BERICHT! No. 2T. WOENSDAG 1 APRIL 1896. Zes en twintigste Jaargang. Een kwart-eeuw. 1 i Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG. uur. niet bij t I UITGEVER! Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever een groot gedeelte onzer i vooral ook de zoogenoemde i aan een eigen orgaan ook voor haar belangen, van landbouw en veeteelt, van i nijverheid, de belangen ook van ofschoon het Blad in drie kolommen werd ge drukt. Bij nog eene latere uitbreiding werd dit aantal tot vier gebracht. Steeds heette het blad Weekblad Friso,” omdat het ééns per week werd uitgegeven, n.l. eiken Woensdag. Dit heeft zoo het Zaterdagsno. werd bijgevoegd en de naam eenvoudig tot vFriso' bijvoeging erlangde van blad voor Friesland.” niet onthoudenWij zijn geene onbekenden meer, hebben in vele opzichten de oudste brieven en meenen daarom ook met bescheiden aandrang verder bij U te mogen aankloppen. En zoo ga y> Friso” dan de tweede kwart-eeuw hoopvol te gemoetH. De storm von Vryclag- jl. sloegen onderstboven of uiteen. Zelfs scheen de stoom het te zwaar tegen deze avontuurlij ken gril van stranding van bij Stavoren. Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Het Blad werd opgericht door den heer H. Brandenburgh Jr., thans te Sneek, onder de firma H. Brandenburgh Zoon. Met 1 Januari 1879 associeerde zich met dezen Uitgever de heer Y. Kuipers, welke associatie heeft geduurd tot 1 Januari 1887, als wanneer laatstgenoemde het geheel heeft overgenomen en de uitgave onder dezelfde firma heeft voortgezet. En zoo bestaat dit Blad dan thans onafgebroken ge durende vijf en twintig jaren, een geheel tijd perk dus. Als men al die bladen naslaat, dan ligt daarin eene geschiedenis opgesloten, die niet onbelangrijk is. Om iets van dien inhoud te vertellen, vinden we nog de zittingen van het kantongerecht te Hindeloopen, de geregelde vaart der Zuiderzee-Stoom boot Maatschappij via onzen Zuidwesthoek met déligence verbinding geduurd tot 5 Juli 1873, toen rijgevoegd en de naam werd verkort, doch de we «Nieuws en Advertentie-i uwen Vrijdag, 27 Maart, ’s morgens acht uur, een slappe koelte of een tamelijk briesje uit het Zuid-Zuid-Westen en een twee a drietal uren later een storm, een orkaan, een cycloon, of hoe men ’t verder noemen wil. Rustig en bedaard voeren de schepen op zee, Wegens den „GOEDEN VRIJDAG” zal het a. s. Z A T E R D A G N O M M E R niet versciiynen. DE UITGEVER. Met dit no., geachte lezers en lezeressen 1 viert Friso feest. Dit Blad bestaat thans vijf en twintig jaar! 't Is ons gegund al dien tijd zijne hoofdleiding in handen te hebben gehad, zoodat Friso’s feestviering ook de onze is. Met het oog op deze omstandigheid meenen we dan ook recht te hebben dienaangaande een woord in ’t midden te brengen. Vooreerst een woord van verantwoording. Alszoodanig drukken we hier ons programma bij afnemenden wind alle zeilen bijzettende. De visschers, tuk op goeden buit, hadden reeds i en verwachten arbeid om daar straks weder de verschillende havens te bereiken, arbeid door te boomen nl., in plaats van te kunnen zeilen. En zoo pardoes daar draaide de wind naar het Noord en de geheele Zuiderzee geleek een stofwolk van water. Zoowel aan bak- als aan stuurboord slingerden de golven en de beste zeeman wist ’t raadsel niet op te lossen, van welke zijde ’t meest gevaar dreigde. Geen wonder dan ook. dat de vele vaartuigen op de Zuiderzee uiteensloegen Deze vluchtten hier, andere ginds, enkele stranden en sommige sloegen onderstboven of uiteen. Zelfs scheen 2Eolus te vinden, getuige de de boot Groningen—Maastricht Voor zooverre ons bekend, zijn in onze environs geene menschenlevens te be treuren, al geraakten ook WorkumHindeloopen, de verschillende toe- hunne netten uitgewcrpen standen in Frankrijk na den oorlog 1870/71, de vele en velerlei bemoeiingen van Spoorweg- comité’s voor den aanleg van den N.-Hollandsch Frieschen spoorweg, allerlei aandrang tot haven verbeteringen uitvoerige besprekingen omtrent de longziekte onder het rundvee en de uitkomsten der inenting daartegen, enz enz., terwijl de rubriek advertentiën meer het par ticuliere leven raakt en huwelijks-berichten mededeelt, met overname soms van zaken en later helaas ook het overlijden meldt van een der echtgenooten, zoo niet van beide Alleen de onbestendigheid is bestendig op deze aarde! In de derde plaats hebben we een woord van dankbetuiging. Het geldt ieder, die ons zijn steun en mede werking heeft verleend, in welk opzicht dan ook. Wij kennen er lezers en lezeressen, die geheel die kwart-eeuw dit Blad hebben gelezen en gevolgd. Er leven er nog, die ons reeds tijdens den eersten jaargang hunne bijdragen zonden en die dit nog doen. Wij zullen ze niet bij name noemen, omdat het licht kon gebeuren, dat we er eenige oversloegen en dit dan geheel tegen onze bedoeling zoude zijn. Daarom herhalen we hier aan allen, zonder onderscheid, onzen hartelijken dank. Een woord van hulde mogen we ook hier niet weerhouden aan de nagedachtenis van wijlen de beeren Ds. E. COLDEWEY, S. SMEDING en A. BUMA. De een langer, de ander korter hebben ze ons ter zijde gestaan met hunne medewerking, hun raad en advies. I Hunne verdiensten in dit opzicht zijn ons dan ook heden nog niet vergeten. Wij blijven hunner gedenken. 1 En eindelijk hebben we een woord tot verdere aanbeveling. Wij weten ’t, na ons zijn voor het zuidelijk en zuidwestelijk Friesland meerdere bladen verschenen. Sommige ook konden de concur rentie niet volhouden en zijn weder bezweken. Zoo gaat het in ’t groot ook. De tijden en de tijdsomstandigheden veranderen, een ander publiek treedt op en andere behoeften ontstaan. Toch meenen we, dat ons program van vóór en twintig jaren nog in geen enkel opzicht verouderd is. Langs den geleidelijken weg tot vooruitgang, tot verbetering te komen is en blijft onze leuze. Wij hopen dan ook volijverig op den ingeslagen weg voort te gaan en met een terugblik op de afgelegde levensbaan, roepen allen vrienden en geestverwanten toe «Vergeet ons niet, blijft ons en onzen Uitgever onmisbaren steun en uwe medewerking in No. 1 van den eersten jaargang letterlijk af „ONS DOEL.” «Opdat Friso niet ais een onbeleefd indringer moge worden afgewezen, wil de Redactie het 1ste Nommer aanvangen met een korte ver melding van de oorzaak en het doel harer onderneming. «Wij meenen, dat Provincieen i Zuidhoek, wel behoefte heeft Courant, een de belangen scheepvaart en haar bestuur, haar school en kerk. «Maar beter dan door een breede Inleiding moge dat blijken uit den inhoud van ons blad zelf. Toch nog een enkel woord over de hoofdzaken, zooals wij ze er in wenschen te bespreken. «In de eerste plaats zoogenoemde Hoofd artikelen, waarmede wij dan bedoelen korte, maar duidelijke en zakelijke opstellen over die zaken, personen en gebeurtenissen, die telkens het meest de algemeene aandacht tot zich trekken, en waarover men wel eens iets meer wil weten dan men anders, ook uit de grootere Couranten, gewaar wordt. «De groote staatsgebeurtenissen buiten- en binnenslands, volkswelvaart en volksgezondheid, de levensvragen onzer maatschappij ziedaar reeds een veld zóó ruim, dat het telkens wel iets belangrijks zal te vermelden geven. «En in welken geest wij dat wenschen te doen? Vooral ter opwekking van belangstelling en tot vermeerdering van de algemeene kennis aangaande die hoofdzaken, waarvan elk ont wikkeld mensch, in onzen tijd, althans iets moet en ook gaarne wil weten. «En welke partij wij daarbij zullen dienen? «Wij zijn vrije menschen, hebben ons aan niemand verkocht en zullen ons ook aan niemand verkoopen «Als eerlijke lieden zullen wij onze overtuiging zeggen, open en rond. Voor alles wat werkelijk vooruitgang en ontwikkeling kan bevorderen, wenschen wij te strijden, zonder hatelijkheid, maar ook zonder schroom. «Tegenspraak, mits in ernst, zal ons niet onwelkom wezen. Stukken ter verdediging van gevoelens, die van de onze verschillen, zullen wij gaarne plaatsen, wanneer ze zaken behan delen. Maar van personenstrijd hebben we een innigen afkeer. treuren, al geraakten ook een paar visschers bij Hindeloopen op strand verzeild en werden ze van daar door een drietal moedige mannen, I wadende door het water, uit hunne netelige positie gered. Hier, zoowel als bij Stavoren en wellicht ook elders, was de hulpvaardigheid groot. Ja, ze mogen soms kijven en onderling bal- oorig zijn, die visschers en schippers, maar als ’t er op aan komtdan zijn het mannen, die helpen, onverschillig wie de hulpbehoevende dan ook moge zijn. Wij zagen ’t meermalen en ook nu hoe alleen redden en redden het eenige doelwit is van hun mannelijk streven. En, men neme ’t ons niet kwalijk als we ’t zeggen, wij ontdekten daar godsdienst, echte, reine godsdienst in die schijnbaar ruwe harten, spijt alle welsprekende predikatiën, waar dan ook binnen vier muren aangehoord. Och, waarachtig, de menschen zijn nog zoo slecht nietals men dit hier of daar wel doet voor komen. Al die bedillaars moesten eens een oogenblik getuige zijn van zulke zelfopofferende pogingen. Worstelen en overwinnen of sneven. Dit laatste kan ook. Maar om tot de storm terug te keeren. Reizigers, die met den trein naar Leeuwarden trokken, vernamen er bitter weinig van. Te Leeuwarden zelve woei het wel, maar toch niet zóó, dat men van storm kon spreken, zoo althans vertelden ons personen, die daar waren. En hier in onzen ZuidWesthoek was het raak, eer orkaan dan storm. Te Amsterdam schijnt bet ook niet zoo erg geweest te zijn, althans bet Nieuws van den Dag spreekt van «Maart- sche buien.” Nu een bui was het zeker en een erge ook. Het zeewater evenwel kwam I niet omhoog, ja daalde zelfs, zoodat men mag «Bovendien denken we korte maar voldoende overzichten te geven over ’t voornaamste nieuws, de handelingen onzer wetgevende kamers, enz. maar vooral zullen we werk maken van het leveien van volkomen betrouwbare berichten uit- en aangaande de verschillende gemeenten, welker vertegenwoordigers wij wenschen te wezen. Reeds van vele, daartoe berekende personen, uit nagenoeg elk der daartoe behoo- rende steden en dorpen, hebben wij de toe zegging van geregelde en degelijke correspon denties. «Wat verder betreft: Marktberichten, Ge meentezaken, Burgerlijke Stand, enz.dit proefnommer reeds moge den aandachtigen lezer doen zien, dat wij zullen streven naar spoed, volledigheid en nauwkeurigheid. Immers tijd is geld, enkennis is macht. «Dat wij, alsmede, voor «Ingezonden stukken” en Advertentiën, ook voor lossere Bijdragen, als ze slechts een flinken, zedelijken geest ademen, een goede plaats willen openhouden, spreekt zeker wel als van zelf. «Friezen, en inzonderheid gij bewoners van het Zuiderdeel onzer provincieontvangt dan dit Blad als Uw Blad «Wie uwer hart heeft voor de bevordering van volkswelvaart en ontwikkeling steune ons, zoowel door mededeeling van berichten en artikelen, als ook door ons Blad te doen lezen en verspreidenen werke er zoo aan mede dat ook onder ons, nog meer dan tot nog toe, de publieke zaak publiek worde behandeld, en ook hier door wrijving van denkbeelden het licht der waarheid steeds helderder moge gaan schijnen I De Redactie.” Aan dit program meenen we immer getrouw geweest te zijn. Zij, die ons van den aanvang steunden, mogen het getuigen en anderen, die mochten twijfelen, kunnen gerust de vijf en twintig jaargangen inzien, allen gebonden bij I den tegenwoordigen Uitgever voorbanden. Alle hoofdartikelen, en ze zijn vele, beoogden bet welzijn van het geheel, speciaal van onzen Zuid- en Zuidwesthoek. En daarmede in ver band ook geheel de verdere inhoud van dit Blad, terwijl we in tal van ingezonden stukken achtereenvolgens volop het woord hebben ge geven aan tal van opponnenten, het laatst b.v. nog aan mannen als Domela Nieuwenhuis Gerritsen, Pyttersen en anderen. Wij meenen dus steeds aan ons program getrouw geweest te zijn. Ten tweede een woord van herinnering. Het eerste no. van Friso verscheen in zeer bescheiden formaat Woensdag, 29 Maart 1871, j als proefnommer in plaats van 5 April, ’t tweede no. kwam dan ook 12 April van dat jaar. Reeds met het derde no. werd het formaat belangrijk vergroot, en prijkte daar boven het wagen der gemeente Workum, welk wapen tot heden steeds elk no. stempelde. Met no. 28 van den eersten jaargang werd het formaat op nieuw vergroot, ongeveer als op heden, vijf FRISO 5 iiliii i non fii i Esi nu. MEI HS- El Uil Hl HA lil VIJUVU UU1M wi U Wil M u q

Friso nl | 1896 | | pagina 1