TUBERCULOSE. ZATERDAG 16 MEI 1896. No. 39. r Nieuwstijdingen Dit Blad versohxjnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. over UIT GE VEB: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURG» EN ZOON. TE WORKUM was was tigheid. mensch ziekte opbrachten een collier dezelfde, waarvoor 45000 Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prjjs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever door koken. ook heeft gezocht naar een bacillen in het lichaam te i geneesmiddel dus tegen de Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. stand van de prijzen van melk- percent kunnen rijzen. Een andere reden onzen er overvloed vetmesten maakt. Door de Amsterdamsche Rijnbeurtvaart- Maatschappij werden op eigen en gehuurde schepen vervoerd 199,000 last bergwaarts en 16,700 last dalwaarts. Het financiëele resul taat was ongunstig, zoodat geen dividend kon worden uitgekeerd. Balans en verliesrekening van van vee Gezantschap naar Rusland. Het gezant schap dat H. M. de Koningin-Regentes zal vertegenwoordigen bij de kroningsfeesten in Rusland, heeft Woensdag per Staatsspoor via Berlijn de reis naar Moskou aanvaard. Met den ambassadeur baron du Tour van Bellinckhave, als hoofd der missie, vertrokken de hem toegevoegde leden van het gezantschap: H. W. J. E. baron Taets van Amerongen kamerheer; ritmeester jhr. Van Tets, adjudant, en le luitenant graaf Dumonceau, ordonnance- officier van IIM. Den chef en den hem toegevoegden leden werd tot aan den trein uitgeleide gedaan, namens den minister van Buitenlandsche Zaken door den heer Ruyssenaers, chef van s ministers Kabinet, en door ridder De Struve, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van den Czaar bij ons Hof. Het gezantschap wordt tegen de helft der volgende maand hier te lande terugverwacht Men meldt dat dr. Vitus Bruinsma we gens gezondheidsredenen zich geheel van deel reming aan het openbare leven gaat ontrekken en reeds zijn ontslag genomen heeft als voor zitter der Nederlandsche Volkspartij en van de daarbij aangesloten Friesche Volkspartij. De gezondheidstoestand van den heer Bruinsma moet in den laatsen tijd zeer veel te wenschen laten. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der Nederlandsche Bank zijn her benoemd: als directeur de heer A. L. Wurfbain en als commissarissen de heeren mr. H. L. M. LudenW. A. Viruly Verbrugge en mr. N. J. den Tex, terwijl, in de plaats van den heer J. P. J. Buteux, tot commissaris gekozen is de heer mr. G. van Tienhoven. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan de overgelegde rekeningen en bepaalde, dienovereenkomstig het dividend over 1895/96 van tevredenheid voor boerenstand is gelegen in het feit, dat hooi en graan is, wat het voor den boer goedkoop en er geen bacillen in, dan gelukte Evenmin gelukte dit als men stoffen - - -men een op uitstekend, zichtbaar en ten teeken hiervan werd met dezelfde kleuren als te Baarn geantwoord. Het witte licht was bijzonder sterk. Een droevig ongeluk. Gisterenochtend had op de Hillegersbergsche Plas bij Rotterdam een treurig ongeluk plaats. Een viertal jonge lui uit Schiedam waren met een open landauer naar de Jardin de plaisance van den heer Frericks te Hillegersberg gegaan en hadden daar een roeiboot afgehuurd. Op de Plas zagen zij een boot, waarin een viertal meisjes gezeten waren. Zij roeiden daarop af, doch waarschijnlijk doordat zij zich allen aan een zijde begaven om de boot der meisjes te grijpen, sloeg hunne boot om en geraakten alle vier te water, met bet ongeluk kig gevolg dat twee gered werden en twee verdronken. Ook aan de meisjes die van dat vreeselijk voorval getuige waren, moest nadat zij naar den kant geroeid waren hulp worden verleend, ten einde van den schrik te bekomen. De heer J. Visser Jzn. heeft zijn ontslag gevraagd als directeur-hoofdredacteur van het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage. Zes en twintigste Jaargang. doek te spuwen, maar steeds in den kwispel- door. Maar ondanks dien regel worden er al hoestende toch nog vele bacillen in de lucht verspreid terwijl in veestallen van een kwispel- door natuurlijk geen sprake kan zijn. Men ziet dus dat het voor gezonde menschen nadeelig is om altijd in het ziekevertrek van een teringlijder te zijn en om dag en nacht in stallen te verkeeren waar gortige koeien staan. Maar ook voor de koeien is het hoogst na deelig als in denzelfden stal een of meer gor tige aanwezig zijn, of als een aan teringlijdend persoon altijd in den stal verkeert. (Slot volgt.) TWEEDE KAMER. Kieswet. De heer Rutgers was er voor, mits de overgangs-bepaling vervalle. De heer Mees is voor daar de kenteekenen billijk zijn. De heer Karnebeek wenscht dat de woningeisch worde beperkt. De heer Knijper verklaart dat het ontwerp strijdt tegen het beginsel der anti-revolutionairen, dat hij toch wil samenwerken, doch dat het ontwerp vele gebreken heeft. Minister Van Houten verdedigde het ontwerp als historisch aansluitende aan het ontwerp Tak en bevattende betere techniek. Hij rekende op den steun Zelfs werd de ziekte I van a^e voorstanders der uitbreiding en van de katholieken in het bijzonder. Hij bestreed verminderende amendementen en het voorstel tot invoering van stemplicht, achtte ingrijpende maar was bereid tot werden goedgekeurd. Uitgeloot zijn de aan- deelen Nos. 28 en 34, die 3 Januari a, s. aflosbaar zijn. De heer A. B. van Hengel werd in de plaats van den heer R. A.. Mees als commissaris gekozen. De heer C. J. den Tex werd herkozen. Het adres der Haarlemsche schutterij- officieren, om verbetering van de wet op de schutterij is thans, voorzien van de handteeke- ningen van 390 officieren uit 54 plaatsen aan H. M. de Regentes gezonden. Weerbarstige schutters. Het schijnt onder de schutters mode te worden kwajongens streken uit te halen. Tegen een schutter te ’s-Hertogenbosch, die zich Maandag bij de oefe ningen der schutterij op trijpen pantoffels ver toonde en zich mede aan dienstweigering schul dig maakte, is door den majoorcommandant bij den auditeur van den schuttersraad een klacht ingediend. Aan een gevaar ontsnapt. De groot hertog van Mecklenburg Strelitz is aan een groot gevaar ontsnapt. Bij het oversteken van den spoorweg te Neu Brandenburg geraakte zijn voet tusschen twee spoorstaven beklemd en alle pogingen om hem los te maken, waren vergeefs. Hij zou zeker door een trein, die juist aankwam, overreden zijn, als niet een spoorwegbeamte was toegesneld, die er in slaagde den voet uit den schoen te wringen, terwijl de stationschef den machinist waarschuw de te stoppen. Ontploffing. Van een Missisippi-stoo- mer, de Hall Rrothers sprong Zondag de stoom ketel. Van de bemanning, uit 42 koppen be staande, werden 11 matrozen terstond gedood, De overigen zijn allen meer of minder ernstig gewond. -- Kostbaarheden. In de veilingzaal Christie in Londen zijn Vrijdag voor 1.060.000 fres. aan juweelen verkocht. Daaronder waren I twee colliers van paarlen, die indertijd toebe hoord hebben aan Koningin Isabella van Spanje. Het eerste, eenig onder de snoeren witte paar len, heeft 202.500 francs opgebracht, het andere, van Zwarte paarlen kostte 26.000 fres. Bovendien werd een collier verkocht, dat Lode- wijk XV eens aan Marie Leczinska gaf, voor 50.000 fres. een van de ex-keizerin Eugenie, dat 95.000 fres. opbrachten een zwarte paarlen van fres. werd betaald. Bij kon. besl. is benoemd bij den groo- ten staf, tot generaal majoor commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, tevens bevel hebber in de tweede militaire afdeeling, de kolonel H. T. Schalken, van den staf der genie, commandant in het le genie commande- ment. De Hooge Raad heeft beslist, dat iemand, die in strijd met de politie-verordening voor werpen boven zijn stoep hangt strafbaar is, ook al is die stoep zijn eigendom en niet bezwaard met den last van weg, of voetpad of openbare dienstbestemming. Naar aanleiding van het bericht, dat on langs door de pers de ronde deed, aangaande een 7 jarigen dreumes, die ter zake van stee nen gooien voor den Haagschen kantonrechter zou zijn verschenen, merkt men op dat op f 78 per aandeel. Commissarissen van het Zeebad Scheve- ningen, besloten aandeelhouders voor te stellen, 8 pCt. dividend uit te keeren De vooruitzichten voor den boerenstand zijn dit jaar heel wat rooskleuriger dan dat verleden jaar het geval was, toen de grenzen van geheel ons vaderland voor den uitvoer van vee gesloten waren. Nu is er groote uitvoer naar België en Frankrijk, welke beide rijken in den tijd van enkele weken voor meer dan een millioen gulden aan slacht- en melkvee hebben ingekocht. De fokkers in ons vader land hebben vee genoeg om aan groote vraag te voldoenja zelfs beweren deskundigen, dat bij het openstellen der grenzen van Duitsch- land en Engeland, waarvoor bij dezen voort gang der verbetering van den gezondheidstoe- onzen veestapel veel kans bestaat, en weidevee wel 20 zieke dier het gezonde steeds moest aanhoesten en aanademen. Bewijzen dus te telijk is. Waarin die besmettelijkheid nu 'j' bestond wist men niet voor Prof. Koch, in de stoften van teringlijders afkomstig, bacillen vond die de oorzaken van alle kwaad bleken te zijn. Want bracht hij stoffen over met bacillen er in dan kon hij de ziekte doen ontstaan, maar waren dit niet. 1 overbracht met bacillen er in die men vooraf had gedood b. v. Hoe men nu i middel om die I dooden, naar een ziekte, tot nog toe is dit niet mogen gelukken. Maar toch hebben wij door het feit dat de ziekte besmettelijk is een krachtig middel om de ziekte te voorkomen. En dat middel bestaat hierin, dat men zorg moet dragen niet met tuberkelbacillen in aanraking te komen. Maar waar is die bacil en hoe kan men zich voor die plantaardige wezens hoeden die met het bloote oog niet waarneembaar en slechts met een 500 malige vergrooting zicht baar zijn. De wetenschap is tot de ontdekking gekomen dat de bacil slechts daar is waar teringlijders zijn menschen of dieren Veelal zijn ze het eerst aanwezig in de stoffen die opge hoest worden. Spuwt de patient op den vloer en droogt dit uit, dan verspreiden de bacillen zich even als zonnestofjes in de lucht en wor den door menschen en dieren die in zulk een atmospheer leven, ingeademd. Eens en voor altijd moest het dus een vaste regel zijn nooit op den grond of in den zak Het vraagstuk der Tuberculose is tegen woordig wederom aan de orde van den dag. En geen wonder, want wij kennen de tering als een veel voorkomende ziekte die dikwijls in de schoonste levens-periode vele uitnemende levens vernietigt. Alles wat er gedaan kan worden om die ziekte te bestrijden verdient zeker onze volle aandacht. Men meende vroeger dat Tuberculose (tering) alleen bij menschen voorkwam en dat de dieren door die ziekte niet werden aangetast. Toen echter een onderzoekende geest pro beerde of hij door het voederen en inenten van stoffen afkomstig van teringlijders ook tering bij het vee kon teweeg brengen, zag hij al spoedig, dat de dieren ziek werden en dat de ziekte die ontstaan was, niet anders dan hetgeen reeds bij het vee bekend onder den naam van parelziekte of gor- Men had dus gevonden dat tering bij de en gortigheid bij het vee dezelfde was en dat zij van den mensch op het vee kon worden overgebracht. Nu probeerde men om op dezelfde wijze van voederen en inenten de gortigheid van het eene dier op het andere over te bren gen, ook dit gelukte. overgebracht als men een gortig dier zoodanig met een gezond dier te zamen bracht, dat het tot invoering van stemf wijzigingen onmogelijk, dat de ziekte besmet- overleg. Dinsdag voortzetting. Eenige ingenieurs der H. IJ. S.-M. en eigentlijk de beer E, Mercier van Amsterdam, die agent is voor eene nieuwe uitvinding, waren Maandag avond aan het station te Baarn samengekomen om proeven te nemen met het in Amerika uitgevonden seinlicht voor de veiligheid op de spoorwegen. Even buiten het station Baarn op de Pekinglaan werden de proeven genomen. Pistolen werden afgeschoten, een knal in de lucht volgde en gedurende 3 a 4 minuten zag rood, wit of groen licht, zichtbaar tot 7000 M. afstand. De proeven voldeden De lichten waren te Amersfoort FRISO MEI H S- H Mil III11.\ III 'A l L BLAD VOOR FKIESLANn.

Friso nl | 1896 | | pagina 1