Q WOENSDAG 15 APRIL 1896. No. 30. 1 Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Zes en twintigste Jaargang. ze n Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUNI 1 n P t- IL I \IELWS- lil Ml» hoofdel ijken II de nuttig om En op zijne zelfstandigheid was. f t UITGEVER: (Heidenschap.) XV. Benoeming denschap EN il iin ;n- ite nn 5D. en een half uur later vertrok de keizerlijke familie weder, zonder zich aan het saamgestroomde van bet schoolgeld meente I goede i bonden tegen eiken belager van buiten. Grieken gelijk. eenkomst een voor candidaat onderwijzers of andere heeren (of dames), die zich aan eenig examen, waarbij ook kennis der geschiedenis gevraagd werd. De zelfstandigheid der gemeenten werd ge roemd. Natuurlijk, dat noch een liberaal, noch een antirevolutionair, noch ongetwijfeld eenig DUITSCHLAND—ITALIË. Italië’s bond genoot is te Venetië met buitengewone geestdrift ontvangen. J~ met Marco-dok omringden voor Aan school no. 2 te Bolsward ontstond eene Een onderwijzer vertrok. De Raad dier gemeente, prijs stellende op van een flink en degelijk onder en Wethouders van sollicitanten op een jaar- van f 650, eene wedde, voor Bolsward, men toch ook wel een weinig netjes zoo buitengewoon hoog. Een En als nu de druk, wat met anders Kon ook op andere verschijnselen gelet (waarover wellicht nader) een tijdelijke hulp der zuster- gewesten noodzakelijk maakt, daar mag de oude getrouwe, steeds naar naam behoudende, aan welke wisseling ook onderhevig, die hulp vrijelijk aanvaardenbuiten het gebied van het krijgsvolk liggende en ook daarvan ontbloot, mag ze vragen, uit overtuiging ook dat ze nog heden meer dan voor haar eigen opbrengt; en met die wetenschap wijzen we elke onbillijke oordeelvelling over Friesland af, als we die lazen in meer dan één blad. Friesland is geen last voor het gemeenschappelijk Vaderland, Frieslaud weigert een Ierland tegenover Enge land te heeten. Friesland betaalt nog volop. En Friesland behoude zijne rechten als van ouds. En daar mede in verband hecht het aloud gewest aan de autonomie der gemeenten en verwacht het van zijne Staten, provinciaal of gedeputeerd, als ’t moet, het aloude woord »Wij, Friezen, wij knibbelje allinne for God i tikken.” Dat mag daar, waar onwil bestaat of tekortkoming aanwezig is, waar men geheel in den geest onzer daar dient o. i. de auto nomie der gemeente gehuldigd. waar bestaan over onderlinge aangelegenheden, in leven moet, niet het wezen der zaak was en bleef men één. goed dertigtal onderwijzers solliciteerden naar Gelijke taal, gelijke zeden, gelijke bedoelingen de betrekking. en snoerden samen en maakten sterk hadden dus niet misgezien. Den ouden in overvloed. En meermalen was deze over- Staten punt ter weging der geschiktheid I tegen De burgemeester heeft per manifest in warme van den Duitschen De pers houdt zich bezoek bezig en ondanks de herhaalde verzekering, dat het met de staatkunde niets heeft te maken, brengt zij de samenkomst der vorsten onmiddellijk in verband met de quaestie der vernieuwing van het Drievoudig Verbond. Des avonds keerden de keizer en de keizerin naar den wal terug om aan het gala-diner ten paleize deel te nemen. Opnieuw weerklonken daverende juichkreten op het San-Marco-plein en toen de vorstelijke personen voor het venster traden om te bedanken, kende de geestdrift geen grenzen. De muziek op het plein speelde de Duitsche en Italiaansche volksliederen, die Men heeft gefluisterd, of ’t waar is, weten we niet, dat de tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken, vooral ter zake de vele noodlijdende gemeenten in Friesland, de Gede puteerde Staten tot zuinigheid heeft aangemaand. Nu zulk eene aanmaning op zich zelve mag geen kwaad. Zij zou ook gericht kunnen worden tot de collega’s van de andere gewesten, ook zelfs tot de collega’s van zelve. want hoezeer de partijen ook mogen schillen, in dit opzicht zijn men betaalt liefst zoo weinig mo: Maar, moet Friesland spaarzaam zijn, droegen de uniform der Duitsche marine. Het trok de aandacht dat Z. M. er bijzonder goed en opgeruimd uitzag. De vorstelijke bezoekers werden aan den steiger ontvangen door de koninklijke familie. De menigte voor het paleis den Minister zag vol verwachting naar het balkon en Een spaarzaam bestuur is goud waard, schreeuwde zich de keel schor. Doch tevergeefs ver- ze alle één, igelijk belasting, volk te hebben vertoond. moet Friesland spaarzaam zijn, L dan luidt onze billijke eisch. dat dit voorschrift bewoordingen de aankomst ook gelde voor alle andere der zusteren. Wij keizer bekend gemaakt, hebben stormen op stormen gehad en moesten druk met het 1 onze zeeweringen tot dubbele sterkte brengen. Het Rijk keerde zich af met het motief: Friesland is rijk genoeg om zijne verdediging zelve te betalen.” Wij betaaldende opcenten van wege de provincie waren hoog, zij zijn dit nog. Het mag gevraagd worden, wat de zusteren betaalden b.v. ten behoeve hunner rivierdijken. Maar bovendien werden de eigenaren in Friesland nog betrokken in de polderlasten van hunne waterschappen. Zij hebben immer moeten betalen, alles en alles. Betalen veel meer, dan elders anders. Betalen ander landgenoot die zelfstandigheid geheel onbeperkt wil. Ieder weet, dat de 1200 a 1300 gemeenten van ons Vaderland een eenig en onverdeeld geheel uitmaken, tegenwoordig (na 1815) het koninkrijk der Nederlanden. Ieder volksvertegenwoordiger ter Lands Ver gaderzaal vertegenwoordigt het geheele Neder- landsche Volk en allen samen en geheel dat volk acht en eert het Nederlandsche Konings volle wetenschap, dat bij al de voorrechten der vroegere bondgenootschappelijke republiek, er eene standvastigheid is verkregen, door liefde en toewijding, die voor elke slin gering behoedt en daardoor reeds waardeering verdient, eene waardeering, die als om strijd door alle partijen (enkele uitvallers zijn er altijd) bij elke gelegenheid op de meest schitterende wijze wordt betoond. Immers ook onder het Koningschap bestaat de autonomie der gemeenten. Napoleon Bo naparte mocht gelijk worden gesteld met den held, die de Augius-stal reinigde; men mag hem bewierooken als de man, die alle oude toestanden verbrak en éénheid van willen en j bedoelen schiepdie eenheid was klatergoud. De werkelijke Nederlandsche eenheid zat en zit nog dieper: zij zedelt in het gevoel van vrijheid bij stoffelijke en zedelijke onafhanke lijkheid. En dat gevoel maakt sterk. En dat gevoel bezwijkt ook niet direct, als daar eenige onvruchtbare jaren komen en men zelfs als noodlijdend de vroeger zoo mededeelzame hand moet uitsteken om tijdelijke hulp te erlangen. Daarom gelde de eisch ook zelfs voor de meest hulpbehoevende gemeente onzes lands van zelfstandigheid niet minder als de meest gezegende, de meest welvarende, banden die samen I kenis. VERGADERING van den RAAI) der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag den 18 April 1896, des voormiddags te 9j ure. Punten van behandeling; I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Aanbieding van de rekeningen der burger lijke armbesturen over 1895. huis, bij de III. Idem van het verslag van den toestand der gemeente over 1895 IV Verzoeken om afschrijving van omslag dienst 1896. V. Vaststelling van ontwerp-besluiten tot af- en overschrijving op de begrooting dienst 1895. VI. Voorstel tot wijziging der gemeente-begroo- ting dienst 1896. VII. Vaststelling der rekening van de armen gelden over 1895/96. VIII. Idem van de kohieren over het le kwartaal 1896. IX. Benoeming van een onderwijzer aan openbare lagere school te Oudega. X. Idem van een 2e plaatsvervanger bij den telephoondienst te Koudum. XI. Verzoek van D. Feenstra e. a. tot wijziging van de verordening op het brandwezen. XII. Idem van Jacob Hoekstra e. a. te Koudum tot aanleg van een opslagplaats bij de Koudumer zÜ). XIII. Idem van Mej. W. van der Wal om eervol ontslag uit hare betrekking van onderwijze res aan de openbare lasere school te Warns. XIV. Idem van Mej. 8. Demmer om eervol ontslag uit hare betrekking van onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school te Nijega van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school te Nijega (Hei- De Burgemeester, H. M. TROMP. Koudum, den 8 April 1896. De stad is vol vreemdelingen, die, de inwoners, dicht opeengepakt het San- en op het San-Marco-plein het koninklijk paleis geen plekje onbezet lieten. Omstreeks kwart voor drieën kwam de Hohenzollern aan, op hetzelfde oogenblik gingen de koning en koningin, de kroonprins van Italië, de Duitsche gezant, de ministers en het gevolg aan boord van de barkassen en stoomden naar het keizerlijk jacht. De saluutschoten van het fort San Pietro en van het oorlogsschip Vesuvio werden overstemd door het gejuich der menigte, dat niet ophield voordat de koninklijke familie in het paleis was teruggekeerd. Te kwart voor vijven verlieten keizer Wilhelm, de keizerin en de prinsen met gevolg de Hohen zollern om het bezoek te beantwoorden. De keizer had de admiraals-uniform aangelegd en droeg het lint der Annunziata-orde de prinsen droegen de uniform der Duitsche marine. Het Bolswards vroede mannen Zij hadden keus Maar daar komen Gedeputeerde van Friesland en maken bedenkingen het hooge salaris van f 650, dat door niets is gerechtvaardigd, aangezien er geene enkele bij-akte werd verlangd. Een ophelderend schrijven van B. en W. baatte niets, zoodat ten slotte dit college aan den Raad voorstelde, vooral uit overweging, dat de vacature reeds zoo lang had geduurd en er onder de sollici- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. tanten niet minder dan zes waren in het bezit der hoofdacte, te bepalen, dat iemand met hoofdacte zou worden benoemd tegen het vroe ger bepaalde salaris van f 650. Doch ook dit besluit vermocht de goedkeuring niet er langen van Heeren Gedeputeerde Staten. De bijvoeging was totaal overbodig. Hebben we het oordeel dezer heeren wel begrepen, dan geldt de vrees, dat Bolsward eigenlijk het onderwijzers-vleesch (men vergunne ons deze uitdrukking) schrikbarend in prijs zou doen stijgen. Enfin, men kent de geschiedenis, zoo als ze in particuliere correspondentie uit Bols ward in dit blad is vermeld en men weet ook, dat de Raad, het toegeven moede, bij zijn laatste besluit is blijven volharden en ten slotte de koninklijke beslissing heeft ingeroepen. Met groote belangstelling wachten we deze. Eene jaarwedde van f 650Ja, een witte raaf. Wij stemmen volkomen toe, dat een aanvangs traktement van f 500 voldoende is, maar als men betalen kan en goede krachten wil en keuze verlangt om het beste te verkrijgen, dan zijn een honderd daalders toch ook niet overwegend, integendeel dan kan men krachten erlangen, die reeds eenigen tjjd met succes werkzaam waren. Wij vragen in alle beschei. denheid waartoe hier belemmering? Bolsward zou toch de markt niet regelen, deze onder stelling is beneden alle kritiek. En ziet nu eens buiten ons gewest. Nieuwpoort, te Sloten (N. Hte Blokzijl, te Gouda, te Streefkerk, te Callantsoog, te Ommen, in de gemeente Zijpe, te Nieuw Helvoet, te te Sommelsdijk, te Duivendrecbt, te aan de Zaan, enz. enz., worden onder binden hebben dan betee- wijzers of onderwijzeressen verlangd op jaar- van f 550 a f 650. (De Sollicitant 31 Maart, j.l.) Waarom nu die groote Waar daar zorgzaamheid tegenover de gemeente Bolsward deugdelijke beweegredenen leiden tot en die men nuttig en noodzakelijk Friesche gemeenten rekent, daar kan elke inmenging van boven-af meer kwaad dan poed. Een hooger toezicht p de autonomie der gemeenten, mag niet ontaarden in een zoogenaamd »op j_ -het geheel, de vingers tikken.” Dat mag daar, waar Op dit beginsel is onze Staat gebouwd. «f h>U»rt™>inn. OQnwO,;<, u Deze stelling is volkomen antirevolutionair. Maar liberaal Groot Schermer, te Zwartewaal, in de gemeente Winkel, Immers de K°°g wedden Maar ooker worde geene welvarende ge- van in dit opzicht miskend. en deugdelijke beweegredenen leiden tot en daarmede in verband tegenover de andere De autonomie der gemeenten. bepalingen, rnlzonf doa Ons Nederlandsch Staatsbestuur berust voor een groot deel oj De gemeente is de grondsteen van I onze Staat gebouwd. 11^, AO VAAV 11)1.11 UI! Hl V U1UII VUllll I maar ze is daarnevens niet minder zuiver wetgeving handelt, Door autonomie verstaat men een- voudig het recht om zijn eigen wetten te maken. En elke gemeente verlangt vrijheid j van regeling en bestuur. vacature. Zoo was het vroeger, zoo is het ook thans. het verkrijgen De geschiedenis bewijst, hoe prat ieder deel j wijzer machtigde Burgemeester We hadden de tot het oproepen federatieve, dat isde bondgenootschappelijke wedde republiek. Al mocht er verschil van gevoelen v over wezen der zaak SLID Wil FIIIESI.ni). Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever

Friso nl | 1896 | | pagina 1