Uit de Oudheid. No. 33. ZATERDAG 25 APRIL 1896. Zes en twintigste Jaargang. N ieu wstij dingen Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. een H. andere, (in Tburingen huize zoo van aan een Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prjjs der ADVERTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 oent» Voor eiken regel meer 7} cent. Ry abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM i goede vangst beloven en de kwaliteit van het reeds gevangene is uitstekend. Nog niet ontdekte moorden. J' Rotterdam mede zijn er nu naar De Opr. Haarl. sigaartje te rooken. Bij de Hoogesluis springt er een meneer op, die tegenover Judels komt te staan. Hij groet, Judels groet terug, ofschoon hij den meneer niet kent. Even later vraagt meneer: mijnheer Judels heeft u ook een tram kaartje voor me? Judels kijkt hem nog eens goed aan, maar kan zich niet herinneren meneer ooit gezien te hebben. Hij geeft echter een tramkaartje en de meneer wil Judels een dubbeltje geven. Neen, zegt Judels, laat dat maar, waarop vijf jaar verlies van burgerschaps- Indien hij de boete niet wil betalen, voor elke 15 mark een dag gaan land gepleegd, waarvan de daders nog niet te huldigen, voorwendende: dat ’t hun zeld- ontdekt werden. Ziehier het lijstje: 1) De moord op de 2 vrouwtjes te Haarlem in Februari 1892; 2) de moord op een weduwe te Gouda in April 1892; 3) de moord op de dienstmaagd van den heer Viotta te Amsterdam in Maart 1892; 4) de moord L. F. uit Waalwijk, te Drunen gepleegd in November 1894; 5) de twee vrouwen van De Jong, verdwenen in 1893; 6) de moord in het Asser Bosch in 1895; 7) een moord op Paaschmorgen 1894, gepleegd op een slager in de Ceintuurbaan te Amsterdam8) de moord op een slager te Enkhuizen in November 1894; 9) de moord op den slagerszoon te Halfweg; 10) de moord op den heer Brouwer te Doetinchem in October 1894; 11) de moord op den onbezoldigd Rijksveldwachter G. Homan te Vlodrop; (12 de moord op den Groninger politie-agent Van Vliet, 21 December 1895. geerte, en huldigden hem op den eersten Juli 1515 te Oldehove in S. Vituskerk en als dit geschied was, liet heer Floris gouden en zil veren penningen onder ’t volk strooien en sloeg de vier volgende heeren tot riddersHessel en Kempo Martena, Dr. Tjaard Burmannia en Tjalling Botniaheer Floris beloofde ook, uit naam van zijn prins, het land te laten bly- ven by de privilegiën, die het van den hertog van Saksen had verkregen. Alzoo kwam dit gewest onder het regeer van Karel V en bleef het verder met diens landen verbonden, om by de Unie van Utrecht een der zeven deelen te worden, die zich tegen Spanje verdedigden, enz. De sympathie voor de Abyssiniers wordt op harde proef gesteld, nu het bevestigd is geworden, dat zij groote wreedheden hebben gepleegd. Volgens de Figaro moet de dood baron Hirsch worden toegeschreven zou de justitie een onderzoek in- zaam en vreemd voorkwam dat de hertog van Saksen de landen van Friesland buiten der Ingezetenen weten en wille in handen van een ander vreemd Heer had overgedragen, wes halven zy, uit zeer wichtige oorzaken, den verzochten eed aan geen anderen doen, voor en aleer prins Karei de Gelderschen verdreven en de landen van vreemd krygsvolk gezuiverd hadondertusschen had de voorn. Bour gondische Stadhouder 't kasteel te Leeuwarden wel bezet, en verstaande dat de Friezen niet wel konden besluiten zyn Heer eed te doen, liet hy de vreemde soldaten, de zwarte Hoop genaamd, te Belkum blyven, zoo lang tot de Friezen hertog Karei als Landsheer aangenomen en gehuldigd hadden. Als dit de heerschappen en gemeene landen zagen, bewilligden zy in des Stadhouders be en Tburingen voor de aanspraak zyns broeders tot onderpand stellen. Waarna de regeering der Saksers in Friesland een hertog George’s regenten, de steden en forten bezet hielden, ten tyde toe, dat hertog Karei van Bourgondiën zyn stadhouder met krygsvolk daarin zond, en door ’t Land gehuldigd werd. Anno 1515. Den 23 Juni is heer Floris - - van IJselstein, graaf van Buren, als stadhouder ansjovisvisscherij. Alle kenteekenen doen wegens hertog Karei te Harlingen aangekomen, heeft het kasteel aldaar bezet, en is daarop naar Leeuwarden getrokken, alwaar de meeste Friesehe heerschappen zich bevonden, die zoo ten eersten niet genegen waren hertog Karei voor hunnen Landsheer te ontvangen en hem ’t Heeft ondertusschen zijn goede zijde. De nationale eer is er nu bij betrokken, dat de zaak niet zoo blijft als ze is, zegt de Amst. Ct. Een uitvinding uit Amerika. De Figaro deelt een wonderbare uitvinding mede. Het is weder Amerika, dat ons een wonder brengt. Het betreft nl. de genezing der kort zichtigheid (Myopie). Zonder operatie, zonder geneesmiddelen, zonder pijn, zou door eenvoudige massage, door een kunstmatige gymnastiek van het oog, de elasticiteit aan de oogspieren terug gegeven en het oog zoodanig vervormd worden, dat het gezicht geheel normaal en de kort zichtigheid opgebeven werd. Dus voor de myopie geen brillen of pince-nez meer. Een goede tijding voor jongelieden, die zeeman of militair willen worden. Zij moeten zich onder behandeling begeven van professor Dion, 63 Rue de Rennes, Parijs. Als het geen «canard” is zou de uitvinding werkelijk wonderlijk zijn Uit de Moppentrommel van de Amst. Ct. Snedig. Onze altijd jong blijvende Judels stond dezer dagen achter op den tram zijn sigaartje te rooken. De bijeenroeping der Tweede Kamer wordt tegemoet gezien tegen 5 Meien de aanvang van de openbare behandeling van de Kieswet tegen 19 Mei. De Gasfabriek te Leeuwarden heeft over ’t afgeloopen jaar eene zuivere winst gemaakt van f 28’862,785, zijnde 3’109,54 meer dan over 1894. De prijs van het gas is 6 cent per stère. De Atjeh-oorlog. Een telegram van den Gouverneur-Generaal meldt: «Voor operatiën vraagt generaal Vetter «tijdelijk twee bataljons infanterie met pelotons «cavalerie, berg-artillerie en genieworden «spoedig gezonden.” Op 27 April a s. zullen H. M. de Ko- i en H. M. de Koningin Weduwe-Regen- van weigering) njngin zoude hertog George zyne erflanden van Meissen fes zich van Amsterdam via Nijmegen-Cleef i naar Zwitserland begeven. Het strengst incog nito zal worden in acht genomen. l a -x xl J Te Sneek waren Dinsdag ruim 4000 einde beeft genomen, mits nogthans dat i kievitseieren ter markt, die 12 ets. golden. I Voor eieren van schriesen en tureluurs werd 2^ en 5 ets. betaald. Te Stavoren en op Urk heeft men voor dit jaar zeer gunstige verwachtingen omtrent misdaad en stellen. De bankier laat 300 miljoen gulden na. Te Parijs is het huwelijk voltrokken van den markies de Mac Mahon met prinses Mar guerite d’Orléans, dochter van den hertog De Chartres. De Camera beleeft een 19en druk; de Pastorie van Mastland een lOen. Het Fransche ministerie. Na de weigering van de Senaat om het ministerie een blijk van vertrouwen te geven is gister, Donderdag, de Kamer bijeengekomen. Na beroep op de Kamer en eenige protesten tegen den Senaat, verliet de heer Bourgeois, gevolgd door zijne collega’s, de zaal, en daar mede was het ministerie afgetreden. Het noodige tumultzooals men dat van Fransche radicalen gewend is, bleef natuurlijk niet uit. De President der Republiek heeft de aanvrage om ontslag van het ministerie aangenomen. Uit Westsfellingwerf wordt aan De Tel. geschreven Onlangs werden hier op één dag twee boerenboelgoeden gehouden, het eene, door een notaris, zonder, het ander, door een deurwaarder met crediet. Wat was het ge volg De notaris had bijna geen bezoek, de deurwaarder werd haast omvergeloopen. Een zelfde koe werd met crediet f 30 duurder ver kocht dan er zonder. Droevig teeken des tijde Tusschen twee broeders ontstond ten hunner moeder te Staphorst twist, die hoog liep, dat de messen getrokken werden. De moeder, die de vechtenden wilde scheiden, schijnt zóó hevig geschrikt te zijn, dat zij een uur later is overleden. Als een staaltje hoe men in België soms verkiezingen maakt, diene het volgende berichtje uit de Petit Bleunaar aanleiding van eene verkiezing Onze tegenstanders hebben veel geld besteed. Men noemt dorpen, waar Zater dagmorgen ieder dronken was. I Te New-York is het sedert eene week smoorheetniettegenstaande een week of twee geleden de sneeuw op sommige plaatsen vijf duim hoog lagde thermometer heeft nu echter reeds 90° in de schaduw aangewezen. De rivieren die door de regens al hoog stonden, i wassen snel door het smelten der sneeuw, zoo- dat er overstroomingen zijn gebeurd in den staat New-York, New England en Quebec. De grijze Gladstone is altijd nog op zijn post. De nieuwste aflevering der North American Review bevat een opstel van zijn hand over Met «Het toekomstige leven en de toestand der menschen daarin.” De oude staatsman bestrijdt Ct. herinnert sinds 92 dertien moorden in ons ju deze verhandeling de leer van vele theologen betreffende de eeuwige straffen. Freiherr Von Hammerstein, de bekende vroegere leider der conservatieven in Duitschland en ex hoofdredacteur der Kreuz. Feit, is ver oordeeld tot 3 jaar tuchthuisstraf, 1500 mark boete en rechten, mag hij zitten. Te Loosdrecht en Haarlem zal gasgloeilicht voor straatverlichting worden ingevoerd. Te St. Petersburg is men zeer verontwaar digd dat de Italiaansche regeering aan de Rus sische expeditie van het Roode Kruis verboden heeft, te Massowah aan land te gaan. De reden van het verbod is, dat zooveel Russische offi cieren en soldaten de expeditie vergezellen dit werd te Rome eerst bekend nadat de expeditie uit Rusland was vertrokken. Over onze schutterij. De jongste blad zijden uit de geschiedenis onzer schutterij, de ontslag-aanvrage van den Haarlemschen com mandant, en het optreden van een paar klom- pensebutters in Den Haag doen de laatste dagen meer en meer de aandacht op de gebreken dezer instelling vallen. Eenige bladen bespre ken wat te doen is, en de officieren te Haar lem hebben zich tot de officieren in andere plaatsen gewend. Jammer slechts, dat het gebeurde maar al te veel aanleiding geeft aan het Buitenland om zich over ons landje vroolijk te maken De Deut sche Wochenzeitung deelt de feiten, zoo objec. tief mogelijk mede van overdrijving geen spoormaar toch, is het een alles behalve aangename wetenschap, dat de Duitscbe bladen het overnemende dit vermakelijk Hollandsche nieuws door heel de wereld verspreiden zullen, wat ons noodwendig een Hottentotten-reputatie moet bezorgen. Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Slot tot het artikel van j.l. Woensdag. Van al deze Pyraten en Vrybuiters of zee- roovers, zoo eindigden wy, was Groote Pier Admiraal en Chef, een man van ongemeene lengte en stoutmoedigheid, zynde van goeden aard en vreedzaam van natuur geweest, ja, een ryk eigengeërfd mandoch nadat de Saksers de kerk te Kimswerd met het geheele dorp hadden uitgebrand, daar hy toen woon achtig was en het zyne verloor, raakte hy in ’t harnas, zoo dat hy geen ding ontzagde Hollanders vreesden hem zeer, omdat zij zagen dat hy niemand spaarde, enz. Anno 1515. Heeft hertog George van Sak sen Friesland overgedragen aan Karei, hertog van Bourgonditiën (Karel V), zoon van Filippus en zoons zoon van Maximiliaan I, op de vol gende conditiën lo. dat Karei voorn, aan hertog George ten eersten zal opbrengen 70,000 floreenen, gereede penningen, 50,000 guldens, en 20,000 guldens aan laken. 2o. idem 30,000 floreenen in drie termynen te betalen, te weten: 10,000 floreenen op Michiel 1515 en ook zooveel op St Jan 1516 en nog 10,000 floreenen Kerstmis daaraan volgende. Dit eens ontvangende zou hertog George bezorgen, dat al zyne officieren, dienaars en knechten betaald werden, waarvan hy goede, vaste brieven hertog Karei overgegeven, en hem daarmede al zyne gerechtigheid over Friesland gecedeerd en overdragen heeftvan desgelyken moest zyn broeder prins Henrich ook doen, en andere, (in cas van mill 111(111 l’IIIESEIW. een FRISO IMS- El IIIIEIITEVUE-

Friso nl | 1896 | | pagina 1