BEKENDMAKING. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1896. No. 61. Officiéél gedeelte. Nieuwstijdingen Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. een Sedert 1893 Prijs per kwartaal 70 oent franco per poel 86 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 oents Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement is de prijs belangrjjk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM. Te ver der kie- 6000 personen moeten Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM brengt ter kennis der Rijks- Ambtenaren en verdere Ingezetenen dier Gemeente, dat de Heer COMMISSARIS der KONINGIN in deze Provincie voor nemens is op üiusdag den 4 Augustus e. k. ’s voormiddag omstreeks 10 uur deze Gemeente te bezoeken. Een ieder, die zijn HoogEdelGestrenge zou wenschen te spreken, zal daartoe ten Gemeentehuize de gelegenheid worden gegeven, alwaar vanafheden eene audiëntie- lijst ter teekening ligt. De BURGEMEESTER Voornoemd B. J. VISSER. Workum, 31 Juli 1896. geerden waren er 57 toelating der anarchisten, zich daarop afgescheiden constitueerd. De Hollanders moeten zich bij het kabaal, dat er eergister gemaakt werd, nog al duchtig hebben geweerd. De Daily Chronicle vertelt er het volgende van»Na het voorstel tot herziening van het reglement van orde, met betrekking tot de toelating der anarchisten, begon een onbeschrijflijk tooneel. Het publiek was tot de galerij toegelaten en de anarchisten hadden daarvan gebruik gemaakt om zich in menigte voor op de galerij te verzamelen De anarchisten waren gekomen om kabaal te maken en kabaal zouden zij hebben. Het heele tumult werd veroorzaakt door de Hol landers, geholpen door lieden op de galerij. Het was of Babel losgebroken was en het scheen onmogelijk de orde te herstellen. Een van de Hollandscheafgevaardigden, Chris tiaan Cornelissen trachtte de vergadering van de tribune toe te spreken Hij werd er afge zet en sprak toen van den vloer der zaal voort' Maar ofschoon hij in drie talen sprak, de be doeling van zijne opmerkingen ging voor de meerderheid der aanwezigen verloren Intus- schen waren sommigen op de galerij bezig te schreeuwen en gebaren te maken tegen hun vrienden beneden in de zaal. De voorzitter Cowey zag hulpeloos het tumult aan Dit is een voorproefje van den gelukstaat door deze lieden in te voeren Rotterdam, dat in menig opzicht zooveel op Amsterdam vóór heeft, zag Woensdag zijn 3 pCt. leening mislukken. Er werd gevraagd f 1,000,000, maar de inschrijvingen beliepen slechts f 730,000 en dat tot koersen van ten hoogste 97.) pCt., zelfs dalende tot 93! Als men rekent, dat de 3 pCt. N. W. S. onlangs boven pari stond, en dat Amsterdam in de oogen der beurs niet dat vertrouwen heeft hetwelk Rotterdam nog altijd geniet, dan vraagt men zich bezorgd af, op welke voorwaarden Amsterdam wel geld zal kunnen krijgen, als bet straks zoovele miljoenen vraagt voor gas fabriek, tram, beurs, entrepotdok enz. enz. Amst. Ct. In de zaak-Jameson is te Londen het vonnis geveld. De jury heeft over den doctor en zijne officieren het schuldig uitgesproken. Dr. Jameson zelf werd veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf (zonder dwang-arbeid echter, zooals men verwachtte), kolonel Wil loughby tot tien maanden, majoor White tot zeven maanden, de heeren Coventry, Grey en kolonel White ieder tot vijf maanden, gevan genisstraf. Daarmee is alzoo uitgemaakt, dat door de officieren der Chartered Company en strafbare handeling is gepleegd, en niet zooals de ver dediger, Sir Edw. Clarke, wilde doen uitko men, een daad van zelfopoffering en vader landsliefde. Zooals de Attorney general in de laatste zitting der rechtbank terecht opmerkte, bleef de expeditie voortrukken, ondanks bet ontvangen bevel van Harer Majesteits verte genwoordiger om terug te trekken. In Londen is voorgoed de strijd, naar het schijnt, ontbrand tusscben socialisten en anarchisten. De laatsten willen op het congres der eersten ook meedoen. Maar over ’t geheel wil men ze niet tellen bij de socialisten. De 1 Engelschen o. a. niet. De Franschen liefst ook niet, in de vergadering der Fransche gedele- waren er 57 voor en 56 tegen de De minderheid heeft en afzonderlijk ge- Bij de regeering schijnt het voornemen te bestaan nadere regelingen te treffen betref fende de bezoldigingen der onderwijzers aan de openbare lagere scholen. Men mag dit opma ken uit de aan Ged. Staten der onderscheidene provinciën gedane aanschrijving van den minister van binnonlandsche zakenhoudende verzoek om opgaaf niet alleen van het getal der open bare onderwijzers, die andere ambten of bedie ningen bekleeden, doch ook om opgaaf te doen van de namen dier onderwijzers en welke amb ten of bedieningen deze bekleeden. De eerste afdeeling van de «Friesche Maatschappij van Landbouw” heeft in eene vergadering de vraag of de oprichting van een Boerenbond wordt geacht te zijn in het belang van den landbouw, na uitvoerige beraadslagin gen, ontkennend beantwoord. Aan de Tweede Kamer is voorgesteld, in verband met de conversie, het aandeel van Indië in de leening van 1883 te bepalen op f 44 miljoen. Met machtiging van Keizer Wilhelm is de synode der Ned. Herv. Kerk uitgenoodigd zich te doen vertegenwoordigen bij de inwijding der Willebroduskerk te Wesel op 7 Augustus. Deze uitnoodiging is aangenomen terwijl de vertegenwoordiging is opgedragen aan het mode ramen, de heeren: M. A. Perk, president; dr. G. J. v. d. Flier, vice-presidenten L. Over man, secretaris. De Utrechtsche rechtbank heeft beslist, dat een richtig gehouden rekening-courantboek bewijskracht heeftook dan wanneer het dag boek en brieven-copy-boek niet zijn overgelegd. De Maastricbtsche Hypotheekbank keert over ’t afgeloopen jaar 10 pCt. dividend uit. Door de stemgerechtigde ingelanden van het waterschap ’s Lands van Megen is besloten tot het aangaan van een 3J pCts. leening groot f 32,000. Inschrijvingen beneden 97 pCt. worden niet aangenomen. De Stad Parijs zal een premieleening aangaan van 44 miljoen francs aflosbaar in 75 jaar, rentende hoogstens 4 pCt., rente aflossings- premie en loten inbegrepen. Met 1 September zal te Amsterdam rijwiel pakketdienst worden ingesteld. Er worden 60 posten in de stad opgericht met bussen voor de pakketten, welke zestien maal per dag gelicht zullen worden. Twee honderd wielrijders worden in dienst genomen, en de nieuwe Maatschappij zal trachten met het Rijk een overeenkomst aan te gaan voor het bezorgen der postpakketten. Aan het hoofd wordt geplaatst de heer De Leur, thans directeur der Transport maatschappij Holland. Damesbezoek aan Bronbeek. Woensdag werd het Kon. Kol. Militair Invalidenhuis Bron beek bezocht door een 50 tal jonge dames uit Haarlem, onder het geleide van eenige hoofd onderwijzers. Nadat het gebouw was bezichtigd, werden door de dames eenige vaderlandsche liederen gezongen, die onder de diepste stilte door de invaliden werden aangehoord en ten slotte daverend werden toegejuicht. Namens den generaal bedankte de majoor adjudant de dames voor het schoone gezang en verzocht baar met hem in te stemmen met den roep van: «Lang leve de Koningin!” aan welk ver zoek met groot gejuich werd voldaan. Nadat de dames het gebouw hadden verlaten, maakten ze even halt voor de commandantswoning, waar op de generaal v. d. Heijden verscheen en door de dames begroet werd met het volkslied. De generaal bedankte haar allen en onder het roepen«Lang zal hij levenverlieten zij opgeruimd het schoone »Bronbeek.” Fin de siècle. Een schoorsteenveger te Goor bezoekt sedert eenigen tijd zijn klanten in de naburige plaatsen per rijwiel. Storm in Amerika. Dinsdag moet weer, volgens een bericht uit New York, een groote orkaan losgebarsten zijn in Amerika en wel boven Pittsburg in Pennsylvanië. Een zeven tigtal personen zijn gedood, bovendien telt men talrijke gewonden. De practijk van den opkomstdwang Brussel, waar het opkomen ter stembus plicht is bleef Zondag toch nog 1 zers thuis. Men zal vervolgen. Een SCl jarig jubileum in de gevangenis. Zulk een jubileum is dezer dagen gevierd maar niet door een gevangene. Het was zus ter Hermann, de overste der zusters, die belast zijn met de hulp bij de gevangenen, die dezer dagen haar vijftig-jarig verblijf in de gevange nis te Leuven herdacht. Bij deze gelegenheid is de minister van justitie in België zelf haar de Leopoldsorde komen brengen. Bij Kon. besl. is met ingang van 5 Augustus a.s.a. de kapitein ter zee R. C. A. L. Jansen van Afferden, eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantserschip Piet Hein, en dat bevel alsdan opgedragen aan den kapitein ter zee H. R. J. J. Thorbecke, onder eervolle ontheffing van het thans door hem gevoerde bevel over Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord; b. het bevel over Hr. Me. wacht schip voornoemd opgedragen aan den kapitein ter zee H. O. Feith. Het Harmonie-muziekgezelschap te Zeist heeft namens de Koningin-Regentes de vereeren- de opdracht ontvangen, om in den loop van Augustus een uitvoering ten paleize te Soestdijk te geven. Dit muziekkorps is thans 45 man sterk en heeft 4 achtereenvolgende malen bij wedstrijden den len prijs behaald. De Maatschappij «Zeeland” inziende, dat een goede reserveboot van veel belang is voor den geregelden dienst, heeft thans de vroegere nachtboot Willem Prins van Oranje van een geheel stel nieuwe ketels (40 waterpijpketels) en een aantal wijzigingen en veranderingen voorzien, waardoor een vaart van 19 mijlen vermoedelijk zal kunnen worden verkregen, een snelheid, welke die der tegenwoordige nacht- booten nabij komt. We hebben reeds melding gemaakt van het faillissement der glasblazerijen van de socialisten in Frankrijk, opgericht om de fabrieken te Carmeaux van den heer Rességuier te beletten na de bekende werkstaking arbeiders te verkrijgen. Het blijkt thans dat deze «Glasblazerij der Glasblazers” failliet is met een actief van 355,000 en een passief van 510,000 frcs. waarvan een vijfde aan achterstallige loonen. De schuld van den slechten gang der zaken schijnen niet zoozeer de werklieden zelf te zijn, als wel eenige volks menners, voor wie de nieuwe onderneming tot politieke doeleinden en tot het koelen van persoonlijken wrok moest dienen. De maire van Rijssel is geschorst. «Aangezien de heer Delory, maire van Rijssel, die in deze hoedanigheid verplicht is de goede orde en de openbare veiligheid te handhaven, officiéél heeft deelgenomen op 24 en 25 Juli aan betoogingen, die de publieke rust ernstig hebben verstoord, en hij aldus in al zijn verplichtingen is te kort geschoten,” heeft de prefect van het departement hem een maand vacantie gegeven. Beter laat dan nooit, zegt de Débats. Maar het blad voegt er bij, dat de schorsing voor een maand wel een heel zwakke straf is voor de zware plichtverzaking, aan welke de maire zich heeft schuldig gemaakten dat men beter zou gedaan hebben het misdrijf te voorkomen en de officieele ontvangst van de vreemde socialisten ten raadhuize te verbieden. Dit jaar zal weder een vergelijkend examen plaats vinden voor hen, die als kommies bij de belastingen wenschen geplaatst te worden. Er zijn 100 plaatsen beschikbaar. Sedert 1893 had er geen examen plaats. De «Maatschappij tot Exploitatie van Veestallen en Veetransporten in Nederland” in liquidatie, zal over het afgeloopen jaar een dividend van 8.) pCt. uitkeeren. Uit Parijs komt het bericht, dat Francois, de pleger van den aanslag op president Faure op 14 Juli onderzocht is en bevonden lijdende te zijn aan vervolgingswaanzin. Een witte neger. In Parijs heeft de po litie onlangs des nachts een drijfjacht op land- loopers in het bosch van Vincennes gehouden. Twaalf vagebonden werden gearresteerdonder hen een neger, die verklaarde Ali Bo te heeten (en die blijkbaar geen alibi vinden kon!) Ali Bo werd alleen opgesloten in een vrij warm vertrek, vandaar dat toen men hem des mor gens kwam balen een blanke de plaats van den neger had ingenomen: al de verf was hem van zijn gezicht afgesmolten Ali Bo nl. was een Franschman, Alibaud genaamd, die op de ker mis te Montrouge voor wilde speelde, daar levende konijnen, tabak en vuur verslond, ter wijl hij omsamenhangende klanken uitstiet. Na standjes met zijn patroon gehad te hebben was hij weggeloopen en in het bosch gaan slapen. JIMS- IJ ll'H III Ia III null 111011 FIUESLIJII. 1 I 1 FRISO.

Friso nl | 1896 | | pagina 1