ZATERDAG 18 JULI 1896. No. 57. Nieuwstijdingen Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Keizer Wil- Dat werd UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. van op een afstammeling in rechte lijn van een der Indiaansche stamhoofdenhij heet John Ojijatekha Brantsero, hij is 29 jaar vrouw heet Francès Bages Kirby gegenseitige Abneigung. Zijn vrouw, geboren gravin Von Moltke, zal naar men beweert, nu in het huwelijk treden met prof. Schweninger, Bismarck’s lijfarts. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 oents Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Ook een werkstaking. Te Leiden heb ben de werklieden aan het verbouwd wordend postkantoor het werk gestaakt, omdat de aan nemer verdwenen is. Een der leden van den raad, de heer De Haulleville, riep in het debat uit»De wiel rijders zijn moordenaars!’ Deze woorden dede n een hartelijk gelach opgaan. De Meteor het jacht van helm blijkt werkelijk het snelstvarend vaartuig te zijn. Het haalt in Engeland alle prijzen. Naar St.-Helena zijn zeven jaar geleden een aantal Zoeloe’s in ballingschap gezonden, waaronder ook familieleden van het bekende opperhoofd Cetewayo. De invloed van de be schaving op dezen is thans reeds goed bemerkbaar, vooral bij Dinizoeloe, Cetewayo’s zoon, die indertijd als een naakte wilde op het eiland kwam, maar thans modieus gekleed is, danst, zingt, piano speelt en vrij goed Engelsch spreekt. Cetewayo’s halve broeder is een levendig prater. Daarentegen is Cetewayo’s volle broeder, die geen Engelsch wil leeren of beschaafd” wil worden, tevreden met 22 sstone” te wegen. Valsche wissels. De dood van een Li iciu'ai1U.1UUU. ux. houthandelaar te Dordrecht heeft geleid tot de het^middenspan gevalie? en’ zwZ^r ontdekking, dat het agentschap Dordrecht der Nederlandsche Bank, voor f 123,000 valsche wissels, meest ten name van houthandelaren in de noordelijke provinciën, onder zijn berusting had. De begrooting eener wereldstad. De begrooting der stad Parijs voor 1897 wijsteen eindcijfer van fr. 326.274.550 aan. In 3 jaar vermeerderden de uitgaven met 15 miljoen. Voorkomend. In een restauratie te Coblenz is op zwarte schilden met groote letters te lezen »Bij het ontstaan van twist wordt men be leefd verzocht geen glazen en stoelen te ge bruiken, daar steeds bij het buffet knuppels klaar liggen.” Een nieuwe tenor is te Parijs ontdekt, wiens stem een verbazenden omvang heeft zoo wel in de laagte als in de hoogte; hij is de zoon van een bekend sportsman, maar weet niets van de zangkunst en is al 24 jaar oud. De directeur der opera, die hem in de groote aria uit La Juive hoorde, zal hem een paar jaar naar het Conservatorium zenden en dan engageeren. De rechtbank te München heeft de echt scheiding uitgesproken tusschen professor Von Lenbach, den beroemden schilder, en zijn Juli e. k. aan van het middelbaar onderwijs F. B. Löhnis, tijdelijk te Wageningen. H. K. H. de Groothertogin van Saksen wordt einde Juli voor eenigen tijd op Soest- dijk verwacht. Volgens het Dagblad komt de Eerste Kamer den 2en September weer bijeen. De Duitsche Bondsraad heeft de marga rine-wet verworpen. Li-Hung-Tchang is thans te Parijs. Zijn ontvangst, welke met vorstelijke eer plaats had, geeft den Parijschen correspondent van het Hdbl. aanleiding tot de volgende opmerkingenWat zal het gevolg zijn van de triumfantelijke rond reis van den voormaligen onderkoning van Petchili door Europa? Zal daaruit niet een rapport groeien aan den keizer van China zoo- als de zendgraven brachten aan Karei den Groote Zal niet de Chineesche hoogmoed nog meer worden opgevoerd, nu men ziet hoeveel moeite de Europeëers zich geven om een goe den indruk te maken? Zal niet Li Hung-Tchang, in plaats van verbijsterd te worden door die Europeesche beschaving, van oordeel zijn, dat al die mechanische ontwikkeling, die den men- scben geen oogenblik rust gunt, toch eigenlijk achterstaat bij de Chineesche beschaving, en boe klein moeten hem die staatjes voorkomen, die men in één dag van het eene tot het andere eind kan doorreizen, vergeleken bij de onmete- te melden bij den inspecteur en i kaansche kerk, gedoopt en trouwd. Door wijlen den heer G. C. Th. Brinck, oud-huisonderwijzer te Groningen is aan het «Toevluchtsoord” daar een kapitaal van f 15,000 gelegateerd. Men meldt uit Wageningen, dat de minister van Binnenlandsche Zaken het voornemen heeft te kennen gegeven, persoonlijk de rijks-tuin- bouwschool te openen. Aangezien nog ver schillende regelingen moeten worden getroffen, alvorens de lessen in die inrichting een aanvang kunnen nemen, is het tijdstip der opening nog niet definitief vastgesteld. Naar alle waar schijnlijkheid zal het in ’t laatst van September of begin October vallen. Te Londen heeft Woensdag een ontzag lijke warmte geheerscht, 91° in de schaduw. Een groot aantal soldaten vielen bij de ma noeuvres in het kamp van Aidershot bewusteloos. Gevallen van dood door zonnesteek kwamen ook voor in de straten van Londen. Lenbach, den beroemden schilder, en zijn Ook in Brussel worden de wielrijders be- schoone vrouw, op grond van unüberwindliche moeilijkt; de gemeenteraad heeft Maandag de voorgestelde beperkende wijzigingen van het reglement op het verkeer der wielrijders aan genomen. Nog een honderd-jarige. Thans is het Martinus Wilhelmus van de Waal te Rhenen, die heden zijn honderdsten verjaardag viert. Deze veteraan, die 4 kinderen, 25 kleinkinderen en 16 achter kleinkinderen heeft is nog in het genot van al zijn zintuigen. De heer v. d. Waal is in Rhenen zeer gezien en was ook vroeger lid van den raad zijner gemeente. Het stadje viert feest. ATJEH-OORLOG. Dinsdag excursie uit Lamjong over Toeng- koeb Kroeng-Gloempang naar Lampermai. Bevolking rustig tot Kroeng-Gloempang. Al daar een bende bevochten. Gesneuveld een en gewond 6 militairen beneden den rang van officier. Driester optreden van Oemar’s benden nood zaakte kolonel Stemfoort gisteren een bataljon over een paar punten verdeeld achter te laten in de IV en VI moekims tot verzekering van de rust. De N. R. Ct. ontving het volgende telegram uit Batavia: Dinsdag zijn twee bataljons naar Gloempang getrokkenop hun terugweg zijn twee min deren gedood en negen gewond. Woensdag zijn drie bataljons naar Kroeng Raba gegaan het derde houdt Boekit Seboen en Kroeng Raba bezet. Het blad teekent hierbij aan Onverdroten marcheeren onze bataljons naar Oost, Zuid en West door het gezuiverde ter rein, in wijden kring gelegen om onze linie. Ons komt het voor dat het doel dier bewe gingen is, de kwaadwilligen daar voorloopig uit verwijderd te houden en de rustige kam pong bevolking aan het op ongezette tijden verschijnen van troepen te gewennen, evenals dit vroeger geschiedde in de sectoren binnen de linie. Wil men daarvan een gunstig resultaat ver wachten, dan zullen die troepenbewegingen nog tijden lang dienen te worden volgehouden en zal van onze soldaten nog veel grooter in spanning worden gevergd dan de reeds zoo zware dienst der sector-patrouiles eischte. De Minister van Justitie heeft besloten, voor den tijd van 16 Juli 1896 tot 30 Juli d.a.v. te benoemen tot plaatsvervangend voor zitter van de Staatscommissie, belast, met het het examen bedoeld in art. 11 het notarisambt, mr. N. K. F. lijke afstanden in het Chineesche Rijk De spoorwegen moeten hem niet snel schijnen, maar de landen klein. In de Woensdag gehouden zitting van Bij de Ned. Scheepsbouw-Maatschappij te de Synode der Ned. Herv. Kerk is met groote Amsterdam zullen eerstdaags een afnemen der wet Land, lid dier commissie. De heer Van der Kaay, min. van justitie, is met verlof naar het buitenland ver trokken. In Juni hebben de rijksmiddelen f 8.794,500 opgebracht, of f 98,900 minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Laat men het successierecht ter zijde, dan blijken alle middelen te zamen 7.9 ton meer te hebben gegeven. De St.-Ct. behelst den staat van de ge vallen van besmettelijke veeziekten in Neder land, voorgekomen gedurende de maand Juni 1896. Daaruit blijkt dat voorkwamenmond en klauwzeer 2 gevallen, kwade droes "11, schurft 3901, besmettelijke vlekziekte 104, miltvuur 28, rotkreupel 106, Ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indië kunnen wor den gesteld vier onderwijzeressen, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijk gestelden in Nederlandsch Indië. Nadere bijzonderheden in St.-Ct. N°. 164. Naar men mededeelt, is door den minis ter van oorlog bepaald, dat bij groote hitte door de korps-commandanten de diensten in plaats van 7 —12 vm. en 2 5 uur nm.van 6£10£ uur vm. en van 6 8 uur nm. kun nen gehouden worden. In de Woensdag gehouden zitting 47 M. lange meerderheid herkozen tot president de heer stoom-zandzuiger, bestemd voor het buitenland, M. A. Perk en tot vice-president de heer dr. G. J. van der Flier, en na herstemming tegen den heer dr. A. W. Bronsveld tot secundus van den vice-president de heer C. F. Zeeman. Het uitgebreid onderzoek over gestelde vraagpunten, dat onlangs bij het depót van discipline werd gehouden over gepleegde mis handeling, schijnt volgens De Tel. geen termen op te leveren tot strafvervolging. Maar art. 2 der wet van 14 November 1879 (Stbl. 191) verbiedt, onvoorwaardelijk, kromsluiting in de boeien, en bij het depót te Vlissingen (wellicht ook elders) wordt in sommige gevallen een soort van sluiting toegepast, die er toch heel veel aan doet denken. Thans heeft de Minister van Oorlog de stukken van het onderzoek van den auditeur militair ter inzage ontvangen en is hem tevens de vraag ter beantwoording voorgelegd, waar de voorschriften te vinden zijn, die het sluiten in de boeien, bij het reglement van krijgstucht als disciplinaire maatregel toegelaten, op uniforme wijze regelen. Vermits nu die voorschriften in ’t geheel niet bestaan, mag ’t er voor gehouden worden, dat men er nu aan zal beginnen te denken dergelijke voorschriften te gaan maken. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbendendat, met ingang van 1 September e. k., te vervul len is de betrekking van amanuensis-concierge van de afdeeling Landbouwschool der Rijks- landbouwschool te Wageningen. Jaarwedde f 600. t -De echtgenoot is wenschen te komen, gelieven zich vóór 28 j oud de jonge is weduwe van een geestelijke der Angli- De man is in de vorige maand bevestigddaarna is het paar ge en twee barges te water gelaten worden. Verwaarloozing. Een gedeelte van de bevolking van Hilversum was dezer dagen in rep en roer. Iemand vond aanleiding om te meenen, dat het met het zoontje van zijn buurman niet in orde was en waarschuwde daarom de politie. Deze onderzocht de zaak en vond het knaapje opgesloten en geheel verwaarloosd. De ouders hadden den knaap mishandeld en hem zelfs het hoogstnoodige voedsel onthouden. De geheele buurt geraakte door deze ont dekking in opstandmen wilde de ouders te lijf en de woning in brand steken. Dat werd echter door de politie belet. Ongeluk in de legerplaats. Bij Olde- óroek is een veld-artillerist W. Middel van het paard van 1 gekwetst. De ongelukkige had een schedelbreuk en overleed spoedig na zijn opneming in de ambulance. .Een zonderling ziektegeval, zoo noemt de Tel. de liefhebberij van een Rotterdamsch jongmensch, dat zich bezighoudt met het bijeen brengen van etiketten van lucifersdoosjes! Hij heeft reeds een 300-tal verschillende exem plaren daarvan bijeen. Een romantisch huwelijk. In de Lancashire Daily Post in Noord-Amerika, leest men van een huwelijk in Preston, dat inderdaad vermeldenswaard is wegens zijn ongewoonheid. deze betrekking in aanmerking FRISO mui mini nu i sL ixn. IMS- El IIIIEIITEITIE- I Zil] (110 VOOr 0^ hArrpIrlrino in flanmorlrino' 1

Friso nl | 1896 | | pagina 1