r 1 1 Binnenlandsche Berichten. a n cd van IJ in Ka U1 PC op ki ni 5 jo °P bu zo< mi be dis wo N< he Hi Ei Ü8 g« W on ZÜ jo bi m br de hi in ee vs zo ki ne ki da ik te lo De wi ve till he in DI ne er Ik he do h st zijn B ditie n N d< di L di g1 di sc so ad vo ph mi ge mij behoeven uit te spreken, want dat genoeg heb aan het zelfverwijt, mij Ik heb mijn Des na- een een ver- de ver- ver boden wordt uit een kring welke de gemeente Millingen en het oostelijke gedeelte der ge meente Ubbergen omvat. De Staten van ons gewest hebben ge wezen van de hand het verzoek van commis sarissen der Mij. van Weldadigheid om subsidie voor de Gerard Adriaan van Swieten landbouw school te Willemsoord, terwijl de adressanten J. T. Meinesz te Leeuwarden en de wed. T. H. Kemme, geb. Lampe, te Lemmer, niet ont vankelijk zijn verklaard in hun verzoek om uitkeeringen uit door hen bijeengebrachte slik- geldfondsen voor de landen gelègen in de veen polder »de Grens.” Besloten is voorts a. een som beschikbaar te stellen ter gedeeltelijke bestrijding van de kosten, verbonden aan het door een, door den minister van waterstaat benoemde commissie in te stellen onderzoek van het door Ged. Staten van Friesland en Groningen aan de regeering ingediend plan tot gedeeltelijke indijking der Lauwerzee; b. aan het uitvoerend comité der tentoonstelling te berichten, dat de Staten geen aanleiding vinden een bepaald subsidie toe te kennen, doch bereid zijn, de provincie te doen deelnemen in het waarborgfonds voor een som van f 2000onder voorwaarde echter, dat de dientengevolge door haar te doene uitkeering beperkt blijft tot een maximum van f 1000; e. ten behoeve van de school voor wis- en zee- Czaar en opperbevelhebber der Russische marine. Deze betuigde zijne ingenomenheid met het feit, dat na vele jaren weder eens Duitsche oorlogsschepen de Newa tot aan de hoofdstad waren opgevaren en beloofde een bezoek. Dat heeft reeds plaats gevonden. De Grootvorst droeg Duitsche admiraalsuniform en bezichtigde beide schepen zeer nauwkeurig, terwijl hij zich allerlei inlichtingen omtrent de opleiding van cadetten en manschappen liet geven, middags gaf de Duitsche ambassadeur galadiner, waar een Russisch admiraal dronk instelde op de voortdurende goede standhouding tusschen de Russische en Duitsche marine. NOORD-AMERIKA. De Democratische Conventie te Chicago heeft Vrijdagochtend te 1 uur hare zitting verdaagd, na vier uur doorgebracht te hebben met het aanhooren van redevoeringen en de benoeming van candidaten, te midden van een tafereel van groote opge wondenheid en wanorde. De demonstratiën ten gunste van de candidaten Bland, Boies en Bryan evenaarden elkander in kracht en vuur. Een jonge vrouw, in het wit gekleed, leidde de demonstratie ten gunste van den heer Boies van een plaats vooraan op de galerij, waar zij met een banier zwaaide. Zij werd door enthusiaste afgevaardigden naar het platform geleid en van daar bijna gedragen naar de lowasche gedelegeerden, haar banier zwaaiende, tot zij was uitgeput. De opgewondenheid, door des heeren Bryan’s rede te weeggebracht, verminderde ’s avonds slechts weinig; deze heer is dan ook werkelijk candidaat der Demo craten van het Presidentschap geworden. Het lijkt daar wel een groot gekkenhuis. Zondag vertrokken twee detachementen pon tonniers, elk 50 man sterk, naar Alblasserdam daar het volk den arrestant met geweld op- eischte. Ook de officier van justitie te Am sterdam is naar Alblasserdam vertrokken. Alle verwikkelingen in onze studenten wereld, welke meer dan men oppervlakkig zou meenen onze universiteit tot schade dreigden te worden, zijn gelukkig uit de wereld. Deze verblijdende omkeer is te danken aan het be middelend optreden van den Academischen Senaat en van eenige oud-leden (avunculi) van den korpssenaat. Zeer vele uitgetreden korps leden zijn weer toegetreden, zoodat het korps een nieuwe toekomst te gemoet gaat. Een commissie van oud studenten zal trachten een nieuw societeits-lokaal te vinden, waar toegang zal worden verleend aan alle leden van het A. S. C., die den wensch daartoe kenbaar maken zonder dat het lidmaatschap der «kroeg” voor de korpsleden verplichtend is. Wij gelooven ook de burgerij met dit resul taat te kunnen gelukwenschen, zegt de Amst. Ct. LEEUWARDEN, 14 Juli. De Prov. Staten hebben tot leden der Eerste Kamer van de Staten Generaalherkozen den heer mr. W. A. Bergsma, te Dronrijp, en gekozen in de plaats van den heer D. D. Breuning, te Wolvega, die verzocht heeft niet weder in aanmerking te komen, de heer H. Fennema te Sneek. SNEEK, 13 Juli De directeur der Rijks- normaalschool, de heer J. Visser, heeft tegen 1 Sept, a.s., als zoodanig e. v. ontslag ge vraagd. Tegen dien datum treedt de heer Visser ook af als hoofd van school no. 2. Van harte wenschen wij dat’t den nog steeds helderen 80-jarigen grijsaard gegeven zij, na volbrachten arbeid nog menig jaar van wel verdiende rust te genieten. SNEEK, 13 Juli. ’t Curieus geval heeft zich hier voorgedaan, dat een jongmensch, die bij ’t overgangs examen voor de zesde klasse van ’t Gymnasium royaal moest worden afge wezen, te Leeuwarden voor gemeld examen met vlag en wimpel slaagde. BOLS WARD, 13 Juli ’96. Met afwijking van de tot hiertoe gevolgde gewoonte, zal de gewone groote jaarlijksche kaatspartij dit jaar niet plaats hebben op den Vrijdag, maar op den Dinsdag, die in de kermis valt en wel voor 1896 op den le September. Men hoopt daardoor op een talrijker bezoek van den boerenstand uit den omtrek, die anders voor een aanzienlijk deel althans, op Vrijdag naar de Leeuwarder markt trekt. Ook zal die kaatspartij, zoo als tot heden, niet meer plaats hebben buiten de voormalige St. Janspoort, maar in »het Hof” waar men beter tegen den wind is beschut. Van wegen den Beschermheer werden ook dit jaar de gewone medailles weer toegezegd. Onzen stadgenoot, den heer Jacobs, kapel meester bij het muziek-korps der d. d. schutterij alhier is eene welkome onderscheiding ten deel gevallen. Met het Harmoniegezelschap vApollo” uit Bergum, waarvan de heer Jacobs tevens direc teur is, behaalde hij n. 1. te Leeuwarden den eersten prijs verguld zilver medaille van die gezelschappen, die uit plaatsen van minder dan 4000 zielen optraden. Deze prijs was uitgeloofd, door den heer Reginald Barker uit Londen. Persoonlijk verwierf de heer Jacobs, als directeur van het korps, dat in deze afdeeling der eersten prijs behaalde, een pronkbeker, uitgeloofd door den heer Reijnders te Leeuwar den. HINDELOOPEN. Reeds twee a drie weken hadden ze er zich in verheugd, het twintigtal leerlingen der school alhierom een uitstapje naar Amsterdam te maken. Getrouw hadden ze per week hun halven stuiver bespaard en als ze zoo ongeveer een f 45 bijeenhadden, vloeiden daar van andere zijden fondsen, zoodat er een dikke kas van wel f 100 beschikbaar was. Op reis alzoo Maandag 6 Juli, onder geleide van de heeren T. Heiner en H. van Noord, per spoor en per boot. Heerlijk, prach tig weder 1 Eene ontmoeting van nog wel vijftig catechisanten van Britswerd en Wieu- werd, die Enkhuizen zouden bezoeken. Voort ging de trein naar Amsterdam. Wat werd er veel onderweg opgemerkt en aangewezen. Ein delijk daar was men in de wereldstad, dat groote station met zijne reusachtige overkapping, onder den grond door en eindelijk weer buiten, links om, onder een viaduct door en zoo aan De Ruyterkade no. 75 het Volkskoffiehuis De Hoop binnen. Een versterkend maal, brood, melk en eieren, en daarna langs de Prins Hen* De tentoonstelling te Leeuwarden is in vele opzichten gelukkig. Zij geniet ten volle de sympathie van het publiek en treft alle dagen mooi weer. Zelfs de verloting deelt in het volle vertrouwen, dank zij de bepalingen dat de niet verkochte loten zullen vernietigd worden, dat de aankoop van prijzen geschiedt naar gelang er loten verkocht worden, dat geene prijzen van geringer waarde dan f 8 a f 10 worden gekocht. Wij vernemen dan ook, dat van de 40,000 loten reeds meer dan 25,000 verkocht zijn. De brandkast, op de tentoonstelling met de hoogste onderscheiding bekroond, is, met een inhoud aan goud tot eene gezamenlijke waarde van f 1500, tot eerste prijs bestemd. Als 2e prijs, aangekondigd tot f 500, is eene prachtige pianino ter waarde van f 750 aan gewezen. Verder zijn reeds aangekocht velo- cipèdes, eenige van de modernste vulkachels, en vele zilverwerken van bekende Friesche fabriekanten. Den 8en Augustus e. k. zal van Am sterdam met de Koningin Wilhelmina vertrek ken een detachement suppletietroepen ter sterkte van 6 onderofficieren en 40 korporaals en manschappen, onder bevel van den van verlof terugkeerenden le luit, der infanterie van het Indische leger F. W. Cornets de Groot en het medegeleide van den voor dat leger bestemden 2e luit, der artillerie R. van Eek. De St. Ct. bevat een beschikking waarbij, met het oog op mond- en klauwzeer, het voer van herkauwende dieren en varkens ver- drikskade (Oosterdok en opleidings-schepen) naar ’t Entrepot en van daar naar Artis en ’t Aquarium. Hoeveel het volkje hier genoot en leerde, is moeielijk te beschrijven. Van daar per tram gemeenschappelijk naar den Dam om in de Poort van Cleve een biefstuk met ge bakken aardappelen en een glas bier of melk te gebruiken. Eene wandeling volgde langs het Damrak en de Warmoesstraat naar Kras- napolsky, waar de jongelui zich in den zomer- tuin uitstekend vermaakten. Eene verrassing wachtte allen toen door een oud-Hindelooper het volkje in de Kalverstraat werd getracteerd op gesuikerde poffertjes met de noodige melk. En zoo welvoldaan ging het naar De Ruyter kade terug om in «De Hoop” weer hoop en kracht voor een nieuwen dag te erlangen. Dinsdag 7 Juli, al vroeg in de schoenen. Bezichtiging langs den Ykant, verder wandeling langs den Nieuwendijk naar den Dam, van daar per tram naar het Willemspark. Wan deling daardoor en door het Vondelspark. Halt hier en daar om een glas melk te gebruiken. Van uit het Vondelspark naar het Rijks-museum. eens prachtig zeiden de ben- op de Avondschool van andere schilderijen en ze daar beneden den spiegel aan- de Royal Charles en de andere Wederom en nu naar Bij de graftombe van De Prachtig en nog gels en ze wezen Gerard Douw en jubelden als ze schouwden van trofeëen van Neerlands heldenroem. per tram van het Rijks Museum de Nieuwe Kerk. Ruyter werden de hoofden ontbloot. Die hulde pastte bij die van keizer Wilhelm II, wiens krans daar werd aanschouwd. Vondel, Van Galen, Van Kinsbergen werden niet vergeten de kunstwerken, als de predikstoel bezichtigd, een kijkje genomen in de Koninginne-bank en daarna voort naar het logement De Hoop om een stevig warm maal te gebruiken: soep, aardappelen, varkenskarbonade, wortelen, bloem kool en niet te vergeten aarbeien met suiker. Meer dan verzadigd en overvol van al het ge- notene trok de stoet huiswaarts en werd ’s avonds tegen tien door tal van belangstellenden onder luide hoerah’s begroet. De tweedaagsche reis naar Amsterdam vergeet hun nimmer. Wij hebben van deze reis een tamelijk uit voerig verslag gegeventer opwekking van velen om ook dergelijke tochten te ondernemen. De Holiandsche Spoorweg-Maatscbappij laat zich vinden voor billijke vrachten, de Directie van Artis voor billijke entree’s. En daaren boven kunnen we het Volkskoffiehuis en loge ment De Hoop, Ruyterkade no. 75 met volle warmte aanbevelen. Men heeft het er uitste kend en goedkoop, ongetwijfeld twee goede eigenschappen. Voor wie er meer van wil weten stellen we ons voor inlichting beschik baar. Hij wende zich dan maar eenvoudig tot den Uitgever van dit blad. Bij wijze van «welkom thuis” werd den volgenden schooldag aan ieder der medescholie ren een stuk koek geschonken. GAASTERLAND, 13 Juli. De boutprijzen zijn hier thans als volgt: eikenbosjes f 0.70 a f 0.75, berkenboschjes f 0.50 a f 0.55, bak kerstakken f 1.50 a f 1.65, bezemrijs f 6.00 a f 7.00, berkentakken f 4.00 a f 4.25; alles per 100. Eikenhout per wagenvracht f 5.25 a f 5.75, berken f 3.50 a f 3.75. OUDEMIRDUM, 12 Juli. Na door den Consulent ds. D. Eringa van Hemelum beves tigd te zijn naar aanleiding van Hebr. 13:17: «Want zij waken voor uwe zielen,” deed ds. L. B. Tjebbes van Schraard alhier heden mid dag zijne intrede. Naar aanleiding van 2 Cor. 4 5 sprak hij tot een overtalrijk publiek. Velen konden zich geen plaatsje veroveren. OOSTSTELLINGWERF, 10 Juli. De meeste bijenhouders in deze gemeente hebben hunne koninkrijken weder van de klei teruggehaald. De berichten aangaande den toestand luiden zeer verschillend. Terwijl sommigen klagen, dat de korven weinig bevolkt zijn en er in den laatsten tijd aanhoudend moest worden gevoerd, hebben anderen geen reden tot klagen. Het weder is voor de bijen in de maand Juni niet gunstig geweest, en zeker is bet, dat zij hier in de laatste dagen hebben ondergeteerd, om dat er bijna geen bloem wordt gevonden, maar toch kan het met het gewin nog wel terecht komen, wanneer de korven niet te sterk ont volkt zijn. De boekweit toch begint te bloeien en deze is voor de nijvere diertjes hoofdzaak. Later levert de heidebloem veel honig. Die genen, welke hunne korven nog op de klei hebben laten staan, zijn er gelukkigst aan toe, daar do witte klaver in die streken nog dage lijks veel voedsel aan de bijen levert. Met het warme weder vliegen zij druk, doch zij hebben dan ook het meeste voedsel noodig. Fran. Ct. vaartkunde te Harlingen tot wederopzegging toe een jaarlijksch subsidie van f 900 toe te kennen. De heer A. C. Loffelt, maakt zich bekend als de schrijver der mededeelingen in Het N. v. d. D. over de tentoongestelde bruidsgeschen ken. slleb ik door mijn onwillekeurige indiscretie tegen de bedoeling der schenkers gehandeld en hun daarmede ongenoegen gedaan, dan spijt mij dat zeer en vraag ik hun daarvoor gaarne ver geving. Zeer zeker gevoel ik het minder gepaste van vooruit te loopen op toekomstig huldebetoon, ook aan Vorsten, en menigmaal heb ik mij geër gerd aan de onbescheidenheid der Pers, en toch, volstrekt niet wenschende te behooren tot haar overhaastige ijveraars ben ik er nu zelf in gevlogen. Op de tentoonstelling, waar zich commissaris sen en deelnemers bevonden en ik in het ge zicht van iedereen enkele aanteekeningen maakte, teneinde de verschillende schoonheden der ge schenken naar waarde te onthouden, zou elke opmerking en terechtwijzing mij van mijn be drijf terug gehouden hebben. Ik verzeker allen, die mijn overhaasting mochten veroordeelen, dat zij den banvloek niet over ik reeds door mijn indiscretie berokkend, straf reeds voldoende geoogst. De redactie van dit blad voegt aan deze woorden van haar medewerker het volgende toe »Wij voor ons sluiten ons bij dit laatste van heeler harte aan. Wij hebben, naar ons blijkt, door ontijdige openbaarmaking anderen in hun bedoelingen gehinderd en tevens aan de overige pers organen reden tot ontstemming gegeven. Dat smart ons zeer; maar het ergste voor ons zou wezen, als er iemand was, die ons staat zou rekenen dit «opzettelijk” gedaan te hebben. Of er is ons geen uitnoodiging met verzoek tot geheimhouding gezonden, of het verzoek is ons of onzen medewerker door het hoofd gegaan maar er mag geen sprake wezen van moedwillige schending van een belofte.” Wij voegen hierbij: Eerlijker en royaler amende honorabel kan niet gedaan worden. Zwem-ongelukken. De warme dagen hebben, evenals het ijs, weer vele menschen- levens gekost. In de Vliet onder Stompwijk, verdronk de Leidsehe student Pel. Te Hoorn en te Breda verdronken militairen. De detachementen mariniers, dienende aan boord van de onlangs gerepatrieerde fre gatten Johan Willem Friso en Van Speyk zullen den 16 dezer gedeeltelijk worden vervangen door personeel, dat voor uitzending naar Oost- Indië bestemd is. Met goedvinden van H. M. de Koningin- Weduwe Regentes heeft de minister van oorlog bepaald dat er dit jaar door de korpsen infan terie geen regimentsoefeningen zullen plaats hebben wanneer die korpsen voor dat doel hun garnizoen zouden moeten verlaten en in leger plaatsen zouden moeten worden gekampeerd. Alleen het 3e bataljon van het 7e regiment infanterie onder den luitenant kolonel J. van Wijk, zal te Laren kampeeren. De groote manoeuvres der 2e divisie gaan echter door. De kapiteins der artillerie J. B. Lehmann en J. A. de Fremery, die een tiental dagen geleden naar Kopenhagen vertrokken tot het bijwonen van proeven met snelvuurkannonnen te Flinspong, zijn van hunne zending te ’s Gra- venhage teruggekeerd. De vice-president van den Hoogen Raad, mr. F. B. Coninck Liefsting, herdacht onder talrijke blijken van sympathie van ambtge- nooten en vrienden, den dag, waarop hij vóór 25 jaren tot lid van ons hoogste rechtscollege werd benoemd. Drie jonge vrouwen, dochters van een onder-rentmeester, zijn Donderdag verdronken bij het baden in de zee op Holkham, het bui tenverblijf in Norfolk van den graaf Van Lei cester. Twee der meisjes waren met vacantie over. De jongste was 26 jaar. Een zeldzame misdaad. Te Alblasserdam heeft een ernstige misdaad plaats gehad, welke zoo afschuwelijk is, dat het volk bijna de lynch wet had toegepast. Aan het Hbld. wordt dienaangaande het volgende geschreven. Zaterdagmiddag lokte een landlooper twee meisjes te Alblasserdam naar de rivier en wierp beiden te water. Een der kinderen ver dronk. De vermoedelijke dader is gearresteerd. De bevolking is woedend. De rijkspolitie moest hedennacht het arrestantenlokaal bewaken. «■■kmu.-..- SOO bev DE VOi hi w g' te re hi °1 O' VI O| 01

Friso nl | 1896 | | pagina 2