I s ZATERDAG 25 JULI 1896. No. 59. Nieuwstijdingen Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Theophile’s ont- drinkt eenvoudig den laagsten aan Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y- KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM voor Evenals het vroeger aan- I 4 het ingeschreven door ONDERSCHEID. U is dus van studie veranderd 1 de studie der medicijnen niet moeie- Aan den voet van den Wartburg heeft Frits Reuter tot aan zijn dood een villa be woond, die later aan zijn voor een paar jaren I d Dr. Spranger’s Electron en Cuba komen allerlei tegenstrijdige eerst heette het, dat Maceo een groote overwinning had behaald op de Span jaarden, nu wordt dat weer tegengesproken en zijn de insurgenten verslagen door de opstande lingen. Generaal Bernal luidt het bericht, uit Spaansche bron heeft te Soto Nuevo de benden van Varona, Ibarro en Galla verslagen. Hij heeft hun stellingen veroverd en de oproer lingen achtervolgd. Deze hadden 41 dooden en 60 gewonden. De aanvoerder der rebellen Garcia heeft tweemalen een aanval ondernomen op Macan- gua, doch is beide malen teruggedreven. Uit Pretoria wordt aan de Daily Telegraph gemeld, dat de Transvaalsche regeering deze week een aanvraag tot schadeloosstelling zal indienen bij de Engelsche regeering, wegens den inval van dr. Jameson. Li-Hung-Tchang gaat niet naar Weenen, evenmin naar Rome. In October zal hij in China terug zijn. Goedkoope opleiding. In het blad De Gemeentestem leest men de volgende advertentie «Examen cand.-gem.-secret. Zij, die zich «voor bovengenoemd examen wenschen te be- «kwamen, tegen vergoeding van f 5, zenden »fr. br. bureau Gemeentestem, letter M.” Een oude mode weer nieuw. De Prins van Wales een toonaangever op het gebied van heeren-modes, verscheen op een der jongste hoffeesten met een grijzen cylinderhoed. Algemeene verbazing en algemeene vraag naar dit hoofddeksel. Voor hen, die van paarden houden Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. De uitslag van de gisteren alhier gehouden aanbesteding van de te verrich ten werkzaamheden op het feestterrein is als volgt D. van Dijk en collega A. D. IJntema H. Stuur S. I. Zijlstra S. J. Dijkstra J. Robijns en K. Boorsma S. R. Dijkstra J. P. Hoekstra Het werk is gegund schrijver. Wijl de verlichting van het feestgebouw door gewoon gas nog al bezwaren oplevert, wegens de leiding, zal die door Acetyleen gas licht geschieden. Daartoe heeft de feestcom missie zich in verbinding gesteld met de Friesche Algemeene Acetyleen Maatschappij gevestigd te Sneek. overleden vrouw bleef. Bij testamentaire be schikking der laatste werd die villa ingericht tot een Reuter-museum, dat deze maand, 19 Juli, is geopend. Vier vertrekken komen aan Reuter toe: men ziet o.a. zijn studeer- en slaapkamer, zooals die bij zijn leven waren. In dezelfde villa zal ook binnen kort een Richard Wagner-museum geopend worden. Japan is eenigszins op den achtergrond geraakt in den laatsten tijd. Vooral nu Li- Hung-Tchang reist in Europa en de herinnering aan China weer wakker roept. Maar het gaat de Japanneezen thans als de vrouw, die vol gens de Ouden de beste was over wie niet gesproken werd, maar die stil en kalm haar gang ging, goed doende, arbeidende. Zoo doen ook de Japanneezen. In de buitenlandsche betrekkingen is een soort van windstilte ingetreden, maar nu gaan de bewoners van Japan voor het binnenland werken. In de eerste plaats houden zij zich bezig met hun nieuw koloniaal gebied, het van de Chineezen onvangen eiland Formosa. Op dit oogenblik brengen de eerste minister, markies Ito, en de minister van marine, mar kies Saigo, een bezoek aan het eiland. For mosa vormt een soort onderdeel van Japan, tot hetwelk het ongeveer in dezelfde verhouding staat als Java tot ons land. Er is thans een gouverneur generaal benoemd de generaal vicomte Katsura, die zich heeft doen kennen in de expeditie op Korea als een diplomaat en legercommandant tegelijk, en die door zijn op voeding in Duitschland, tevens een zeer ont wikkeld man is, ook volgens onze westelijke begrippen. - Van berichten f 45.— - 40.— - 34.— - 32.50 - 32.— - 30.— - 29.25 - 25.— aan den laagsten in- Heer. Komt u lijker voor dan die in de rechten? Student. Och neen, men drinkt eenvoudig een paar glazen bier meer daags. WORKUM, 22 Juli 1896. Bij de heden gehouden aanbesteding, wegens de levering van 500 roggenbrooden, ten dienste van het Burgerl. Armbestuur, was K. J. de Vries met f 62.45, Reg. Bouma met f 60, E. de Jong met f 54.90 en A. Miedema met f 53. De levering is gegund inschrijver. WORKUM. nen door de Vereeniging in verschillende be trekkingen waren geplaatst, terwijl bij 249,830 gezinnen geestelijke en stoffelijke ellende werd gelenigd; aan 255,652 werd godsdienstig on derwijs gegeven, en in het geheel ruim veer tien miljoen gulden aan liefdewerken werd be steed. j Nadat het koorgezang zich had doen hooren, trad dr. Schaepman als feestredenaar op. Hij sprak inzonderheid over den H. Vincentius die het woord «de liefde vergaat nimmer meer” zoo in eere herstelde. In den loop zijner rede deelde hij mee, dat de voorzitter van den hoofd- raad mr. Th. L. M. H. Borret was benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw. Deze mede- deeling gaf aanleiding tot warme ovatie. Mr. Borret dankte daarvoor met een korte rede welke eindigde met een «Leve onze Koningin B. en W. te Amsterdam leggen aan den Raad over een voordracht van curatoren der Universiteit, om dr. C Winkler te benoemen tot hoogleeraar in de klinische neuro-pathologie en psychiatrie (vacature prof. dr. Hertz.) De oorlogscorrespondent van De Loc. op Atjeh (officieel alszoodanig erkend) ontving van kolonel Stemfoort de mededeeling, dat de staf hem geen inlichtingen meer zou verstrekken, wanneer De Loc. voortging het door generaal Vetter gevoerd beleid zoo weinig te waardee- ren. De Prov. Staten van Zuid-Holland heb ben met 40 tegen 14 stemmen, op voorstel van Ged. Staten, zich tegen de splitsing der groote provinciale kiesdistricten verklaard. Een onmensch. Een veedrijver uit Hil- legersberg heeft op den Goudschenweg bij Rot terdam een schaap gruwelijk mishandeld. Na het dier eerst eenige slagen met een dikken stok te hebben toegebracht, greep hij het beet en trok het den staart met spieren en al uit het lichaamtengevolge waarvan het schaap hevig bloedde. Een heer, die hiervan getuige was, waarschuwde de politie, die den onmensch opspoorde. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. Hij had den staart in een riool ge worpen. Voor rekening van den welbekenden heer Janssen te Amsterdam is thans van mej. de wed. F. H. van Dam te Kortezwaag Verkorven. De Gedeputeerden onzer pro vincie hebben ’t bij «de stuurlui aan wal” weer verkorven, zegt de Fran. Ct. Toen in ’t jaar ’94 bij den sterken regenval alles onder water stond, hadden Gedeputeerden moeten zorgen voor tijdige afstrooming. Waren slooten en kanalen tijdig op minimum water diepte gebrachtmen zou in den zomer niet zooveel last hebben gehad van overtollig water, dat men in Friesland zoo maar niet op kom mando kan kwijt worden. Alsof Ged. vooraf dienen te weten, dat er een buitengewoon nat ten zomer in aantocht is. Thans nu in Friesland steen en been wordt geklaagd over den lagen waterstand, zoodat gewone tjalken niet meer met volle lading kunnen varen en zelfs kleine stoombooten den grond raken, nu hadden Ged. in het voorjaar niet zoo sterk moeten stroomen. Alsof Ged. vooraf dienen te weten, dat in het voorjaar en den zomer van ’96 de sluizen des hemels ge sloten blijven. ’t Is waarlijk gelukkig voor heeren Ged., dat zij niet hebben te beschikken over den nat ten en drogen moesson, anders zouden ze het elk oogenblik te kwaad krijgen met de boeren, als de greidboer veel water kwam vragen en de bouwboer tegelijkertijd droogte. Of het niet wenschelijk waredat men de afstrooming in Friesland beter in zijn macht hadde, bijvoorbeeld door het plaatsen van stoom gemalen langs de kust en men dus niet zoo afhankelijk was van vloed en windrichting, dat is iets anders. Maar de belasting-schuldigen bedenken hierbij ook even, dat zulke verbete ringen schatten moeten kosten. Komt het biljet van de personeele belasting aan de deur, dan leest men daarop: zooveel opcenten voor de Gemeente, zooveel voor de Provincie en zooveel voor het Rijk, zoodat het kalf bijna zoo groot is als de koe, en hoor dan schippers en boeren en burgers eens jeremiaden aanheffen. O, bet is zoo moeilijk om het een ieder naar den zin te maken dat teas zoo, dat is zoo en dat blijft zoo. En de beste stuurlui staan aan wal, dat p \V. spreekwoord is ook zoo waar als oud. Intus- i_ 2 schen blijft het ook waar, dat een te lagen aangekocht eene uitgestrektheid van niet minder waterstand een groot gevaar oplevert voor de <]an 50 hectare ondergrond te Terwispel, gezondheid van mensch en dier. Om hiervan f 484 per hectare. E1. overtuigd te worden behoeft men slechts eene gekochte zal ook deze grond worden aange- wandeling te maken langs bijna droogliggende maakt, slooten en kanalen en zich een oogenblik te goed te doen aan den verpestende stank die uit de moerassige bodems in het reukorgaan opstijgt. Het gouden feest der Vincentius-vereeni- ging. - In de concertzaal van den Haagschen Dierentuin had Woensdagavond de feestelijke vergadering plaats, met welke de herdenking van het 50-jarig bestaan der Vincentius-veree niging aanvangt. Voorzitter was de aartsbis schop van Utrecht. Aanwezig waren omstreeks 1800 personen, onder wie de Internuntius, de hooge geestelijkheid, de drie leden die van de oprichting af tot de Vereeniging behooren, vele R. K. Kamerleden, enz. Mr. Th. L. M. R. Borret, lid der Tweede Kamer, heette allen welkom, waarna mr. J. G. S. Bevers het verslag over de verloopen 50 jaar uitbracht, waaruit bleek, dat 8000 perso- Te Rotterdam stapte dezer dagen een jeugdig paartje in het huwelijksbootje. Zij was 15 en hij 18 jaar oud. ’t Trouwen mocht eens verboden worden met den tijd Hr. Ms. kanonneerboot Das wordt gereed gemaakt voor den overvoer naar Hellevoetsluis, om daar de kanonneerboot Vos te vervangen bij de opleiding van machinist leerlingen. De kapitein der stoomboot Lofodden, die van Spitsbergen te Hammerfest is aangekomen, weet mee te deelen, dat de heer Andrée, Woensdag 22 Juli, beginnen zou met de vul ling van zijn ballon. De opstijging zal plaats hebben, als bet weer goed is, Maandag 27 Juli. in den vorm van biefstuk. Volgens een onlangs opgemaakte statistiek, zijn er te Parijs twee honderd paarden slachterijenof zooals men ze zoo mooi in ’t Fransch noemt: hip- pophagische slachterijen. Den Isten Juli van dit jaar was het juist 30 jaar geleden, dat de eerste paardenslachter zijn winkel opende in Frankrijk’s hoofdstad. Het eten van paarden- vleesch is dus wel toegenomen in dien tijd en neemt nog steeds toe. In 1872 verorberde men in Parijs 5034 paarden; in 1878 10,000 paarden in 1894 reeds 21,227 paarden en in 1895 zelfs meer dan 30,000 paarden. INHOUD van no. 7 van het Maandblad uitgegeven door de vereeniging tegen de Kwak zalverij Hoofd artikel Ozon tinctuur. BerichtenAfdrukken van waarschuwing tegen Retau’s zelfbewaring. Concurrentie van Windelincx. Fabrieksmerk van Theo phile’s ontwikkelingsbalsem. Middel van Quante tegen epilepsie. Geheimmiddelen in de apotheken. Boycotting van Amerikaansche geheimmiddelen. Grootere artikelenDe magnetiseur Hamecher. Dr. Reti en zijn behandeling. Santal Midy. Volksgeneesmiddelen. Bedroevende feiten. IngezondenInstituut Drouet. Een middel tegen rheumatiek. Rechtszaken: Haarlemmerolie. Onbevoegde uitoefening van veeartsenijkunde. Correspondentie. Herhaalde waarschuwing: wikkelingsbalsem. FRISO HEID VOOR [llllM.nil. \IIMS- 0(IIIEIITEVEIE-

Friso nl | 1896 | | pagina 1