No. 31. ZATERDAG 18 APRIL 1896. Zes en twintigste Jaargang. 1 •I Nieuwstijdingen Dit Blad versobijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. en kundige Gemeenteraad van Amsterdam. het regiment 1 UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 5 stemmen. Pannerden, Smits. De Kamer is uiteen. Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever De Eerste Kamer is weder samengekomen. Het nieuw benoemde lid, de heer Van Hall, werd na door de Koningin-Regentes beëedigd te zijn, toegelaten. De Kamer stelde, ofschoon het wellicht overbodig was, voor verder onder zoek van wetsvoorstellen (hoogstwaarschijnlijk toch valt er i onderzoeken,) hare afdeelingen weder voorbijgangers, zijn toevlucht Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. ik de tweede Het bericht heeft echter nog bevestiging noodig. ONBEGRIJPELIJK. Oud vrouwtje (voor den thermometer staande, (vol verbazing)»Hoe is het toch ter wereld De verkiezingen in Spanje zijn gunstig voor de Regeering uitgevallen. Men rekent op 309 ministeriëelen, 10 afgescheiden conser- vatieven, 98 liberalen, 10 Carlisten, 2 repu blikeinen en misschien 10 onafhankelijken. Men verwacht dat generaal Baldissera spoedig zal optrekken om Adigrat te ontzetten. Keizer Wilhelm II van Duitschland heeft Dinsdag en Woensdag al eenige feestelijkheden bijgewoond, en een groot aantal staatslieden te Weenen ontvangen, o. a. de ministers Golu- chowski, Badeni, Banffy. Daarna heeft hij Dinsdag met zijn gemalin bij de Oostenrijksche keizersfamilie gedineerd. Daarna werd een galavoorstelling in den Hofschouwburg bijge woond, na welke de keizerin terstond naar het station vertrok om met de prinsen over Breslau naar Berlijn terug te keeren. Woensdag werd de revue over de troepen gehouden door de keizers van Oostenrijk en Duitschland, die zeer werden toegejuicht door de menigte. Keizer Frans Jozef commandeerde de troepenhij werd door een ontzaglijke menigte met groot gejuich begroet. Toen kwam keizer Wilhelm, gekleed in de uniform van het 7e Oostenrijksche huzaren-regiment, de muziek korpsen speelden toen het Duitsche volkslied. De keizer van Oostenrijk kwam hem in galop te gemoet en salueerde driemalen met den degen. Daarna gingen de souvereinen langs de gelederen om de troepen te inspecteeren ver volgens stelde keizer Frans Jozef zich aan het hoofd der troepen om deze te laten defileeren voor zijn hoogen gastkort daarop wendde de keizer zijn paard om naast keizer Wilhelm plaats te nemen en het défilé te aanschouwen. Toen het 7e huzaren-regiment naderde, bracht Wilhelm zijn paard in galop en stelde zich aan het hoofd van dit regiment. Volgens de Indép. Beige is kapitein Lotbaire vrijgesproken van den moord op Stokes. Een handig venter. Op de laatste Nieuw- een van de kramers, j mogelijk, dat zoo’n beetje kwikzilver in zoo’n simpel glazen buisje het door een beetje te zakken zoo miserabeltjes koud kan maken 1” misera beitjes koud kan maken ZELFKENNIS. Een Engelsch generaal, aldus leest men in een werk, getiteld «John Bull’s Army,” hield een regiment cavalerie plotseling stil voor een flink gebouwden kerel en vroeg kortaf: Wat is het beste paard van Mommer veertig, generaal. Waarom Het loopt, draaft en galoppeert goedspringt goed, is niet ondeugend, houdt zijn hoofd flink in de hoogte en is nog jong. En wie ie de beste soldaat van het regiment? Tom Atkins, generaal. Waarom Omdat hij een eerlijke vent, gehoorzaam en zindelijk is, goed voor zijn uitrusting en zjjn paard zorgt en zijn plicht doet. En wie berijdt het beste paard? Tom Atkins, generaal. En wie is Tom Atkins? Dat ben ik, generaal. De generaal kon zijn lachen niet bedwingen in dit zittingsjaar niets meer te samen en deze kozen, ouder gewoonte, hare voorzit ters en vice-voorzitters. Den volgenden dag kwam het voorstel-Ger- ritsen aan de orde, om voor de Prov. Staten en Gemeenteraden het doen van een eed fa cultatief te stellen. De heer Gerritsen nam plaats op de bank vóór de ministertafel. De heeren Van Zinnicq Bergman en Van Lynden opperden bezwaren, die door den heer Gerritsen weerlegd werden de heeren Rabusen, Rengers en Van Swinderen verdedigden het ontwerp, terwijl de heer Sassen het nader be streed. Ten slotte werd het aangenomen met 24 tegen 17 stemmen. Voorbehoudend de koninklijke sanctie heeft dus de heer Gerritsen de overwinning hehaald. Aangenomen zijn vervolgens de regeling van de gerechtskosten in strafzaken en de wijziging van het veeartsenijkundig staatstoezicht. Ook dat betreffende de militaire inundatiën, erlangde na bespreking, goedkeuring. En zoo kwam de Kamer aan de behandeling van het ont werp op de Personeele Belasting. De nauwgezettetalentvolie en kundige spreker uit Zeeland mr. Fokker verdedigde hierbij het beginsel van: Personeel zij gemeen te-belasting het regelen dezer belasting naar lokale omstandigheden, wat het rijkspersoneel wel verklaart te doen, doch hetwelk, naar veler meeniug, nog zéér te bewijzen valt Lijnrecht tegenover mr. Fokker stond de oud minister Godin de Beaufort, die juist hier om vóór deze wet zal stemmen, wijl zij defini tief uitmaaktdat het Personeel is en blijft een njksbelasting. Overigens was ook deze oud-minister van Financiën vrij koeltjes ge stemd jegens deze wet, die na de aanne ming van het uitstel amendement den mi nister vooral moet drijven tot een spoedige regeling der gemeente-financiën. De heer Godin zou zelfs wenschen dat gemeente-financiën en Personeel beide op 1 Mei 1897 haar beslag kregen. Bij de voortzetting der beraadslaging over de wet op de personeele belasting werd het ontwerp verdedigd door de heeren Rengers, Van Lier en Alberda, die echter niet ontveins den dat eenige bezwaren bestonden. De Minis ter werd vooral door den heer Fokker bestreden, en wees op het groote belang dat duizenden hebben bij het ontwerp, dat groote verlichting brengt. Hij blijft er bij te trachten de wet op 1 Januari 1897 in te voeren. Hij verklaarde, dat de practijk uitspraak zal doen omtrent de grens der belastbaarheid, be looft eene vrijgevige opvatting omtrent een gemengd gebruik van paarden en verzekert dat in boerderijen geenszins meer lokalen belast worden dan tegenwoordig. Het wetsontwerp op het personeel is aangenomen met 34 tegen 1 Tegen de heeren van Nispen tot i van Pallandt, Fokker, Vassen en jaarsmarkt te Parijs nam die, ondanks het goede weer en de menigte voorbijgangers, zeer weinig zaken had gedaan, tot een aardig middel om zijn voorraad op te ruimen. Terwijl hij op de gewone manier zijn 50 centimes-artikelen stond aan te prijzen, drong een heer, in de grootste opgewondenheid, tus- schen de menigte door en riep uit.- by een inspectie over «Daar heb ’k je, schelm Geen wonder, dat jij die dingen voor tien sous verkoopt, als je mij nog anderhalve francs per stuk er voor schuldig bent Maar ik laat het er niet bij. Ik ga regelrecht de politie halen.” De opgewonden heer verdween. De kramer stond als een riet te beven en verzocht de omstanders dringend hem zijn waar af te koopen. Daar waren zij gaarne toe bereid, in de meen- ing, dat zij allerlei soort van koopjes voor een derde van de waarde kregen. En de streek was gelukt, want de voorgewende gros sier was niet anders dan een medeplichtige van den marktschreeuwer. Een door de troepen in Matabelenland achtergelaten dynamiet-magazijn is door een onbekende oorzaak in de lucht gevlogen Men zegt dat 200 opstandelingen bij dit onheil het leven verloren. Ingekomen zijn 269 aanvragen tot een lee- ningsbedrag van f 1.481.950. De aflossingen bedroegen f381.710. Op 31 Decemberl894 was verschuldigd f 3.139.643, makende met f 1.100 239, f 4.239.883. De netto winst be draagt f 15.793, welk 7^ pCt. dividend zou gevendoch besloten is 5 pCt. uit te keeren en het restant te houden voor het volgend boekjaar. In de venen. Vele bazen in de buurt van Beets willen toestemmen in den eisch van 80 ets. in den bak en f 1 in den bok. De pest te Hongkong. Een officieel be richt spreekt van 67 nieuwe gevallen waardoor het totaal sinds 1 Januari tot 482 stijgt. Gouden woorden. Op den 16den Au gustus 1807 kreeg kolonel Michel Ney, Hertog van Elchingen, bevel tot den aanval, waarop hij zich tot zijn manschappen wendde en hun met een donderende stem toeriep «Mannen, ik heb een inkomen van drie honderd duizend francs, en jelui bezit geen sou. Ziet nu hoe jelui kolonel aanvalt, en doet even als hij”. Dit zeggende, rende hij spoorslags op den vijand in. Het heele regiment volgde als geëlectriseerd. Met ons modern krijgsmaterieel en meer berekenende krijgskunde zoude zoo iets niet meer gaan. Een galant echtgenoot. Den New-York- schen advocaat, mr. Joseph H. Choate, werd toen hij met zijn vrouw aan tafel zat, gevraagd, wie hij het liefst zou willen zijn als hij zichzelf niet was. Hij aarzelde een oogenblik, alsof hij zich al de groote mannen op de wereld voor den geest riep, toen zijn oog op mevrouw Choate viel, die aan het andere einde van de tafel zat en met een glimlachende uitdrukking van belangstelling naar hem keek, en opeens antwoordde hij «Als ik mijzelf niet was, zou Tot leden der Staten van Noord-Holland zijn voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam bij herstemming gekozen de heeren Mr. C, A. Cosman en J. ter Meulen jr. beide candidaten der liberalen. Nieuwe krijgsbedrijven Het TV. v. d. D. ontving het volgende telegram «Tjot Rang is na hevigen tegenstand ontzet. Gesneuveld zijn de le luit. H. L. Maarschalk en 3 soldaten terwijl 42 der onzen werden gewond.” Het Hbld. spreekt van 20 gekwetsten meldt nog dat Lam Goet is verbrand. Het blijkt dat onze troepen, welke eerst bezuiden de linie ageerden zich thans Oost waarts hebben gewend en zijn aangevangen met de Noordelijkste der vier omsingelde pos ten Tjot Rang gelegen in het Hoeloebalang- schap der IV Moekims Ateuh, welks hoofd een paar dagen na Toekoe Oemar was afgevallen. Deze post ligt, evenals de drie andere, aan den grooten weg van Anak Galoeng (Zuidelijk ste post) naar Toengkoep (Noordelijkste post), welke weg tijdens het bestuur van generaal van der Heijden is aangelegd. Lam Goet is de post ten Noorden van Tjot Rang, en is door onze voormalige bondgenoo- ten bezet geweest. De Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië heeft de uitzending van 600 mariniers naar Atjeh onnoodig geacht. Aan de luitenants der infanterie, die zich in de Lombokdagen aanboden voor een deta- cheering bij het O.-I. leger, is nu gevraagd of zij alsnog genegen zijn om voor twee jaren gedetacheerd te worden bij de landmacht in Oost-Indië. Naar de A. R. Ct. verneemt, is de lee- ning ten behoeve der Malang Stoomtram-Maat schappij ongeveer veertigmaal volteekend, zoo- dat de toewijzing ongeveer 2^ pCt. bedragen zal. man van mevrouw Choale willen zijn”. Zitting van Donderdag 16 April, voortzetting der zitting van Woensdag. Voorzitter Mr. J. N. van Hall. Alvorens de discussie te heropenen, wenscht de Voorzitter, namens B. en W., de volgende verklaring af te leggen «De verwerping van de voordracht betreffende de telefoon-aangelegenheid, de wijze waarop de discussie is gevoerd, en de geheele houding van den Raad te dezen opzichte, worden door ons opgevat als een afkeuring van ons beleid op een wijze, waarin wij niet lijdelijk kunnen berustendeze afkeuring treft niet alleen den wethouder van P. W., maar alle wethouders. En er is nog ietseen besluit genomen in een geheime zitting, is in een openbare zitting weer teniet gedaan, zoodat de wethouders niet meer weten hoe zich te moeten gedragen. De wethouders willen met het nemen van een definitieve beslissing wachten tot de bur gemeester terug is, maar meenen toch nu reeds deze verklaring aan de leden van den Raad te moeten doen.” Friesch-Groningsche Hypotheekbank. Te Groningen is Maandag de jaarvergadering van aandeelhouders gehouden. Medegedeeld werd, dat de zaken zeer naar wensch gaan. Het aantal aandeelhouders bedraagt 164, het kapi taal bijna f 5| millioen. Illlll muil FBIESL Hll. FRISO ,WS- M IIIIBTEVHE-

Friso nl | 1896 | | pagina 1