■J dil!< cc ui Gemengde Berichten. Binnenlandsche Berichten. sluit is met ingang van 1 Augustus 1896 in h i PC het dempen der vaart Schildwijk. I I °P be D a c< 1 1 I 8 I s i 1 zijn een opeenhooping ver naar Volgens de Johannesburg Standard and Digger’s News moet president Kruger van de Transvaal in een interview hebben verklaard, dat de quaestie van Jameson’s inval nog niet uit is. De rechters hebben niet beslist, wie de hoofdleiders waren, - die zaak zal de Engel- sche regeering moeten uitmaken. Paul Kruger wilde niet ten gunste van Ja meson tusschenbeide komenomdat deze geen schuld had bekend en omdat hij dat ook zelf niet wenschte. - Spoorwegonheil. Uit New-York wordt gemeld, dat een pleziertrein met een sneltrein in botsing is gekomen op vier mijlen van Atlantic City. Twee waggons van den pleizier- trein vlogen aan splinters. Vijftig reizigers zijn gedood en een groot aantal gewond. Naar de 1 plaats des onheils is hulp gezonden. - - Dezer dagen heeft in den omtrek van Heusden iemand, die zich De Graaf noemt, gewerkt voor de sUtrechtsche Zendingsvereeni- ging” en dan tegelijk een gedeelte der jaarlijksche contributie opgevraagd. Volgens ingewonnen berichten van den director dier Vereeniging, heeft die Vereeniging geen collectanten. Men zij dus op zijn hoede. Rechten op suiker. Bij besluit van den r H. M. de Regentes heeft den oud-hof- maarschalk baron Taets van Amerongen van Natewitsch opgedragen namens Haar den Duitscben Keizer te begroeten, tijdens diens verblijf in een der nabij onze grenzen gelegen plaatsen Wesel of Ruhrort. Door den Minister van W. H. en N., de leden van het College van Zeevisscherij, den wetenschappelijken adviseur dr. Hoek en door eenige andere autoriteiten wordt Woensdag 5 Aug. as. te IJmuiden een spoorwegwagen, met voor transport bestemde levende zeevisch beladen, in oogenschouw genomen. Na be zichtiging daarvan zal een zeetochtje met een stoomtrawler plaats hebben, en wordt daarmede gevischt. Staatsblad No. 104 bevat een Kon. be- van 10 Juli 1896, waarbij nader wordt bepaaldwelke ziekten van het vee voor be smettelijk worden gehouden en welke der, in de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. 131) genoemde maatregelen bij het heerschen of bij het dreigen van elke dier ziekten moeten toe- gepast worden. Rijwiel-verordeningBij de vaststelling der rijwiel-verordening voor Amsterdam is be paald, dat de verplichte nummering van de rijwielen in werking zal treden op 1 Sept. a.s. Daarvoor zijn echter noodig regelen ter ver zekering van de goede uitvoering der bepalingen. In afwachting van die voorstellen ishetgewenscht den datum van inwerkingtreding te wijzigen. B. en W. hebben den Raad voorgesteld dien datum op 1 Januari 1897 vast te stellen. De Gemeenteraad van ’s-Gravenzande heeft, om het schoolverzuim tegen te gaan, eene verordening vastgesteld, houdende bepalingen tegen het arbeiden van kinderen beneden den leeftijd van 11 jaren. Ouders, verzorgers van kinderen' of werkgevers mogen voortaan niet toelaten, dat kinderen beneden genoemden leeftijd gedurende de schooluren gebezigd worden tot het verrichten van veld- of tuinarbeid. Over treding van dit verbod wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste tien gulden. Terwijl Vrijdagmiddag vijf wegwerkers huiswaarts keerden over den spoorweg bij Haarlemmerliede, wilden zij wijken voor een trein komende uit de richting van Amsterdam. Drie van hen werden echter gegrepen door een locomotief van Haarlem aanrijdende, met dit ongelukkig gevolg, dat zij dadelijk werden gedood. De omgekomenen zijn de ploegbaas Van Eek en de arbeiders Snoeks en Jonkbloed, wonende te Haarlemmerliede. Afdreiging. Ph. J. van Wessen is door de rechtbank te Amsterdam schuldig verklaard aan poging tot afdreiging en deswege veroor deeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren en acht maanden. Zijn medeplichtige, zekere barrière krijgen met openingen President der Fransche Republiek, dd. 26 Juli 11., is met ingang van 1 Augustus 1896 in Frankrijk de surtaxe op uit landen van Europa ingevoerde ruwe suiker en op vreemde geraf fineerde suiker, van welke herkomst ook, Tot dekking der kosten zal geregeld als volgtruwe suiker van Europee- sche herkomst of ingevoerd uit Europeesche entrepots, 10 fres. 50 per 100 K.G werkeljjk netto gewichtgeraffineerde en daarmede gelijk gestelde suiker, andere dan kandij, minimum tarief 12 fres. per 100 KG., werkelijk netto gewichtkandijsuiker, minimum-tarief, 25 fres. 80 per 100 K.G., werkelijk netto gewicht. Het nieuws uit de Vereenigde Staten is niet belangrijk. De Schatkist denkt zich te redden met hulp der bankiers en men speculeert sedert een paar dagen niet zoo druk meer in zilver. Het politieke geschreeuw heeft tijdelijk plaats gemaakt voor eene betrekkelijke stilte, en aan president Cleveland wordt het (uitvoer bare plan toegeschreven, om gedurende zijn bestuur geen goud meer te koopen tegen coin obligation, de eenige die hij uitgeven mag. Alleen Canada schijnt voor het oogenblik goud te trekken. De met de Schatkist bevriende bankiers voorzien door wissels in de behoefte aan remises naar Europa. Sterlingkoers 4,8925 (I) doorlaten en bevrijden Prof. dr. A. Koch houdt in Heidelberg wetenschappelijke voorlezingen over de journa listiek. Met velen zijner toehoorders is hij onlangs naar Frankfort a/M. gegaan om daar de groote couranten-drukkerijen aan het werk te zien. De gemeenteraad van Trente heeft 6000 florijnen toegestaan voor de voltooiing vau het Dantemonument dat in die stad verrijzen en in het laatst van September onthuld worden zal. AAN HET STRAND. Hij. Zie eens, Emilia, hoe de golven elkander kussen, als konden zij er nooit ge noeg van krijgen. Zij. Ja, zoo verrukkelijk en het zijn telkens weer andere. De Daily Telegraph heeft uit Pretoria het bericht gekregen, dat president Kruger geen telegrammen ontving betreffende het vonnis van Jameson, en dat niets bekend is van het voornemen der regeering om vermindering der opgelegde straffen te vragen. De Pall Mall Gazette weet het volgend mee te deelen: aDe Koningin van Holland zal 31 Augustus a.s. haar 16e jaar voltooien en men deelt vertrouwelijk mee dat dan de naam van haar aanstaanden echtgenoot zal worden publiek gemaakt, schoon de verloving eerst later zal plaats hebben.” Het blad weet zelfs vier pretendenten te noemen, die allen min of meer ver aan de jonge Koningin vermaagschapt zijn. En boven dien weet het blad te vertellen aan wien van die vier door Haar de voorkeur gegeven wordt! Hoe weet zoo’n Engelsch blad het toch zoo De Hollandsche Ijzeren Spoorweg-maat- schappij zal op Donderdag 13 Augustus een extra-trein 2de en 3de klasse laten loopen naar Parijs en terug, vertrekkende van Amsterdam ten 7 uur 32 min. De Manhattan Spoorweg-maatschappij in New-York is voornemens haar verkeersmiddelen door het maken van twee verdiepingen boven het bestaande bouwwerk uit te breiden. De beide onderste verdiepingen zullen voor spoor treinen gebruikt, terwijl de derde verdieping ter beschikking van wielrijders zal gesteld worden. De breedte van het voor de velocipe- disten bestemde pad zal in totaal 22 voet bedragen. De grond zal over 20 voet met Georgin-dennenhout belegd worden en in het midden een 1 welke een kwart mijl van elkander verwijderd zijn, zoodat men van de eene baan naar de andere kan komen. 11., Op deze wijze zal meden worden, want de bicycle-baan zal raming dagelijks door 50,000 wielrijders ge bruikt worden. r men een tarief van 3 Dollar-centen voor een tocht van Yonkers naar de Battery en 5 cent voor een rondreis heffen. Elke halve mijl worden elevators aangebracht om de wielrijders naar boven of naar beneden te expediëeren. De postenj van Transvaal gaat sterk vooruit: in 1894 werden daar ontvangen bijna 14^ miljoen brieven, in 1895 bijna 20^ miljoen. Het aantal verzonden brieven steeg in dezelfde tijdsruimte van bijna 14 miljoen op bijna 17^. De beetwortel-suikerfabriek der firma Janssens, Van Weel, Smits Co., te Rozendaal, keert over het afgeloopen boekjaar 15 pCt. dividend uit. Handel in Japan. De internationale handel van Japan is in de laatste 23 jaar meer dan vijfmaal zoo belangrijk geworden. De export ter waarde van 24 miljoen yen (1 yen f 2.50) in 1872 bereikte in 1895 niet minder dan 135 miljoen De import steeg Elsing, die zich uit de voeten beeft gemaakt, is bij verstek tot dezelfde straf veroordeeld. De beklaagden hadden getracht geld van een heer los te krijgen en door hem in een brief te dreigen, »onzedelijke handelingen” van hem te zullen bekend maken, indien hij hun dat niet verschafte. Den 29en Aug. vertrekt van Rotterdam per stoomschip Gedeh van de Rotterd. Lloyd naar Oost-Indië een detachement suppletietroe- pen ter sterkte van 6 -onderofficieren en 40 minderen onder bevel van den van verlof terug keerenden kapt, der inf. van het O.-I. leger C. J. v. Griethuyzen en onder medegeleide van den voor dat leger bestemden 2e luit, der art. G. J. Voorwijk. Naar Het Vad. verneemt zijn de te Am sterdam gevestigde Brandassurantie-Maatschap- pijen overeengekomen de aangevraagde vergun ning toe te staan tot de verlichting van den Dierentuin met het chemisch gezuiverde acety- leengas (patent, prof. Raoul Pictet, nadat eerst in haar tegenwoordigheid de vereischte proeven waren genomen. Gebouwen waarin onzuiver acetyleen gebrand wordt, zullen evenmin als bij de buitenlandsche Maatschappijen verzekerd worden. Hollanders in de Z.-A. Republiek. Een correspondentie uit de Z.-A. republiek, in het Haagsche Dagblad, zegt o.a. Een voor het Nederlandsche publiek interes sant verschijnsel is de uitbreiding, welke te Pretoria en Johannesburg de Hollandsche win kelnering heeft gekregen. Toen ik voor het eerst in Transvaal kwam, waren er bijna geen winkels, die door Hollanders werden gedreven en was de kleine, evenals de groote nering bijna uitsluitend in handen van Engelschen en Duitschers. Doch naarmate de Nederlanders sterker in aantal werden en er dus opening kwam voor speciaal Hollandsche waren, sprongen er aller hande ambachten en bedrijven op, welke door Hollanders gedreven en gesteund worden. Een blik in de plaatselijke Volksstem is genoeg om deze blijde mededeeling te staven. Men bericht thans dat het passief der voormalige kassiersfirma Brouwer te Bolsward geschat wordt op 6 a 7 ton, tegen een actief van 2.), zoodat waarschijnlijk 30 pCt. voor de crediteuren zal terecht komen. Geheimzinnige zaak. Volgens de Bossche Qt. wordt de uit Venloo naar ’s-Herto- genbosch overgebrachte le luit, van het 2e reg. huzaren beschuldigd van poging tot vergiftiging van zijn oom. BOLSWARD3 Augs. ’96. Op de jaar- lijksche vergadering van de vereeniging Keuring van Tuigpaarden” bij den kastelein H. v/d Vleugel gehouden, bleek dat de rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 8.70. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren E. v/d Vleugel en T. Nijdam, terwijl voor keurmeesters werden aangewezen de heeren B. Kalma van Mantgum en P. Fopma en S. Hoekstra alhier. Door den Raad dezer gemeente werd met algemeene stemmen besloten tot het aan gaan eener geldleening groot f 25000, verdeeld in 25 aandeelen ieder van f 1000, ter bestrij ding der kosten van langs de Dijkstraat en De leening wordt gesloten bij publieke inschrijving, tegen eene rente van 3|°/0 en tegen den hoogsten koers. De storting zal ge schieden uiterlijk op den le October 1896 ten kantore van den gemeente ontvanger, terwijl jaarlijks op den le November één aandeel van f 1000 a pari zal worden afgelost. MOLKWERUM, 2 Aug. Voor ons dorpje was het heden een feestdag. Het h. d. s. de hr. A. ging in ’t huwelijksbootje stap pen en van deze gelegenheid meenden zijne dorpsgenooten gebruik te mogen maken om van hunne hoogachting en sympathie te doen blijken. Zij deden dit de ouderen door hem op de gebruikelijke wijze hunne geluk- wenschen en geschenken aan te bieden, jong Molkwerum door hem bij fakkellicht eene sere nade te brengen. Tijdens de receptie ’s avonds in bet net versierde schoolgebouw werd ter eere van het jonge paar een vuurwerk afge stoken. De hr. A. onthaalt morgen zijne leer lingen. GAASTERLAND, 3 Aug. In onze gemeente en environs ziet het er met de weilanden we gens de droogte recht treurig uit. Bijna alle hebben een vuurroode kleur. Groot gebrek is er alzoo aan gras ook het nagras schiet na tuurlijk niet op. Menig veehouder voedert reeds hooienkelen hebben zelfs vee gestald. Hierbij komt nog, dat op menige plaats de koeien met emmers moeten gedrenkt worden, wat natuurlijk veel drukte veroorzaakt. Een weinig regen zal hier niet kunnen baten de grond is te veel ingedroogd. In de naburige Wouddorpen is de toestand ook alles behalve rooskleurig. OOSTSTELLINGWERF, 31 Juli. Onze gemeente wordt thans weder bezocht door vele arbeiders uit naburige plaatsen, om hier rus- schen te snijden. Voorzien van een kruiwagen en gewapend met een groot krom mes, trek ken zij de velden door, teneinde uit slootswallen en lage landen de bloembies weg te snijden. De russchen worden dadelijk in bosschen ge bonden om zoo medegevoerd te worden. Vele der russchensnijders komen uit Noord wolde, waar de grondstof verwerkt wordt tot matten, doch in Drente verzendt men de russchen meest naar Genemuiden. Voor het bos wordt daar van 8 tot 10 cent betaald. Deze prijzen in aanmerking genomen is het niet te verwon deren dat met russchensnijden wel een goede daghuur is te verdienen. Toch maken arbei ders uit deze gemeente er weinig gebruik van. Fran Ct. En daar men weet, dat de knoop der Cre- tenser-quaestie te Athene zit, heeft men de koe bij de horens gepakt en is men zoover gegaan van Griekenland te bedreigen met een demonstratie der vloot en een krachtdadigen dwangmaatregel, voor het geval het niet naar rede wilde luisteren. NOORD-AMERIKA. President Cleveland heeft eene proclamatie uitgevaardigd, de burgers der V. S. nogmaals bevelende de onzijdigheid jegens Cuba in acht te nemen en waarschuwende dat elke schennis daarvan streng vervolgd zal worden. In het midden der Vereenigde Staten heerscht een schrikkelijke hitte, die zich ook naar het Westen verbreidt. In Loisville Chicago, Cincin nati en andere steden zijn tal van menschen van uitputting neergezegen, waarvan velen vervolgens zijn overleden. Ook zijn hier en daar paarden dood neergevallen en de thermo meter wees van 100 tot 104 graden Fahrenheit in de schaduw. Boven andere Staten zijn wolkbreuken en wervelstormen losgebarsten. Het mijnkamp Gloucester, aan de Zondagsche kreek in Ohio, is o. a. bijna geheel vernield. De kreek stroomde over en verscheidene menschen ver dronken of werden gedood door ineenvallende huizen. Men weet reeds, dat vijftien menschen het leven hebben verloren. CHINA. Den 26en der vorige maand heeft eene, zich vijf Engelsche mijlen ver uitstrekkende vloedgolf de kust te Haitsjau in het Noord oostelijk gedeelte der provincie Kiangsoe over stroomd. Een aantal dorpen werden vernield; men schat, dat wel vierduizend menschen zijn omgekomen. Groote kudden vee zijn te loor gegaan, de rijstvelden overstroomd, en men vreest hongersnood in den herfst. van 26 op 129 miljoen. Meer dan iets anders leveren deze cijfers het bewijs hoe dat land vooruitgaat Geluk bij wedrennen. De Londensche Rothschild heeft dit jaar van Maart tot Juli meer dan f 500,000 aan prijzen met zijn paar den gewonnen, en daar nog pas de helft van het Engelsche renseizoen voorbij is, kan hij zeer goed het record van den hertog van Port land bereiken, die in 1889 bijna een miljoen gulden won. Li-Hung-Thang is nu in Engeland. Hij is Zondag om 3.30 uur in Southampton aan land gestapt en daar ontvangen door admiraal Tracy en consul Scott als de vertegenwoordi gers der regeering, benevens twee attaché’s van de Chineesche ambassade, den burgemeester en het gemeentebestuur, die zich allen aan boord begaven om den onderkoning te begroeten. Om 4.45 uur reisde deze met een extra trein door naar Londen. Bij aankomst daar werd hij ontvangen door den Chineeschen gezant, sir Halliday M’Cartney le secretaris van de Chineesche ambassade en sir William Calville, ceremoniemeester der Ko ningin. In een hofrijtuig werd Li-Hung-Tchang daarop naar het logies geleid, dat voor hem gehuurd is. Paardenhoeden. In Hydepark te Londen zijn Woensdag verscheidene paarden verschenen met kleine strooien hoedjes, die enkel de ooren den kop tegen de zon moeten j j DE i SO( in E I t t h Z V V s 8

Friso nl | 1896 | | pagina 2