ZATERDAG 11 JULI 1896. No. 55. Zes en twintigste Jaargang. Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 474,282 105,830 120,542 170,053 154,595 146,208 67,019 134,128 Nieuwstijdingen waarvan FRISO te MMS- WVERTEHIE- IIUIIM I’ll! ESI,Uil. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. i f Sterven de edele geslachten de van voor Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7{ cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER» te te n a r De vrouwen heb- Toch heeft Maar de palm maar ook de wei.) jf 0 Totaal. 533,477 540,937 te te n a ar te n- i. te e, n n e s. a 8 n ir je kunstweg melk ver een lading inhoudt Vrouwen. 266,144 267,027 549,097 1,061,828 919,511 209,546 238,282 338,911 314,805 288,885 141,215 272 044 de wielbanden of veilingen niet een b. hij, die over een voert met een voertuig dat vat of kan van meer dan 40 liter inhoud voor twee wordt gerekend. (Onder «melk” wordt, ook verstaan de gewone zoete melk, de afgeroomde melk, karnemelk en De Boerenbond. In de Arnh. Ct. wordt reserve zal ook dit jaar het volgende Wij betreuren zijn sterven voor Nederland zoowel als voor de koloniën. Van een man zoo bezadigd en ontwikkeld als hijwas er veel voor Atjeh te verwachten vooral als het vroeger gevolgde stelsel van afwachten en blijven binnen onze linie zou worden voortgezet. Hij stond buiten de Atjeh-partijen en kon zonder bezwaar een trouw uitvoerder zijn der bedoelingen van het opperbestuur en langzamerhand een ge waardeerd raadgever worden in de verwarde toestanden op Noord-Sumatra. Hij stierf vóór hij als zoodanig zijn reputatie had gemaakt, tijdens den eersten tocht dien hij er aanvoerde. Alweder een goed opperofficier in het Indische leger minder, alweder een bedroefde weduwe meer. De keus voor een vervanger van hem zal waarschijnlijk staan tusschen generaal Zwart en kolonel Stemfoort. Bevolking van Nederland. De bevolking Neder’and bedroeg volgens opgave in Staatscourant op 1 Januari 1896: Provinciën. Noordbrabant Gelderland Zuidholland Noordholland Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drente Limburg hunner heeft zich kunnen redden, en dat terwijl de oudste toch al 12 jaar was. Dezer dagen ontvingen de bladen eenige gedrukte uitnoodigingskaarten tot bezichtiging van de geschenken, welke den 18den dezer aan de zilveren bruid, prinses Von Wied zullen worden aangeboden. Op deze kaarten stond een dringend, met blauwe lijnen onderstreep4 verzoek, om van deze tentoonstelling niets in de bladen te zetten. In Het N v. d. D. van Woensdag kan men echter een uitvoerige beschrijving der aan te bieden geschenken lezen. Met de Amst. Ct. komt het ons voor dat het blad met zijn bekende Indische telegrammen wel zooveel eer heeft behaald, dat het nu aangewende middel om anderen een nieuwtje af te snoepen, ongebruikt had kunnen worden gelaten. Alweer worden berichten vernomen van vreeselijke overstroomingen in Japan. In de provincie Toyama alleen zijn 3000 huizen ver- woest. Het aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld, maar er zijn er meer dan honderd. Woensdagmorgen is te Weenen de ver loving gevierd van Prins Philips van Orleans, zoon van den graaf van Parijs en Kroonpre tendent van Frankrijk en van de Aartshertogin Marie Dorothea van Oostenrijk, oudste dochter van den Aartshertog Jozeph. De bruidegom is 27 jaar, de bruid 29 jaar oud. Is men in Oostenrijk-Hongarije om adel lijken verlegen uit? Het volgende wordt althans uit Weenen be richt «In het nieuwe dienstreglement voor het Oostenrijksche leger komen de volgende bepa lingen voor: Ieder officier, die voor den vijand gediend en daarbij steeds een goed gedrag heeft aan den dag gelegd, bovendien een 30-jarigen on afgebroken diensttijd bij den troep, bij de staven, in de keizerlijke en koninklijke garde of in de gendarmerie kan aantoonen, wordt op zijn verzoek door Zijne Majesteit, en zulks naar gelang van zijn geboorte, zonder kosten in den Oostenrijkschen of Hongaarschen adel verheven. Dezelfde begunstiging valt ten deel aan officie ren, die een 40 jarigen dienst kunnen aanwijzen (zonder daarbij voor den vijand geweest te zijn).” Muggen. Leyritz, heeft Grove wijnknoeierijen. Een Fransch blad deelt een bijna ongeloofe lijk bedrog mede inzake de vervaardiging van kunstwijn. Dit fabrikaat dateert eerst van de laatste twee maanden. Bedoeld woidt hiermede: de wijn «in tabletten of briketten.” Het pros pectus zegt daaromtrent, dat een ingenieur- uitvinder vervaardigd heeft: »wn concentre de plantes vinicoles, le nieilleur de tous les produits pour obtenir un vin exquis." Dit extract wordt te koop aangeboden in denzelfden vorm als de briketten, waarmede ’s winters de haard gestookt wordt. De bereiding geschiedt volgens het prospectus in dier voege, dat men de briketten in water kookt, bij welk kooksel dan nog meer water gevoegd wordt, en daarna wat suiker. Het aldus verkregen pre paraat draagt den naam van wijn, die door den uitvinder om zijn goede qualiteit uitbundig geprezen en vergeleken wordt met den land- wijn. De uitvinding is gebrevetteerd geworden; dat is trouwens niets merkwaardigs. Het fabrieks merk is gedeponeerd en het prospectus meldt, dat twee gouden medailles aan den uitvinder zijn toegekend, maar verzwijgt op welke ten toonstellingen. Men tracht door lage prijzen koopers te lok ken, daar met twee briketten, die 3.50 francs per stuk kosten, een vat van 110 liters van dit wonderproduct vervaardigd wordt En wat gebeurde er dan met den echten wijn, die uit de kelders van den wijngaardenier komt? Die raakt natuurlijk uit de mode, wordt hoe langer hoe meer een verouderd product; hij moet van het tooneel verdwijnen en zijn plaats inruimen aan die wonderbaarlijke mengsels, die de openbaring zijn van de vlucht, die het mo derne genie genomen heeft. Maandblad tegen de Cervalschingen Hout drogen. - In Amerika droogt men thans het hout dat gekapt en gezaagd is, in daartoe ingerichte ovens, die 30 kub. meters inhoud hebben en waarin het hout met latjes er tusschen wordt opgestapeld. Men stookt den oven met zaagsel, waardoor een hitte van 30 tot 60° Celsius wordt onderhoudende ontsnap pende waterdamp wordt gecondenseerd en vloeit door openingen weg. De zwaarste blokken zijn aldus in 6 dagen volkomen droog, zoodat het hout later niet meer werkt” of splijt. De kosten zijn nog geen f 1,50 per kub. meter. De e.r-keizerin Eugenie, De vroegere keizerin Eugenie bezoekt tegenwoordig haar Spaansch vaderland, waarbij zij trouwens streng haar incognito zoekt te bewaren. Zij reist on der den naam van gravin van Pierrefons en wordt vergezeld door de hertogin De Rivoli. Welke gedachten kunnen in de vroegere keizerin zijn opgekomen, toen zij na lange, Een insectenkenner, de heer een studie gemaakt van de muggen en de wijze waarop die lieve diertjes hun beulenwerk verrichten. Het is gebleken dat men moet zeggenhaar beulenwerk. Want het zijn alleen de wijfjes, die zoo bloed dorstig zijn en met haar angel, die een hoogst kunstig werktuig is, uitsluitend de mensch vervolgen. De mannetjes zijn tevreden met het sap van bloemen. Elk wijfje legt 350 eitjes kan in één jaar over-over-groootmoeder worden tot in den zevenden graad en aldus 5 millioen milliarden afstammelingen krijgen. Gelukkig dat de visschen, vogels en kikkers de menschen voor die ramp behoeden. - - Zware brand. Te Sobrine, een stad in de Russische provincie Grodno, heeft daar 300 huizen vernield. Tweeduizend menschen zijn zonder onderdak. Ook een record. In Turijn heeft een wedstrijd op de mandoline plaats gehad. Veer- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. breedte hebben van tenminste 15 c.M; Generaal de Moulin. Van verschillende 1 zijden kwam Woensdagmiddag de bevestiging van de doodstijding en Donderdagmiddag het I van meer dan 40 vaten of kannen, zoodat elk officieele bericht, met de bijvoeging dat kolonel va*; kan van meer Stemfoort als waarnemend gouverneur is opge- (Onder «melk” wordt, ook voor de toe passing dezer verbodsbepalingen, niet alleen tien deelnemers, mannen en vrouwen, hadden zich daarvoor aangemeld. De «muzikanten” mochten eten en drinken, maar zonder dat zij ophielden met spelen, wat wel een beetje hin derlijk zal zijn geweest. De eerste prijs, een groote gouden medalje, werd behaald door een jongen man, Luigi Novara van Turijn, die het eerst opgaf nadat hij drieëentwintig en een half uur achtereen had gespeeld, ben niet in dezen strijd uitgemunt, een het 18 uren volgehouden. het martelaarschap kwam ongetwijfeld toe de jury bijna 24 uur mandolines te hooren 1 treden. Ten derden male heeft ons Atjeh-leger dus voor zijn aanvoerder een graf in het met zoo veel bloed veroverd gebied te graven. De N. B. Ct schreef onder de doodstijding de aandacht gevestigd op de statuten van den Mannen 267,363 273,910 512,731 445,229 103,716 117,740 168,858 160,210 142,677 74,206 137,916 Het Rijk 2,404,656 2,454,895 4,859,451 De bevolking des Rijks bedroeg op 1 Jan. 1895 2,372,406 mannen, 2,423,240 vrouwen, totaal 4,795,646 en is alzeo toegenomen in den loop van 1895 met 32,150 mannen, 31,655 vrouwen, totaal met 63,805. Het aantal personen, dat zich gedurende 1895 in de gemeenten van het Rijk vestigde, bedroeg 152,674 mannen, 146,177 vrouwen, totaal dus 298,851 terwijl vertrokken 154,986 mannen, 148,184 vrouwen, totaal dus 303,170. In het geheel overtrof het aantal der ver trokkenen het aantal van hen, die zich in het Rijk vestigden, met 4319, Gedeputeerde Staten onzer provincie hebben aan de Prov. Staten voorgesteld de bepalingen op het vervoer van melk opnieuw te herzien door aanvulling van het reglement van politie op de waterstaatswerken niet in onderhoud en beheer bij de provincie of het rijk, in dezen zin, dat met hechtenis van ten hoogste vijf dagen, of geldboete van ten hoogste dertig gulden ook wordt gestraft a. hij, die over een kunstweg melk ver voert in een of meer vaten of kannen van meer dan 40 liter inhoud, met een voertuig jongen Boerenbond, die niet gedoopt is als Christelijk bij uitnemendheid, niet bestemd heet om beschermende rechten voor den landbouw te verkrijgen en «alleen boeren, nog eens boe ren, en niets dan boeren” als leden toelaat. Denkt men zich het nog overgebleven theolo gisch tintje weg, dan zien de statuten er waar lijk zoo kwaad niet uit en kan men tegen de voorgestelde middelen geen bezwaar hebben. Belangrijker nog is wat men heeft weggelaten, den drang naar protectie (althans voorloopig) en bet organiseeren van de jonge boerenver- eeniging als kiescollege voor de Kamer en de Prov. Staten. Terecht liet men dit weg: men were vreemde elementen, die misschien wel de boerenbelangen bevorderen willen, maar alleen voor zoover en wanneer hun eigen belang dit vordert. Juist daarom betreurt de Arnh. Ct. dat men in art. 9 door een wonderlijke incon sequentie wel grondeigenaars als leden heeft toegelaten. Dezen toch zijn het, die aandringen op graanrechten («waarvan de meeste boeren geen voorstanders zijnniet om het welbe grepen belang van den boerenstand, maar met het oog op eigen voordeel. Het blad vreest dat door die grondeigenaars veel gevaarlijker element is ingehaald dan door het verloochenen van electorale bijbedoelingen is buitengesloten. De minister van marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in verband met den uitslag van het laatst gehouden examen voor leerling-machinist, de navolgende jonge lingen, gerangschikt naar de bij het examen behaalde cijfers, voor een plaatsing bij de op leiding in aanmerking komen: K. N. Kamm, J. A. Lanz, J. J. Schilt, H. G L. Yaux, F. A. Bouman, B. van ’t Hul, T. Posthumus, W. N. van Pelt, H. G. Borghstijn, P. J. C. Ultee, M. Bos, K. W. J. Dambrink, J. C. Duyff, W. Brouwer, L. A. Meijer, H. J. Lindenhovius, en H. C. Besan^on. De koloniale deelnemen aan de groote najaarsmanoeuvres. De zaak der beide bedienden van het buitengewoon Chineesch gezantschap die el kander mishandeld hebben wordt niet vervolgd. De buitengewone gezant Li-Hung-Tchang zal de zaak zelf behandelen en is begonnen met de woelige klanten tijdens het verblijf in den Haag kamerarrest te geven. Als de zaak later maar niet wat al te Chineesch behandeld wordt. Op de Nederlandsche grens bjj Heuven en Aardt is het mond en klauwzeer uitgebro ken. Drie kinderen verbrand. Te Krawinkel- Geleen (Limburg) heeft een ontzettend onheil plaats gehad. Terwijl de ouders van huis waren, ontstond brand in een huisje, op welks zolder verdieping zich drie kinderen bevonden; geen van aan

Friso nl | 1896 | | pagina 1