gesticht. kastelen in West Friesland weder omgeworpen, 1287. Den 17 December, zyn omtrent mid- en om dat ze zagen dat ze weder van de Hol- dernacht, door een groote stormwind meest alle 'anders zouden aangevallen worden, hebben ze zeedyken doorgebroken, waar door een ontallyke de Deenze Koning tot haar Protector verzocht, menigte van menschen en beesten verdronken, die haar verzoek toegestaan hebbende, heeft heele dorpen, kerken en torens, die naast by 'iaar de opperste Rechter de eerste overval stonden, zyn omvergeworpen Ryks (die des Konings Zust( en weggedreven, te Lidlum in het klooster n'et alleen voor Stadhoud verdronken 40 perzonen, te Westwert tusschen Jorwerd en Beers, in een Nonneklooster ver dronken 30 menschen, zoo geestelyke als we- reldlyke tot Foswert, Bethlehem en in andere dorpen en kloosters ook een nigte zoo dat het water was zoo tot Jorwerd, alwaar de kerk zeer nauwelijks een endvogel tot de kerkdeur konde inzwemmen, al was zy op het wydste open, alzoo dat men niet minder als eene algehele overstrooming vreesde. In dezen grooten nood en Watervloed, oor deelde Graaf kloris (2) van Holland tyd te zyn de Friezen te water te overvallen en zyn vader Willems dood te wreken rustende ten dien einde veel schepen toe en liet Dirk (of Theo- doricus) van Brederode met een groote magt van Krygsvolk in Friesland zeilen, die dan in West-Friesland den meesten adel uit alle dor pen weghaalde en na Holland voerde onder hand als bet land weer droog geworden was, vergaderde de Graaf andermaal een groot leger en trok daarmede in West Friesland, en na dat by de Friezen door eenige veldslagen over wonnen hadde, moesten ze hem eindelyk Landsheer aannemen en 1288 op Toorneburg hulde en I Agniete avond. De Graaf bestormde de stad Verona (of nu de Koning weder na zyn ryk ver trokken was, en zyn gestelde Stadhouder wat al te streng regeeren wilde, hebben de Friezen hem om het leven gebracht, en zyne huisvrouw weder na haar broeder gezonden, dewelke over de daad der Friezen grootelyks vertoornd, was voornemens zulks te wreken, doch zyne vor sten en ministers hebben hem dat afgeraden, zoo dat zy van de Deenen haar weder vry gemaakt hebben, zyn de Hollanders weder op gestaan en hebben de West Friezen zoo lange met oorlog geplaagd, dat ze de Graaf van Holland voor haar heer hebben aangenomen, invoegen West-Friesland zedert 1299 onder de Graven van Holland gebleven is. Anno 1304. Kwam de Schieringers en Vet- peld, gen. Anno 1305. delzee een zeer schoon van leden wasen wierd in het land tot verwondering omgevoerd, doch is den derden dag te Dokkum gestorven. In het boek van Groenland staan exempels van zee mannen pag. 48. (5) 1305. Is er tusschen die van Warns en Scharl, (zynde eenige de Vetkopers en de an dere de Schieringers party toegedaaneen groot verschil ontstaan zoo dat ze met malkander tot een gevegt zyn gekomen in het welke wederzyds 150 (6) zyn gesneuveld; hierop kwa men beide partyen, zoo wel van de Vetkopers als Schieringers zyde, met malkander overeen, dat ieder party een strydbaar couragieus en kloek man zou uitkiezen, die beide, ter plaatze daar het geroep in de lucht was gehoord, op den 21 Mei, (verzelt ieder van zijne aanhange ren doch ongewapend) zouden met malkander vechten, onder belofte, dat wiens campioen te kort schoot of verslagen wierd dezelve party zoude met de andere zich vereenigen en vrede maken zich verbinden nooit eenige twist of moeite meer aan te vangen als nu dit duel Commissarissen der Kon. Deventer Tapijt- fabriek stellen voor, over 1895 uit te keeren een dividend van f 84 per aandeel. In het vorige jaar was dit 52. De politie te Amsterdam toont zich zeer ijverig in het opvolgen van de aanschrijving betreffende het tegengaan van de baldadigheid der straatjeugd. Het politie-rapport bevat een lange lijst van gevallen, waarin agenten han delend optraden, en straatbengels verjoegen of naar het bureau brachten. In een dezer gevallen bracht de politie een vechtersbaas naar de ouderlijke woning. Op het J. D. Meijerplein daarentegen heeft het publiek zich tegen het oppakken van een jongen verzet. De politie moest den knaap loslaten, maar bracht een 36-jarig man, die aan het verzet deelnam, naar het bureau. Heel goed. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen berichten zijn Hr. Ms. pantserschepen Evertsen en Piet Hein, behoorende tot de divisie voor buitenlandschen dienst, onder bevel van van Waning, in den van 19 dezer te Algiers aangekomen, is Hr. Ms. korvet Alkmaar, onder bevel den kapitein-luitenant ter zee A. W. F. van Woerden, in den voormiddag van 20 dezer van Gibraltar vertrokken, ter voortzetting van de terugreis naar Nederland. De St. Ct. bevat een verslag van den minister van binnenlandsche zaken nopens den afloop der lichting Een jubileum. of tweegevegt zyn voortgang hadde is de Schieringer door de Vetkoper verslagen en dood gebleven, roepende, doe het gevegt hem te zwaar en scherp aankwam dat zyne aan- hangeren hem zouden bystaan en helpen; hier op hebben beide partyen malkanderen de han den gegeven en als vrienden gescheiden als hebbende nu klaarlyk de vervullinge gezien van het gene ’s jaars te voren in de lucht gehoord en gezien was.” (7) (2) Den bekenden Floris V. In den loop van zijn verhaal teekent de Kroniek-schrijver hem geheel anders dan »der Kerlen God”, d. i den vriend des volks (3) Thans Eenigenburg. (4) Ongetwijfeld bisschop Willem. (5) Van zeemeerminnen hebben we meer gehoord, van zeeridders evenwel minder. Ge zien hebben we echter geen van alle, ’t Mag evenwel niet verwonderen, dat de stakker, zoo hij werkelijk tot de zee behoorde, na drie dagen spartelens op het droge bezweek. Opmerke lijk is ’t echter, dat dit te Dokkum gebeurde. (6) Als er nu nog eens 150 man van Scharl sneuvelden, hoevelen zouden er dan nog te vinden zijn (7) Voorzeker eene manier die aanbeveling verdient om ernstige geschillen uit de wereld te helpen. Ais tegenwoordig de ruziemakende ministers het op de aangebaalde wijze moesten uitvechten, zou het ongetwijfeld niet zoo spoe dig tot oorlog komen. Intusscben er is eene nog betere oplossing: die van de beslissing van een internationaal scheidsgerecht. Wat de onderwerping der Schieringers aan gaat en de verschijning in de lucht (product der verbeelding van aangaande wijzen we op het geloof aan de zoogenaamde Gods oordeelen, die toen ter tijde en ook zelfs nog een paar eeuwen 1 meen geloof vonden. «De onschuld werd door God bewaard,” aldus de regel. Werd nu ie- van kwaad beticht, hij moest zijn linker hand b. v. in kokend water steken of op een kolen vuurs leggen bleef ze ongedeerd dan bleek de bescherming Gods en was de aange klaagde onschuldig. De pijnbank berustte op Zij werd hier te land eerst J van een Van beroep verver, nende voor Vroengeest) en na dat hy ze veroverd en ge- geweld met moorden en br plundert hadden, liet hy ze verbranden en tot want als eenige Vetkoopers de grond toe uitroeijen, omdat het een Fron- tier-stad van West Friesland was. Hij liet daar in die contreije ook 4 sterke kasteden bouwen als Nienburg, daar de geruï neerde stad gestaan hadde, Middenburg, en een derde tot Medenblik, het vierde werd Ennin- genburg (3) genaamd, hetwelk daarna tot een dorp is aangewassen leggende by de Zype, derdehalf uur van de stad Alkmaar, de 3 andere zyn niet meer in wezen. Anno 1292. Trok graaf Floris voors. weder met veel Krygsvolk na Friesland, om de ove rige landen van Friesland (als Oostergo, Wes- tergo en de Wouden) ook onder zyn heerschappy te brengen, zoo als hy met West-Friesland gedaan hadde, en de stad Stavoren belegerd hebbende 3 weken lang, hebben de burgers (om dat dezelve niet wel voorzien was) zich aan hem moeten overgeven, behoudens lyf en goed en dit waren de vrugten van de inland- sche twisten en oneenigheden alhoewel deze onrustige heerszuchtige niet lange bezitter van zyne landen was want hy stierf kort daarna in de fleur van zyn leven, teweten 1296, oud 41 jaren hy liet een zoon na, die doen nog (1) Zie no. 23. Evenwel maken we de op merking dat de door ons bedoelde Almanak niet van 1804 is, maar van 1834. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Aclvertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. hetzelfde beginsel afgeschaft op het late einde der vorige door de Kamer der Representanten. De gezondheidstoestand van den heer Fransen van de Putte is in de laatste dagen ietwat vooruitgaande. Sedert ruim 10 dagen is het ziektebulletin van de deur genomen Op 16 Maart 1896 kwam ’s middags te 1 uur bet 1000e zeeschip sedert den aanvang van dit jaar den N. Waterweg binnen. Op 17 Maart 1895, op hetzelfde uur, arriveerde het 800e schip. Alzoo een vooruitgang in 2-) maand van 200 schepen. In 1894 op hetzelfde tijdstip (16 Maart) was het aantal 851. Uit het verslag van de Maatschappij voor Gemeente crediet blijkt dat in 1895 44 leenin- gen tot een bedrag van f 1.621.725 werden De winst- en verliesrekening wijst een batig I met lampions zich bij het huldebetoon had aangesloten.

Friso nl | 1896 | | pagina 1