I ft I Sdioolwaïnlelinffen, Schoolreisjes. 1 I 4] WOENSDAG 17 JUNI 1896. No. 48. 4 Officiéél gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. Zes en twintigste Jaargang. Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I IILIII MH FIIIBI.HII. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Burgemeester en Wethouders mitief kohier A i maar Het UITGEVERS Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Rij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever een aanleiding wigheden als schoolwandelingen en schoolreisjes. Zij zijn niet de minsten. FRISO wins- n tin nm:\in bevatten. Doch voor. De wereld schijnt met beslissing maar niet in orde Men ziet nu niet alleen in de school, Maar afgedaan, teekend en openbaar bouwt lokalen, die inderdaad kinderen kunnen Eene groote schrede vooruit. thans doet zich eene andere zaak eene enkele van verzoek want Juli met een 20- werd de betreffende ruiling van grond met R. de Boer te De onderwijzers gevoelen, dat hun grootere verplichtingen zijn opgelegd dan eenvoudig een zeker soort van africhting. Zij moeten ont wikkelen. Dat is maar de groote zaak, ont wikkelen en vormen hart en verstand en wil. En deze gewichtige arbeid moet niet uitsluitend binnen de muren geschieden, maar ook als ’t noodig is, daar buiten. De school moet opleiden voor het leven, het practische leven. Meer dan zeventig, tachtig procent der leer lingen geniet geen ander onderwijs dan het eenvoudige schoolonderwijs en daarom moet dit goed en zoo degelijk mogelijk zijn. Het is eene groote zonde tegenover onze kinderen gepleegd, dat de ellendige schoolstrijd de aan dacht van alle verbetering heeft afgeleid en nu nog zooveel bekrompenheid moet doen overwinnen. Elke schoolwandeling moet natuurlijk i en tal van onderwerpen nader te be- Goddank, dat die schoolquaestie aan kant is en we allen eens goed voor onze en ander- gen gereej zjjn mans kinderen kunnen zijn, ook ter zake school reisjes. Want ze zijn van dubbel en driedubbel nut. Duur? Ja, dat spreekt, er is geld voor noodig. Maar ’t valt toe. Laat de kinderen sparen, 2 a 3 cent per week, slechts een j is voldoende (j-.) Zij, de trouwen, verdienen de premie. De Hollandsche Ijzeren Spoorweg- noemde wet liep voornamelijk Maatschappij stelt voor het vervoer gunstige der beperking conditiën. Voor een kind beneden de vijftien jaar slechts voor heen en terug de helft eene enkele reis. Op ons we denken in ’t begin van tal leerlingen herwaarts te gaan, uitzondering toegestaan, dat de biljetten twee dagen geldig zouden zijn. Ook Artis stond ons toe entree voor half geld25 cent voor den Tuin en 10 ct. voor het Aquarium, Geleiders evenwel moeten het volle bedrag betalen. Wij twijlen niet of overal in ons gewest zal men deze gunstige voor waarden kunnen bedingen. En daarom is het dan ook, dat wij er, in het belang der zaak, de algemeene aandacht op vestigen. De zaak van het onderwijs moet vooruit, steeds vooruit. Nog iets voor schoolreisjes naar Amsterdam uit Friesland is overnachten noodwendig. Daartoe geven de volkskoffiehuizen van »’t Nut van ’t Algemeen” eene uitstekende ge legenheid. Wij wenschen met ons volkje in De Hoop op de De Ruijterkade te logeeren a 60 ct. per persoon met «ontbijt.” En dinee- ren” kan men ook zeer goedkoop in een van de Nuts-Volksgaarkeukens. Men ziet ondertus- schen, dat het «Nut” nog zoo slecht niet is en werkelijk wel nut doet. Doch zoo gaat het veelal in de wereld: men keert zich tegen de hand, die in ’t verborgen wél doet, juist omdat het in ’t verborgen ge schiedt. Gelukkig beginnen tal van denkende wezens de kern van den bolster te onderkennen en alzoo meer vrede te nemen ook met nieu- over de grenzen van de werkzaamheid der han- delsreizigers, opdat dezen geen te groote af breuk zullen doen aan den winkelstand. De Bondsraad zal voortaan bevoegd zijn al te sterke beperking te verzachten.) FRANKRIJK. Zaterdag te 11 uren heeft de uitvaart van wijlen den heer Jules Simon plaats gehad. De plechtigheid in de Made- leine-kerk was bijzonder indrukmakend. De President der Republiek had zich daarbij doen vertegenwoordigen, al de ministers en vele leden van het corps diplomatique woonden haar bij. De Duitsche ambassadeur, graaf Von Münster, heeft den volgenden brief aan mevrouw Jules Simon gericht «Mevrouw, Z. M. de Keizer, mijn door luchtige Souverein, het smartelijk verlies ver nemende, dat u heeft getroffen, heeft mij opgedragen ten blijke van innige deelneming, uit zijnen naam eenen krans te leggen op de kist van den roemrijken Franschman, die uw echtgenoot was. «Van dezen keizerlijken last mij kwijtende, waardoor mij de eer gewordt mijn doorluchtigen Heer bij de uitvaart des overledenen te ver tegenwoordigen, verzoek ik u, met de betuiging van mijn persoonlijke zeer oprechte deelneming, de hulde mijner eerbiedige gevoelens aan te nemen.” Den 27sten zullen de bons voor de tentoon stelling van 1900 worden uitgegeven ten getale van 3,250,000, bedragende 20 fres.recht gevende op 20 toegangskaarten van 1 fres., verlaging van spoorwegbiljetten of schouwspelen binnen het terrein, benevens aandeel in een loterij met ettelijke prijzen van 500 fres. ENGELAND. Verleden Donderdag heeft het Lagerhuis een begin gemaakt met de artikelsgewijze behandeling van het onderwijs- wetsontwerp, voor eenigen tijd door de Regeering ingediend en waarbij het gezag in onderwijs zaken van het departement van Onderwijs wordt overgebracht bij den Graafschapsraad. Met 332 tegen 83 stemmen werd een amendement op art. 1 aangenomen, waarmee de Regeering tot verrassing van sommigen barer aan- om plaatsen van niet minder dan 20,000 inwoners een eigen schoolcommissie toe te staan. VERGADERING van den RAAD der ge meente Hemelümer Oldephaert en Noordwolde op Zaterdag den 20 Juni 1896 des voormiddags te 9j uur. Punten van behandeling. I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Verzoeken om afschrijving van hoofdelijken omslag. III. Commissoriaal rapport, betreffende ophef fing der armvoogdij Scharl en samenvoeging der burgerlijke armbesturen Kolderwolde en Oudega. IV. Staten van oninbare posten van den hoof delijken omslag, het schoolgeld en de honden-be- lasting over 1896. V. Voorstel van op het aan- en beschouwde gevestigd en in school teruggekeerd wordt door ieder ver slag uitgebracht van zijne ontdekkingen eerst mondeling daarna schriftelijk en de taalstu die is geheel op aanschouwing gebaseerd. Dat is juist bet ware mededeelen, vertellen, wat met eigen oogen is gezien, wat in persoon is ondervonden. Als daar een onderwijzer met zijne klasse uittrekt buiten de muren van het schoolgebouw, och, beste, brave ouders, zegt dan niet, als we wel hoorden «wat doet die man vreemd, laat hem den kinderen maar wat lezen en schrijver en rekenen leeren.” Zeker, lezen en schrijven en rekenen worden niet vergeten. Maar in den ouden sleur der dingen komt verandering. weken een verschil betreffende een wetsont werp op de aanstelling en bezoldiging van rechterlijke ambtenaren. II. een artikel weder in de wet gebracht zaak nogmaals bij het Huis den aan de orde, men en zoo van Afgevaardig- 1 Met 201 tegen 170 stem- handhaafde dit zijn eerste besluit. De commissie voor het Burgerlijk Wetboek pleizier en naderhand vergeten doen zij t heeft den jHten Januari 1900 als invoerings- nooit. De herinnering blijft tot den hoogsten termijn vastgesteld, nadat de minister van Ju- ouderdom. stitie een vroegeren termijn onuitvoerbaar had Goddank, dat die schoolquaestie aan kant genoemd. Het rapport der commissie zal mor- j en de tweede lezing van dit omvangrijke wetsontwerp zal den 22sten dezer in den Rijksdag beginnen. De Rijksdag heeft het ontwerp tot wijziging van de Gewerbeordnung” aangenomen, treedt met 1 Jan. 1897 in werking. Daarna werd het handelstractaat met Japan paar jaren 5g derde lezing zonder debat goedgekeurd. (De strijd over de wjjziging van eerstge- H. (-J-) ’t Spreekt vanzelve, dat eenige goedge zinde ingezetenen er een duitje bij moeten doen. En wie zou zoo iets weigeren DUIT8CHLAND. De Keizer heeft te Ber lijn markies De Noailles ontvangen, den nieuw- benoemden Franschen ambassadeur, met het bij zulke gelegenheden gebruikelijke ceremoni- bangers zich vereenigd^ had, strekkende Markies De Noailles is door de Berlijn- 11 J - een eigen schoolcommissie toe te staan. Het he(. oorspronkelijk voorgestelde minimum was 50,000. dge I Uren lang is over dit, benevens een voorstel tot verdaging van art. 1 en een ander amen al Molkwcrum. VI. Behandeling van reclames tegen het pri mitief kohier van hoofdelijken omslag over 1896 Koudum, den 15 Juni 1896. De Burgemeester, H. M. TROMP. Na al het benauwende, dat de onzalige schoolstrijd jaren lang heeft gebaard, komt eindelijk de goede, de degelijke inrichting der school zelve meer tot haar recht. Een gelukkig verschijnsel Het nuchter verstand beperkt zich niet meer tot de ontwikkeling der jongeren binnen de enge muren der schoollokalen. Het slaat zijn - - Ja, goede lokalen, zij zijn - o - toodigruime, heldere vertrekken, goed verlicht, I voora^ bepaald doel hebben geven om 1 spreken. En om nu verder te gaan op schoolwande lingen volgen schoolreisjes. Ze kunnen zich eerst uitstrekken tot de naaste omgeving en daarna tot verder verwijderde streken. Hoe goed zou het b.v. zijn zoo een aantal leerlin gen uit Drente de zee met al hare aangele genheden aanschouwden en omgekeerd de kin deren van de zeekust eene veenderij? Bij het boerenvak heeft men reeds het stelsel van tijdelijke ruiling van boerenzoons. Een ferm ding. Verdere uitbreiding is en blijft wensche- lijk. Nog iets anders. Voor de bewoners van ons platte land of de enkele «steden” van Friesland is een bezoek aan Amsterdam, Neerlands boofdstad, zoo ongeveer de stoutste bede. En voor kinderen daar Artis en het Aquarium bezien «El dorado”. Dan het Rijks- museum en de Nieuwe Kerk met de graftombe van De Ruijter, de Nieuwe Kerk, waarin na eenige maanden H. M. Wilhelmina tot Koningin der Nederlanden zal worden gekroond. Och, gunst, weken van te voren hebben ze reeds blik daar buiten. m goed geventileerd, ’s winters goed verwarmd, enz., enz.; maar die vertrekken kunnen zeer eenvoudig zijnvier heldere muren met be hoorlijke zitplaatsen. Men zou kunnen vragen hoe het mogelijk is, dat zulk eene noodwendige behoefte voor onze kinderen zoo lang op hare vervulling heeft laten wachten De pacificatie is ge en bijzonder onderwijs Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. ook daar buiten. Daar buiten, in de wereld zelve, is het terrein voor het onderwijs, daar valt bij genot tevens zoo veel te leeren. Daar eerst wordt het onderwijs zoo practisch mogehjk. Schoolwandelingen, schoolreisjes Wij hebben ze in onze jeugd medegemaakt, in zooverre is er al weder geen nieuws onder de zon. Maar och, we gingen, twee aan twee, heel langzaam en bedaard een beetje kuieren, omdat het zoo warm was en keerden dan eenvoudig weder naar school terug zonder eenig verder verhaal. De tegenwoordige schoolwandelingen en schoolreisjes bedoelen dit niet. Zij willen voor al practische ontwikkeling en dat is een voor naam iets. Niet te veel leerlingen gaan daar onder ge leide van hunnen onderwijzer naar buiten. Zij plukken b.v. bloemen of planten, nemen eenige schelpen of kiezelsteenen, bezien een polder met zijn dijken en watermolen, enz enz. en de onderwijzer houdt opzettelijk hunne aandacht Het Heerenhuis had middernacht de discussie werd verdaagd, niet door het andere Huis geschraptverder gekomen Daar voorts het aantal amendementen legio is, valt het niet te verwonderen, dat men zich in de kringen der meerderheid over het lot van het geheele ontwerp, het voornaamste der Regeerings voorstellen, zeer ongerust maakt. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Terwijl de Keizer van Oostenrijk in Budapest met groote warmte sprak voor de wederzijdsche sympathie en de zegenrijke harmonie van de beide dee- len des keizerrijke, heeft de tegenwoordige heerscher van Weenen, de vice-burgemeester der stad in naam, maar de echte in werkelijk heid, dr. Lueger, in een christelijk-sociale kies- vereeniging een rede gehouden, waarin hij zich o.a. liet verleiden tot de volgende smaakvolle uitdrukkingen «Ieder Oostenrijker, die nog een vonkje vaderlandsliefde bezit, is een eerlooze, eel. 1 sche bladen met ingenomenheid begroet. Tusschen het Pruisische Heerenhuis en 1 Huis van Afgevaardigden bestond sedert eenige dement, gedebatteerd, zoodat men, toen te 1 was dan het derde woord in kwam *dè den eersten regel van het eerste artikel.

Friso nl | 1896 | | pagina 1