r i Marktberichten. Gemengde Berichten. Naar Atjeh toe! Advertentie n. Tjeerd Abbring Hingst, in den ouderdom van bijna 67 jare bis. 27 Maart 1896. van I 1 J 5 s Mede namens huwdkinderen. Worküm, 5 April 1896. aan Familie, Vrien- Per Telegraaf Ondertrouwd JAN IJ. BANDSTRA en RINSCHE P. DE VRIES. Molkwercm, Eenigste kennisgeving den en Begunstigers. Getrouwd S. KUPERUS J. G. FABER, die tevens hun DANK betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij gele genheid van hun huwelijk ontvangen. Amsterdam, 1 April 1896. Van der Hoopstraat No. 1. Bevallen van een meisje C. M. ABBR1NG HINGST—Bekker. Amsterdam, 31 Maart 1896. De batterijen van het le reg. veld-art. uit Utrecht en Amersfoort zullen van 8 tot 21 Aug. tactische schietoefeningen houden in de legerplaats bij Oldenbroek. Geboren Margaretha dochter TJEBBE BEKEMA en D1EUWKE BOUWER. Workum, 6 April 1896. lieden overleed mijn Echtgenoot de Heer J. ABBRING HINGST Visser. Kinderen en Be- tusschen vinger vaten. 2e 1 bis. den deugdelijk I men 4 I I 1 i Tot dusver meenden wij, aan Thans vernemen wij, dat Azijn. Vogelvoeder. Zeep. - Geëmailleerde artikelen.) n aan; heei nen niei mat ons te wir dei en set als be hii oo kt A ni m v t 1 1 1 30 30 30 31 1 1 1 2 2 2 r s Mama spreekt. Pietje: Neen, mama, mijn maag. Lemmer, Joure Kampen, Steenwijk Sneek, Gorredijk, Balk Wolvega, Bolswaru. Meppel, WORKÜM, Leeuwarden, 3 Heerenveen, rj April f 37 50. f 37.50. f 37 50. f 36.00. f 42.00, f 36 00. f 36 00. f 37.50 prins staan. Voordat hij zich in het slot terug trok, zeide hij den deelnemers nogmaals dank. De oudste in ons leger actief dienende opper-officier, generaal-majoor H. P. J. Hen nas, inspecteur van het wapen der infanterie, herdenkt 17 dezer zijn 42-jarige officiers-loop- baan, terwijl de dirig. apotheker (luit.-kol.) A. van Wijk, directeur van het magazijn van ge neesmiddelen te Amsterdam, dezen dag op 6 dezer herdenkt. dit dorp hebben zij zelfs om 5 jonge biggen de staarten af te bijten en deze lichaamsdeelen te verslinden. De eigenaar lijdt hierdoor nog al eenige schade. Fran. Ct. Inhoudsopgave van No. 9 van het Maand blad tegen de Vervalschingen. Toezicht op voedingsmiddelen van Staatswege, ('ll.) Onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizers gracht 291, Amsterdam; Directeuren: Dr. van Hamel Roos en Harmens. Controle Onder zoekingen: (Kindermeel. Maisbloem. Boter. Geconserveerde levensmiddelen. Beschuit. Maggi’s voedingsproducten. Haveroats. Stout en Gerstebier. Cognac, Jenever, Spiritus, Bitter. Cognac. Wijn voor suikerzieken. Witte Portwijn. Oranjebitter. Azijn. Kaasstremsel en kaaskleursel. Levertraan. De toenemende boningvervalschingen. Ab normaal gedistilleerd water uit Vechtwater. Uittreksel betreffende het rapport van de werk zaamheden, verricht in het scheikundig labora torium der Marine te Amsterdam, door Dr. C. A. Lobry de Bruijn. Botervervalschingen. Een vervalsching van Rangoonrijst. Vervalsching van kaneel met de schaal van okkernoten. Een vervalsching van azijnzuur. Kunstwijnen. - Wetenschappelijke berichten: van rendiermelk.) Korte Be en Industrie: (Schadelijke Iemand kocht Toen hij na waarnam, dat ramen en deuren, hoe men ook bijschaafde, meer en meer klem den en weken, en dus verzakking werd vermoed, ging men de fundamenten eens blootleggen en nakijken. En wat bleek nu? Dat deze waren vervaardigd van een soort j van zg. steen, dien men als koek met een mesje in schijfjes kan snijden, neen 1 - erger nog, dien men tusschen vinger en duim de 8 predikants- tot poeder wrijft. Wij hebben een stuk met eigen oogen ge zien. (Haagsche Crt.) Met belangstelling wij durven wel schrijven met ingenomenheid, zal men ver- Door sommigen j nemen dat de werkman te Zaandam is vrijge- hier en ook in andere dorpen wordt erg ge- sproken van de aan klaagd over eene rattenplaag. De knaagdieren De ongelukkige man, maken het de menschen zeer lastig en meestal helpen alle middelen, om ze te verdelgen, niets. Bij een ingezetene van de brutaalheid gehad, bepaald. Na deze kleine respondentie en Vraagbord. Een nieuwe soort steen. onlangs hier ter stede een huis. BOTF.RPRIJZFN. 30 Maart f 37.00. f 37 50. f 45 00. f 39 f 0 f 37.50. PIETJE’S BEROUW. Pietje (huilend)Mama, wat heb ik een spijt, de appels gestolen te hebben. Zie je wel, dat is je geweten dat VERSCHILLENDE ARTIKELEN. Granen en Ooft. Garst winter 60 kg. f 3.25 a f 3.45. ld. mindere 60 kg. f 0.a f 0.ld. zomer 60 kg f 3.60 a f 3 75. Haver kortevoer 50 kg. f 2.90 a f 2.85. ld. Probsteger 50 kg. 1 2.85 a f 0 Paardeboonen f 4.00 a f 4 65. Duive- boonen f 4.75 a f 5.50. Platte boonen f 3.35 a f 3 75. De Prov. Friesche den prijs der de aanklacht van broedermoord. was, gelijk men zich zal herinneren, lang kalm gebleven onder ergerlijk gesar van zijn broeder. Toen deze hem ein delijk een slag gaf, nam hij een koekrol om terug te slaan, maar kwam de slag zoo onge lukkig aan dat de plaaggeest dood ter aarde stortte. Een internationale tentoonstelling op electrisch gebied zal dezen zomer in Genève worden gehouden denkelijk zal er dan tege lijkertijd een electriciteits-congres worden gehou den. Bismarck’s verjaardag. De berichten uit alle Duitsche steden en hoofdsteden in het buitenland doen zien, dat allerwege blijken zijn gegeven van onverminderde vereering van den oud-rijkskanselier en dankbaarheid jegens den medestichter van het Duitsche rijk Te Fried richsruhe heeft de viering, in strijd met hetgeen vooraf door de bladen was gemeld, een openbaar karakter gehad. Tegen den avond waren voor het slot een drie-duizendtal personen uit den omtrek, vooral uit Hamburg bijeengekomen. Phantastisch verlicht door fakkels stelden zij zich op voor het terras. Na afloop van den maaltijd trad Bismarck naar buiten, door dave rende Hoch's begroet. Een muziekkorps speelde het koraal Nun danket Alle Gott. In een korte toespraak door een Hamburgsch koopman werd de prins gehuldigd als de trouwe Ekkehard van het Duitsche rijk. Bismarck dankte met bewogen stemhij wenschte Hamburg grooten bloei toe en hoopte, dat de stad dan ook het Hinterland flink zou bijstaan. »Ik ben wel geen hartstochtelijk Agrariër,” zeide hij, «maar geheel ongegrond zijn de klachten dezer men schen toch niet.” Met een hoch op Hamburg en zijn Regeering besloot hij. En toen begon het défilé der menigte met vijf muziekkorpsen en tal van fakkeldragers. Drie kwartier duurde de voorbijmarsch, bijna voortdurend bleef de voor m. u. 1. o. alhier is eene beurs toegekend a/d Rijkskweekschool voor onderw.te Maastricht. Doordat er door het a.s. vertrek van ds. P. J. Raap te Oudemirdum voor plaatsen in den ring van Sloten slechts 3 leeraars zijn, bestaat het plan de dorpen Oudega en Nijega resp. onder dien van Koudum en Woudeend te brengen. FOCHTELOO, 3 April. EEN NIEUW BEROEP: Knaap (tot den dokterMijn moeder laat vragen of mazelen besmettelijk zijn Dokter Ja, natuurlijk. Wie lijdt daar dan aan KnaapMijn zusje, en nu laat moeder vragen, wat het u waard is als zij het heele dorp aansteekt. de periodieke, eene aanbeveling van sonen aan te bieden. was, dat de jaarwedde f 520 inplaats van in ’t concept was veranderingen werd de verordening met alge meene stemmen aangenomen en werden Burg. en Weth. gemachtigd sollicitanten op te roepen i gen;„en tnd naar de betrekking van opzichter der gemeente- reiniging, op het vastgesteld salaris en de nader vast te stellen industrie. BALK, 6 April. Aan A. Leffring te Oude mirdum en K. Venema te Nijega (H. O. N.), beide leerlingen van den heer J. Timmer, h. d. s. Een lang vaarwel. Iemand die eenigen tijd in een hotel had vertoefd, kreeg een re kening zoo hoog, dat hem de tranen over de wangen liepen. Hij betaalde, maar gaf den ober-kellner last den eigenaar van ’t hotel te roepen. De man kwam en boog met een allervrien- delijksten glimlach U wenscht mij te spreken, meneer Ja, luidde het antwoord, laat mij u de hand drukken en omarmen. De hand drukken, gaarne meneer, maar omarmen ik begrijp niet wat u bedoelt met zulk een afscheid. Let op uw rekening Mijn rekening Ja zeker. Het geldt hier een afscheid voor altijd. Nooit, nooit zie ik u weder - Men schrijft uit ’s-Hertogenbosch Verscheidene officieren en onder-officieren van het garnizoen hier hebben reeds hun wensch te kennen gegeven om naar het Indische leger te worden overgeplaatst. Kunstwijnen. Onder den titel van„Nineteenth Century Handbook of the Manufacture of Liqours, Wines and Cordials without the Aid of Destination” verscheen te Owenskoro (Kentucky) een door Baily Bryant geschreven werk over de vervaar diging van likeuren, wijnen enz. „langs den kouden weg.” Men beoordeele den inhoud van dit geschrift o. a. naar de volgende voorschriften: „Otard” Brandy. 4 gallons spiritus, 4 oneen suiker opgelost in 2 pinten water, 1 ons cate- chu-poeder, j ons zwavelzuur, 1 ons boter- ether, 20 droppels olie van oranjebloesem, 4 oneen caramel. „Madera-wijn Goedkoop en 12 gallons water, 1 gallon honing, 4.) gallon spiritus, 5 oneen hop, 3 oneen bittere aman delen, 3 quart rum, 4 oneen mosterd. Commentaren zijn hierbij wel overbodig Bakkeis vereeniging noteert Rogge f 122 van het Brood f 0.17. Wegens de feestdasen moet een deel der markt berichten en de effecten noteering achterwege blijven. SNEEK 7 April. BOTER: Aanvoer 491 en 19 j Marktprijs 36 Vereeniging le keur f 36af 37. keur f 36.a f 3e keur f 34 Van den heer Clockener Brousson, Lui tenant bij de Koloniale Reserve, bij de lezers van Friso bekend wegens zijne onderhoudende „Militaire Brieven,” ontvangen wij het onder staande Kolonialenlied. (Kolonialenlied.) Wijze: Hip! Hip! Hoer ah Van Oost tot West, van Zuid tot Noord, Door heel ons Vaderland Wordt thans de mare weer gehoord, Men strijdt aan Atjeh’s strand. En Toekoe Oemars vuile daad Kost ons weer heldenbloed. Hij tart ons door zijn laf verraad Zoodat hij vallen moet! j REFREIN: En Toekoe Oemar die moet hangen, Naar Atjeh toeNaar Atjeh toe En Toekoe Oemar gaan wij vangen, Naar Atjeh toeNaar Atjeh toe 1 Wie suft nog langer stil tehuis, Nu men weer kloppen gaat? Voor Vaderland en Vorstenhuis Vecht ieder flink soldaat. En waar de strijd ons roepen mag, Hier of aan ’t Indisch strand. Wij zwaaien fier oud Neerlandseh vlag Voor Koningin en Land I REFREIN En Toekoe Oemar, die moet hangen, Naar Atjeh toe! Naar Atjeh toe 1 En Toekoe Oemar gaan wij vangen, Naar Atjeh toe! Naar Atjeh toe! WORKÜM, EN De Minister van Oorlog, ontvangen heb bende het Kon. Besl. van 2 April 1896 no. 40, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat is in werking gesteld het Kon. Besl. van 29 Juli 1873 (Staatsblad no. 119,) zoodat er thans weder gelegenheid is voor ingelijfden bij de militie te land, om, onder behoud hunner positie als milicien, voor den tijd van ten minste twee jarenen onder het genot eener gratificatie van twee honderd gulden (f 200,) te worden gedetacheerd bij het leger in O.-I vestigt er voorts de aandacht op, dat voor iederen milicien die ter detacheering bij het leger in Oost-Indië wordt aangebracht, onver schillig of hij zich met onbepaald verlof dan wel onder de wapenen bevindt, een aanbreng premie wordt toegekend van f 10. (St.-Ct.) De radicale partij. In antwoord op wat De Volksstem ter zake harer partij zei, repliceert Het Centrum in hoofdzaak als volgt: Eerlijk gezegd, is de verklaring van De Volks stem «radicaler,” of liever socialistischer, dan wij hadden gedacht. dat de radicalen uit principe vasthielden het eigendomsrecht. het hier slechts een quaestie geldt van betrek- kelijk secondair belang. Nu zegt De Volksstem wel, dat beginsel iets anders is dan leer of theorie, maar dit doet weinig ter zake. Een eigendomsrecht, dat slechts om redenen van taktiek wordt verdedigd, verliest zijn hechtsten grondslag. De Opr. Haart. Ct. teekent hierbij aan, dat De Volksstem vermoedelijk met beginsel” en «taktiek” het oog had op het «doel” en de «middelen.” Maar de vraag rijst, of men kan aannemen dat de heer de Koo zich dan van zoo onjuiste woorden bediend heeft. Is dat zoo, dan zal zeker rectificatie niet uitblijven. Het Centrum blijft op haar standpunt staan, blijkens deze woorden Maar wat de hoofdzaak betreft, gelooven wij, dat door het artikel van De Volksstem onze beschouwingen zijn gestaafd, nl. dat de radi calen feitelijk geen eigen vaandel bezitten, noch een geheel zelfstandig program kunnen ontwik kelen. Immers, waar zelfs op het stuk van het privaat bezit geen beginsel wordt beleden, is het gemis aan principes en aan zelfstandig heid duidelijk bewezen en lijkt dus de verwach ting van De Volksstem, dat de democratische Katholieken en anti-revolutionairen zich met de radicalen tot één geheel zullen vereenigen, lang niet vrij van bedriegelijk optimisme. De gouverneur-generaal van Ned.-Indie heeft, naar de N. R. Ct. verneemt, per tele gram uitzending gevraagd van 30 luitenants der infanterie en van 12 onderofficieren der bereden artillerie. WORKÜM. Paasch-Maandagavond had op de bovenzaal van den heer Öosterhoff eene Zang- en Muziek-uitvoering plaats van de Zang- vereeniging «Harmonie” en het Fanfare-corps Concordia.” Naar men ons mededeelt werden de zang en muziek-nummers flink uitgevoerd het pro gramma bood nog al eenige afwisseling aan, ook door de verschillende voordrachten. Ook het bal, na afloop, was zeer geanimeerd, BOLSWARD, 6 April ’96. De commissie, bestaande uit de heeren Oosterbaan, Banning en Schievink, in wier handen de concept veror dening op de exploitatie der gemeentereiniging was gesteld, had daarop slechts enkele opmer kingen van minder ingrijpenden aard. Was oorspronkelijk bepaald dat de commissie van bijstand voor «elke benoeming” van een opzichter den gemeenteraad eene van drie personen aan zou benoeming” wenschte 11. u UOl vv AJ 11 V aanbeveling (Samenstelling bieden, voor »elke richten. Hygiëne en liever gelezen te huishoudelijke artikelen. - - Poreuze kleeding. hebben «buitengewone vacature,” omdat het i Vleesch vergiftiging.Een verbetering van bezwaren heeft voor elke benoeming, dus ook de sluiting van flesschen van gesteriliseerde drie per- melk. Het drogen van fruit, Het con- De voornaamste wijziging serveeren van vruchtsappen, wijn, bier, azijn. van den opzichter op I Bereiding van Melksuiker.) Ingezonden. f 500 gesteld werd, zooals Feuilleton (Muziek als geneesmiddel.) Cor-

Friso nl | 1896 | | pagina 2