J Pb sctafinj mtr ile liberale partij. No. 56. WOENSDAG 15 JULI 1896. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Zes en twintigste Jaargang. r Y KUIPERS, FIRMA H" BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM j I FRISO mii n tin11:11:\ iii mui uiiiii rnilm, i ui. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. I ENGELAND. H. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER.- 3 VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelümer Oldephaert en Noohdwolde, op Zaterdag den 18 Juli 1896, des voormiddag» te 9| ure. Punten van behandeling: i en mededeelingen. van de gemeente-rekening dienst en treden ze tijd voor arbeid, die nog gaat, turalisatiën, de ontwerpen, zoo drijf, dat gaat DUITSCHLAND. De uitspraak van Hof te Leipzig waarbij het vonnis in eerste instantie betreffende machtsoverschrijding en mishandeling van inlanders in Kameroen door den assessor Wehlan is gehandhaafd heeft in vele kringen van Duitschland teleurstelling of verontwaardiging gewekt. Men bad verwacht, November te verdagen, heeft de minister van Oorlog zijne (aangekondigde) aanvrage om ontslag ingediend. Tengevolge daarvan heeft de markies Di Rudini aan den Koning voor het geheele Kabii et ontslag aangevraagd. Z. M. heeft nu den markies Di Rudini opgedragen om opnieuw een Kabinet te vormen. RUSLAND. Op de reede van Petersburg liggen de twee Duitsche opleidingsschepen Stein en Stosch en trekken daar zeer de aandacht. De commandanten zijn hunne opwachting gaan maken bij Grootvorst Alexis, oom van den I. Ingekomen stukken II. Aanbieding 1895 III. Benoeming van een armvoogd te Kolder- Regeering heeft middelerwijl maatregelen ge nomen tot scherper controle op de koloniale ambtenaren en ook nog andere voorschriften gegeven, waardoor handelingen als die, welke de heeren Leist en Wehlan gepleegd hebben en welke aan dr. Peters verweten zijn, niet zoo licht meer zullen voorkomen. FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft met 362 tegen 154 stemmen besloten onmid-, dellijk over te gaan tot de beraadslaging over het wetsontwerp, waarbij voor het jaar 1897 de vier contributiën worden gehandhaafd evenals in 1 896, overeenkomstig de conclusion van het rapport der commissie, waarin tevens de ver daging wordt gevraagd van het amendement, voorgesteld door Pelletan. Volgens dat amen dement zou van 1 Januari 1897 af de perso- neele belasting naar de grondslagen meubilair en deuren en vensters ophouden geïnd te worden voor rekening van den Staat. De Kamer nam met 311 tegen 241 stemmen die verdaging aan en ging vervolgens over tot de artikels- gewijze behandeling van het wetsontwerp, en heeft, nadat alle artikelen goedgekeurd waren, het ontwerp in zijn geheel aangenomen met 424 tegen 66 stemmen. De rechtbank der Seine heeft Vrijdag Arton wegens bankroet veroordeeld tot twee jaar gevangenisdeze straf zal samengesmolten worden met die, welke door het Hof van Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. cies en niet geheel met den eigen wensch overeenkomt en die het naar buiten den schijn doet geven, alsof het de beste tactiek der wereld is alles wat half of zelfs drie-kwart is pardoes te verwerpen, om zoo maar in eens alles, geheel alles, te verkrijgen. Die geest is de onze niet. Die geest is niet liberaal, Liberaal zijn beteekent vrijzinnig, handelend optredend als zelfstandig persoon, elk zijne meening, met gemeenschappelijk overleg. Een liberaal gaat niet onder een gebiedend voor schrift; hij aanvaardt zoo als men dat noemt geen imperatief mandaathij betracht het hoor en wederhoor en stemt ten slotte naar plicht en ceweten. Maar liberaal beteekent ook niet koppig. Als ik niet precies mijn zin kan krijgen, ziet ge, dan ben ik vierkant tegen, want ik ben een zelfstandig man. ’t Is waar, in die zelfstandigheid is de grootste zwakheid der liberale partij gelegen, hare leden staan onder geen gebiedend voor schrift, maar hoe tegenstrijdig dit ook moge klinken, in die zelfstandigheid is ook juist de groote kracht te vinden, die de verschillende ontwikkelde volkeren steeds in liberalen zin doet vooruitgaan. Men oordeelt een eigen oordeel zegt zijne meening licht deze toe en onderwerpt ze aan kameraadschappelijk debat. Daarna komt men tot besluit. Gaat dit over onderdeelen, we kunnen ons voorstellen, dat verwerping kan plaats hebben, maar ziet en dagen van samen- hoofdstemming moet dan nog lieden gevonden dig, daarmede hebben maken. Wij hebben voor de verspreiding der liberale beginselen eischen daarom dan ook eendracht in hoofdzaak en welwillend overleg bij al zijne belijders. Geene clubjes, maar ééne club; geene gehei men, onder een motto van hoogere politiek, maar een royaal en openbaar optreden, voor ieders beoordeeling vatbaar. Deze richting altijd door ons voorgestaan, zal de onze blijven ook onder de werking der nieuwe kieswet en wij vreezen daarbij niet, dat al, wat vrijzinnig heet, zich daarbij zal en kan aansluiten. Zoo komt na scheuring eenheid, en in eendracht macht liberaal mag spreken van wraak? Van wraak mocht geen sprake zijn. De stemming betrof toch het belang des gemeenen vaderlands. Vroeger ook! Zeer zeker, maar nu toch even zeker. De eene fout rechtvaardigt de andere niet. Van wel ontwikkelde lieden, zoo- als we ons zonder miskenning van anderen, toch altijd liberalen voorstellen, blijven we toch immer in hoofdzaak een zeker soort van éénheid, van samengaan voorstellen. Als men daaronder zoogenaamde clubjes vormt, dan komt ons dit voor in strijd te zijn met de hoofdge dachte. Waar die clubjes nu werkelijk beston den, doet ons de wetenschap daarvan leed, omdat we ze niet verwachtten. Men mag over onze onnoozelheid lachen. Die nalacht, lacht het best. Het vaderland profiteert niet bij al die partijtjes. Wij wenschen en wenschten steeds een goed geheel van alle welmeenende en ontwikkelde burgers, alle lijdelijke tegen werking keuren we af. Flink en op den man af, en moet men ’t verliezen, enfin, dan schikt men zich eenvoudig in en onder de omstandig heden. Dat behoort nu eenmaal zoo. Dat die club-vergaderingen werden gehouden, doet ons leed, dat ze uiteenspatten verheugt ons daarentegen De scheuring hier kan uit- Innnpn on éénheid daar. Eene partij, samen- al wat liberaal is, is geheel iets Iran uerhnfFond en he-ziolond wan. worueu UWI uic, weinc Assizen was uitgesproken. wolde. IV. Adres van mej. C. Prins, onderwijzeres te Hemelum, om verhooging van jaarwedde. V. Vaststelling van het le suppletoir kohier van hoofdelijken omslag dienst 1896. VI. Idem van hot kohier van schoolgeld over het 2e kwartaal 1896. Koudum, den 13 Juli 1896. De Burgemeester, H. M. TROMP Deswege hebben we in den laatsten tijd, Iaat t ons rondweg zeggenallerbedroe vendste berichten vernomen. Als in éénen adem voegen we daar tevens bij en ook verkwikkelijke. Wij dienen beide qualificatiën nader toe te lichten. Wat we doen bij dezen. Jaren lang heeft men reeds geklaagd over den langzarnen gang onzer wetgeving. De schuld werd gegeven aan de twee-jaarlijksche aftreding van de helft der Kamerleden. De Kamer (de Tweede n.l.) was alzoo maar één jaar «bevoegd” iets tot stand te brengen, want ’t volgende jaar waren er weder zoovele af tredende leden, die zelfs allen zouden kunnen worden vervangen, dat zulk een op aftreding wachtend lichaam wel weinig kon besluiten, zonder te weten of het beslotene door de nieuwe Kamer wel niet weder onmiddelijk te-niet zou worden gedaan Eene vrees, die naderhand eenvoudig is gebleken een doekje voor het bloeden, als men dit noemt. Want na de pacificatie op schoolgebied b. v. is door de overweldigende meerderheid der liberalen in beide Kamers geen enkel middel aangewend, om het subsidie voor bijzondere scholen in te trekken. Maar na de Grondwets herziening Heemskerk hebben de leden der Tweede Kamer wel vier achtereenvolgende jaren zitting alle tegelijk af. Daar is dus En we weten - hoe traag Ja, de begroetingen, de na- verdere zoogenaaamde kleine ongeveer het jaarlijksche be maar loofde hervormingen, waarop de kiezer ingaat, allooi, zij blijven wachten van maand tot maand, van leven, jaar tot jaar. Wij hebben daar nu dan zoo ongeveer een nieuwe kieswet (behoudens nadere goedkeuring altijd), maar hoeveel jaren van strijd heeft die niet gekost. We hebben een nieuwe wet op de Personeeie Belasting, die eene noodzakelijke aanvulling moet heeten tot de reeds ingevoerde Vermogens en Bedrijfsbelasting en die eenvoudig bij Kamerbesluit nog niet in wer king is gesteld. Daar heersebt een geest van obstructie, van bepaald, stelselmatig verzet, van talmerij tot in het oneindige, die afkeurt al wat niet pre- loopen op éénheid daar. komst van i anders. Die kan verheffend en bezielend wer ken, maar onderlinge kuiperijen verlammen. En nu i ja, maar ziet onder de anti-revolutionaire, ziet onder de katholieke partijen en ge zult ook daar scheuring vinden, wij antwoorden eenvou- we ten allen tijde geijverd en 104 tegen. Uit Plymouth wordt gemeld, dat Vrijdag op een der oorlogsschepen, die voor de manoeuvres zijn uitgerust, de Devastation, een ketel ge sprongen is. Men zegt, dat vijf mannen bij het ongeluk het leven gelaten hebben. ITALIË. Aangezien de ministerraad had gevraagd om de beraadslaging over het wets- dat de straf verzwaard zou zijn, met name, dat ontwerp betreffende de legerorganisatie tot dr. Wehlan onbevoegd verklaard zou zijn nog verder een Staatsambt te bekleeden. Intusschen valt het niet te ontkennen, dat er voor het Hof te Leipzig nog wel het een en ander ten gunste van dr. Wehlan aan het licht gekomen is, al bleef het bezwarende ernstig genoeg om het eerste vonnis te handhaven. Vandaar dat de kosten van het booger beroep voor de helft ten laste van den Staat zijn gebracht. Wanneer nu ook de zaak van dr. Peters tot klaarheid gebracht zal zijn, dan zijn de «Afrika-schandaien” afgehandeld. De Duitsche er als daar na dagen spreking eindelijk eene plaats hebben en er worden, die slechts ten halve bevredigd, hun «tegen” laten hooren, dit verklaren we een voudig niet anders te begrijpen dan uit den geest der obstructie. En van werkstaking hebben we, als schadelijk voor de geheele maatschap een afkeer, en van politieke werk staking evenzeer. Het heeft ons leed gedaan, dat indertijd de kieswet Tak werd verworpen. Het heeft ons leed gedaan, dat zoovele li beralen zich bij eindstemming tegen de kieswet- Van Houten verklaarden. Die kieswet moest van de baan. Waarom dan na allerlei poging tot aanvulling, haar maar niet met volle handen aangegrepen Zij geeft toch eene ruime uitbreiding, dat zal ieder moeten toegeven en het is beter een half ei dan een ledigen dop. Men mag hier weder het bekende motief van «schipperen” aanvoeren. Enfin, we laten ’t ons aanleunen, omdat schipperen op zich zelve een kunst verraadt, die de beste stuurlui aan den wal doet achterstaan En onze voorvaderen de bij de stembus be- waren schippers ook, zeker niet van het minste Wij leven snel en begeeren iets in ons Het lijdelijk verzet kan hopen op de eeuwigheid, voor het parlementair stelsel deugt het niet. Wij betreuren het mits dezen dat de nieuwe wet op het Personeel niet onmiddelijk in wer king is gesteld. Wij betreuren bet tevens, dat er onder de liberalen zoovelen bij eindstemming hun «tegen” tegen de kieswet lieten hooren. Al was het waar, dat deze aangelegenheid voor een aantal jaren reeds van de baan had moeten zijn, wat voorbij is, verkoopen geene kramers en met den wind van gisteren malen de molens van heden niet. En van wraak? O, foei, welk mag men ten sjotte aanvoeren: och, ENGELAND. Het door het Lagerhuis aan- 1 1 genomen ontwerp om voor den landbouw be stemde landerijen te ontlasten, is Donderdag door het Hoerenhuis voor de tweede maal dadelijk niets te gelezen. Het besluit daartoe werd met 153 tegen 32 stemmen genomen. Voorts is de behandeling van het ontwerp tot wettiging van het huwelijk roet de zuster der overleden vrouw voortgezet en met 56 tegen 47 stemmen een amendement aangenomen, strekkende om de bepaling te schrappen, volgens welke geen geestelijke der Staatskerk strafbaar zoude zijn wegens het onthouden van lidmaat- rechten aan personen, in zoodanig huwelijk levende. M. a. w. het zal geen geestelijke geoorloofd zijn iemand om dergelijk huwelijk als lidmaat der Staatskerk te bemoeilijken. Het is gebeurd; het Engelsche Hoogerhuis heeft in derde lezing het wetsontwerp aange nomen, waarbij bet huwelijk van een weduwnaar met de zuster zijner overledene vrouw toege staan wordt. Er waren 142 stemmen voor en het

Friso nl | 1896 | | pagina 1