WOENSDAG 8 APRIL 1896. No. 28. Zes en twintigste Jaargang. Binnenlandsche Berichten. ur ur Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ar a H. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM dikwerf school. ur .ns ds ur De posten, waarmede volgens het regeerings- wetgeving de goede Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 oenta Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever --|e) 2de en 3de klasse naar Rotter dam, teneinde den volgenden dag per S.S. de reis naar het verre westen te ondernemen. De in den laatsten tijd uit Ame- hand doodende) punt der kiesrechthervorming en dat alle kleingeestige partijgeschillen speciaal onder de liberale partijen dood blijven, om nimmer weder te ontwaken. Boven dit bloemloos graf prijke het zinnebeeld der opstanding in de reinsten vorm, door de zinnebeelden der andere partijen en gekroond door het devies: »In eendracht macht,” »om en met elkaar het goede,” »door onderlinge welwillendheid en verdraagzaamheid het heil van ’t gemeenschappelijk Vaderlandj u onze omgeving hebben van al die woorden nooit gehoord. En toch honderdduizenden, millioenen menschen van gelijke beweging als wij, hangen ze aan, natuurlijk niet alle, maar één dezer en meenen daarbij de waarheid te hebben gevonden, niet voor het leven hier, maar voor dat hier namaals. Want een zijn van beperkten aard schijnt niemand te voldoen, ’t Is alweder door lijden gelouterd en na den dood eene opstanding ten nieuwen leven Welnu, op zich zelve is daar niets tegen, laten idealen de wereld blijven beheerschen, maar laten ook die idealen telkens reiner vormen aannemen, dan worden we tevens in onze meening versterkt, dat ieder Paschen ons ge slacht nader zal brengen tot nieuw leven, tot nadere verbroedering. Tot deze uitkomst moge dan ook het thans gevierde Paschen medewer ken keert over 1895 een dividend uit van 10 pet. Benoemd tot gemeente-architect van Volgens de Fanfulla zal lord Salisbury een bijeenkomst hebben met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, den hertog van Sermoneta, in een havenstad in Ligurië. De oorlog op Atjeh. Uit de verschillende t meer en meer dat eeno om- reeds bij de wetenschap dat de vangrijke campagne door Toekoe Djohan en Wederom is het Paschen geweest. Zoowel Joden als Christenen hebben dit feest gevierd, zij het ook ieder op zijne eigene wijze. Herdachten de Christenen de opstanding van Jezus uit den dood en de Joden de uittocht der kinderen Israëls uit het land der verdrukking, hoezeer de vorm ook moge verschillen, in het wezen der feestviering valt éénheid op te mer ken. ’t Was bij allen een zucht naar beter, naar reiner, naar vrijer oord, een zegepraal van het goede over het verkeerde, het ellendige, het zondige. Uittrekken, opstaan, het oude achterlaten, een nieuwe toekomst te gemoet gaan, met en door nieuwe idealen bezield. Deze overweging doet al reeds de scherpe kanten van het verschil ronden en wij wanhopen geenszins aan de vervulling van het denkbeeld, dat elk jaar de leden van ons geslacht nader tot elkander zal brengen in de groote school der verdraagzaamheid en onderlinge liefde en welwillendheid. ’t Zal lang duren, eeuwen wellicht, voor de profetie werkelijkheid is gewordenéén kudde onder één herder. In ’t klein zien we reeds de eerste vruchtende openbare school is en opnieuw ten leven is ontwaakt, welnu hebbe die blijdschap een karakter van stabili teit. Beschame ze nog den landbouwer, noch den koopman noch den visscher, noch ieder ander, werkende voor zijn brood! De kalender moge, 1 Januari als de aanvang des nieuwen j jaars aanwjjzen, inderdaad klopt de bron der hope met de intrede der lente. En schiet die lente op stoffelijk gebied haar zaad tot rijken oogst, wij hopen tevens, dat ook op het gebied onzer genius ontwaakt, die ons koen en beraden I heen voert over het doode (en langzamer- eens menschen. er nu bijna eene volle eeuw de getrouwe afspiegeling van en zelfs geen sterk gekleurd kerkelijk kabinet vermocht haar te vernietigen. Zij werkt door, dag in dag uit, goed doende in den lande en allerlei christen- en ook joden kinderen opnemende, bij vrijheid van geloofs- ZA Y7 ZA V 1 zV 1 rtrtnz'f.t zj zx z-1 - - A - A 3 - 1 standigheid dan ook, gelasterd wordt, gekruisigd in meer dan eene beteekenis aarde voor deze maal haar lijden heeft afgeleen zijne bondgenooten tegen ons is op touw gezet, en hij, vertrouwende op het door hem uit gestrooide zaad, een tijdlang verwijdering of eene uittrekking uit het land der verdrukking, Op voorstel van Burg, en den raad der gemeente Oost-Stellingwerf met algemeene stemmen de gemeente-ontvanger in zijne betrekking geschorst. Eveneens is geschorst de brievengaarder en houder van het hulpkantoor te Hallum. Een onderzoek wordt door de inspectie der posterijen ingesteld. Uit Den Haag wordt gemeld, dat de Raad van State zou geadviseerd hebben tot wettelijke regeling van samenstelling en werk kring der Kamers van Koophandel hier te lande. Het Koninklijk bezoek aan de lloofdstad. Het gevolg der Koninginnen bij hun jaarlijksch bezoek aan Amsterdam zal bestaan uitde grootmeesteres; de sur-intendante twee hofdames; de Engelsche gouvernante der Koningin; de opperkamerheer; de chef van het militaire huisde hofmaarschalk, de particuliere secre taris de eerste stalmeester baron Van Tuyll van Serooskerken, adjudanten; graaf Van By- landt, kamerheer; eerste luitenants Loudon en Jhr. Six, ordonnance-officierende directeur van het kabinet der Koningin zal mede te Amsterdam aanwezig zijn. HH. MM. zullen op haar buitenlandsche reis vergezeld worden door de sur-intendante de hofdame baronnes Rengers, de gouvernante miss Winter, de adjudanten Zegers Veeckens en graaf Van Bylandt. De referendaris Jhr. Vegelin van Claerbergen wordt aan het kabinet Een telegram aan N. R. Cour, en Handbl. vermeldt, dat alle forten door den vijand om singeld zijndaarmede worden ongetwijfeld bedoeld onze posten buiten de geconcentreerde linie. Maar ook Oleh-leh, aan de kust binnen onze linie, schijnt ingesloten te zijn. Een regeerings telegram meldt daarvan echter niets. Aan de vruchten leert men den boom ken nen. Wij leven niet in Rusland, waar men zijne Joden verjaagt. We hebben hier geene hof predikers, die den Israëlieten vijandig zijn, we houden geene gemeenteraadsverkiezingen, die een anti-semitische burgemeester ten troon wil len verheffen, wij Nederlanders wij en we drukken dit woord in dikke letters wij kiezen een Jood tot Voorzitter en leider bij onze beraadslagingen ten nutte van het algemeen. En dit niet om een zekeren naam, noch om als nieuw heids leeraars propaganda te maken, maar om redenen van verdienste, werkelijk verdienste voor het geheel der samenleving. Ziet, op zulke uitkomsten zijn we prat. En dat mogen we zijn. En we zegenen het va derland met onzen bescheiden zegen, waar zulk iets kon gebeuren. En we wekken iederen burger en iedere burgeres van den lande op ditzelfde te doen, om alzoo op te staan uit het doodenrijk van kleingeestigheid en bekrompen heid en tot aanneming van de meer reine ge- stalte van burger of burgeres van het rijk der naastenliefde en der onderlinge humaniteit. Menschen toch zijn we alle. Menschen en nog Maar niet het uiterlijke, het innerlijke moet bepalen, de vorm beteekent weinig en onderscheidt ook dieren, het wezen is de quaestie der zaakwie mensch is naar ’t uiterlijk, dient dit ook te zijn naar ’t inwen dig bestaan, anders is een mensch vergun ons dit woord, een onding. En als nu de reine mensch, in welke om en gesmaad telegram de militaire gemeenschap verbroken is, liggen allen buiten onze geconcentreerde linie. De punten, die volgens dat telegram door Toekoe Djohan versterkt zijn, liggen op de buitengrens van de strook, die om de gecon- centreerde stelling is opengekapt in het Westen. De gouverneur-generaal van Ned.-Indië heeft, naar de N. R. Ct. verneemt, per telegram uit- I zending gevraagd van 30 luitenants der infan terie en 12 onderofficieren der bereden artillerie. Generaal Deykerhof ontving bericht dat Toe- De omstandigheid dat het Paschen, het feest van nieuw licht, nieuw leven, nieuwe ontwik keling samenvalt met de verjonging der Natuur behoeft niet te verwonderen. Het Heidendom reeds had zijne feestdagen en het Christendom veranderde die allen wel oppervlakkig, maar daardoor niet pardoes innerlijk. Met nieuwe -t»--— toestanden had eenvoudig, als ’t meer gebeurt, er oningin oegevoeg eene hervorming, eene herschepping plaats; het oude in nieuweren vorm. Maar ook uit maatschappelijk oogpunt mag men elkander met Paschen gelukwenschen. Immers de hoop is weder ontwaakt, de hoop tot nieuw leven, tot nieuwe welvaart. Blijd- berichten blijkt schap is er i De katholieken van voor drie eeuwen duldden geene hervormden. I En toen de hervormden in streng calvinistischen geest de overmacht kregen, verdroegen ze noch katholieken noch hervormden van eene andere beweging dan zij. Slingering van hier naar daar, maar nog niet het ware, nog niet het reine, bet edele, het verheffende. De onver draagzaamheid regeerde en hield het graf ge sloten en verzegelde de gevangenen in het vreemde land. Wij herinneren, hoe door de Nationale Vergadering op ’t eind der vorige eeuw wel voor eiken godsdienst gelijkheid predikte, maar tevens hoe eerst in 1853 door I jhlcaS° 4 j o, zoo onderscheidene gelooven samen-kwamen bisdommen werd vergund. - om laat ons maar zeggen: elkander te leeren, elkander te verstaan. Dat reeds was eene kolossale vrucht van de meer en meer ontwakenden zin der menschelijkheid, waartoe spoorweg, stoomboot, telegrafie, en wat dies meer zij telkens medewerken. De school der grooten paart zich aan de school der kleinen en deze omstandigheid is met een het afdoende bewijs, dat de laatste op hare plaats is. De aandrang om het tweede wereldcongres te houden in het land waar de leer van Buddha overheerschend isin Engelsch Indiëmoge misschien ter wille van de koopmanschap van John Buil minder geteld worden, een feit is het, dat en Buddha en Zoroaster en Mohammed en wie dan ook verder, tal van goede, van uitstekende lessen hebben gegeven, die naast het Christendom wel degelijk behartiging ver dienen. De Kings en het Zandavesta, de Koran en de BijbelOch, goededuizenden uit Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. geflankeerd Generaal Deykerhof ontving bericht dat Toe koe Djohan den pretendent sultan op 31 Maart verzocht had naar Groot-Atjeh te komen, daar hij ons verlaten had en dat panglima Polim te Lamprisang is. Naar Amerika. Donderdag 9 dezer ver trekken uit de Provinciën Friesland, Groningen en Drenthe, onder geleide van den heer Kroes, District Inspecteur der N. A. S. M., circa 150 De Friesche Handelsbank te Leeuwarden Pe - Veendam Ferwerderadeel de heer J. van Dijk, te Blija. ^7 Ontvangen gunstiger berichten" bevorderen Weth. is door zeker weder de emigratie derwaarts. De hoofd-ingenieur der marine P. Turk is van zijn reis naar Engeland teruggekeerd en heeft zijn functie als hoofd van het vak van scheepsbouw op ’s Rijkswerf te Amsterdam weder hervat. Thorbecke aan onze katholieke mede-christenen de oprichting van 1 Men denke aan de April-beweging van dat jaar! En nu een halve eeuw later wij weten niet beter of ’t behoort zoo. Wij zien en tasten ’t rond ons hoe bij het grootste verschil van godsdienst, de menschen in vrede en vriendschap kunnen leven, elkander ter wille, elkander tot hulp en steun, ’t Is de vraag niet meer, welk geloof is die man toegedaandie vraag (vroeger no. één) is op den achtergrond geraakt door het meer vrijzinnige begrip, dat dit is een eigen aangelegenheid van elk individu, waarmee een ander niets te maken heeft, ’t Is duidelijk, dat de verdraagzaamheid vorde ringen, belangrijke vorderingen heeft gemaakt en, in trouwe, waarde lezers en lezeressen, vergeet daarbij niet de groote factor in den lande, die medewerkte tot dit product, de dikwerf zoo zeer miskende en gesmade openbare overtuiging, leerende door woord en daad als eerste plicht der naastenliefde verdraagzaamheid en onderlinge welwillendheid. Trouwens onze oudjes van vroeger hebben deze aangelegenheid behoorlijk uitgevochten. 7 I raadzaam oordeelt, dan prijst de goede, - J edele ziel zoodanig handelen en vindt hij daarin stof tot dankbaarheid en jubelen tevens. De overmacht kan te zwaar zijn, een terugtrekken is alsdan geraden en in tegenstelling van laf hartig zeer verstandig, vooral bij de innerlijke overtuiging dat het goede zaad nimmer verlo ren zal gaan. En ziet ook mede, terwijl al deze overwe gingen als ’t ware in onze onmiddelijke nabij heid voor het grijpen lagen, hoe daar voor eenigen tijd op de wereldtentoonstelling te een wereld-congres der godsdiensten werd gehouden, en lieden, knappe lieden van m. IILIIIlllffllI IIIESinil. en k 5 I r 5r- 3t st. ee ri te te ra te te jt i. MEI Hs H IIIIEIITEÏÏIE-

Friso nl | 1896 | | pagina 1