f ZATERDAG 20 JÜNI 1896. No. 49. Nieuwstijdingen Dit Blad, verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. i andere - 1J I Pry's per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 oenta Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangryk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. I. ■r-f per fiets arriveert. Maandag 1.1 was en heeren uit de aristocratische kringen tegenwoordig. Menschen, die niets te doen hebben, vinden al rare dingen uit! De Arnhemsche rechtbank deed uitspraak in de zaak van den directeur der inrichting voor zenuwlijders te Ede, wegens het verple gen van krankzinnigen zonder de vereischte toestemming, en veroordeelde hem tot een boete van f 300, subs. 60 dagen hechtenis. Een Engelsch geestelijke, George Tripp genaamd, die. eens een som van 20,000 bezat en dat geld uitgaf voor liefdadige doel ende speechen gehouden op president Kruger en de beide Nederlandsche Koninginnen. Lui tenant Eloff hield ook een toast op Koningin Victoria. De Engelsche pers was vertegen woordigd. Voor de rechtbank te Alkmaar is de behandeling aangevangen der zaak tegen den ontslagen ontvanger dier gemeente D. Poll en tegen den ontslagen secretaris dier gemeente J. Nuhout van der Veen. In de akte van beschuldiging wordt aan de beklaagden ten laste gelegd, dat «in gemeen overleg” in ’92 en ’95 door Poll f 1000 en f 3500 uit de gemeentekas is verduisterd, welke sommen hij aan Van der Veen heeft geleend. Voorts wordt de eerste beklaagde beschuldigd, van de aanvaarding zijner betrekking van ontvanger af (26 Oct. 1892) tot 17 Oct. 1895, herhaaldelijk gelden uit de gemeentekas ver duisterd en ten eigen bate aangewend te hebben tot een gezamenlijk bedrag van meer dan f 10,000 en beneden de f 20,000 (behalve de hierboven genoemde f 4500), en dat hij, om die verduisteringen verborgen te houden of te kunnen plegen, in het journaal, door hem als ontvanger gehouden, een aantal vervalschingen heeft gepleegd. Eindelijk wordt den tweeden beklaagde ten laste gelegd van deze verduisteringen en ver valschingen te hebben geweten en daartoe behulpzaam te zijn geweest door in plaats van zijn verplichting te vervullen en daarvan aan de bevoegde macht kennis te geven, omstreeks 2 September 1895, toen kasopneming dreigde, een accept ten laste der gemeente ad f 4000, zonder dat de wethouders daartoe hadden mede gewerkt, aan den eersten beklaagde te ver schaffen,, ter aanvulling van het kas tekort en door op 6 September bij de kasopneming het journaal voortdurend buiten kennisneming van B. en W. te houden onder den schijn van te helpen nazien. Er zijn veertig getuigen a charge en één a décharge gedagvaard. Uit het verhoor van den burgemeester en van de wethouders bleek, dat men ten volle vertrouwen stelde in den secretaris, met wien de burgemeester reeds 25 jaar bad samengewerkt. De kasopneming schijnt ook wel wat aan zorgvuldigheid te hebben overgelaten. De beschuldigde ex-ontvanger heeft bekend f 53,029,75| aan de kas ont trokken te hebben. Het blijkt, dat de ziekte van Bismarck toch niet zoo buitengewoon veel te beteekenen had. Zijn toestand is thans weer zeer goed te noemen, den hoogen leeftijd van den vorst in aanmerking genomen. De slaap en de eetlust zijn goed. Bismarck gaat geregeld iederen middag een paar uur rijden en blijft tot 11 uur ’s avonds in den familiekring. De generaal majoor Gijsberti Hodenpijl, die onlangs van zijn paard viel, is thans in zooverre hersteld, dat hij weder kan uitgaan. Hij draagt den linkerarm evenwel nog in een verband. De toestand van generaal Bloem is iets meer bevredigend. De president der spoorwegdirectie te Essen heeft aan zijn ambtenaren een schrijven verzonden waarin hij hun verzoekt, bij bet schrijven van alle dienstbrieven zooveel moge lijk elke omhaal van woorden te vermijden, beknoptheid te betrachten, teneinde de brieven schijnt sprake van club. Volgens het Haagscbe Dagblad duurde de vergadering van Kamerleden, van 8 tot ruim 10 uur. Daaraan namen deel de heeren Goeman Borgösius, Kerkdijk, Veegens, Hartogh, Drucker. De Kanter, Lely, Cremer, Rink, Heldt, A. E. Smidt en Ary Smit. Bij het hoofdcomitié van de te Leeuwar den te houden nationale tentoonstelling van nij verbeid enz. is van den Minister van Water staat de mededeeling ontvangen, dat hij, behou dens onvoorziene omstandigheden, gaarne zal gevolg geven aan de door het hoofdcomité tot hem gerichte uitnoodiging tot het openen der tentoonstelling op 4 Juli a. s. Hr. Ms. instructie-vaartuig Urania en Hr. Ms. kanonneerboot Ever zijn van Nieuwediep naar de Zuiderzee vertrokken tot het houden van oefeningen met de adelborsten. Hr. Ms. monitor Cerberus, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee W. Allirol, is van Amsterdam naar de Zuiderzee vertrokken tot oefening der zeemilitie. Aan luitenant Eloff, den kleinzoon van president Kruger, en zes andere Transvalere, die thans in Londen zijn, werd gister een feestmaal aangeboden in Frascati. In het geheel zaten 25 personen aan; er heerschte groote geestdrift en er werden gloei- Brieven en Berichtende Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. Zes en twintigste Jaargang. aan duidelijkheid te doen winnen, opdat alle orders des te spoediger kunnen worden uitge voerd. Indien men aan onze bureau’s den raad van de spoordirectie te Essen zou opvolgen en dus in alle brieven de vele «mitsdien’s,” «overwe gingen” enz. wegliet en er wat minder werd «gezien” en «gehoord,” zou, meent de Arnh. Crt.. zeker niet kwaad zijn. «Men spreekt van den last van straat jongens, maar een nog veel grooter last, een onduldbare last is de toenemende zucht om aangehouden personen aan de handen van de politie te ontrukken. Aan die oppermacht van het straatpubliek wil de hoofd-commissaris van politie, naar het ons toevallig bleek, met alle hem ten dienste staande middelen een einde maken. De agenten, die bemoeilijkt worden, verweren zich niet langer met den stok, maar terstond met de sabel, en als dit middel niet afdoende mocht baten, zou de hoofd-commissaris er niet voor terugdeinzen hen te wapenen met de revolver. In zulke gevallen worden ook geen sommatiën gedaan, zooals bij volksverzamelingen, maar wordt terstond van het verdedigingsmiddel ge bruik gemaakt.” Aldus het A. v. d. D, Wij kunnen aan dit bericht, dat zeker velen met vreugde zullen lezen, nog toevoegen, dat door den hoofd-commissaris een order is uitge vaardigd, waarbij aan eiken agent, die, niet tegenstaande hij daarin door het publiek wordt bemoeielijkt een arrestant aan het bureau brengt, een extra belooning wordt toegezegd. Flink zoozegt de Amsterdamsche Ct Woordspeling. - De bekende diplomaat Talleyrand werd eens door een vriend aan een voorname dame voorgesteld, die zich door buitengewone schoonheid, minder echter door gaven van verstand en geest onderscheidde. Toen deze vriend Talleyrand later vroeg hoe hem de dame beviel, antwoordde deze: «Wat zal ik zeggen. Zoolang zij niet tot mij sprak sprak ze tot mij, toen zij echter tot mij sprak, sprak ze niet meer tot mij.” Een nieuwe mode. Voor eenige dagen gaf een Londensch geïllustreerd blad een Lady te zien die zich naar een partij begaf op een tweewieler, op eenige passen gevolgd door een bediende insgelijks op een fiets, die haar sleep droeg. Zoover zijn we misschien nog niet, maar wel zijn er reeds fietsers-diners, en fietsers-partijtjes in Londen. Lord en Lady Carew zullen van deze week af tweemaal per week een cycling-tea geven, waarop men alleen mag komen als men Op de cycling tea van een groote menigte dames en andere einden, is thans in het werkhuis te Market Bosworth overleden. Groote zeeramp. Een zeeramp van bui tengewone afmeting is weer voorgevallen bij Ouessant, een eiland bij Kaap Finistère (West- Frankrijk.) Volgens telegrammen vandaar is de Drum mond Castle, een ijzeren stoomschip van 3663 ton, dat den 28en Mei van de Tafelbaai (Kaapstad) vertrok, gezonken. Wat er eigenlijk gebeurd is, schijnt nog niet zeker. Van den eenen kant wordt melding gemaakt van een aanvaring, van een andere zijde wordt beweerddat de stoomboot op een klip is gestooten. In elk geval schijnt het vaartuig binnen enkele minuten te zijn gezonken en vreest men dat de bemanning en de passagiers grootendeels verdronken zijn. Het schip had 143 passagiers aan boord, naar bericht wordt, terwijl er 103 officieren en manschappen waren. Zes lijken zijn er reeds gevonden. De reeder der stoomboot Donald Currie te Glasgow, koestert de hoop, dat vele opvarenden in de booten gered zijn. Kamp bij Laren. Zij, die wenschen deel te nemen aan het Kamp bij Laren dat bij vol doende deelneming in het eind van Juli a. s. gedurende een 12 tal dagen wordt betrokken door verschillende jongelieden, moeten, zooals vroeger uitvoeriger is medegedeeldzich vóór 1 Juli a. s. hebben aangemeld bij den Hoofd officier voor het Reservekader. Aan dat kamp kunnen deelnemen, o. a.: de Vrijwilligers voor het Reservekader; de leerlin gen der 4e of eener hoogere klasse der Hoo- gere Burgerscholen en Gymnasiaen zij, die in het bezit zijn van een bewijs B. of D. Inlichtingen zijn te bekomen ten bureele van den Hoofdofficier voor het Reservekader te Leiden. De wet van 28 Mei 1896 («St.-blad” No. 88) waarbij dë eedsdwang voor benoemden tot lid van Provinciale Staten en van gemeente raden is afgeschaft, is in de nStaats Ct." van 14 en 16 Juni verschenen. Om als lid van genoemde colleges zitting te nemen, zal men voortaan kunnen volstaan met een belofte. In de scheiding-procedure tusschen den notaris Van Wermeskerken te Krommenie en zijne echtgenoote heeft de rechtbank te Haarlem, overeenkomstig de conclusie van den officier van Justitie, in dien zin uitspraak gedaan, dat den eischer is toegelaten door getuigen het bewijs te leveren van de feiten (beleediging en mishandeling), welke bij in zijn introductief request heeft gesteld. Tevens werd door de rechtbank eene voorloopige regeling ten aanzien der kinderen vastgesteld. De datum van de bewijslevering door getuigen werd bepaald op 27 October a. s. INHOUD van no. 6 van het Maandblad uitgegeven door de Vereeniging tegen de Kwak zalverij. Hoofdartikel. Het namaken van specialités door apothekers. Berichten. De geneeswijze «De Alimonda.” Reclame voor Haarlemmerolie. De boek handel van F. Ad. Richter en Co. Warner’s Safe Cure. Grootere artikelen. Een stem uit het buiten land over «Retau’s Zelfbewaring. Revalenta arabica. KIESWET. De heer Zijp bestrijdt het amendement- Gerritsen. terwijl de heer De Beaufort (Am sterdam) betoogt, dat het door de Regeering voorgestelde artikel 161 ongrondwettig is, waarom hij intrekking aanraadt. De heer Vermeulen spreekt in denzelfden geest, waarna de heer Hintzen namens de commissie van rapporteurs het amendement bestrijdt. De meerderheid ontraadt de aanneming, ook met het oog op de kansen bij de eindstemming, maar wil art. 160 behouden. De Minister verdedigt de artikelen, en acht de beteekenis der wanbetalers door den heer Gerritsen overschat. Hij is bereid artikel 161 in te trekken als artikel 160 wordt aangeno men. De heer Gerritsen trekt zijn voorstel in, waarna de overige artikelen worden goed gekeurd. Heden Vrijdagmiddag eindstemming. Woensdagmiddag te half drie kwam H. M. de Regentes te Utrecht aan, vergezeld van baronnesse van Ittersum, Jhr. van Suchtelen v. d. Haere en Jhr. Pabst van Bingerden. H. M. begaf zich eerst naar het Diaconessenhuis, waar H. M. in de met bloemen getooide con- versatiekamer werd geleid, om vervolgens een bezoek aan de verschillende andere zalen van het gebouw te brengen II. M. sprak de in het gesticht verpleegd wordende kinderen en weezen toe en gaf allen bloemen en cadeautjes. Vervolgens reed H. M. naar het St. Andreas Gasthuis. Ook daar werden de ziekenzalen bezocht. II. M. werd overal op de gebruikelijke wijze ontvangen en keerde evon over vijven naar Soestdijk terug. Een deel der leden van de ontbonden Kamerclub kwam Dinsdagavond bijeen. Er de oprichting van een nieuwe FRISO MEIIIS- El WÏEffll 1IE- IILID VOOR FRIESEOD. 1 air i K

Friso nl | 1896 | | pagina 1