Eene catastrophe. No. 38. WOENSDAG 13 MEI 1896. Officiéél Buitenlandsch Nieuws. gedeelte. Zes en twintigste Jaargang. Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM FRISO SIM8- FA HillMVIIE- IILIII VOOR rilILSI. FM). Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. schoolcommissiën II. Als de rentmeester komt 1 UITGEVER: de kleinst mogelijke grenzen bepaald moge blijven, al vreezen we, dat ze èn in Bolsward aantal notarissen en bankiers gegaan,” als men ’t noemt. mededeelingen. van hoofdelijken veler zijn schijnt nog zonder en daardoor eene catastrophe Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever we allen geldbezit is ontzettend gemakkelijk. Men gevoelt zich zoo onafhankelijk als men de wetenschap heeft van een aantal duitjes achter slot en grendel te hebben. Geld is de ziel der negotie. Dat is waar en dat blijft waar. Voor elke zaak, elke onderneming is kapitaal noodig. Het kapitaal is dus een niet te versmaden factor in de maatschappij. En deze factor, goed besteed, gehuwd met den arbeid, den ondernemingsgeest, brengt vruchten voort, vijf, zes-, tien-, soms twintigvoudig. Met geld kan geld gewonnen worden. Een dwaas is dan ook hij, die deze leven wekkende factor, dit talent, in de aarde be graaft, om het te houden ten eeuwigen dage. --om rekenschap te quo handhaven. Als twee druppelen gelijken, in hun geheel beschouwd, de Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. DUITSCHLAND. Bij den Rijksdag in Ber lijn is ingekomen een ontwerp ter wijziging van militaire organisatie en vervorming der zoogenaamd halve bataljons in heele. De Na tional Zeitung heeft ernstige politieke bedenkin gen tegen dit ontwerp. Bij de invoering van den tweejarigen diensttijd in 1893 werd, gelijk men weet, in de versterking van het staande leger in vredestijd berust wegens de compensa tie, welke verkregen werd door de instelling Voor het overige blijft de vuurroode gloed afgewisseld door de bleekere tinten van enkele gematigde republikeinen, hier ook dezelfde. Maar ook daar, waar niet, zooals in den Pa- rijschen Gemeenteraad, de socialisten de over hand hadden en die gemeenten vormden gelukkig de overgroote meerderheid blijft de toestand onveranderd. De moraal van de Gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk is deze dat het land geene beroeringen wil. ENGELAND. De heeren Rawlinson en North, naar Zuid-Afrika gezonden om bewijzen en getuigenissen te verzamelen in verband met Jameson’s inval, zijn weer naar Engeland scheep gegaan. jaren Waarom we over dit ongeval spreken Om meer dan ééne reden. Daar zijn er in de wereld menschen met en ^ns °°k g°e<^> WÜ willen, niemand opruimen. zonder geld. Nu weten verwoesting van controle mogelijk in ruimen omvang De wet, die voor maat en gewicht tot op eene waarde van een halven cent zorgt, moge aangevuld met de voorwaarde van controleering j van Rijkswege van iederen geldbewaarder, onverschillig wie en wat hij ook zij. Met I alle bescheidenheid en referentie voor eerlijke en getrouwe lieden, die er nog, naar we hopen, bij tientallen van percenten zijn, vragen we voor onomstootelijke zekerheid van de maatschappij en zijne leden eene scherpe con trole van Rijkswege opdat geene enkele catastrophe meer mogelijk zij 1 Een vreemd woord boven dit artikel, een woord, dat niet ieder zoo maar dadelijk snapt. Daarom laten we er dadelijk op volgen hoe Kramers Woordentolk de vreemdeling omschrijft. Catastrophe beteekentontknooping, onge lukkige afloop, fortuinswending. Dat Kramer het in dit opzicht bij ’t rechte eind heeftzal menig bewoner van den Zuid westhoek en vooral die van Bolsward en omstreken volgaarne getuigen. De kassiers-firma Brouwer is failliet; de firma, die zoo tal van jaren onbeperkt ver trouwen genoot en wier naam alleen bijna zoo zeker was als »de bank.” Een slag van belang in de eerste plaats vooral voor het nijvere Bolsward. P~-1 der ramp is nog niet te overzien en de gevolgen zijn dit evenminmaar we hoorden van daar, dat sommigen een halve afbranding nog geringer schatten dan dit onheil. Wat en hoeveel daarvan aan is, laten we aan nader onderzoek. Voor vast hopen we, dat deze catastrophe tot de kleinst mogelijke grenzen bepaald moge blijven, al vreezen we, dat ze èn in Bolsward overzien' èn daarbuiten hare noodlottige gevolgen zal doen gelden. hunnen nadeele te spreken. bleken er zijn er ook andere. 1 vragen legt hij als getrouw bewaarder het zijne over aan de erfgenamen, zonder een cent winst, en deze verfoeien de domheid van den erflater en nog dezen bovendien. Intusschen zulke stommerik-begravers zijn er niet veel. Integendeel. Elke kapitalist weet, dat hij rente van zijn geld kan trekken en daarom leent hij het uit, den arbeid ten zegen. De eenvoudige rentenier, hoe bekrompen hij zich ook moge behelpen, is de eerste vriend van den arbeid, omdat hij zijn kapitaal daaraan heeft geschonken. Dit wordt veelal voorbij gezien. De kapitalist geeft zijn geld niet omdat hij den arbeider zoo bijzonder lief heeft, hij geeft dit, om zijn voordeel te zoeken. En de arbeider gebruikt dit geld niet uit bijzondere voorliefde voor den rentenier, het is hem om een broodje te doen. Ziet, de menschen slachten de dieren de strijd om ’t bestaan wordt onder beide ge streden. En waar nu in den laatsten tijd de arbeid zooveel van zich deed hooren en op het kapitaal had te smalen, daar zal de eerste toch moeten erkennen, dat ook het kapitaal-bezit niet maar altijd door zoo rozengeur en maneschijn is. Die ellendige kassiers, zoo hooren we daar. Voor eenigen tijd gold dezelfde uitroep som mige notarissen, die ook ’t kassiersvak ter hand hadden genomen. Die ellendige notarissen, zoo sprak men. En in trouwe: er maar waar de controleurs der bankiers en die der den tweejarigen diensttijd door notarissen, althans voor zooverre zij het bankiers- ziening 1 1 A P— 9 Wanneer eene wet in dit opzicht ontbreekt, is het meer dan dringend noodig, dat daarin voorzien worde. Noodiger zelfs dan de zoo hoog dringende kieswet. De zoogenaamde flesschentrekkerij in ’t klein is reeds lang ge- -u-r-j „_i_ v;- u__i._i.-_., dan tijd gen over den uitslag wel te oordeelen valt, zullen zij ongeveer het de wet bij voorbaat voorkomen; een werkelijke status 1 -v*—-H™ni»lan - 1 ----- - -' - 1 water nieuwe Gemeenteraden op de oude. Tevreden heid met het bestaande of wanhoop aan beter? Laat ons daarover niet twisten en alleen, met verlichting, het verschijnsel consta- teeren, dat de revolutionaire partijen, socialisten, radicaal-socialisten c. s., niet die vorderingen gemaakt hebbenwaarmede zij dreigden. In het geheel geen vorderingen eigenlijk, zoodat hun vooruitloopende grootspraak een dwaas figuur maakt. Te Parijs zijn bij eerste stem ming de acht conservatieve Gemeenteraads leden acht op de tachtig, 10°/o, het is ook niet veel! -- hernieuwd; misschien komen er bij de herstemmingen nog één of twee door. zijne penningen liefst in het stille. Alsof Nutsleden en Rijksambtenaren babbelaars zijn Men leert bijwijlen door schade en schande. Der goede gemeente is een tamelijk blind ver trouwen evenwel niet kwalijk te nemen. De geheele inrichting der maatschappij stemt daartoe. Het geld is gemunt en van behoorlijk rand werk voorzienelke snoeierij valt onmiddelijk in ’t oog, en wat het papier aanbelangt; »zoo sekuur als de Bank” is niet alleen een spreek woord, maar ook een woord van waarheid. De dagehjksche koop en verkoop is aan geene bedenking onderhevig. Niet alleen, dat men visch- en vleesch- en groentekeurders heeft aangesteld, maar voor de zuivere toepas sing van maat en gewicht zorgt de wet en ijkmeesters komen op gezette tijden de gelegen heid aanbieden tot de noodige zuivering, terwijl de rijksveldwachters, glad onverwacht, verschij nen, om tal van bekeuringen te maken, daar waar ongeijkte of afgestempelde maten of gewichten worden gebruikt. Rijks-ontvangers hebben hunne controleurs; gemeente-ontvangers, althans die in Friesland, eene commissie uit Gedeputeerde Staten ter de militaire strafvordering fine van onderzoek, Heeren apothekers kennen bedenkelijk onzekere toestand zijn tot verande- den Geneeskundigen Raad (medische ring der halve bataljons te besluiten op gezag 'T 1 TT J’’ yan een minister van oorlog, wiens aftreden hunne kekvisitatoren, de onderwijzeres hunne vaststaat in geval de keizer een voor zijn her- dat de tegenstanders van 1 en die van de her bet militaire strafgeding voor het i bestaan. Dit alarm, geslagen door de gematigde Nati onale Zeitungbaart ernstig opzien aangezien het den kritieken binnenlandschen toestand meedoogenloos openbaart. FRANKRIJK. De Gemeenteraadsverkiezin gen hebben niet veel verandering gebracht in den lande. Met inbegrip van de herstemmin gen over den uitslag waarvan reeds nu vrij noeg beoefend, als die nu ook en bij herhaling in ’t groot geschiedt, is het meer daaraan paal en perk te stellen. De mogelijke verwoesting van den colorada-kever werd bij Gelukkig, er zijn beste notarissen beste kassiers en we wenschen geen enkel woord ten Maar het is ge- En er wordt beweerd de wereld kan niet buiten deze heeren. Ona nnlr nrnorl wn willon ninmanH nnrnimnn, Maar wat we willen is, als ’t maar iets kan, alles uit den weg nemen, wat eene catastrophe in ’t leven kan roepen. ’t Is toch ellendig, als men denkt iets te bezitten en men vertrouwt daarop ten volle, morgen, overmorgen te moeten vernemen, dat men zoo arm is als Job. Dubbel ellendig, als men daar na jaren zwoegens zijne opgespaarde penningen verloren i ziet gaan en op zijn ouden dag nog blijde mag zijn, wanneer men zich mag voeden met ’t draf der varkens. Dwaas kan men ieder noemen, die zoo zijn geld den eersten, den besten bewaarder toever trouwt doch de groote menigte handelt naar zij hoort. En al wordt daar van Nuts- en Rijkspost-spaarbanken gesproken, neen, men wil er geen praat van hebben en deponeert VERGADERING van den RAAD der ge meente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag den 16 Mei 1896 des voormiddags te 9| ure. Punten van behandeling I. Ingekomen stukken en II. Verzoeken om afschrijving omslag. III Rapport van de commissie over het onder zoek der armvoogdij rekeningen dienst 1895. IV. Staten van oninbare posten van den hoof- delijken omslag, de honden-belasting en het school geld over 1895. VBenoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Warns. VI Idem van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school te Nijega (Heidenschap). VII. Adres van den politie-dienaar Botte de Boer te Hemelum om verhooging van jaarwedde. Koudum den 12 Mei 1896. De Burgemeester, H. M. TROMP. van halve bataljons. Maar de halve bataljons hielden geen stand en moeten thans in geheele veranderd worden. De National Zeitung tracht nu aan te toonen dat het militair bestuur of een onvergefelijke vergissing beging in de op lossing van een elementaire krijgskundige vraag of opzettelijk een onhoudbare instelling in het leven riep en reeds in 1893 plan had op ver andering van de halve bataljons in heele. Het zou daarbij dan de geheime bedoeling gekoes terd hebben den intusschen voor een tijd van vijf jaar ingevoerden tweejarigen diensttijd na afloop van dien termijn af te schaffen en den driejarigen diensttijd weder in te voeren, met behoud evenwel van de verhooging van het aantal manschappen. Tegen dezen gang van zaken moet de Rijksdag een beslist neen over stellen. Daarom moet over de voorgestelde vervorming der halve bataljons in heele slechts in verband met den algemeenen politieken toe stand een beslissing genomen worden. Wel verdient de minister van oorlog Bronsart ten volle vertrouwenmaar deze heeft zelf zijn aanblijven als minister afhankelijk gesteld van de in het ongereede geraakte herziening van en nu zou het een de leden van politie,) de Ned. Herv. predikanten hebben en schoolopzieners, de werk- zieningsontwerp ongunstige beslissing neemt. zijn in het lieden hunne opzichters, enz., enz., maar waar Daarbij komt nog laatste tien a twintigtal jaren nog al zoo’n zijn nu d" a.._ aa™ d> »er van gig»»,., uuvu... Dat is jammer, vak uitoefenen dubbel jammer I De heeren, die deze betrekking bekleeden, staan in de schatting der goede gemeente zoo boog, dat ze reeds daarom het vertrouwen genieten. Het is dus hun plicht te zorgen, dat ze dat vertrouwen ook bij voort during kunnen genieten. De kloeke, vlijtige J, i werkman, die zich een kapitaaltje heeft bespaard, vertrouwt zijn ganscbe bezitting, de rentenier de zijne evenzeer aan deze titularissen. En als daar nu plotseling, als een donderslag uit den onbewolkten hemel, het bericht komt de firma N. N. is failliet of notaris N. is er van door gegaan, dan is daar een jammer en een wee, waarvan de gevolgen niet zijn te J van grootste deel uit dezelfde personen

Friso nl | 1896 | | pagina 1