Zes en twintigste Jaargang. ZATERDAG 11 APRIL 1896. No. 29. 1 Nieuwstijdingen De Atjeh-oorlog. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. door eerst de een KlantHm, ja I UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. Gisteren Biloel veel tegenstand het N. v. d. D. colonne, onder aanvoering I Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 oent» Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever algemeen bekend) de leger-comman- dat siën zullen benoemen, die het peil van het onderwijs zullen verlagen en de sectescholen bij voorkeur ondersteunen. Dat beweren althans de voorstanders van het bestaande stelsel, zoo- christelijke liefde en dat het ontwerp ook in het Parlement ernstig begeerlijke dingen dat bezwaar zal ontmoeten. Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. I I Terugbrenging van weggeloopen gehuwde vrouwen. Men schrijft aan Het Vad.: In den laatsten tijd komen meermalen in het Algem. Politieblad verzoeken van burgemeesters voor, om weggeloopen gehuwde vrouwen naar haar woonplaats terug te brengen. Het laatst ge schiedde dit in het Politieblad van 26 Maart j.l., door den burgemeester van Heteren. Die terugbrenging steunt niet op de wet, is een daad van willekeur' en feitelijk niet anders dan een vrijheidsberooving, die grond kan opleveren tot een sl de artt. Dit gesloten. Uit het 30e jaarverslag van de commis sarissen der Kas- Vereeniging, uitgebracht in de algemeene vergadering van 8 April ’96 bleek, na uitkeering van f 30 per aandeel of 6 pCt. dividend, nog een onverdeeld saldo van f 8,957,93^ op de nieuwe rekening overgebracht kon worden. Kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam. Commissarissen over het Vaderlandsch Fonds ter aanmoediging van ’s Lands Zeedienst maken, onder verwijzing naar de uitvoeriger advertentie in het nummer van 12 Maart j.l. der Staats courant, bekend, dat op Donderdag 7 Mei a.s. des voormiddags te 9 uren, in het gebouw der Kweekschool, aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam, een inschrijving van adspirant- kweekelingen zal gehouden worden. Er is gelegenheid tot plaatsing, ter verkrijging van kostelooze opleiding, voor de twee jonge lingen, die, daarvoor ingeschreven, bij het vatieve en orthodoxe provinciale raden cornmis- vergelijkend examen het best voldoen. 1- u"* :1 Plaatsing voor den dienst der gouvernements marine in Nederlandsch-Indië kan in dit jaar j niet plaats vinden. Elders gevestigde jongelingen op te geven aan commissarissen-correspondent. itrafrechterlijke vervolging krachtens 282 en 283 van het strafwetboek, in de herinnering te brengen van hen, wie het aangaat, is het doel dezer opmerking, Het Hdbl. ontving een hoogst belangrijk telegram uit Batavia »De regeering heeft openbaar gemaakt, dat aan generaal Deijkerhoff ontslag is verleend. De generaal heeft passage naar Nederland op de Conrad besproken. De resident voor de Atjehsche zaken, K. F. H. van Langen, is tot tijdelijk gouverneur benoemd.” Dit telegram werd spoedig bevestigd het volgende Regeer ing steleg ra m. Batavia, 8 April. »Generaal Vetter en 9e bataljon gister aan gekomen. Gouverneur Deijkerhoff eervol ont slagen. Toekoe Djohan nog in afwachtende houding en versterkt de VI Moekims.” De eerste indruk zoo zegt de Amst. Ct. van dit bericht zal niet een zeer gunstige zijn. Op het oogenblik, dat het gevaar het grootst is, van gezagvoerder te veranderen, heeft steeds voor een dwaasheid gegolden. Maar wie over den toestand nadenkt, zal moeten erkennen, dat er maar al te veel redenen waren, om in dit geval zoo te handelen. In de eerste plaats reeds om de physieke eigenschappen van den generaal. In dagen van vrede kan het militair bestuur in handen blijven van een man, die zich, gelijk generaal Deijkerhoff, moeielijk beweegt. Maar in den strijd is het andersdan is een bevelhebber noodig die te velde kan trekken, en desnoods in persoon de troepen ter overwinning voeren. Voor de Regeering ligt in deze omstandig heid zeker een reden om niet langer op zijn hoogen post te laten. Maar voor den generaal waren er zeker niet TOEN EN NU. «Voor wij getrouwd waren, heb je nooit in mijn tegenwoordigheid gerookt,” zei een jonge vrouw. »Dat weet ik wel, lieve,” antwoordde de jonge man smaar in de mijne hadt je toen ook nooit je haar in papillotten.” ontheffing van zijn taak te verlangen. Het jarenlang door hem gevolgde stelsel van bevrediging heeft op jammerlijke wijze schipbreuk geleden, terwijl het hem pijnlijk moet aandoen, dat in deze dagen, wat sedert de mislukking der Boni expeditie in 1859 niet was tooneel van den strijd vertrekt, (het was i dant allerminst was Atjeh gevolgde beleid. En voor waren er Een vreeselijke dood. Een bediende der N. Afr. Handelsvennootschap, de heer v. d. Sloot, is door krokodillen verslonden. De maan uit haar koers! Voor eenige dagen, op een avond was opeens de maan van haar plaats verschoven. Het geval werd geconstateerd te Brussel, of liever te Uccle, op de sterrenwacht. De maan was 15 seconden van de plaats waar zij be hoorde te zijn. De astronomen zaten er wel ’n beetje meê in, het geval was ook zoo raar zoodat ze, ofschoon alle instrumenten de zaak ontwijfelbaar constateerden, het ver schijnsel nog niet dadelijk aan de wetenschap pelijke wereld mededeeldenmaar instrumenten nog eens nazagen. En nu bleek dat de heele sterrenwacht ver zakt was. Daarenboven bleek, dat de fundeering van de voornaamste instrumenten die 10 meters diep moest zijn, maar 4 meters ver in den grond zat; dat zou wel genoeg wezen, had de bouwmeester gedachtdie astronomen zijn zoo overdreven secuur. Maar de maan heeft ’t uitgebracht. Maandag zijn de Olympische spelen te Athene aangevangen. Tegelijk vierde men dien dag den 75en verjaardag van Griekenland’s onafhankelijkheid. Te drie uur begaf de koninklijke familie zich naar het Stadion, waar zij door den voorzitter, prins George, en de commissie der Olympische spelen werd ontvangen. Na een plechtige opening met muziek begonnen de wedstrijden. Bij het hardloopen, ver springen en schijfwerpen werden in bijna elk nummer de voornaamste prijzen behaald door Ameri kanen. Naar wij vernemen bestaat bij de Re geering der Zuid Afrikaansche Republiek het voornemen te Johannesburg een staats-biblio- theek op te richten, waarvoor zij een som van f 60,000 tot f 120,000 beschikbaar heeft ge steld. Ten einde een in alle opzichten goed ingericht gebouw te verkrijgen heeft zij een prijsvraag uitgeschreven en voor de drie beste ontwerpen premiën van f 2400 f 1200 en f 600 uitgeloofd. Ontwerpen moeten gezegeld en onder motto aan het adres Hemmring Esq. te Johannesburgworden ingeleverd vóór of op 31 Mei e.k. Wellicht zullen Nederlandsche architecten zich geroepen gevoelen mede te dingen. Door de Engelsche regeering is schoolwet ingediend, die denkelijk nog al wat tegenstand zal ontmoeten bij een deel van het Engelsche volk. In 1870 werd de volksschool aan de macht der geestelijkheid onttrokken en onder toezicht gesteld van een door de burgerij gekozen commissie, die de regeeringstoelagen verdeelde. Dit heeft geleid tot het oprichten van tal van neutrale scholen naast de secte scholen, die uit de openbare kas toelagen ont vingen. Volgens het nu ingediend ontwerp zal de schoolcommissie voortaan door de provinciale raden worden benoemd en zullen de plaatselijke commissies geheel van deze afhankelijk zijn, j Het gevolg zal wezendat de meestal conser- de regeering èn voor den generaal dus redenen, om den nu genomen maatregel te wenschen. Uit een telegram van blijkt, dat een colonne, onder aanvoering van kolonel Stemfoort, den nieuw benoemden mi litairen bevelhebber te Atjeh, de gemeen schap met Biloel en Lam Koenjit heeft her steld. De colonne stuitte daarbij op ernstigen tegenstand. Gesneuveld is kapitein F. P. A. Gelukge wond de le luitenant-adjudant J. H. Hoekstein en de le luitenant R. ten Seldam. Verder zijn 25 minderen gesneuveld of gekwetst. Deze berichten werden later bevestigd door het volgende Regeeringstelegram. Batavia, 9 April, en Lamkoenjit afgelost een officier gesneuveld, twee en tevens om de bijzondere aandacht van den Minister van Justitie te vestigen op deze tot wetsovertreding aanleiding gevende verzoeken, daar de plaatsing er van in het Politieblad moet doen veronderstellen, dat die terugbrenging een volkomen geoorloofde handeling is. Dus in het vervolg kunnen alle vrouwen die het land aan haar man hebben, gerust er van door gaan. De oudste vrouw van Nederland. Bin nenkort, 15 Mei a.s., viert de oudste burgeres van Nederland, Berendina Wicherink, baar 104en verjaardag, ’t Oude moedertje, te Twekkelo, ongeveer drie kwartier van Hengeloo gelegen, woonachtig en te Hengeloo geboren, is nog zeer kras voor haren leeftijd, en bezit o wonder! nog al hare tanden. Haar grootste gebrek is doofheid, doch bij een weinig duidelijk spreken kan men nog best een ge sprek met haar voeren. Door den heer G. Hubers, photograaf te Hengeloo, is van het oude vrouwtje een uit stekend geslaagde fotografie gemaakt, die door hem in den handel wordt gebracht, en als curiositeit waarschijnlijk veel aftrek zal vinden. In een der te Amsterdam verschijnende bladen vindt men de volgende advertentie: Een geneesheer te Amsterdam vraagt relatie met personen die praktijk kunnen aanbrengen. Brieven franco enz. Alweer een nieuwe betrekkingHet al zoo groote gilde colporteurs alweer uitgebreid Colporteur in zieken officieren gewondongeveer 25 mindere mili tairen gesneuveld en gewond. Generaal Vetter met paard gevallen, sleutelbeen gebroken, belet alleen paardrijden.” De Eerste Kamer is opgeroepen tegen 13 April, des ’s avonds halfnegen. Door de Vereeniging van kommiezen bij 's Rijks belastingen worden pogingen in bet werk gesteld tot oprichting van een ondersteunings fonds bij overlijden. Reeds is een concept reglement opgemaakt en rondgezonden om op de eerstvolgende algemeene vergadering behan deld te wordenwaarna de koninklijke goed keuring zal worden aangevraagd. In hare memorie van antwoord aan de Eerste Kamer omtrent het wetsontwerp tot herziening der belasting op het personeel ver klaart de regeering dat naar haar oordeel de regeling van het personeel uitsluitend moet beschouwd worden uit het oogpunt van belas tingheffing, bij de regeling van het kiesrecht is te beslissen of en op welke wijze van de aanslagen in de belasting partij behoort te worden getrokken. Is de beslissing omtrent de personeele belasting genomen, dan zal de tijd zijn gekomen om de gemeente-financiën nader te regelen. Zij blijft van meening dat over het personeel kan worden beslist voor dat de regeling der gemeente-financiën is aanhangig gemaakt. De Opper-Kamerheer en de Chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin maken bekend, dat H. M. de Koningin-Regentes op Woensdag 22 April a.s., in het paleis te Am sterdam gelegenheid zal geven bij Hoogstdezelve hun opwachting te maken, des voormiddags te i r> --1 i 10 uren aan militairen en civiele autoriteiten, generaal Deiikerhofi J des namiddags te 1| uur aan commission en op Donderdag 23 d.a.v. te 10 uren particuliere minder gewichtige redenen, om zelf naar een aUiJ*ëntie zal verleenen. - - Degenen die verlangen daartoe te worden toegelaten, worden uitgenoodigd zich in te schrijven, op een der lijsten, welke aan gezegd Paleis gereed zullen liggen, van heden af, tot en met Zaterdag 18 April, des avonds te 8 Bij den Barbier. Barbier tot zijn klant onder het mes. Mooi weer, meneer KlantHm, ja Vrouw van den barbier komt binnen: Mooi weer, meneer Barbier: Ja, vrouw, dat weet meneer wel; dat heb ik meneer al verteld. WORKUM. Als men iets kan mededeelen van goede daden dan is dat een genot. Hier mede mag niet gezegd worden dat er weinig goede daden gepleegd worden, maar werkelijk naastenmin zijn zulke men er nooit genoeg van kan krijgen. Gelukkig dat in onze plaats uren, op welken tijd die lijsten zullen worden geschied, de leger-commandant naar het En dat terwijl ingenomen met het op MIJ l" II Illi IIIII I1I- IILIII Wil l’IIIBLIlll. ft 4 -ft ft ft-ft ft ft ft. ft J- 1 - JL

Friso nl | 1896 | | pagina 1