No. 40. WOENSDAG 20 MEI 1896. Buitenlandsch Nieuws. Een noodzakelijk vervolg.(*) Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. van 1 bij uitstek bevallen, strophen of tijden men worden, ze Zie Friso van 13 dezer. Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent. Prys der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7^ cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever verrezen. Wij antwoorden hem: een ramp is een ramp en elk fatsoenlijk mensch mag zich niet in het -J van een ander verheugen. Bovendien de van daan, weet je. volksbanken hebben een beteren basis dan zulke schokken van J menig bezitter goed zou doen met een weinig ondernemingen, die weer meer rente moeten geven (dan hij betaalt) en van winst moet hij leven. Net-eender dus als een koopman, die reeds met maat en gewicht onder controle staat, en die dan nog bovendien met eigen geld handelt of dit tegen deugdelijk schuldbewijs heeft weten te verkrijgen. Stuit nu de meer algemeene werking der Nederl. Bank, of liever de uitbreiding barer filialen op groote bezwaren, en zijn er werkelijk nog kassiers noodig, dan stelle men deze aan als vaste ambtenaren met voldoende salaris, mits aan controle onderworpen. Voor het notaris-ambt zou zulk eene regeling ons mede De zoogenaamde cata- van paniek moeten voorko- moeten niet kunnen plaats UITGEVERs Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM. van enthousiasme Gewoon en dood Nu. hebben, of wel- dan voor het geheele land. Met elkander draagt de last gemakkelijker. Een ander bezwaar was van dezen aard «Goede vriend, de menschen willen niet weten, wat ze bezitten. Ze zijn bang voor alle rijks- ambtenaren en geven hun vermogen dan maar liever in het stille, vooral daar, waar nog al behoorlijke rente wordt betaald.” Voorzeker, de menschen willen niet weten, wat ze bezitten, maar wat nog meer zeker is, is ditze willen ook niet verliezen, wat ze bezitten. En juist als ze gaan beleggen bij personen, die nog al «behoorlijke rente” be talen, zijn ze op weg naar dat verlies. Zoo straks reeds toonden we aan, dat de kassier van zijne overwinst moet leven. Als hij nu zelve reeds eene hooge rente moet betalen, dat moet hij voor zijn bestaan een nog hooger maken en derhalve het hem toevertrouwde uit zetten aan «wrakke” klanten of ondernemin gen. Men gevoelt hoe licht het kaartenhuis ineen kan storten. En valt daar eens een slag, de ondernemer wil als eerlijk man toch zijne verplichtingen nakomen en waagt op goed geluk een tweede, een derde proef met even slecht of nog slechter gevolg tot de bom eindelijk ont ploft. Jammer dan, voor de onmiddelijk daarbij betrokkenen. Een derde had eene opmerking. Blijkbaar was hij niet ontstemd, integendeel zijn schrijven verried een zeker soort van Schadenfreude, als de Duitscher zegt en welk woord ten onzent zoo ongeveer door leedvermaak wordt vertaald. Ja, men moet zijn kapitaal maar aan groote heeren toevertrouwen en een vlijtig werkman geen duit willen leen en’t Is wel eens goed, dat het zóó (verkeerd) gaat!, enz. enz. De man bedoelde verder, dat deze catastrophen als agent aanleiding konden geven tot meerdere deelname lert jaren van kapitalisten in zoogenaamde Volksbanken, werkzaam is. Beleggingen bij haar of hare als b- v- van we8e het Nut hier en daar zijn filialen (hulpinstellingen) zijn dus met volkomen punt van ^eec^ - op- Van daar dan ook de meening bij velen, dat er kassiers noodig zijn, en - dat dan »de” notaris treedt. Wat is eigenlijk een 1 hoofdzakelijk met andermans geld. zijne spaarduiten hem toevertrouwen en dan eene zekere rente. heeren in Den Haag kunnen dus onderling zakelijk overleggen, wat hun te doen staat, en wat het meest in het belang is van het ge meenschappelijk Vaderland. De algemeene beraadslagingen hebben reeds een paar kamer- dagen in beslag genomen. Veel positiefs is nog niet gebleken, overal zoo tamelijk eene gereserveerde houding. En de Minister betoonde zich evenmin toeschietelijk. In eens alle be zwaren beantwoorden scheen zijn streven, maar ’t zal te bezien staan of hij er daar mee af komt, want na hem traden al weder anderen op en heden, (Dinsdag), is de heer De Savornin Lohman het eerst aan ’t woord. Over ’t geheel valt er omtrent het lot der wet nog weinig te zeggen, al verwachten we daarvoor eene meerderheid. De groepen en fractiën blijven overigens nog geheel op zich zelve staan, hier om blijkbaar meer te ver krijgen, daar om te beperken. Aan amende menten zal het dan ook wel niet ontbreken. Enfin, als er dan nog maar uit den smeltkroes der gedachtenwisseling een eenigzins bruikbare wet geboren wordt, die een weinig nieuw politiek leven kan scheppen, want met het oude is ’t treurig gesteld, getuigen de jongste verkiezingen te Amsterdam en te Leeuwarden. Met zekere spanning werd, zoo meldden de bladen, het optreden van Dr. Kuyper in de Kamer tegemoet gezien. Men weet, dat hij zich hoofdzakelijk liet kiezen om de kieswet te behandelen. En zijn optreden heeft ons niet voldaan. Van volks-souvereiniteit in den grond afkeerig, wilde hij toch maar een groot en uitgebreid kiesrecht, het huismans-kiesrecht vooral. Nu dit niet te verkrijgen viel, zou hij met zijne vrienden nog eens nader overwegen, enz. Men weet hierbij dat Dr. Kuyper indertijd sterk ijverde voor het ontwerp Tak. Bij het vernemen dezer houding schoot ons eene episode uit ons leven te binnen, die zich ongeveer aldus toedroeg Koopvrouw Zie ’ereis, mijn goeie man, wat heb ik hier prachtig goed. Japansch en overal KasteleinJa, dat is werkelijk mooi. Maar het crediet. Dat overigens t zal wel duur zijn ook. 1 ---■*■ Koopvr.Ja, duur is ’t wel, maar zie je, Voor eene kleinigheid kunt ge ’t winnen. Kast.: Loten, ga jij om loten loopen. Je weet toch wel, dat we daar beiden tegen zijn, dat past niet bij ons. Hoe komt ge er bij Koopvr.Ja, je hebt volkomen gelijk. Ik ben er ook een vijand van. Maar, zie je, ik doe 't nu eenmaal voor een ander. En moet je ook een lot H. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft het wetsontwerp rakende de suikerbelasting in zijn geheel, na derde lezing, bij eindstemming aan genomen met 144 tegen 124 stemmen, met een amendement, waarbij de verhooging der belasting op 20 Mark wordt gesteld, in plaats van 21 Mark, zooals eerst besloten was. (Zij was tot dusver 18 Mark en de Regeering had Voorts is eene motie aangenomenstrekkende tot internationale af schaffing der uitvoerpremiën. Artikel 84, be helzende dat met 31 Juli 1903 de bepalingen betreffende de verhooging der belasting en der premiën buiten werking treden, werd geschrapt. De Duitsche Bondsraad heeft weer besloten tot het opheffen van een aantal gemengde entrepots voor granen. Het zijn die te Tilsit, Thorn, Berlijn, Ruhrort, Duisburg, Elbing, Ro- semheim, Leipzig, Freiburg, Bremen, Vegesack en Hamburg. Op hun reis naar Wezel, in Augustus, gaan de Keizer en de keizerin van Duitschland ook naar Ruhrort, om daar de onthulling bij te wonen van een gedenkteeken voor keizer Wil helm I. Waarschijnlijk zullen dan tevens de haveninrichtingen en een mijn bezichtigd wor den. De tentoonstellingen nemen geen einde. Te Neurenburg is Donderdag jl. eene Beiersche Nijverheidstentoonstelling geopend door den Prins Regent. Zij is op grootsche schaal inge richt, en de geheele stad was in feestgewaad en ’s avonds schitterend verlicht. FRANKRIJK. Naar aanleiding van eene bewering in de socialistische Petite République, vdlgens welke de heer Méline vroeger eens het Engelsche vrijhandelsstelsel had geprezen, ver klaart het orgaan des ministers, de République francaise, dat hij inderdaad, ware hij Engelsch- man, dat stelsel zou voorstaan, als ongetwijfeld voor Engeland, hetwelk veel graan invoert en, dank zij zijn steenkool, veel goedkoope waren uitvoert, het beste. Voor Frankrijk daarentegen acht bij bescherming onmisbaar om den Fran- schen werkman behoorlijk loon te waarborgen. De commissie, in 1894 ingesteld tot over weging van het oude plan om de golf van Biscaye en de Middellandsche Zee door een kanaal te verbinden, heeft verslag uitgebracht. Zij acht het plan onuitvoerlijk door een parti culiere maatschappij; daarentegen gelooft zij, dat zoodanig kanaal niet genoeg voordeelen van strategischen en commercieelen aard zoude opleveren om een uitgave van twee en half milliard door den Staat te rechtvaardigen. ENGELAND. De Pall Mall Gazette geeft in een artikel over den drankverkoop aan de westkust van Afrika te verstaan, dat de En gelsche Niger-Maatschappij de inboorlingen in hare dienst betaalt met jenever en drank ten geschenke geeft aan opperhoofden, zoodat het blad de Maatschappij van huichelarij meent te mogen beschuldigenwanneer zij verbod van den alcoholhandel wenschelijk verklaart. Zijzelve voert zooveel alcohol in, dat zij er soms ge heele schepen mede bevracht. Voorts geeft de Pall Mall een statistiek van den steeds toe nemenden invoer van alcohol binnen het gebied der genoemde Maatschappij. In 1889 bodroeg de invoer van sterken drank alleen 5918 p. st., in 1893 reeds 28,447 p. st. Alles te zamen beliep de invoer res pectievelijk 139,465 en 159,987 p. st., zoodat de alcoholhandel in het gebied der Niger-Maat schappij meer dan alle andere schijnt te tieren. Het OOSTENRIJKSCHE Huis van afgevaar digden heeft gisteren de voorstellen der Regee ring betreffende belastinghervorming aangeno meneene zegepraal van het ministerie Badeni, niet minder groot dan het tot stand komen zijner kiesrechthervorming. ITALIË. Dinsdag heeft de Italiaansche Kamer gehandeld over eene motie van den heer Caval- lotti, aandringende op openbaarmaking van de uitkomsten des onderzoeks, door den minister president Di Rudini bevolen naar de onregel matigheden van administratieven aard, onder het vorig Kabinet begaan. Tusschen genoem den Afgevaardigde en den gewezen vice-minis- banken te steunen r nemen, wie zal dit durven tegenspreken. De kassier Een speculant, waarborgen zijn niet minder dan bij vele kas- j rmans geld. Men kan 8*ers en bovendien men helpt met-een geniet zÜn evenmensch. Alleen nog dit: men begeere Maar de kassier laat 8eene hoo8e renten. dat geld niet beschimmelen. Hij steekt het in H. deze zijne over De Kieswet in behandeling! Deze mededeeling alleen meest in staat zijn duizenden naar Den Haag te doen snellen en hare behandeling van begin tot einde met de meeste belangstelling te volgen. En wat is er, van al die drukte Niets, heelemaal niets De tweede, herziene uitgave der Kieswet komt in behandeling en (geestdrift) geen sprake. Gewoon en dood 24 Mark voorgesteld.) bedaard heeft het zaakje zijn verloop. Nu. ««noonnmon atroVVnnd dat mag geen kwaad. De zoogenaamde stillen in den lande, niet de minst belangstellenden, weten, dat de pers over ’t algemeen te ver trouwen is en dat ze morgen dood bedaard kunnen lezen, wat heden wordt gesproken. De Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Vau verschillende zijden ontvingen we be wijzen van instemming met ons hoofdartikel van heden voor acht dagen «Eene catastrophe”. Sommige bladen namen het geheel of in hoofd zaak over. Dat ons dit genoegen doet, be hoeven we niet te zeggen, vooral omdat daar door de door ons bedoelde controle niet anders dan bevorderd kan worden. Evenwel er waren er ook, die, hoezeer in stemmende met de hoofdgedachte, toch eenige op- of aanmerkingen hadden en ’t is dezen ter wille, dat we er nog even over spreken. Men kan zijn geld beleggen in de Nederlandsche Bank of hare filialen, uitmuntendmaar al kennen bijna alle ingezetenen de bankbiljetten, ze zijn daarom nog volstrekt niet op de hoogte van de vierderlei-wijze van werking der Ne derlandsche Bank zelve. Groot nog is het aantal dergenen, die meenen, dat het bank papier eigenlijk regeeringspapier is. Het on derscheid tusschen bank en mwnt-biljet wordt dan ook door nog geen veertig procent be grepen en als daar sprake is van wettig be taalmiddel zou menigeen stom van verbazing staan, als zijn bankbiljet niet werd aangenomen. Eene populaire beschrijving van de Ned. Bank en van hare verrichtingen zou voorzeker groote waarde hebben. Wij vestigen op deze behoefte de aandacht van der zake kundigen en hopen dat het Hoofdbestuur der Maatschappij «Tot Nut van ’t Algemeen” binnen korten tijd een zoodanig geschrift onder zijne volksbladen mag opnemen. Wellicht trachten we zelve eerst daags over deze Bank wel het een en ander ten beste te geven. Voorloopig zij het genoeg te verklaren, dat deze Bank alle vertrouwen verdient, van daar dan ook, dat ze i van de Nederlandsche Schatkist sedert j; gerustheid aan te bevelen. Maar niet overal bestaan zulke filialen de Bank Het zou wellicht een overweging kunnen uitmaken of er in dit zicht geene uitbreiding mogelijk ware. als deze ontbreken i kapitaal ook de hulp-, beleen- of voorschot- ik ga ’t verloten, maar alszoodanig op- banken te steunen en in omvang te doen toe- i BLAD Klllll Uil ESI.IMl. I 1 r j FRISO i uniiniATii:

Friso nl | 1896 | | pagina 1