J No. 35. ZATERDAG 2 MEI 1896. N ieu wsti j dingen Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM vaderland terug. - Een bal van mismaakten. Zulk een bal heeft onlangs plaats gehad in de New Irving Hall, in New-York, een bal nl. waaraan alle mismaakten deelnamen, die men aantreft in de verschillende café-chantants der reuzen- Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Een koopman in de Czaar Peterstraat te Amsterdam, kreeg Dinsdag een hevigen woordentwist met een vrouw die met hem samenwoonde. Deze verweet hem, in bijzijn van buren, dat hij op den morgen na den nacht, waarin de slager Schut aan de Cein tuurbaan werd vermoord, met bebloede kleeren en met een stuk vleesch zou zijn tehuis ge komen. De buren gaven van het gehoorde kennis aan de politie en nog denzelfden avond werd de koopman van zijn bed gelicht en in bewaring gebracht. Jaloezie was de aanleiding hij spreekt in dank- keerde hij met het eerste het beste schip van de welwillendheid en zijn - Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. delijkheid onzen zoon bewezen, en wij wenschen u te verzekeren dat de herinnering hiervan nimmer uit ons geheugen zal verdwijnen. Indien UEd, Engeland mocht bezoeken, wat wij hopen dat u doen zult, dan zullen wij, hoop ik, u persoonlijk kunnen bedanken. De Spanjaarden schijnen het ook weer met de Mooren aan den stok te krijgen. Deze van Melilla een en twee hunner gewond. De gouverneur van Me- derling is het dat het zich niet overal gelijk tijdig voor deed, en in de eene plaats des ochtends elders weer ’s avonds werd gezien. De inwoners van Parijs. De laatste volkstelling te Parijs heeft geleerd, dat Frank- rijk’s hoofdstad thans 2,511,955 inwoners telt, of 87,250 meer sedert de telling van Maart 1891. Deze toeneming heeft vooral plaats gehad in de buitenwijken. Vlaamsch realisme. Een Antwerpsch reporter schrijft onder meer in zijn verslag over den brand in de Vlaanderenstraat»De pompiers worden bijna gebraden met moeite sleuren ze hun darmen een weinig achteruit” vreemd, maar diezelfde pompiers zijn nog bezig geweest met een nieuw bluschmiddel «herhaaldelijk is de vuurstroom, door het afloopende spuitwater meegevoerd, aan het branden geweest tot een heel eind de kaai op.” Tot opheldering diene, dat in Antwerpen de slangen van de brandspuit darmen genoemd worden. Het woord spuitwater in deze betee- kenis is echter nieuw. Naar de natuur. De Venetiaansche schilder Gentile Bellini (van 1421 tot 1501) werd door sultan Mohamed II, als de beste Italiaansche schilder, naar Konstantinopel ont boden om het portret van den Turkschen vorst te schilderen. Om te laten zien wat hij alzoo kon, liet Bellini den sultan een door hem medegebracht doek zien, voorstellende de ont hoofding van Johannes den Dooper. De sultan wees hem hier een foutde huid aan de snede trok zich niet terug. Bellini antwoordde, dat hij naar zijn beste weten geschilderd had. Om nu den schilder een juiste voorstelling eener onthoofding te geven, liet de sultan in zijn tegenwoordigheid een slaaf het hoofd af slaan, en toonde Bellini de intrekking der hals- huid en zeide hem»Nu ziet ge boe het wer kelijk is, maak nu zulke fouten niet weer 1” Bellini was dit echter te sterk. Vol ontzetting en vervuld met de vrees, dat hem hetzelfde zou kunnen overkomen als hij langer bleef, naar Met ingang van 1 Mei is benoemd tot deurwaarder der dir. bel. voor de kantoren Harlingen, Franeker en Sexbierum, de heer B. C. Balder, thans in gelijke betrekking te de St.-Ct. opgenomen. Men wil den 300-jarigen gedenkdag van - - - 1596 zeilden Heemskerk en Barendsz uit de bestraffing der schuldigen verlangd. een Willem Minister van Oorlog heeft den gouverneur last gegeven een krachtige houding te blijven aan nemen. Bijzonnen. Het zeldzame luchtver schijnsel van bijzonnen is Maandag in verschil lende deelen van ons land waargenomen. Zon- De brieven en andere stukken, welke men in de rechtstreeksche verzending wenscbt te zien opgenomen, behooren voorzien te zijn van 1 twee zich kruisende strepen over het geheele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal op de aandeelen der Nederlandsche Bank over 1895 Assen. De rechtbank te Arnhem heeft Albers te Velp, wegens moord op zijn huisvrouw, tot levenslange gevangennisstraf veroordeeld. De voorbedachte rade werd door de rechtbank aangenomen. De rechtbank te Alkmaar heeft den ontslagen gemeente-secretaris Nuhout van der Veen tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvan ger der directe belastingen en accijnsen te Stavoren c.a. (residentie Koudum) de heer F. C. Boonstra, in dezelfde betrekking te Diever. Gaarne verleenen wij een plaatsje in Friso voor de onderstaande opwekking. Landgenooten Een ieder heeft voorzeker met geestdrift bet mannelijk en waardig protest gelezen van Dr. E. J. P. Jorissen, Rechter in de Zuid-Afrikaan- sche Republiek. Het protest is niet alleen gericht aan den Engelscben minister Chamberlain, maar ook aan het misleide Engelsche volk. Welnu, eert uwe stamgenooten in de Z.-A. R, in den persoon van Dr. Jorissen te Pretoria, door hem onmiddellijk uw naamkaartje als be wijs van instemming per post toe te zenden. EEN BURGER VAM NEDERLAND. vieren door het oprichten van Barendszfonds voor hulpbehoevende weduwen en weezen van verongelukte zeelieden. Uit ruim 100 sollicitanten is tot zetboer op de boerderij van Artis aangesteld de heer P. Duin te Wjjdenes. Amst. 29 April 1896. Er is een wetsontwerp in voorbereiding betreffende het jagen op en het schieten van waterwild in de territoriale wateren en in de buitenwateren des rijks. De voor te stellen regeling zal zich niet beperken tot de jacht wet het kanon. Een bierboycott. De bierbrouwerspatroon Hagedoorn te Almelo heeft voor eenigen tijd twee arbeiders ontslagen en was ongezind om ze weder bij zich in ’t werk te nemen. Een aantal Almeloosche arbeiders hebben daarop besloten het bier van de firma Hagedoorn te eene aangenomen om geen droppel bier, af- j van 2 -o- doorn Krichmann, te gebruiken, alsvorens aan de grieven der arbeiders is tegemoet ge komen en de ontslagen werklieden zijn terug genomen en tevens alle koffiehuizen, herbergen, enz., waarin nog Almeloosch bier wordt ge schonken, te vermijden en tegen te werken. Wel ja, waarom niet. De Uitlanders in de Transvaal hebben ook grieven I We^ °P Per80neel *8 laatsten hebben in den omtrek aanval gedaan op de Spaansche soldaten zit in de Roode Zee aan den grond. Alleen de lading Deli-tabak vertegenwoordigt een waarde van twee miljoen. Grijze maar wilde harenDinsdag avond werden op last van den stationschef te Rozendaal een bejaarde heer en dame uit den trein naar Antwerpen verwijderd, omdat zij hevige ruzie hadden. De man wilde zich naar België begeven met een andere vrouw. Te Rozendaal kwam zijn eigen vrouw bij hem; deze was met denzelfden trein medegegaan (echter in een anderen wagen). Zoodra hij zijn wettige wederhelft gewaar werd, trachtte hij te vluchten, maar zij hield hem stevig vast, tot de politie beiden medenam. Hoe ouder hoe gekker Het Duitsche eskader is te Nieuwediep binnengeloopen en bestaat uit 6 pantserschepen en een avisojacht. Daar volgens een bestaand koninklijk besluit slechts drie schepen van een vreemde natie tegelijk zich op een Nederlandsche reede mogen vertoonen, blijkt uit de vergunning om daarvan af te wijken, dat het bezoek door onze regeering wordt gewaardeerd. Het eskader is bemand met ruim 3200 koppen, waaronder pl. m. 130 officieren en 2 admiraals. De meeste onzer in dienst zijnde schepen zijn met het oog op het bezoek van het eskader te Nieuwediep aanwezig. Utrecht heeft Vrijdag reden om feest te vieren. Dien dag toch zal het, naar in De Tijd wordt herinnerd, 25 jaar geleden zijn dat de bureaux der M. t. E. v. S. S. daar werden gevestigd. Niet gemakkelijk te overschatten is de finan- ciëele waarde voor een gemeente, die zulke bureaux binnen haar veste heeft. Op dit oogenblik wordt maandelijks aan het adminis tratief personeel van de centraalgebouwen en de centrale controle daar pl. m. 60,000 gulden aan salaris uitbetaald. Ónder dit bedrag is niet begrepen wat aan het personeel der Utrechtsche werkplaatsen wordt betaald, omdat dat personeel wordt beschouwd als tot den eigenlijken uitvoerenden of spoorwegdienst (de lijnen) te behooren. Wordt dus het uitbetaalde maandelijksche loon voor de Utrechtsche werk plaatsen meegerekend, dan wordt het bedrag met f 25,000 verhoogd, zoodat aan salaris en stad. Het was een bal zooals men zeker nog loon aHeen te Utrecht per maand een bedrag de firma Hage- te aanvaarden voor al de buitengewone vrien- n°°? tevoren ,ge,zien *?ad- Daar was het «Ie- van f 85 000 wordt uitgegeven. Het zal zeker ----- te aanvaarden voor ai buitengewone vende geraamte een lange( broodmagere vent, niet behoeven te worden gezegd dat Utrecht’s met geen lood vleesch aan zijn lichaam, die daar wel bii varen. En dan het danste met een dwergachtige dame, welke hem nauwelijks tot aan de knieën reikte. Daarnaast zag men den slangenmensch en de Albino- dame met roode oogen en witte haren, die rondsprong met den getatouëerde, een jongen man, die door de Indianen zoo vreeselijk werd toegetakeld. Ook de «gebaarde dame” ontbrak zal op 8 Mei niet, noch de reuzenvrouw, noch het dwergje I en i van ruim een halven meter, p—u--1 I stelling verwekte de oliemensch, een jonge man, i eilanden). den tocht naar Nova Zembla den 10 Mei lilla beeft van de Marokkaansche autoriteiten De ingezetenen daar wel bij varen. En dan het onderhoud van zulke groote gebouwen en de aankoop van veel benoodigdheden bij leveranciers daar ter stede 1 Door het zeepostkantoor Vlissingen Queensborough, van Vlissingen 11.30 ’s avonds, i a s. een verzending van brieven andere stukken plaats hebben aan het Groote belang- oorlogsschip Nautilus te Las Palmas (Canarische die zoo vaak kan zweeten als hij maar wil. Het bal moet zeer vroolijk zijn geweest. Alle artiesten waren aanwezig; de groote wereld van New York verdrong zich om het eigenaardig feest, dat tot laat in den ochtend duurde, bij te wonen. Aan den grond gevaren. Het Ned. stoomschip Cyclops van Java naar Amsterdam, van den twist geweest. Emancipatie in den harem. De vrouw van den Engelschen gezant te Constantinopel, Lady Currie, is er in geslaagd den harem van den oud-grootvizier te bezoeken, waarvan de bewoonsters een zeer gunstigen indruk op haar hebben gemaakt zij vindt ze charmant. Zelfs trof zij er geëmancipeerde vrouwen onder aan, geschikt om haar een rol te laten vervullen in een Oostersch drama a la Ibsen. Lady Currie heeft een odaliske bezig gezien met het schrij ven van een artikel voor een locaal blad. Men zou geneigd zijn te vragen «moet de journa listiek «welke tot alles leidt”, zelfs leiden tot den harem van den grootvizier Een doodshoofd als reiskoets. De her tog van Saksen-Coburg-Gotha, de vriend van Goethebezat een reiskoets die in kleur en vorm het uiterlijk van een doodshoofd vertoon de, waarbij de oogholten de vensters voorstel den. Toen Napoleon I Gotha wilde bezoeken zond hij den keizer deze koets tegemoetdie echter voor de eer bedankte. Door lord Coventry, wiens zoon gewond werd als deelnemer aan den strooptocht van Jameson, is het volgend schrijven gericht aan president Kruger: Uw HoogEd. Gister kwam mijn zoon, majoor Hon. C. J. Coventry, onder Gods zegen hier aan. Hij was gewond en verscheidene weken in het hospitaal te Krugersdorp geweest, en 1 bare bewoordingen oplettendheid van uw volk. i Toen het gevecht geëindigd was, toonden zij zich inderdaad edelmoedige tegenstanders en mijn dierbare zoon werd opgepast even lief en feeder de firma Hagedoorn te a]8 hij het thuis zou geworden zijn. vergadering werd eene Lady Coventry en ik wagen het daarom UEd. te vragen voor uw volk onzen hartehjken dank boycotten. In motie i korrstig uit de brouwerij 11191' EI IIIIHI11.\III BLIDIM FIIIESI.IXII. I te FRISO. 7 vnl V tx uv luuuicu aau uvu own. u

Friso nl | 1896 | | pagina 1