No. 46. WOENSDAG 10 JUNI 1896. Buitenlandsch Nieuws. Alzoo voortgaande. Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. de Derby- minderheid daarin niet FRANKRIJK. Rivet rede pen en Britannia verre achter zich gelaten heeft. religiën, rond ons het grijpen. En Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever per anderen spreker op elkanderen in meer en meer gestalte. De algemeene stroo- ming in de groote maatschappij is democratisch. Dat was zoo voor eeuwen, dat is ook nog zoo De menscben on- UITGËVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Keizer Wilhelm heeft opnieuw een gunst bewijs aan de familie Bismarck gegeven, door het peetschap te aanvaarden over den pas geboren zoon van graaf Wilhelm, den eersten stamhouder van prins Bismarck. Nauwlijks als overwinnaar van wedrennen onder de opgewonden toejuichingen zijner Britten wedergekeerd, heeft de Prins van Wales reeds eene i nen met exceptiën, opgeworpen door den verdediger, welke echter niet ontvankelijk werden verklaard. De rechtbank heeft gene raal Baldissera als getuige a décharge gewraakt. De beschuldigde heeft zijne handelwijze uiteen zijn schip met groote be en met flinke ook nog in onzen tijd. ’t algemeen staat op den voorgrond, zullen onbevooroordeelde geschiedschrijvers omwonden moeten getuigen van kwart der negentiende eeuw en logenstraffen de sombere voorspelling van wijlen professor Modderman. Daar gaat geene eeuw voorbij zonder hare rente te voegen bij het groote kapitaal. En dat kapitaal zal onge twijfeld het gemeene goed worden van ieder, die door arbeid en ontwikkeling de factoren der deelgenootschap met en in zich aanbrengt. Want aanbreng is noodzakelijk. Luiheid, ge makzucht, verkwisting en dierlijkheid hebben geene plaats in de maatschappij der toekomst. Voor ieder deelgerechtigde zullen plichten worden omschreven en deze zullen te zwaarder zijn naarmate er een hoogere sport op den gemeenscbappelijken ladder wordt bereikt. ij meenen op dezen geleidelijken gang van zaken even te mogen wijzen. Daar is een woordenspel gebezigd, daar zijn schrille tegenstellingen gebruikt en ze hebben aanvankelijk wortel geschoten, even als dit met alle onkruid het geval is, dik en dubbel dik. Ja, het had den schijn, alsof het bezadigde zijn recht. De natuurlijke strooming is die in de richting der democratie, dat is in die der volksregeering, zoodanig, dat ook ieder burger van den Staat heeft mee te praten let wel mee te praten in rechten en plichten. Tegenover democraat staat aristocraat. Een aristocraat is een rijke, een bezittende, iemand van den adel, iemand iemand die heel goed te gebruiken is in de algemeene samenleving, vaak miskend, soms aangebeden, en half vergood als hij den werk man den winter doorhielp. Reeds toen was deze aristocraat een demo craat in hart en nieren. Och, waren er zoo over en weder een duizendtal hier en ginds en pruttelden de anderen maar wat minder. Want men kan spreken en spreken honderd uit er moet gewerkt worden, dat is en dat blijft zoo men kan zich verzetten tegen dezen billijken eisch en men bedriegt zich; Vader Oats reeds sprak Wat niet te mijden is, Dat moet men willig dragen het is mitsdien een welbegrepen belang van het oogenblik alle stoornis in den rustigen gang van zaken weg te nemen en kalm en bedaard mede te werken ter verkrijging van datgene wat men uitsluitend moet en kan wenschen medewerkend burger in den Staat en daardoor medestemmend. H. Daar zijn er woorden, die vierkant tegenover elkander staan. Het begrip van hoog en laag, van rijk en arm, van warm en koud snapt ieder. Daartoe is weinig ontwikkeling noodig. En toch, hoe waar dit moge zijn, is er omtrent deze zoogenaamde zekere dingen" zoo ongeveer eene babylonische spraakverwarring. Wat de een hoog vindt, zal de ander laag noemen deze zal rijk heeten, terwijl gene hem arm acht, enz. En wat nu warm en koud aangaat nu we hebben mooie Junidagen, maar een Indiër zal, hier gekomen, de temperatuur lekker, en daarentegen een Noorman haar bepaald onuit staanbaar vinden. Zoo gaat het in de wereld. De begrippen zijn betrekkelijk en ’t mag der halve niet verwonderen, dat, wat hier aangenaam klinkt, ginds een wanklank heet, enz. Als ’t nu zoo gaat met de gewone burgers der Nederlandsche taal, hoe moet het dan niet zijn ten aanzien der vreemdelingen. Daar zijn er woorden als positief en negatief, als aris tocraat en democraat, enz. Der goede gemeente wordt voorgehouden, dat ze tegenover elkander staan als wit en zwart, als oost en west, als er op of er onder, als waarheid en leugenEn ’t hangt nu maar van den spreker af zijn preek in het een of het andere kleed te steken, en zijne hoor ders gaan in den regel met hem mede. En dan vechten die volgelingen tegenover anderen van sgelijke beweging” (menschen, die nu geluk of per ongeluk een hoorden) en dan houwen ze terwijl ze in den grond der zaak hetzelfde I bedoelen. Ieder mensch toch, onverschillig waar hij woont, of van welke religie bij is, wil gelukkig zijn zoo voor zich als voor de zijnen. En dit geluk zal onmogelijk verkregen worden door de leer van vijandschap met zijne naasten. P" ware, de reine mensch werkt niet alleen ter bevordering van zijn eigen geluk, maar hem een wellust den voorspoed en de ontwik keling zijner medeburgers gade te slaan. Montpensier, waarbij die prelaat de verban- ningswet tegen den Pretendenten betreurde. Na een langdurig debat, aan hetwelk o. a. de minister-predident Méline en de vroegere minister-president Ribot deelnamen, werden twee motiën ingediend, strekkende om de gees telijkheid tot eerbiediging van de wetten te vermanen. Met 306 tegen 152 stemmen werd echter eene door de Regeering beaamde motie aangenomen, om eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag. Naar aanleiding van geruchten omtrent cholera te Marseille heeft de mjiire aldaar Dinsdagavond in de Raadszitting officieel ver klaard, dat de gezondheidstoestand in de stad integendeel bijzonder goed was en alle maat regelen om besmetting te weren genomen waren zoodra de ziekte zich te Alexandrië vertoond had. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft, naar aanleiding van eene motie des heeren Labou- chere, de minister Balfour verklaard dat de Regeering geen gewisselde stukken onder zich had waarin de redenen tot den veldtocht naar Soedan werden uiteen gezet. Echter had de Re geering, ging hij voort, haar beleid voldoende toegelicht: de tocht naar Dongola was noodzake lijk geworden wegens de belangen van Egypte en het tijdstip om er toe over te gaan was daar, toen de Italianen te Kassala zich in be- narden toestand bevonden. Omtrent eene voorbarige openbaarmaking van dépêches der Engelsche Regeering in het Italiaansche Groenboek (reeds voor eenige dagen in het Huis te berde gebracht) sprak de minister de hoop uit, dat die eene buitenge wone omstandigheid mocht zijn, te veront schuldigen wegens de crisis waarin Italië on langs verkeerde. Intusschen voegde hij er bij, dat vertrouwlijke mededeelingen der mogend- onderling onmogelijk zouden worden, dienaangaande niet de grootste om- j zichtigheid werd in acht genomen. OOSTENRIJK-UONGARIJE. De Oosten- rijksche minister-president graaf Badeni heeft Vrijdag in het Huis van Afgevaardigden te Weenen geantwoord op een interpellatie van I Duitsch- liberale zijde over de samenstelling van den Uitvoerende Raad door den Weener Ge- meenteraad. Gelijk wij reeds vroeger mededeelden, had I de anti-semietische meerderheid zes plaatsen I in den Uitvoerenden Raad aan de Duitsch- liberale minderheid willen overlaten, doch nederlaag geleden- geweigerd een Israëliet te kiezen. Daarop bij de zeilwedstrijden te Gravesend is hij Don- hebben alle Duitsch-liberalen voor eene op hen uitgebrachte keuze in den Uitvoerenden Raad Duitschen Keizer, wiens (in Engeland ontwor- bedankt, zoodat, de De interpellanten zagen daarin een schennis De Times zegt, dat Z. M. bijzonder gaarne van de Grondwet, die alle burgers zonder persoonlijk zou zijn meegevaren, maar onder de tegenwoordige omstandigheden zeer ver standig gedaan heeft met weg te blijven. Aan het Engelsche bloed, dat den Keizer door de aderen stroomt, schrijft het blad zijne loffe lijke liefde voor dit waterspel toe; ook moet hij den bouw van langstelling gevolgd en daarbij verscheidene ,l_het_.Pr0Ce8_*!g®“ nuttige wenken gegeven hebben. In de Kamer heeft de heer de Regeering geïnterpelleerd over de van den bisschop van Angers bij de communie van den jongen Hertog van DUITSCHLAND. De begrotingscommissie hechtte hare goedkeuring aan het wetsontwerp betreffende de hervorming der vierde bataljons, en verwierp met 6 stemmen tegen het voor stel van den heer Richter, aangaande de wet telijke vaststelling van den tweejarigen dienst- heden tijd. Wat diens voorstel aangaat betreffende wanneer de openbare militaire gerechtspleging, verwees de minister van Oorlog naar de verklaringen van den Rijkskanselier in den Rijksdag afge- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. derdag verslagen door zijnen oomzegger den gebouwde kotter) Meteor des Prinsen vertegenwoordigd is. de Grondwet, die alle burgers zonder onderscheid van geloofsbelijdenis gelijk stelt. Graaf Badeni daarentegen antwoorddedat hij hoewel dezen loop der zaak betreurende geene reden had om tusschenbeide te komen, daar het hier de vrije uitoefening gold van het stemrecht in een autonoom college. ITALIË. Volgens een bericht uit Massowah gereinigd. De grenzen der beweging zich uit in spijt van alle beschermende |egd. greep uitgeworpen dienen te worden, door de macht der Per8> de ridderlijkheid neemt Nederland nu maar zoo pardoes aan de brand netels was overgeleverd. Een Turksch spreekwoord zegt terechtte midden van een onweder blijft de zon rustig doorschijnen, en het moeten al lieden van ge- riuge ontwikkeling zijn, die nu over ’t algemeen hunne mede-landgenooten beschouwen als figu ranten, die men maar naar lust en welgevallen kan opwinden. Och neen, men kan gerust een klein karweitje aan zijn buurman toever trouwen de algemeene ontwikkeling is verder doorgedrongen dan men denkt. Voor een oogenblik kan er eenige opwinding worden bewerkt, op den duur herneemt het gezonde verstand weder zijne plaats. Waar is op dit moment b.v. de zoogenaamde radicale partij? De heer Gerritsen is lid der Tweede Kamer, de heer Treub wethouder van Amsterdam en andere volbloed-jongeren hebben mede eene positie ingenomen. Als men een maal is, daar waar men het begeerd heeft, beseft men terecht dat er tusschen vragen en doen een hemelsbreed onderscheid is. Men vroeg als partijman en men moest geven als man voor ’t algemeen. Uit de geschiedenis van menig Kamerlid, als Minister geroepen, kan deze waarheid bij herhaling worden be wezen. Deze wetenschap stemme derhalve tot meer dere bedachtzaamheid aan de eene zijde en aan de andere tot groote vrijgevigheid. Wij schrijven deze woorden speciaal met ’t oog op het aanhangige vraagstuk der kiesrecht-hervor- ming. Een duizend meer of min doet er niet aan toe. Wij zouden adviseeren tot aanneming. Maar zonder ons advies zal ’t er toch wel toe komen. Want de wereld, dat is de maat schappij in haar geheel, de maatschappij, zooals wij die kennen, streeft naar verbroedering. Dit is het zuurdeesem, dat in het stille werkt, maar daarom niettemin doordringt tot alle De l hoeken. Eene onomstootelijke waarheid is en blijft ’t j8 het de maatschappij wordt telkens meer gelou terd en zetten Broodnijd'afgunst, jaloezie zijn duivelen, die pogingen. De kleinzieligheid wordt gekortwiekt flinlrn .1. do man.ht dor nova do riddorliiLhoid noomf Het heil, het nut van den voorgrond. Dat j on- het laatste en dat zal ook z0° blijven, daarmede derl>ng zullen tot elkander naderen, spijt alle nationaliteiten, standen en hebben we de bewijzen voor het ééne kudde worden onder éénen herder is volstrekt geen onbereikbaar ideaal. Men mag tegenstellingen blijven prediken, de leden der maatschappij gevoelen toch onder ling dezelfde behoeften. En bij de wetenschap, dat de mensch bij brood alleen niet zal leven, steekt menigeen reeds thans de hand uit, om ook den broeder in vele en velerlei opzichten aangenaam te zijn. Het komt ons voor, en ’t doet ons genoegen, dat de groote ruk aan de rustige ontwikkeling van het geheel tamelijk ongestoord is voorbij gegaan. Het stemt ons tot vreugde, dat te mid den van dit alles ook het vraagstuk van Kies- rechthervorming zoo kalm kan worden afgedaan, en ’t moet daarbij, naar onze meening, ieder onpartijdige opvallen, hoe bij volle vrijheid van kerk- en (tegenwoordig ook) van schoolwezen, elk lid van den Staat meer en meer nadert tot eerbte iiliii Kin» fbieslijii. muiis- n i i tt I mnnr riv» mnAr 1 in I olrvnmnnno

Friso nl | 1896 | | pagina 1