I ZATERDAG 9 MEI 1896. No. 37. Nieuwstijdingen Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. gaan. de gekwetsten in Afrika gesteld, i jn ^et belang der veiligheid noodig is, terwijl 7 Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUIVI j zijn eeuwfeest. noch den Minister noch den Gouv.-Generaal Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever In 1891 ging zij in de twee volgende daling met 146 en en I begroeten als Pretoria. Brockhaus’ Conversations Lexicon viert In 1796 werd aangevangen met de uitgave van den eersten druk. Een dat eerst als dit incident zal zijn over de zaak kan worden geoor- Hij brengt hulde aan het leger en de van het bestuur en meent dat de gelukkig dan :na- en daarbuiten is bekend, men Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. dag te ’s-Gravenhage naar het Raadhuis had begeven om te huwen, bleef in de wachtkamer dood. Dat de ontsteltenis onder de Verwanten groot was spreekt wel van zelf. Ook op de omstanders maakte zoo droeve stoornis een diepen indruk. - Over Ilaagsche dienstmeisjes. De invloed van het Indische element te ’s-Gravenhage is van zegt nengerukt, en ben ontzet. De Italiaansche regeering moet voornemens zijn aan de Kamers mee te deelen, dat zij niet van plan is Adrigat bezet te houden. Baldissera zal integendeel spoedig terugtrekken en de bezetting van Adrigat meenemen. In de Italiaansche Kamer heeft Imbriani ondertusschen een rede gehouden tegen de Afrikaansche staatkunde van deze en van de vorige regeering. Hij legde den voorzitter 16 boekdeelen voor, 88.119 handteekeningen be vattende van mannen en 3.371 van vrouwen, die de ontruiming van Erythrea verlangden. Pozzi drong er op aan, in elk geval het koloniaal bezit in te krimpen. Koning Humbert heeft 400,000 frs. ter be schikking van langs de Dijkstraat en den Schildwijk. Toen bleek echter verschil van gevoelen in den Raad te bestaanomtrent de noodzakelijkheid der plaatsing van twee brandputten en twee pom penzooals door Burg, en Weth. werd voor gesteld. Thans echter is ook dit punt beslist. Ook na de onlangs op het te dempen terrein ge houden oefening bleven Burg, en Weth. van oordeel dat het aanbrengen van brandputten op 4 aardig merkbaar in het Maleisch spreken vele zuiver Europeesche dienstboden, zoo het Bat. Nbld. Daar meiden en kinderjuffrouwen nog ai eens van betrekking en familie verwisselen, komen ze allen op baar beurt wel eens bij Indische gezinnen te land en leeren daar van de baboes of van den heer of vrouw des huizes een enkel woord Maleisch. Onder die omstandigheden is het geen zeld zaamheid uit den mond van een dienstbode, die Nederland nimmer verlaten heeft, in het Maleisch tegen de kinderen te hooren zeggen dat zij zoet of stout zijn, dat zij belooning of straf verdienen, bij thuiskomst melk zullen te drinken krijgen en zoo meer. en nog 100,000 frs aan het Roode Kruis ge geven voor datzelfde doel. In de Volksstem, van Pretoria, staat een advertentie, waarbij sollicitanten opgeroepen worden naar twee studiebeurzen van 100 per jaar, door een ongenoemde aangeboden aan de regeering der Zuid-Afrikaansche Repu bliek. De beurzen zullen worden verleend onder de volgende voorwaarden de studie moet be gonnen worden aan een Nederlandsch gymna sium of hoogere burgerschool, en voortgezet aan een Nederlandsche staatsuniversiteit, tot aan de promotie; het laatste jaar moet in studie doorgebracht worden aan een Duitsche univer- siteitsollicitanten beneden den ouderdom van 15 jaar en zijnde zonen van burgers der Zuid- Afrikaansche Republiek zullen de voorkeur genieten. Tegelijk zal worden beschikt over een vrij gekomen staatsbeurs van 60, eveneens voor studie in Nederland. De klare als middel tegen levensmoeheid. Een bewoner van de Baangracht te Amsterdam had gister na een twist met zijn vrouw haar verzekerd, dat hij zich zou ophangen en was naar den zolder gegaan om zijn plan uit te voeren. Toen men even later ging zien wat hij was gaan doen, bleek dat de man over de daken was geklommen en een ander perceel was binnnengegaan om onder een borrel klare beneden zijn leed te verzetten. Altijd beter dan ophangen. (Echo.) - WORKUM. De uitslag der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad (reeds per bul letin aan de abonnés in de stad medegedeeld) is als volgt Getal kiezers 342. 255. Van onwaarde 2. heid 127. F. A. de Boer 101. belangstelling. Wederkee- ook op velerlei wijze aan die bulletins uitgeven? mag Te Cairo is officieel bericht ontvangen j houden aan dat de Italiaansche troepen Adrigat zijn bin- sjever goede het garnizoen van het fort heb- ken ontvangen In 1889 daalde zij tot 337,507, in 1890 weder met 1683. weder 618 vooruit, maar jaren kwam weder een met 92. Zeer velen verlieten de provincie daardoor werd het overschot van geboorte en sterfte door meer vertrek dan vestiging over troffen. In 1894 kwam een omkeer. De bevolking steeg weder met 1561. Thans is de uitkomst van 1895 in de Staatscourant bekend gemaakt en daaruit blijkt dat de stijging heeft aange houden. De bevolking is tot 338,911 gestegen of 1146 meer dan in ’t einde van 1894. Dit is vooral veroorzaakt door 4612 meer geboorten dan sterfgevallen. Er gingen echter 3469 meer weg uit de provincie dan er zich vestigden. Eene tentoonstelling zonder verloting schijnt onbestaanbaar en daarom zeker wordt ook door het comité voor de tentoonstelling van nationale nijverheid te Leeuwarden eene verloting georganiseerd, waarvoor bereids de vereischte vergunning is verkregen en waarbij hoogstens 4Q.000 loten a 50 ets. zullen mogen worden uitgegeven. Het twaalfde internationale congres der medici zal van 19 tot 25 Augustus a. s. te Moskou plaats hebben. Pretoria krijgt een nieuwen schouwburg. De heer Reek, de eigenaar van den thans bestaanden schouwburg, is van plan dezen te verbouwen. Er zal voor ongeveer 700 personen ruimte zijn, terwijl de zaal door 60 lampen, ieder van 16 kaarsen sterk, verlicht zal worden. Het nieuwe gebouw zal f 48,000 kosten en kan in vijf maanden gereed zijn. De heer Reek verdient waardéoring voor zijn ondernemingsgeest, zegt De Volksstemde hernieuwing van het Presidents-theater is te een welkome gebeurtenis voor Uitgebrachte stemmen Volstrekte meerder- Hiervan uitgebracht op de heeren H. van Dijk 94. S. Blanco 2. belang stelt bemoeide zich ook met Signor £)e heeren H. v. d. Werf, F. Galema en M. K. Driebergen elk een stem. Herstemming 19 Mei a.s. tusschen de heeren F. A. de Boer en H. van Dijk. WORKUM. Een onzer geachte stadgenoo- ten, de heer Simon Gaastra, herdacht Woens dag j.l. den dag waarop hij vijf-en-twintig jaar i geleden als chef optrad van de Koffie- en Thee- men geneigd handel, een afdeeling van de handelszaak van nu wijlen zijn vader de heer B. S. Gaastra. TWEEDE KAMER. In de zitting van Donderdag was de interpellatie van den heer van Gennep over Atjeh aan de orde gesteld na afloop van de aan de orde zijnde ontwer pen. Het voorstel van den voorzitter om daarna, doch niet vóór Dinsdag 12 Mei a.s., met de kieswet aan te vangen, wordt aange nomen met 51 tegen 15 stemmen, waardoor het voorstel van den beer Sanders, om eerst 19 Mei met de kieswet aan te vangen, is ver val 1ÓH. Daarna zijn goedgekeurd de ontwerpen tot onteigening voor verbetering van de rivier de Berkel en ruiling en afstand van grond aan de gemeente ’s Gravenhage. Vervolgens werd behandeld een ontwerp tot wijziging der Hinderwet in verband met dé veiligheidswet, waartegen de heer Tydeman bezwaren maakte en waarop de Comm, van Rapporteurs eenige amendementen heeft voorgesteld ‘tót vereen voudiging der formaliteiten voor de aanvragers. Op aansporing van de C. v. R. brengt de Regeering eenige verandering in art. 4, Waar door niet meer noodig is overlegging van ge- velteekeningen. Het amendement der commissie, om ook te doen vervallen den eisch eener nauwkeurige beschrijving, is aangenomen met 40 tegen 24 stemmen. De overige amende menten der C. v. R. zijn overgenomen, eindstemming Dinsdag na de pauze. De interpellatie van den heer van Gennep omtrent Atjeh strekte tot het doen van deze vragen Is de Regeering in staat en bereid eenige nadere mededeeliogen te doen omtrent den afval Toekoe-Djohan, zoo wat betreft de bewezen of vermoedelijke redenen, die hem tot zijn voornemen hebben geleid. De al of niet verraderlijke plannen, waarmede dat voornemen vergezeld lis- gegaan, -mi De al of niet toe vallige wijze waarop het voornemen ter ken nis van het bestuur is gebracht. Hij liet daaraan vóóraf gaan de verzekering, dat hij volstrekt geen kritiek wilde uitoefenen, Tl I weinig bekende bijzonderheid is, dat Brockhaus, verdacht van de zucht tot uitbreiding van het toen deze e 1S’O8 overnam; te gebied en dat eerst als dit incident zal Izijn Amsterdam boekhandelaar was. afgeloopen, over de zaak kan worden geoor- Het feest veranderd in Een deeld. Hij brengt hulde aan het leger en de vrouW van middelbaren leeftijd, die zich Woens- energie van het bestuur en meent dat de *-*- - afval in zijne gevolgen eer gelukkig dan na- deelig Is te achten. f Onze vroegere stadgenooten in den vreemde Wij lezen in het Bat. NieuwsbladNa een hevig lijden van enkele weken bezweek i April te Batavia de predikant bij de Prote- stantsche gemeente Y. Radersma. Sedert 10 Juli 1869 vervulde hij het predikambt in Indië, waarvan de laatste vijf jaren te Batavia. Was ds. Radersma op zijn voorlaatste stand plaats Semaraug zeer geacht en bemind, niet minder was hij dat bij zijn gemeente te Bata via, om zijn talent als prediker, maar vooral om de trouw en de toewijding, waarmede hij de lijders aan het ziekbed bezocht en trooste met een goed en gemoedelijk woord. De be grafenis heeft onder veel bewijzen van deel neming plaats gehad. De bevolking onzer'provincie, welke vóór 1889 steeds was gestegen, tot 339,030 op 31 Dec. 1888, is daarna bijna gestadig terugge- Wisselt men onder elkander, om zich niet te doen verstaan, in het Maleisch eenige op merkingen, tien tegen een, dat ze door Haagsche dienstbaren begrepen worden. De juweelen van mrs. Langtry. Zooals men zich zal herinneren verloor de bekende actrice mrs. Langtry te Londen indertijd haar juweelen ter waarde van 35,000 (f 420,000) die zij bij de Union Bank had gedeponeerd, doordat deze Bank ze afgaf op een valsch orderbriefje. Mrs. Langtry vorderde nu haar diamanten terug van de Bank, deze weigerde, en een proces scheen in zicht. Een proces echter had eindeloos lang kunnen duren en zou zeker meer kosten, dan de juweelen waard warenmrs. Langtry gaf daarom wel een bewijs van practischen zin, toen ze dezer dagen bet aanbod der Bank aannam om voor 10,000 pond sterling (f 120,000) haar vordering in te trekken. Gelukkige bedienden. De generaal von Mersens, die gestorven is te Koblentz, heeft zijn geheel vermogen aan zijn bedienden ver maakt. Dit vermogen moet meer dan zes honderdduizend francs bedragen. Het einde van een bedrog. Men schrijft uit Weenen ann de Etoile Beige het volgend verrassend nieuws«Signor Giovanni Succi kan zich er op beroemen, dat hij tamelijk lang de menschen heeft kunnen uitlacben. Na met goed gevolg te Londen, te Parijs, te Berlijn en elders te hebben gevast, waar hij steeds, men weet waarlijk niet hoe, groote sommen binnen haalde, heeft Succi eindelijk ook een voorstelling van zijn hongerkuur te Weenen willen geven. In den beginne heeft men plechtig in de dag bladen bericht, dat een geneeskundige commissie voortdurend in de kamer van Succi waseiken dag gaf deze commissie bulletins uit over den toestand van den hongerlijder en het publiek I een publiek, dat in dergelijke vreemdheden R. Dijkstra 55. belang stelt bemoeide zich ook met Signor I jje Giovanni. Maar den vorigen Zaterdag kwam een ge neesheer eensklaps binnen bij Succi, zonder aan te kloppen en verraste hem, terwijl hij bezig was te vasten, met een enorme biefstuk en een flesch Champagne. Als het waar is wat de correspondent van het Belgische blad schrijft, zou i zijn te willen vragenwie eigenlijk hier de I grootste bedriegers zijn geweest al die jaren Ee reputatie "die zijne firma geniet in de pro- dat Succi rondreist, deze zelf of de geneesheeren, vjncje Friesland mag die de belooning noemen voor zijn vast- artikel I van de handelswet waar voor het geld.” Persoonlijk mocht de heer Gaastra vele blij- i van belangstelling. Wederkee- rig beeft hij ze anderen gegeven. BOLS WARD, 7 Mei ’96. Reeds vroeger meldden we dat door den Raad dezer ge meente was besloten tot demping van de vaart langs de Dijkstraat i iieiiis- h miuiTM n mui mini niiEst iio. 5 UITGEVER: vorrlanhé van rlr» rjimkE 4-^4- -.,^4 1 FRISO.

Friso nl | 1896 | | pagina 1