ATJEH. Pinkstergedachten. No. 42. WOENSDAG 27 MEI 1896. Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. aan UITGEVER. Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7^ cent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever De Tel. ontving Zondag de volgende tele grammen uit Nederl.-Indië Een eerste kolonne nam stelling te Pantai aan de helling van den berg, om te Als broederen bijeen zijn Alleen deze gedachte is waard te worden herdacht en niet minder te worden betracht. Och, het wereldsch beloop heeft zoovele be slommeringen, zoovele zorgen, moeielijkheden, teleurstellingen, enz., om van twist en twee dracht, ruzie en haat niet te spreken en Lam Manjang veroverde Lam Tengah een tegen Lam Isi. Wij lieten hierbij meer vijftig dooden en gewonden. pens werd aan den schouder gewond. Een tweede telegram luidde Gesneuveld kapitein Kramer; gewond kapitein Adama van Scheltema, de luitenants De Wilde, van Hasselt, Ramaer en Brunsting. Daarna nog een derde telegram van dezen inhoud Lam Pisang veroverd luitenant Lisnet ge wond. Uit deze telegrammen blijkt, dat de laatste dagen slechts in schijn een tijd van werkeloos heid voor onze troepen zijn geweest. Blijkbaar heeft men zich voorbereid op een krachtig optreden. Gemeld was, dat op den tweeden Pinksterdag de operation zouden beginnen dat geest is weder achter den rug. Wij hebben eene bede, o, feestvierders, laat dit feest niet ledig van U gaan. Ge waart onder familie, verwanten, oude kennissen, ook uit den vreemde en ge gevoeldet U weder zoo thuis. Be waart die goede indrukken en gevoelt U immer thuis ook onder de U omringendenwerkt mede tot bevordering ook van hunne belangen. Weest braaf en goed, verdraagzaam en hulp vaardig. Dan geniet het Pinksterfeest zijne rente, maar ook dan alleen. gewond de le-luit. der inf. W. B. J. Scheepens, licht gewond de kapt, der inf. eendracht onder allen, schepping rondom ons, gaat, telken dage, voor boozen gemeenschaps gevoel is nog niet dat, wat het wezen moet Het moet allen omvatten, den goeden ten steun, den kwaden tot bestrijding, tot verbetering, Als broederen bijeen zijn er ge- En, ’t is goed gezien, daar houdt de Maat schappij Tot Nut van ’t Algemeen hare jaar vergadering om weder haren invloed en hare duizenden aan te wenden en te besteden over eenkomstig haren naam en hare geaardheid, haar karakter: wel te doen in het stille!. Hoevelen nog konden als vrucht der Pinkster viering deze maatschappij en andere weldadige inrichtingen steunen Daar zullen er komen, telkens meer wij wanhopen niet. En daar is de Tweede Kamer bezig het kiesrecht uit te breiden. Gelijk voor de wet, ook ieder man een stem. Zoo ongeveer is hare leus en zij wil het dan ook doen uitkomen kiezer, met uw recht hebt ge ook uwe ver- antwoording. Gaat de groote zaak niet goed, gij zijt medeplichtig. Ziet, dat is ’t hem juist. Men kan veel praten, veel bedillen, als men buiten iets staat, maar zit men er mede in, dan is men minder haastig en overweegt, wat Qemar vernemen, te doen. Nu overweging is het ware. Aan dien arbeid moge ieder deelnemen, die kan en bovendien die bezield is met en doordrongen van dien reinen geest, die niet zich zelven zoekt, maar die getuigt van zielenadel en het merk van waardigheid en heiligheid om en met en in zich draagt en elke Pinksterviering, ook de jongste, - levere daartoe rijke vrucht! H. van Hasselt, de luit, der inf. De Wilde, het metaal, rondom ons of in de beurs aan wezig, de turf of steenkool, of wat er ook verder moge zijn, het alles predikt, dat van verre en nabij, omhoog en omlaag, menschen werkzaam zijn, om menschen levensgenot te bezorgen, levensgenot voor de spanne tijde De maatschappij is een groot geheel, ieder lid daarvan heeft het andere noodig en bij ziekte van het eene deel moet noodwendig het andere lijden. Het is dus eene noodzakelijke behoefte, dat allen, die inderdaad het goede willen bevorderen (èn dat zijn zij, die naar hun vermogen in welken vorm dan ook willen bijdragen) als broeders bijeen zijn en blijven, niet alleen een enkelen avond, maar altijd en immer door. Op dezen grondslag der broeder schap heeft het geheel een vast fundament, dat een onwrikbaar gebouw van rustige en wel varende samenleving kan en moet dragen, en dat de vervulling der profetie in en met zich draagtseene kudde onder eenen herder Het Pinksterfeest, het feest der verbroedering, het feest van de uitstorting van den heiligen Wij allen zijn menschen van gelijke bewe ging. En ’t is niet de minste vrucht der groote Fransche revolutie van voor eene eeuw, dat in de verschillende constitutie’s het begin sel is belichaamdieder, zonder aanzien des persoons, is voor de wet gelijk Maar ziet, men kan zoo iets decreteeren, dat is als eene uitgemaakte waarheid vaststel len en bepalen, doch daarmede is men er nog niet. Die gelijkheid hangt af van de persoon lijkheid van elk individu, elk lid in ’t bijzon der. De maatschappij is een groot geheel ieder lid daarvan is daardoor reeds verplicht mee te arbeiden aan het blijvend bestaan daar van. Wetende, dat daar eene erfenis is ont vangen van het voorgeslacht, is het huidige gehouden die met winst over te geven aan het nageslacht. Dat moet de maatschappij in haar geheel en op dezen koers moeten ook al hare leden ieder in het bijzonder sturen. Dan gaat het goed en dan ook gaat »de wereld” vooruit. Elke sukkelaar in het groote raderwerk, elke luiaard, elke verkwister ondermijnt; elke dwarskijker of leeraar met drogredenen doet eene massa kwaad. En vallen b.v. van de tien voortbrengers er een drie- a viertal af, de rest moet meerder, dubbel ploeteren, want toch de vorigen hebben ook hunne behoeften. Bijeenzijn als broederen beteekent dan ook niet vrede te hebben met alle halfheid. Zulk een bijeenzijn zou lafheid en onmannelijkheid verraden en dit terwijl het karakter der ge meenschap fermiteit als eerste stempel moet dragen. Het Paschen werd gevierd als het begin nieuw leven en zoo vijftig dagen daarna, als bet zaad ontkiemde en wortel had gescho en de plant zijn stengel verhief, was het den tuinman het goede van het kwade te scheiden en het onkruid uit te werpen. Een verschoonende hand zou hier een misdadige zijn. En zoo zij het Pinksterfeest het feest der reiniging, het feest ter opwekking en versterking niet alleen van het nieuwe leven, maar van de leiding daarvan in den goeden, den heiligen geest. En alle menschenkinderen, waar en hoe ter wereld ook, ze kunnen mededoen, want de een is den ander noodig. Een blik in de huis kamer overtuigt. De grondstoffen van matten. Abee tapijten of vloerkleeden, het glas- en aardewerk, beletten, dat den vijand hulp werd geboden uit de IX Moekims. Een tweede kolonne marcheerde langs de oostzijde van naar Lam Pisang Een derde kolonne nam dat zonen wonen! Hoe liefelijk verder dat die welwillendheid, die vrede zich uitstrekt tot de buurtschap, ja het gansch geheel omvat! Het vrede op aarde in menschen een welbehagen” is het loflied op ’t bijeen-zijn als broederen. Het Kerstfeest kroont Pinksteren en omgekeerd moet Pinksteren leiden tot het resultaat, dat waarlijk het Kerstfeest als Christenfeest stem pelt. Als broederen bijeen zijn! Hoe ellendig klein moet ieder zich gevoelen, die medewerkt tot het uitstrooien van het zaad der verwijdering. Hoe blind maakt haat en partijschap voor de goede deugden der tegen standers Dat holt en jaagt voort, steeds wijder en wjjder van elkander en stort zich wederkeerig in het verderf; - treurig uit einde voorwaarEn toch het is zeker, dat van alle ruzie, alle haat, deze uitkomst noodwendig met zich moet medebrengen. Dwazen dan. die ^en deze duivelen dienen. Waarom niet gedacht waarom niet gelet Daar is slecht? j en het graf: I De namen der gesneuvelde of gewonde offi cieren zijn voluit kap. der inf. H. O. W. L. Kramer, kap. der inf. G. Adama van Schelte ma, ie luit. J. Brunsting, J. van Hasselt, P. G. Ramaer. Gewond is verder een luitenant De Wilde. (Het Indische leger telt 2 luits. De Wilde den le-luit. der inf. G. H. de Wilde en den 2e luit. der inf. M. de Wilde), en de le-luit. der cav. P. H. Lisnet. Volgens een telegram, door het N. v. d. D. ontvangen, zijn kap. Kramer en 15 minderen gesneuveld. Onder de gewonde officieren noemt dit blad de le-luitenants Visser en E. C. van der Heijden. Verder zijn volgens het N. v. d. D. 132 minderen gewond en leed ook de vijand zware i verliezen. Aan het Ilandelsblad werd uit Indië geseind: Onze troepen rukken steeds voorwaarts. thans, reeds op den eersten Pinksterdag, Lam Pisang, de stelling van Toekoe Oemar is be machtigd en den vijand een gevoelige les ge geven, strookt geheel met de voortvarendheid van generaal Vetter. Hier dient ook herinnerd, dat wij den 27sten April een telegram ontvingen, meldende, dat met het bombardement van de stelling van Toekoe Oemar een begin was gemaakt. Dit bombardement bad echter weinig uitwerking. Bij de laatste operatiën zijn de troepen in vier afdeelingen van binnen de linie opgerukt. Zooals men weet was Lam Tih reeds eenige dagen geleden platgeschoten en lag dus op den weg naar Lam Pisang in de eerste plaats Lam Tengah aan de beurt. In Zuidelijke richting werd nu voortgetrokken over Lam Manjang naar Lam Isi. Hier was men dus in het centrum van het verzet, van waar de vijand in de laatste dagen ons be stookte. Dat men op grooten tegenstand is gestuit blijkt wel uit het groot aantal dooden en gewonden die hier vielen. Nadat den vijand bij Lam Isi een nederlaag was toegebracbt, blijkt hij zich teruggetrokken te hebben. Onze correspondent seint althans niets van een bloedig treffen van de kolonne, die rechtstreeks naar Lam Pisang is getrokken, Dat Lam Pisang reeds nu genomen is, is een groot succes voor onze troepen. Spoedig zullen wij nu wel iets anders omtrent Toekoe deze duivelen dienen. aan het kortstondige zijn, op de snelheid van den tijd ééne spanne tusschen de wieg dat is eene oude waarheid en reeds half be daagden stemmen hare gaafheid toe. Waarom en waartoe dan afstooting, verwijdering, vijand schap? Zeker, als we het hoor en wederhoor toe passen, dan heeft A een aantal redenen van ontevredenheid over B, maar omgekeerd B weder tegenover A. Eerst was het nog niet zoo erg, maar ziet C en D kwamen er ook tusschen, goede vrienden natuurlijk en die in dit hun karakter de verwijdering nog ver der brachten. En als nu A en B en C en D tot de meest notabele ingezetenen eener ge meente behooren, dan het kan niet anders, lijdt deze er schade onder. Waar eendracht macht kon maken en vele goede dingen be vorderen, daar vernietigt tweedracht alles en doet het nog ten goede ontkiemende zaad ver stikken onder de overmacht van het onkruid. De duivel, thans een groote en afzichtelijke, triumfeert ’t Is goed, ’t is uitstekend zelfs, dat zette tijden zijn, waarop de groote menigte gewezen kan worden op het hooge belang van Al predikt gansch de dat de zon daar op en goeden, het Jaer dwalen duivelen rond in allerlei ge daante, die menschen en menschen van elkan der vervreemden, die nijd en afgunst scheppen onder de leden eener zelfde gemeente, tusschen deze onderling en verder tusschen gewesten, volkeren en natiën. Hoe liefelijk daarentegen is het denkbeeld, -1 van ’t zelfde huis als broeders samen den bergrug Gesneuveld kapt, der inf. H. O. W. L. Kramer, zwaar gewond de le-luit. der inf. W. B. J. stelling benoorden Djempit. Eene vierde kolonne A. T T na J. Adama van Scheltema, de le-luit. der inf. hevig gevecht. Nu rukten de troepen op J. dan de 2e luit, der inf. P. G. Ramaer en de le Luitenant Schee- luit, der inf. J. Brunsting. Een later telegram aan het Ilbl. meldt Pakan Badak en Lam Pisang zijn door onze troepen genomen. Onze verliezen bedroegen 180 man aan gewonden en gesneuvelden, waaronder 11 officieren. Zooals onze lezers gezien hebben, bevindt zich onder de gewonden ook de eerst onlangs van Java naar Atjeh overgeplaatste 1ste luit. E. C. van der Heijden, zoon van generaal Karei van der Heijden, van wien reeds een zoon als officier op Lombok sneuvelde. Hopen wij voor den grijzen vader, dat geen nieuw smartelijk verlies hem treffe. Kapitein Kramer, thans gesneuveld, werd geboren in 1857; hij werd 2e luit. 28 Juli Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. BI.W VÖlill FIÜLSLIMI. - - x FRISO JIM8-1' UIIHIH'.lll

Friso nl | 1896 | | pagina 1