No. 44. WOENSDAG 3 JUNI 1896. Zes en twintigste Jaargang. Buitenlandsch Nieuws. Wederom een begin. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. uur. Bouman, Houwing en gezinnen of Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7J- cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever een ledige dop. mag niet voorbij zien, dat het kiesrecht-vraagstuk is eene een voor een aantal jaren door al vooruitstrevend heette gedecreteerd. Onder en Het resultaat Want als men het groote werk zoo spoedig toch ook nog in eenzelfde schuitje kunnen gaan. Deze vingerwijzing moge dienen bij eene volgende verkiezing. H. DUITSCHLAND. Zaterdag werd nabij Berlijn de voorjaars-parade van het Berlijnsche garnizoen en Maandag e.k. die van het Pots damer garnizoen voor den Keizer gehouden. Vrijdag vereenigde de Keizer de tweede brigade van de infanterie der garde op het Tempelhoferveldom haar eenige manoeuvres te doen uitvoeren. Sedert 29 Mei 1888 begeeft zich de Keizer elk jaar op dezen datum te midden van genoemde brigade, waarover hij acht jaren geleden het bevel voerde. Het is ter herinnering aan de eenige Keizerparade, die Keizer Frederik gedurende zijne korte re- geering heeft laten houdenZ. M. was daarbij aanwezig in zijn ziekenwagen in het park van het paleis te Charlottenburg. De Afrikaansche inlanders van de koloniale afdeeling der Berlijnsche tentoonstelling waren op ’s Keizers verlangen van dit militaire schouw spel getuigen, opdat zij zich een denkbeeld zouden vormen van Duitschland krijgsmacht. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung vestigt de aandacht op een artikel van de Parijsche Temps over de kroning te Moskou, omdat daarin gezegd wordt, dat het doel van Frankrijke samengaan met Rusland eigenlijk is den Frank- forter vrede ongedaan te maken en den vorigen vredestoestand terug te erlangen. Beide bladen kunnen als officieuse organen VVUlÜVU VUJV1L.I WZM -<^1. ETJUa» J sche het merkwaardig te vinden, »dat het Fran- sche departement juist dit, voor oogenblik kiest, UITGEVER» Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM men het mis. ging vooraf en dat afgekeurd werd. hoe traag de machine ook gaat, en dit be- En dan is er ook Zij, die het nog niet wisten, hebben ’t nu toch wel bij ervaring, dat de Nederlandsche wetgever alles behalve vlug de zaken van de hand doet. En waar dit een enkele maal nog wel het geval is, als b.v. met de personeele belasting, daar wordt eenvoudig bepaaldneen, nu nog niet, op nader aan te wijzen tijdstip Zoo heeft dan ook dezer dagen de beschrijving der personeele belasting plaats gehad geheel overeenkomstig de oude wet, ofschoon er eene nieuwe is vastgesteld. Maar de vroede heeren in s Lands Vergaderzaal zorgen er voor, dat de verschillende raderwerken der Staatsmachine in elkander blijven grijpen en dat dientengevolge het een met het ander in verband blijft. De nieuwe wet op werking worden gesteld brandende” vraagstuk ziening der kieswet, bevoegdheid is tijd,” zoo werd wat schillig wie daarvoor gekozen wordt en bijgevolg wie de personen der kiezers zijn. Want de keuze hangt eenvoudig van de kiezers af. En als daar nu een groot contingent nieuwe kiezers tot de stembus zal worden toegelaten, dan ligt het in den aard der zaak, dat menig afge vaardigde, die, trots de voorwaarde van om de vier jaren op nieuw als ’t ware geëxamineerd te worden, onverstoord gedurende een tal van jaren zitting hield, zoo maar pardoes van zijn zetel zal gewipt worden. Menig afgevaardigde, ijveraar voor de nieuwe kieswet, is dan ook bezig op politiek terrein zijn eigen doodvonnis te beteekenen. Maar desalniettemin zou Vader Cats zeggen, als de goede man nog leefde, men moet doen, wat de hand vindt te doen en dan is het naar ’t ons voorkomt noodig en nuttig de nieuwe kieswet aan te nemen. Ja, dan zullen er nieuwe toestanden geboren worden. Maar waarom daarvoor te vreezen? Voorheen stemden we b.v. met de beide Stellingwerven en Schoterland enz., (in het driedubbele district Sneek) en nu met Barradeel en Harlingenen ’t gaat er even goed OIH. Alon Jxan nioh —oor do iooUonaoI ook al te bezorgd maken. Onze meening is en blijft deze, dat al moge er voor een oogenblik verwijdering (wellicht verwarring) ontstaan, op den duur toch alle vooruitstrevende elementen zich zullen samen voegen om het geheel in die richting te laten doorloopen. De algemeene ontwikkeling wijst dien weg als van zelve en er is niemand, die haar kan tegenhouden. De kracht van het goede beginsel is als het zuurdeezem, dat het geheele brood doortrekt. En met dit alles voorop staan we alzoo voor de beslissingen der Tweede Kamer. Wij zullen onze lezers niet vermoeien met de mededeeling van het oorspronkelijk voorstel-Van Houten, evenmin met die van het groote aantal amende menten en de stemlijsten daaromtrent. Het is slechts de groote vraagWat is nu eindelijk door de Tweede Kamer voorloopig bepaald. En dan laten we hieronder volgen hoe dan wordt het ontwerp naderhand tot wet ver heven, artikel één der kieswet luidendende is »De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf-en-twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in een of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde vóór of op 1 Maart voldaan hebben, en a. over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting, voor een bedrag van ten minste een gulden, de vermo gensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele be lasting, zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896; of b. indien zij niet overeenkomstig het be paalde sub. a, zijn aangeslagen, voldoen aan een der volgende voorwaarden 1°. dat zij als hoofden van als alleen wonende personen op den 31 n. Januari sedert den In. Augustustus van het vorige jaar hebben bewoond; krachtens huur in dezelfde gemeente achter eenvolgens niet meer dan twee huizen of ge- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. i van Buitenlandsche Zaken alle Russen bijzonder heilige om de Russische Regeering te herinneren aan hare verplichting om ook Frank rijke behoeften niet te vergeten.” FRANKRIJK. De Kamer heeft Vrijdag hare zitting aangevangen met het spoedvereischend verklaren van een voorstel tot wijziging van het wetsartikel betreffende de verantwoordelijk heid van onderwijzers in zake ongelukken aan hunne leerlingen overkomen. Het besluit werd genomen tegen den zin des minister-presidents, die er zich eerst beslist tegen verklaarde, maar vervolgens het aan de Kamer overliet. Slechts 31 stelden tegen. Het voorstel gaat uit van de linkerzijde en vindt zijne aanleiding in het beweerde misbruik, door de tegenstanders der neutrale school van sommige veroordeelingen van onderwijzers gemaakt. Jaurès’ interpellatie over de benoemingen van prefecten enz. zal bij nader inzien eerst in de volgende week door hem worden ingediend. De Regeering zal der Kamer voorstellen Madagascar te verklaren tot eene Franscbe kolonie, opdat aan de uiteenloopende opvattingen der buitenlandsche mogendheden ingevolge de inbezitneming een einde kome. ENGELAND. Donderdag zijn in de Kaapsche Kamer de beraadslagingen over de voorstellen igaande de Gecharterde Maatschappij ten einde gebracht en is de motie des heeren Mer riman, aandringende op intrekking of wijziging van het charter, met 60 tegen 11 stemmen verworpen. Hetzelfde lot trof echter met 45 o i 28 stemmen een voorstel, aandringende den afgehangen, de voordracht ware verworpen Op overneming van Rhodesia door de Engelsche - en op een onderzoek naar de toe geweest. En, gelet op de tegenstanders, ziet Regeering en op een onderzoek naar de toe men dat radicaal, liberaal of antirevolutionair bereidselen in de Kaapkolonie tot Jameson s inval. Zonder hoofdelijke stemming eindelijk is aangenomen eene motie van den heer Schrei ner, dien inval en zijne jammerlijke gevolgen betreurende en het vertrouwen uitsprekende op een grondig onderzoek door de Regeering van het moederland, op doeltreffende maatregelen aangaande het verder bestuur van Rhodesia en om handelingen als Jameson’s bedrjjf voor taan onmogelijk te maken. Ten slotte schrijft de motie de benoeming voor van eene commis- deelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bijbehoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter; 2°. dat zij op den 31 n Januari, sedert den In. Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde persoon, onderneming, openbare of bijzondere instelling, in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en alszoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet ge voegde tabel, of dat zij op den In. Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag, met dien verstande dat voor hen, die in gevanen verKeereu, zuo uwoig, iv. be reiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld; 3°. dat zij op den In. Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschik king hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijks-postspaarbank 4°. dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of be roep.” Zoo luidt dan nu artikel één van de aan hangige kieswet, welk artikel door de Tweede Kamer is aangenomen met 62 tegen 36 stem men. We hebben dus wederom een begin en met ’t oog op de cijfers een goed begin. Wat er nog gebeuren kan, weet men niet; maar de groepeeringen bij de afwijzing der vele amendementen op het eerste artikel bleken tamelijk standvastig en dit geeft ons reden om een goed resultaat te verwachten. Goed, in den zin dat de voordracht zal worden aange nomen. Zoo zal dan na het hernieuwde begin eindelijk eens een einde komen. Stippen we nog even aan dat, wat art. 1 betreft de acht afgevaardigden voor Friesland stemden als volgtaan] Vóórde heeren Pijttersen. Tegen de heerenHeemskerk, Lieftinck, De Kanter, Scbaafsma en Gerritsen. Hadde het alzoo van Frieslands afgevaardig- tegen Intusschen men de regeling van I belangrijke regeling. Zij, die met^ onze staats regeling bekend zijn, weten dat uitgesloten de koninklijke macht, de bevoegdheid der Tweede Kamer de hoogste bevoegdheid in den lande is. Wat deze Kamer van honderd beslist of zelfs maar wenscht, heeft groote beteekenis. De Eerste Kamer luistert natuurlijk in tal van gevallen naar het oordeel barer zuster en de Koningin kan moeielijk in verzet komen tegen de beslissingen der Staten-Generaal, al heeft H. M. ook daartoe de bevoegdheid, door aan genomen wetten niet te onderteekenen. In constitutioneele landen en ’t onze is er zoo een, is dit in den regel niet gebruikelijk. Derhalvede heeren der Tweede Kamer hebben veel te zeggen en het is mitsdien niet onver- ’t personeel zal dan ook in na afdoening van het van den dagde her- »Uitbreiding der kies- dringende eisch van onzen aantal jaren door al deze leuze hadden de verkiezingen plaats zag men vreemde combinatiën, was al even bevreemdend. oordeelde, dat van 1 mogelijk iets te aanschouwen zou vallen, had Eene geheele belasting-herziening eindelijk kwam het werk, Op nieuw weder aan den gang, na nieuwe verkiezingen volgens het oude stelsel. Eerst weder eene belasting-herziening, die op ’t personeel (welke als boven gezegd is) nog niet in werking is gesteld. En nu, na zoovele jaren, eindelijk eene voorloopige be slissing over de indringende eisch des tijde.” Enfin, er is weder een begin. Onze lezers hebben begrepen, dat we ’t oog hebben op de herziening der kieswet, bet punt aan de orde van den dag. Geen blad zal er verschijnenof het heeft deze quaestie tot onderwerp zijner beschouwing. Het is dus met recht het onderwerp van den dag. Men weet, ook ’t eerste artikel van het ontwerp-Tak werd zoo ongeveer aangenomen ook ’t eerste artikel van het ontwerp Van Houten is zoo gelukkig. Daar is dus wederom een begin. Hoe ’t verder zal gaan? Wij hebben goeden moedwant immers ’t gaat niet aan, telkens weder te verwerpen. Daar moet toch ook iets gebeuren, C grijpen de heeren ook wel. nog een regel, die bij velen toepassing vindt beter een half ei dan Ill,III IDIIIIHIILSI. I Ml. FRISO. Mil II' 1.1 JMfflJW-

Friso nl | 1896 | | pagina 1