Uit de Oudheid. No. 32. WOENSDAG 22 APRIL 1896. Zes en twintigste Jaargang. Buitenlandsch. Nieuws. i Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. H. 1 UITGEVER» Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM In ’t begin van Mei kwam Saksen (des overleden her- paren kelijke inzegening percentage sterk ging plaatsen (Aanteekeningen betreffende Friesland, ont leend aan den Frieschen Almanak van 1838.) Edzard van Oost-Friesland tot nadeel van van Saksen) op een schavot voor ’t te Leeuwarden publiek onthoofd in en 3000 soldaten, die onder de hertogen Hendrik en Erik in Embderland Prys per kwartaal 70 cent franco per post SS cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cent. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever 1 door hertog George tot Stadhouder gesteld was in plaats van den verstorven graaf van Stol berg, van wiens zachtzinnig naturel Everwyn veel verschilde. Den 2 December werden twee zilveren pen ningen, die Koning Radboud I anno 678 had doen slaan) op de zuidwestzyde van Stavoren gevonden. Anno 1512. Den 16 November zyn de beide Heerschappen Tjaard Mockema en Jemme hertog weder ontvangen, enz., belovende hem Heresz. Juwsma ^wegens correspondentie met nochtans de 20e penning van al hunne renten graaf en - L Geestelijken wilden eerst van weten, maar 20e penning. Anno 1504. Bildt meten en hem tien jaren gehuurd, i goederen jaarlijks te zuilen geven doch de den hertog geene schatting blokhuis I naderhand beloofden zy ook de ’t bywezen van alle de Grietsleden. invoegen Edzard overal met Krygsvolk bezet werd, en doordien hy gezegd had, als hy des Keizers ban-brief kreeg, dat er meer toe van nooden was dan papier, pen en inkt, zoo men hem uit Groningen wilde verdryvenzoo heeft hertog George Groningen sterk belegerd, ge durende welk beleg de Gelderschen in Fries land waren gevallen, alszynde door eenige heerschappen, wien de Saksische regeering mishaagde, zelf ingeroepen, in voegen die vol keren zich in korten (tyd) over Friesland ge heel verspreid hebben, roepende »Vrye Friezen, zonder schatting en accyns’t welk den ingezetenen wel behaagde. Hertog George voor Groningen verstaan hebbende dat de Gelderschen zich dus meester van Friesland maakten, heeft zyn zoon Johan nes, die te Leeuwarden was, by zich ontboden in ’t fort Weerdenbras, en is den 13 Decem ber 1514 naar Coevorden, en van daar over Munsterland naar Saksen vertrokken. Hy had de Zwarte Hoop bevolen om in Friesland te trekken en de afvallige Friezen te straffen doch doordien ze geene betaling kregen, zoo plunderden en roofden ze door ’t land, en zochten eindelyk een goed heenkomen, Friesland verlatende. Anno 1515. Doordien nu de Friezen, met de Gelderschen vereenigd, tot Stavoren, Hinde- loopen, Workum, Gaasterland en Sloten vele enkele en dubbele seinschepen hadden toegeta keld, zoo roofden zy daarmede op de Zuiderzee en maakten grooten buit op de Hollanders en andere die op de landen hunner vyanden vrach ten voeren beroovende ook Tessel, Wieringen en Vlieland, namen veel volk gevangen en sleepten dit met zich mede naar Sneek, waar toen het Geldersche Hof was. Van al deze Pyraten en Vrybuiters of zee- roovers was groote Pier admiraal en chef Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. ’t Betrekkelijk kleine vervolg geven we in ’t no. van a.s. Zaterdag. Onze lezers hebben begrepen, dat het hier het tijdvak geldt, on- middelijk voor onze annexatie door Keizer Karei V. Wij hebben, in de spelling van onzen tijd ongeveer, toch den ouden zinsbouw zooveel mogelijk behouden. Met-een wijzen we er op hoe waarheid en verdichting onder-een gemengd zijn en hoe moeielijk het dus is om de werke lijke geschiedenis vast te stellen. Gelukkig zijn daarvoor nog andere hulpbronnen aanwezig, dan de geschrevene, gelukkig, want al het ge schrevene zelfs het gedrukte, is niet waar. vreest, dat die dalen, indien men hen keus tusschen burgerlijk 1 over het eenmaal gestreden en de gevolgen zijn voor het kerkelijk leven minder ongunstig geweest dan zij aanvankelijk schenen te zullen zijn. Daarom verlangen de meeste Protestanten den strijd niet te hervatten. Algemeen wordt de meening gedeeld, dat het Drievoudig Verbond zal worden verlengd, maar bijna even algemeen is men van opinie, dat die vernieuwing geen gevaar oplevert voor den vrede in Europa. Zelfs de Russische bladen oordeelen zoo, schoon uit een anderen grond dan menigeende Novoje Wremja te St. Peters burg zegt, dat de Triple Alliantie opgehouden heeft een bedreiging te zijn sedert bet bestaan van een Fransch-Russisch Verbond. Duitschland bewaart overigens, volgens dat blad, een onbe rispelijke houding en die bijna welwillend is geworden in de quaestie in Liao-Tung en in het Armenische vraagstuk, een houding, die het land tot zijn eigen voordeel zeker zal bewaren. FRANKRIJK. In verband met de reis van President Faure naar Verdun, wordt, volgens een telegram uit Parijs aan de Weener Neue freie Presse, in welingelichte kringen verzekerd, maar ook aspireerde naar de opperheerschappy van Friesland, enz. en dat hy na de orde van Keizer Maximiliaan I, (die hem gedreigd had met de Ryksban, zoo hy Groningen niet weder afstond,) niet wilde luisteren, zoo is hertog Georg anno 1514 weder te Leeuwarden geko men, (die 5000 soldaten, dewelke men de Zwarte Hoop noemde, in Reiderland had ge zonden by de Brunswyksche hulptroepen, twaalf- drie Friesche de Duitsche waren Willem honderd paarden J en de Kanselier Frederik Grombach; de Friesche lagen, by het Krygsvolk van hertog George) 1 80 jaren) reeds veel langer bestaat door het facultatieve te vervangen, vindt in Protes- tantsche, zelfs in kerkelijke kringen weinig instemming. Gemiddeld 96 percent der gehuwde melden zich tegenwoordig voor de ker- aan en men zou ging plaatsen voor eene of kerkelijk huwelijk. De strijd burgerlijk huwelijk is nu de gevolgen zijn Anno 1502. Den 16 October zyn door een zwaren storm de dyken rond Friesland door gebroken, zoodat het land weder met zeewater bedekt werdvele menschen en veel beesten geraakten om ’t leven. De stadhouder Hugo liet daarna, anno 1503, te Harlingen twee groote dubbele zeehoofden van palen op ’t noordwest van ’t Kasteel slaan, om den storm der zee tegen te staan; zy werden met lofriet gevuld, daar de grietenyen Franekeradeel, Menaldumadeel, Baarderadeel, Hennaarderadeel en Barradeel elk honderd voet toe moesten aan brengen. In ’t voorzegde jaar deed de brand in Fries land ook groote schadeop den 8 Mei brandde Hindeloopen en de kerk geheel af. De veenen te Giethoorn, Bakkeveen, ter Haule en op meer andere plaatsen, omtrent St. Petrus en Paulus begonnen gruwelyk te branden, zoodat ’t een groote schade deed in hout, rogge en in de veenen. Nog in dit jaar 1503 deden die van Oostergo de Ee tot aan Claarkampsterzyl opgraven, die op vele plaatsen meer dan honderd jaar droog was geweest; toen kon men niet van Dokkum naar Leeuwarden varen, maar moest door Rin- sumageest de Murk op; tot dit graven gaf men van de floreen-rente twee stuivers min een oort (of veertien duiten) over Oostergoo: in ’t zelfde jaar werd te Ter Haule een arend uit zijn nest gehaald, die drie hoofden en vier beenen had. Anno 1504. hertog Georg van Nadat de onrustige en heerszuchtige graaf In Juli liet hertog Georg het Edzard van Oost-Friesland, zich in absentie van vier Hollanders hebben van hertog George, niet alleen door list en geweld het morgen voor een kroon meester van de stad Groningen gemaakt had mits dat zy het Bildt op hun eigen en aldaar een sterk kasteel had doen bouwen, kosten en loon zouden laten bedyken, ook zylen en sluizen daarin leggen, alleenig daarvoor ontvangende 5000 guldens éénsdoch zy voe ren zeer kwalyk met deze conditiën, want zy meest al hun land daarin bedykten, en eens deels heel arm en bloot werden. In ’t voorz. jaar ordonneerde de hertog de zes volgende zaken om Friesland tydens zyne afwezigheid te regeeren, teweten drie Duitsche en Trachses, als de opperste, Sjord Lutsing DUITSCHLAND. De Keizer heeft, wegens het ongunstige weder, zijne jachtplannen laten varen, maar blijft niettemin evenlang de gast van zijn oom, den Groothertog van Baden, als aanvankelijk zijn voornemen was. Vrijdag, tegen het middaguur, liet de Keizer het garnizoen van Karlsruheplotselingalarmeeren. In den kortst mogelijken tijd bevonden zich alle troepen op het plein voor het groothertogelijk paleis, waar de Keizer, vergezeld van den Groothertog en den Erfgroothertog, hen liet defileeren. Het voorstel der conservatieven om het ver plicht burgerlijk huwelijk dat nu sinds 20 jaren in geheel Duitschland en in sommige streken (b. v. in de Rijnprovincie meer dan In dit jaar 1509, omtrent Martini, kwam dat de President de vestingen in de nabijheid heeft geïnspecteerd in verband met voorgenomen nieuwe verdedigings-maatregelen der Oostgrens. Men brengt in herinnering, dat de Minister van Oorlog Cavaignac reeds als begrootings- rapporteur er op aandrong om de bestaande vestingen te vermeerderen en te versterken, alsmede meer garnizoenen langs de grenzen te leggen. Zijn geheele plan rakende een koloniaal leger kwam hierop neer om de in Algiers niet meer noodige, of door Afrikanen vervangbare bataljons om Verdun, Toul en Belfort te ver- deelen. Den President voor dit denkbeeld te winnen, moet het voornaamste doel der reis naar Verdun geweest zijn. ENGELAND. Op verzoek van den Minister van Koloniën Chamberlain heeft het departement voor de aangelegenheden der kolonie ter kennis gebracht van President Kruger, dat het voor nemen bestaat, de garnizoenen te Kaapstad en Natal elk met één regiment te vermeerderen. In deze maatregel ligt volstrekt niet de be doeling, eenige verandering, welke ook, te brengen in de vriendschappelijke politiek, welke het Engelsche Kabinet tegenover de Trans- vaalsche Regeering volgt. De Minister wenscht daarom de Regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek te waarschuwen tegen pogingen, welke mochten worden aan gewend, om aan Engeland’s bedoelingen een verkeerden uitleg te geven. OOSTENRIJK De Gemeenteraad (geheel voltallig) heeft Zaterdag den antisemiet dr. Lueger met 96 tegen 42 stemmen wederom tot burgemeester gekozen. De heer Gruebl was de candidaat der liberalen. Een ontzag lijke menigte, rondom het Raadhuis op de been, begroette den uitslag met gejuich. Zooveel juichers zooveel dwazen. RUSLAND en BULGARIJE. In wèlinge- waren Buchopastoor te Wirdum, Hessel Martena en Frans Minnemahy ordonneerde ’t Hof te Leeuwarden, en liet de Kanselary bouwen en nadat hy de Kasteelen te Harlingen, Leeuwarden en Winsum (in Groningerland) van alles wel voorzien had, is hy nog in ’t jaar 1504 naar Saksen gereisd. Anno 1506. Is te Rinsumageest een rat gevangen, die zeven hoofden had. Op den eersten July van dat jaar is een gemeene Landdag binnen Leeuwarden gehou den, als wanneer, door orde van hertog George de oude Raden, die hy vóór zijn vertrek ge steld had, werden gelicencieert, want graaf Hendrik van Stolberg was door den hertog tot stadhouder aangesteld doch de regeering van dezen vromen en goedertieren graaf is van korten duur geweest, want anno 1508 naar Saksen door zyn Heer ont boden zynde is hy op zyne terugreis in ’t begin van Januari te Keulen overleden. En doordien hy van de Friezen zeer bemind was, hebben zy zyn lichaam van Keulen naar Leeu warden overgebracht en aldaar in de 01de- hoofsterkerk met groote statie en katholiek ceremonieel begraven. Anno 1509. Den 26 September braken door een grooten stormwind de zeedyken door en geheel Friesland werd door ’t zeewater overstroomd, zoodat er veel huizen, daar men schen, honden en katten opzaten, weg dreven; daar dreef ook allerhande huisraad, kisten, tresoren, bedden, enz. weg naar de Wouden, zoodat de schade niet was te waardeeren. Onder alle de groote menigte van menschen die verdronken, was ook Syurt Aylva van Witmarsum, die het Friesche beleg voor Fra- neker gecommandeerd had, dewelke met zijn volk doende was om zyne beesten te bergen, togs Alberts tweede zoon) in Friesland, heb- verdronken met hun vyven. bende van zynen broeder Hendrik het erfrecht In dit jaar 1509, omtrent Martini, kwam van ’t stadhouderschap van Friesland gekocht, graaf Everwyn van Benthem in Friesland, die Hy is den 8 Juni te Leeuwarden gehuldigd. En doordien hy een Ridderschap begeerde in te voeren, dat is, dat alle Heerschappen hunne vaste goederen van hem en zyne Erven zouden ter leen ontvangen, zoo hebben zy zich daartoe niet willen verstaan, zoodat zy hunne goederen, die hun in alle vryheid waren aan geërfd van hunne voorouders en die ze in zoo danige vryheid menig honderd jaar hadden niet wilden overgeven en als onvry van den BLAD VOOR FRIESLAND. i FRISO UMS- El IIIIEIITEV1IE-

Friso nl | 1896 | | pagina 1