No. 47. ZATERDAG 13 JUNI 1896. Nieuwstijdingen ^Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. uur. nemen. die bij de ontploffing licht gewond werd. manifest geprotesteerd tegen dit optreden der UITGEVER. Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUIÏI Lamkrak het gebergte Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever de bouw zoo nu toe, zal het werk zeker niet over den zeven lijkwagens waren bedekt met prachtige kransen; de bisschop de geheele geestelijkheid en al de civiele en militaire autoriteiten volg den de lijken naar het kerkhof. Een diepen indruk maakte de droeve plechtigheid; eenige vrouwen vielen zelfs in zwijm. Ten bate der nabestaanden is er een inschrij ving geopend. Dr. Roux is met 54 van de 73 stemmen gekozen tot opvolger van Pasteur als lid van de Académie de medicine te Parijs. een concert gaf. Het Berlijnsche Philharmonisch-orkest gaf Woensdagavond weer een concert te Sche- veningen. Het gaf daar den 31en Mei de eerste uitvoering, den 2en Juni repeteerde ’t kantonrechter kan gedaan worden, terwijl de stemming nooit vóór 10 Juni kan volgen. Besloten is dat 40 kiezers gerechtigd zijn candidaten te stellenterwijl vervallen is de candidaat-stelling door besturen van kiesver- eenigingen. De beraadslaging is Donderdag gevorderd tot art. 55, bepalende dat de stemming van 8 5 uur duurt, op welk artikel verschillende amendementen zijn ingediend. De Minister handhaaft het artikel, maar aanvaardt de wijziging om te lezen van 9 —5 uur, welke wijziging door de commissie van rapporteurs werd ondersteund. De andere wijzigingen worden door de com missie verworpen. De heer De Beaufort (Wijk) wijzigt het amendement Bastert in den door den Minister aanvaarden zin, terwijl de heer Smeenge wil lezen van 8 uur voor- tot 9 uur namiddag. Ten slotte worden alle amendementen ver worpen en het artikel zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 Advertentiën Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. den in eenig verband met hen te staan. De begrafenis der slachtoffers heeft plaats gehad onder deelneming van de geheele stad; alle winkels waren gesloten, de balkons der te huizen, waarlangs de stoet trok met rouwflo rs behangen. Voor in den stoet ging een miii- j taire kapel, die een I Thans is verschenen de le Afl. van het Friesch Woordenboek, benevens lijst van Friesche eigennamen. De eerste grondslagen van dit werk zijn gelegd door dr. Joost Hiddes Halbertsma, met zijn broeder dr. Eeltje, de schrijver van De Lapekoer, De Twigen, enz. Tijdens zijn langdurig leven heeft hij een schat van Friesche woorden, zegswijzen, enz., uit den mond van het volk opgeteekend, of uit Friesche schrijvers bijeengebracht en ver zameld in twee lijsten, welke hij met zijne rijke boekerij, handschriften, oudheden enz. aan de provincie Friesland heeft vermaakt, met den wensch, dat zijne verzameling vanwege de provincie zou worden uitgegeven, al ware het ook bij wijze van Glossarium. Ofschoon de Staten van Friesland in 1896 besloten aan dien wensch te voldoen, ondervond de uitvoering vertraging zoo om de bewerking als de kosten. Aan Ged. Staten werd opgedragen de be werking te bevorderen van een Glossarium met opname van alle woorden, ook door andere beoefenaars van de Friesche taal opgeteekend. Onder toezicht der heeren J. van Loon, lid van Ged. Staten, en mr. Ph. van Blom, lid van den Hoogen Raad, hebben de heeren Waling Dijkstra, te Holwerd, en dr. F. Buiten rust Hettema, te Zwolle, het Woordenboek DE ATJEH-OORLOG. Het Ilbld. vernam uit Batavia .- »De troepen zijn teruggekeerd, is verbrand. De bevolking is naar gevlucht. Ons geheele verlies aan gesneuvelden en gewonden bedraagt twintig minderen.” Men meldt uit Den Haag, dat in een gisteravond gehouden vergadering van de voor uitstrevende liberale Kamerleden (fractie-Bor- gesius) is besloten de club te ontbinden. Vooral in verband met het gister vermelde aftreden van de heeren Kerdijk en Goeman Borgesius, als redacteurs van De Nederlander, en andere verschijnselen, zal deze mededeeling niet nalaten belangstelling te wekken. Het lid van de Tweede Kamer voor Maastricht, de heer De Ras, die wegens fa- milie-omstandigheden geruimen tijd afwezig is geweest, woont de vergaderingen wederom bij, insgelijks de heer Bahlmann. na een dag van een meestal suf mat debatwij zijn heel weinig door al die eindelooze redekave lingen, die soms heusch wat kregen van een welbespraakt, veelwoordig obstructionisme, dat probeert de wet dood te praten Als dat het plan isarme journalis ten De jongere manschappen van het korps mariniers, die nog niet aan boord gediend heb ben en achterlijk zijn in het lezen, schrijven en rekenen, zullen, wanneer zij zich gedurende hun verblijf bij de afdeelingen aan den wal daarin niet voldoende hebben kunnen bekwamen, in den regel op 16 October inschepen aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, Een standbeeld voor baron Ilirsch, In New-Yorksche bladen wordt er op aangedron- gen, zoowel door Christenen als Joden, om een standbeeld op te richten voor baron Hirsch, «den grooten philantroop. Duitsche fiscaliteit. Een burger te Darm stadt, die eigenaar van een rashond is en eenige jongen van dat fraaie dier verkocht had, werd deswege door de belasting-autoriteiten aange sproken en vermaand zich als «dierenhandelaar” te laten inschrijven. «Wij moeten echter doen opmerken,” zegt het Duitsche blad, waaraan wij dit bericht ontleenen, »dat wie een bloempot bezit, zich nog niet als eigenaar van bouwgrond behoeft aan te geven. Het bezit van een kanarie vogel brengt nog niet de verplichting mee, zich op te geven als beheerder van een dieren tuin. Een glazen kom met een goudvisch kan niet beschouwd worden als een vijver, waarvan men het vischrecht kan verpachten, en wie een sigaar opsteekt kan niet gedwongen worden zich aan te geven als eigenaar van een branderij met stoomvermogen.” Krausse. De bekende lithograaf Krausse, die ten slotte zijn kunst aanwendde tot het ver vaardigen van valscbe bankbiljetten en daardoor maar al te bekend werd, is naar gemeld wordt in de gevangenis te Leeuwarden overleden. Op de jongste audiëntie bij H. M. de Re gentes, was de vrouw van den veroordeelde aanwezig om op grond van ziekte gratie voor haar man te vragen. bewerkt, en de heer Johan Winkler, te Haarlem, de Woordenlijst. Door belangrijke financieele bijdragen hebben de Staten van Friesland deze uitgaaf mogelijk gemaakt. In de zaak voor de Rechtbank te Leeuwarden aanhangig ingevolge verwijzing door den kantonrechter te Sneek, ten einde naar aanleiding van eene aanspraak van het kerk bestuur der Israëlitische gemeente te Sneek tegen een der gemeenteleden tot betaling van kerkdijken aanslag een onderzoek in te stellen naar beweerde vervalsching van eene zinsnede in het notulenboek van het kerkbestuur is heden ter terechtzitting van de Rechtbank, nadat van weerszijden getuigen verhooren ge houden, gepleit geworden voor het aangesproken gemeentelid door mr. T. van Hettinga Tromp te Leeuwarden, en voor het kerkbestuur door mr. T. K. Dorama te Sneek. De conclusie van den heer Officier van Justitie in deze zaak is bepaald op 25 Juni a.s. Den 30en Juni a.s. zal het 40 jaar zijn geleden, dat de luit.-generaal J. W. Bergan- sius, inspecteur van het wapen der artillerie en oud-minister van oorlog, bij dat wapen tot offi cier werd benoemd. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ont vangers der directe belastingen en accijnzen te Voorburg c. a., L. E. Hermsen, hoofdcom mies te Zwolle te Zierikzee c. a., C. G. Ban nier, te Sliedrecht c. a., te Kampen c. a., M. J. Romer, ontvanger derzelfde middelen te Tiel te Joure c. a., E. Overbosch, te Terborg c. a. te Axel c. a., W. P. 0. van Heuven, te Waardenburg c. a. te Overschie c. a., F. E. Vreede, ontvanger der zelfde middelen te Vianen c. a.te Uithuizen c. a., A. Volkmaars, ontvanger derzelfde middelen te St. Anna Paro chie c. a. Zijn Kamer-overzicht van j. 1 Dinsdag besluit de correspondent van de Amsterdamsche Courant met de volgende woorden. Het was over vieren en wij gingen naar huis. Wij gingen en dof en opgeschoten Kieswet. Woensdag werd het kiesrecht- debat in de Tweede Kamer voortgezet. Het aangehouden nieuw art. 19bis, voorgesteld door den heer Heldt en strekkende om onder strafbedreiging de werkgevers te verplichten, desgevraagd door den burgemeester, opgaven te doen omtrent de loonkiezers, bij hen in dienst, werd door de commissie van rapporteurs bestreden als een ongemotiveerde last op de werkgeversdoor den Minister als omkeering van het stelsel der wet, die verlangt, dat hij, die het kiesrecht verlangt, er zelf voor moet zorgen. Het artikel werd verworpen met 71 tegen 5 stemmen. Daarna werd het debat hervat over de termijn-bepalingen van reclame- recht, beslissing van den rechter enz. en wel volgens het gewijzigd voorstel der Regeering, waardoor uiterlijk 6 Juni uitspraak door den De rijwielbelasting, sedert eenigen tijd reeds in de maakis thans, naar wij in de Amst. Ct. lezen, belichaamd is een ontwerp, dat het departement heeft verlaten, maar nog niet bij de Staten-Generaal is ingekomen. Het blad is niettemin bij machte zijn lezers den voornaamsten hoofdtrek der regeling weer te geven. «Zijn wij wel ingelicht,” aldus schrijft de Amst. Ct., »dan zal de nieuwe wet niet zoo zeer een rijwielbelasting als wel een wielrijders- belasting zijn. Het voornemen toch schijnt te bestaan bij de wet vast te stellen dat iedereen, die op den publieken weg bevonden wordt een «fiets” te berijden, een kaart bij zich moet hebben, die hij voor zeker bedrag (waarschijn lijk f 3) van den ontvanger (of een ambtenaar) gekocht heeft. De Herv. Kerk op Marken welke pas 50 jaar bestaat, is zoo bouwvallig, dat een nieuw gebouw noodig is. Men zal echter voor dit werk geldelijken steun van elders noodig hebben. De heer K. Gorter, student in de phar- 1 macie te Groningen, heeft zich bekend gemaakt als de schrijver van het prijsantwoord, verleden jaar door het Prov. Utr. Genootschap bekroond. - De bouw van het nieuwe postkantoor te Amsterdam gaat flink vooruit. De geheele hardsteenen onderpui is al gereed, terwijl men druk bezig is, met het stellen der kolossale ramen en het metselen van de dammen daar- tusschen, die gedeeltelijk van zandsteen gedeel telijk van baksteen worden. De inrijpoort voor de postwagens en de laad- en losruimte onder den grooten hoektoren, ge heel opgetrokken van hardsteen, zandsteen en gele baksteen, belooft zeer mooi te zullen wor den nu reeds, nu er toch nog maar zoo weinig van te zien is, kan men zich al eenigszins een denkbeeld vormen van wat het worden moet. Als de bouw zoo snel blijft voortgaan als tot tijd worden opgeleverd. Men zegt dat Li-Hung-Chang, de te Mos kou vertoevende Chineesche Onderkoning, voor nemens is ook Den Haag te bezoeken. Merkwaardige redding. Door het uit schieten van zijn vaarboom viel te Rotterdam een schipper in de Scbie. Zijn twee honden, die op de schuit lagen, sprongen te water, grepen hun baas en zwommen met hem naar de schuitdie inmiddels voortgedreven was. Toen de man aan boord geklommen was, redde hij op zijn beurt zijn redders. teneinde daar aan het op dien bodem gegeven De ontploffing te Barcelona. Een hon- wordende schoolonderwijs deel te derdtal anarchisten zijn reeds gearresteerd te Barcelonamaar de rechte schuldige schijnt men nog niet te hebben gevonden. De zwaar ste verdenking rust op een mulat, Luis Lefaut, - - i eerste uiivuenug, ucu uum u ta ti j d T i. uk te Berlijn; het vertrok ’s avonds 64 uur met De werklieden te Barcelona hebben in een c een extra-trein uit Berlijn en kwam Donderdag, anarchisten; zij wilden geenszins gerekend wor- te balfdrie te Meskou aan, waar het dien dag Zaterdagavond 6 Juni i 5.46 vertrok het orkest weer uit Moskou, was 8 Juni’s middags uur in Berlijn, bleef daar een dag, vertrok 9 Juni ’s morgens 7.47 uit Berlijn en gaf Woensdagavond weer concert te Sche- treurmarsch speelde; de ven*Dgen- min loon mibi.nn s. FRISO kk n iiiiimniii

Friso nl | 1896 | | pagina 1