r ZATERDAG 6 JUNI 1896. No. 45. Eenheid van Tijd. N ieu wsti j dingen I I Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. dienst Z.-H. bet I UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM eer gen bron F lichtzingen aanval mogendheid onder- wij ons in onze jeugd laten bedotten, door dat men, vroeg naar bed wilde hebben, eind vóór zette, maar dat de zoo maar eens even zich Tweede Kamer. wet met 62 tegen 36 stemmen was aangenomen het maatschappelijke kwamen de overige artt. in behandeling. er in de wet Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor alken regel meer 7}- cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever aal kiesrecht) zijn aangenomen het eerste met eindigd.” Het Ebld. meldt: »Een deel van onze artillerie beschiet Lam Zes bataljons vallen Lam Pagar aan.” Uit een telegram van Het A. v. d. D. blijkt tocht der zes bataljons niet was ge- maar tegen de VI Moe en wel meer in het bijzonder tegen de i van Oleh-leh, alzoo het De marine debarqueerde 400 man te Lam- i baroe, een op een eiland gelegen versterking, het De fiets in de politiek. Zagen wij Speyk naar Nederland is de eerst met verbazing fietsen bereden door dames vrvnrlmra wnn r» mi avi r»rl aha mi rrrA nnri rl 14- AAniAhi- r\ m n vi rI De Atjeh-oorlog. Een Regeeringstelegram luidt sOpruiming van vijandelijke versterkingen nu zijn is de gewaande directeur aangehouden hem proces-verbaal opgemaakt. Een onzer inwoners heeft óók een brief ont vangen van den quasi superintendent, gelukkig heeft hij door voorafgaande informatiën de f 25 niet gestort De heer C. J. Muller hoopt a.s. Zondag den dag te herdenken, waarop hij voor 35 jaar bij de Nederlandsche Bank in trad. van De aanbieding echter zoo heel mooi en hij, die de aan- eens superintendent en en Dit van Kruger, die hervormingen wil invoeren en een vredelievende staatkunde voorstaat. Dr. Leyds wordt zeer impopulair bij alle klassen. De Oranje-Vrijstaat weigerde in te gaan op het voorstel van dr. Leyds tot een gecombi neerd aanvallend optreden tegen de Engelsche en Fransche belangen, doch verklaarde zich voor een samengaan, dat ten doel heeft weer stand te bieden tegen een op Transvaal, door eenige nomen. Voorloopig zouden wij gaarne deze berich ten nog bevestigd zien, voor we de Times gelooven. In China zijn Duitsche onderdanen ver moord. De te Shanghai verschijnende bladen maken althans melding van een moord op een Duitsch officier met zijn onderhoorige soldaten, behoorende tot de lijfgarde van den onderkoning te Nanking. De naam van den vermoorden officier moet zijn Krause von Hünau. Alle Duitsche oorlogsschepen in den omtrek zijn naar Nanking ontboden. Men vermoedt, dat de moord is gepleegd op aanstoken van hooggeplaatste personen, ten einde de Duitsche officieren te dwingen den Chineeschen dienst te verlaten. Volgens de Jewish Chronicle heeft baron Edmond van Rothschild een nieuwe Joodsche kolonie in Palestina gesticht. Deze ligt in Galilea, niet ver van Damascus, en beslaat 3000 acres land met talrijke bronnen. De Jordaan ontspringt op het gebied der kolonie. Voor- 1 Aan de redactie van het Dagblad voor en s-Gravenhage is sedert 1 Juni j.l. verbonden mr. H. P. L. C. de Kruyff jr., uit Utrecht. Onweer. Boven Den Haag ontlastte zich Woensdagavond tusschen 8 en 9 uur een vrij hevig onweer dat daarna zich in aanhoudende regens oploste. Des middags had het Gooi zijn aandeel ontvangen Amsterdam werd misdeeld. Om 12 nur had men de bui boven Apeldoorn, des avonds woedde er een onweer boven N.- Brabant. Te 7 uur zat de kastelein Brok, te Waalwijk, met nog drie bezoekers in den tuin zijner herberg, toen opeens de bliksem tusschen hen insloeg en den heer Brok doodde. De bezoekers hebben geen letsel bekomen. Ter waarschuwing. Men meldt aan de N. R. Ct. het volgende uit Ilpendam In Vriend voor Oud en Jong stond kort ge leden een advertentie, waarin sollicitanten werden opgeroepen voor de betrekking van leerling- bofmeester en leerling-machinist. Een jong mensch uit een naburige gemeente meldde zich in de afgeloopen week voor een dier betrek kingen aan. Kort daarop ontving hij reeds een aanstelling als leerling-machinist bij de Zuid-Afrikaansche Stoomvaart-maatschappij. De benoemde moest een reis maken met een der booten van de stoomvaart-maatschappij Neder land en zou f 20 per maand verdienen. Vóór de aanstelling moest een bedrag f 25 ineens gestort worden. was stelling verleende, heette nu l en chef bij de Afrikaansche Maatschappij dan weer directeur van het stoomwezen, wekte argwaan. De politie te Amsterdam werd met de zaak in kennis gestelden op op het tooneel, in het water, in het leger, als voorwerpen van diefstal, als trouwrijtuigen, nu doen zij hun entrée in de politiek. Te Amsterdam bestaat nl. het plan een wielrijders-kiesvereeniging op te richten. Doch dit plan staat niet alleen. Socialistische propagandisten welke in het bezit zijn eener fiets, zullen eveneens een ver- eeniging stichten, met het doel het platteland te »bewerken.” Bij Reens zullen de oprichters hun eerste vergadering houden. Wat zal ons nu nog wachten? Groote vraag naar oude fietsen, en duurte jn roode lak. Een snedig antwoord. Een juffrouw moest naar het Ilbld. verhaalt voor de rechtbank den eed als getuige afleggen. Zij verzoekt daarvan ontheven te worden, »want ik hecht niet aan den eed.” Dat ging natuurlijk niet. Dus legde ze den eed af. «Wilt gij getuigen- geld?” »Oh, ja,” was ’t antwoord. »Daar hecht je dus wel aan,” merkte de president droogjes op. Bij de koloniale reserve te Nijmegen hebben in Mei 35 personen vrijwillig dienst genomen, te Zutfen 9, die tijdelijk waren afgekeurd. Het korps vermeerderde bovendien te Zutfen met 28 man, uit Indië teruggekeerd, terwijl 6 man, weer physiek geschikt bevonden, vertrokken naar Harderwijk als bestemd voor Indië. De sterkte der koloniale reserve bedroeg op 1 Juni 1680 onder-officieren en minderen, van wie pl. m. 1100 in Oost-Indië. De Times maakt weer een sensatie tele gram openbaar uit Kaapstad. Er zou een scheu ring zijn in den Uitvoerenden Raad te Pretoria, en die scheuring zou steeds wijder gapen. Leyds Joubert verzetten zich tegen de plannen amendementen van de heeren Seret en Staal man. Donderdag werd behandeld art. 7, gemeen- Ga. telijk Kiesrecht toegekend aan alle politieke kiezers, mits ingezetenen der gemeente en dat de I aangeslagen in de plaatselijke directe belastin- richt tegen de XXVT, gen tot zeker bedrag ook dit art. is, na ver- kims, werping van eenige amendementen, aangenomen kuststrook ten Westen of althans ui et 45 tegen 44 stemmen. gebied van Toekoe Oemar. zulk een Heden, Vrijdag, 4 uur voortzetting, Tweeduizend man troepen trokken naar Be- Bij Kon. Besl. is, met ingang van 1 lang Kala, onderweg Lampagan tuchtigende. Hij wil wel den Juli 1896, maar post- en I half uur heer W. Meijer, thans commies der posterijen 9 naar den tegenwoordigen tijd. De minister hoopt, dat dit voorbeeld algemeen gevolgd zal worden en dat we dus eenheid van tijd zullen krijgen en in ons maatschappelijk leven tien minuten zullen winnen in den zin van ver vroeging. Die idéé is, zeiden wij, niet on aardig. Maar de verwezenlijking hangt niet van de wet af, doch voor een zeer groot deel van de gemeente-besturen en voor een ander deel van de medewerking van bijzondere perso nen en instellingen. Men zal in den eersten tijd hier zeer spoedig, daar eerst later de noodige verandering aanbrengen, en men zal dus overal moeten vragen: hoe wordt hier de tijd gerekend, en hoe moet ik de tijdsbe palingen opnemen? En het zou ons zeer verwonderen, als het niet zeer lang duurde dat nieuwe stelsel overal is doorgedron- en zoolang het niet overal is, is dit een van allerlei onzekerheid in het maat schappelijk verkeer. Maar er is een erger bron van onzekerheid in het leuke stelsel om alle tijdsbepalingen een halfuur later te stellen. Men moet zich dus telkens afvragen: is die of die tijdsbepaling nu zóó gemeend als zij daar staat? Of moet er een half uur bij? En die onzekerheid neemt toe. Want als nieuwe bepalingen gemaakt of oude ge wijzigd worden, dan zal men waarschijnlijk de tijdsbepaling met de tijdregeling in overeen stemming brengen, en dan weet men hoe lan ger hoe minder, aan welken tijd men zich te houden heeft, te minder omdat velen (rijks-, provinciale-, en gemeente-autoriteiten) in deze te regelen hebben en die wel niet altijd en alleen één lijn zullen trekken Wij vreezen, dat de eenheid van tijd ons veel verscheidenheid van tijd brengen zal. Nadat art. 1 der kies- het oogenblik dat de gelden gestort werden, Aangenomen werden achtereenvolgens art. dat 2, berekening van inkomsten; art. 3, uitsluitingen van het Kiesrecht; art. 4, onderstand is elke ondersteuning in geld of andere benoodigdheden, verstrekt tot leniging van nood, aangenomen met 69 tegen 21 stemmen. art. 5, schorst het kiesrecht voor militairen beneden den rang van officier tijdens hun dienst, dit art. evenals art. 6 (beide provinci- benoorden Beradin eergister ongestoord be- We warenaldus lezen wij in de Franeker Courant van Donderdag, zoo zachtjes aan, er al aan gewoon geworden, om twintig minuten te tellen bij den tijd, dien spoor, post en te legraaf opgaven. En we hoorden al niet veel meer van dien spoorwegtijd, óf Greenwichtijd, óf gordeltijd, en van al de bezwaren, die men ons voorgespiegeld had, ontdekten we niet veel. En nu komt de Minister ons in eens weer storen met een wetsontwerp, dat ons de een heid van tijd zal bezorgen. En dit zal wél tot ongerief leiden. Want natuurlijk zullen zij, die zich op de hoogte van hun tijd houden en die veel met spoor- en andere tijden te maken hebben, weldra weten dat zij die bij- telling van 20 minuten nu voortaan achterwege kunnen laten. Maar hoe velen zijn er niet in de maat schappij, langs wie al zulke dingen heengaan zonder dat zij er veel van bespeuren, en die dus zullen voortgaan, 20 minuten bij te tellen en dus. 20 minuten te laat te komen Maar er is meer. Er wordt door het wets voorstel een bron geopend van veel grootere en steeds toenemende onzekerheid. Op zich zelf is de idéé van het ontwerp niet onaardig. Men weet, dat voor de spoorweg- dienstregeling, de gordels of zónen, in ieder waarvan een zelfde tijd gerekend wordt, onderling van Oost naar West een uur ver schillen. Nu zou de gordel, waarin wij liggen, naar Greenwichtijd moeten berekend worden en die is 20 minuten later dan de in ons land gebruikelijke Amsterdamsche tijd. Re kende men nu in het dagelijksche leven ook naar dien Greenwichtijd, dan zou alles 20 minuten later worden en daartegen had men terecht bezwaar. Daarom drongen anderen er op aan, dat men ons bij den Midden-Euro- peeschen gordel zou indeelen. In dien gordel is het een uur vroeger, en als men dan daarnaar 1 leven ook regelde, dan zouden wij dus alles veertig minuten vroeger doen dan nu en zou veel voordeel geveno. a. had men daar voor het practisch argument, dat men minder gas of petroleum zou noodig hebben omdat minder lang bij kunstlicht behoefde te zitten. Nu hebben wel eens zoo als men ons de klok een heele maatschappij zou laten beetnemen door de klok veertig minuten voor te zetten, dat is wat te veel gerekend op de lichtgeloovigheid van het menschdom en te weinig gelet op de macht der gewoonte, die ons hoe langer hoe meer alles laat doet verrichten. En als men die fopperij dan ook op de maatschappij had toegepast, dan zou deze eenvoudig geant woord hebben met alles een uur een half uur later te stellen. Tot zulk een fopperij op groote schaal wil de minister dan nu ook niet overgaan. J Midden Europeeschen tijd invoeren, alle wettelijke tijdsbepalingen later rekenen. Derhalve: als staat, dat het stembureau om 9 uur geopend wordt, zal dat om halftien geopend worden maar die tijd is M. E. tijd, met andere woorden, het is eigenlijk 10 minuten vóór Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. benoemd tot directeur van bet Andere colonnes trokken gisteravond naar telegraafkantoor te Stadskanaal, de Lamtengah. Meiier. thans commies der nosteriien De marine debaroueerde 400 man te Lam- van de tweede klasse. In verband met de terugreis van oorlogsschip van F rechtstreeksche verzending van brieven en andere nu zijn we aan dit gezicht gewend stukken aan dat schip gestaakt. zagen wjj vervolgens deze machines verschijnen FBI HIJ 'I8- H ll'll Jill Al II mill Wil Fll It SU Ml. men I 1 J I en tegen een

Friso nl | 1896 | | pagina 1