ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1896. No. 63. Nieuwstijdingen Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. nogmaals op, dat het rekening Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Het is te hopen, dat van heeft aan den dijk gezet, terwijl al sedert maanden duizend anderen zonder werk Alleen zeer rijke maatschappijen zijn in van de reglementen na te is niet de onbekookte handeling van een oogen- oog op boven bedoelde plannen. Van de werf der Nederlandsche Scheeps- De Pall Mall Magazine, een bekend Engelsch maandschrift, geeft in haar laatste nummer als groote attractie een «onuitgegeven gedicht van Wordsworth,” dat zij een «volkomen echte, letterkundige curiositeit” noemt. ’t «Curieuse” intusschen is dat volgens Truth dit gedicht eenvoudig een brokstuk uit een van ’s mans populairste sonnetten is, welk sonnet 60 jaar geleden het licht zag 1 Carmen Sylva over lijkverbranding. Het dagblad Phönix in Weenen heeft aan verschei dene geleerden, dichters, dokters en schrijvers gevraagd hoe zij over lijkverbranding dachten. Carmen Sylva, de bekende schrijfster, koningin van Roemenië, heeft geantwoord«Ik vind het verbranden der lijken zeer hygiënisch, zeer practisch en zeer onpoëtisch. Maar men late ieder ook hierin vrij, want ieder heeft recht in deze zaak op zijn wijze te gevoelen. C. S.” De Carnegie Art Galleries, verleden jaar te Pittsburg (Amerika) geopend, beloven met tertijd het grootste museum ter wereld te worden De stichter, Andrew Carnegie, heeft een geweldig groot gebouw laten zetten voor 200,000 pond sterl. en stelt voor aankoopen jaarlijks 10,000 pond (f 120,000) beschikbaar. dien strijd laat benoeming tot lid spr. ter zijde, dat maakte bij B. en W. en het genomen. Ontslag-Den Hartog. Voordracht van B. en W. te Amsterdam, om M. den Hartog, derde onderwijzer aan de openbare lagere school der le klasse No. 78, die op den 8en Juli 1896 twee Hoofden van openbare lagere scholen wegens het vervullen van hun door B. en W. krachtens wettelijke bepalingen opgedragen ambtelijke werkzaam heden in het openbaar heeft beleedigd, te ont slaan, waarbij worden behandeld vierenzeven- t i g tegen deze voordracht gerichte adressen (waaronder 17 ongezegeld.) In de leeskamer is verder gedeponeerd een missive van de hee- ren Baert en Van Doorne, ten geleide aan de bekende brieven van Den Hartog. De heer De Sauvage Nolting vraagt of B. en W. sedert de ontvangst van beide missiven andermaal advies bij den schoolopziener hebben ingewonnen. De Voorzitter deelt mede dat dit niet is ge schied daar B. en W. geen missive van Den Hartog ontvingen, wèl mededeeling van tot anderen gerichte stukken. De heer De Sauvage Nolting meent, dat waar B. en W. toch met die stukken bekend zijn, een nieuw advies noodig is, begrijpt niet welk bezwaar tegen het vragen kan bestaan. De Voorzitter handhaaft zijn meening dat geen termen bestaan een nieuw advies te vragen. Bovendien is de voordracht niet gebaseerd op beleediging van particuliere personen, maar op beleediging van ambtenaren wegens het uit voeren eener opdracht van B. en W. In dit opzicht is de stand van zaken door de brieven van Den Hartog niet veranderd. De heer De Sauvage Nolting betoogt, dat is gebleken dat Den Hartog niet met de door den voorzitter bedoelde omstandigheid bekend was. De Voorzitter wijst er gezag der overheid is miskend. De Wethouder van Hall, voor i‘ lijk sprekende, komt op tegen de meeste quali- ficaties van de daad van Den Hartog. Deze Brieven en Berichtende Redactie betredende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. schooltoezicht geen punt van ernstige overweging uit. Op bedoelde bedreigingen volgde het straat kabaal, dat in nauw verband staat met die ge schriften. Den Hartog, eerst geweldenaar in gesehrif-, werd nu geweldenaar met de daad. Dat past niet een onderwijzer, die stilzwijgend gebonden is tot eerbied voor de wetten. Spr. wijst verder op de benepen taal in slecht gestyleerde briefjes, waarin Den Hartog zooge naamd excuus maakt. Had hij die briefjes Te Groningen zal een rijwielenfabriek gebouwd worden waarvan de kosten geraamd zijn op f 100,000. Directeur wordt de bekende rijwielen-fabrikant Fongers. Een teleurstelling. Te Dordrecht zou een luchtballon opgaan, maar het gevaarte was gebarsten en moest daardoor op aarde blijven. Een krach. Volgens Het Volksdagblad worden te Utrecht, vooral door het katholieke deel der bevolking, groote verliezen geleden door het faillissement van een bankiersfirma. De katholieke St. Joseph-vereeniging, de bekende vereeniging Recht en Plicht en vele kleine luiden behooren tot de slachtoffers. Een aardig geschenk. De heer Beynes, lid van den gemeenteraad, heeft de gemeente Haarlem 300 stoelen ten geschenke gegeven, ten dienste van het publiek bij muziekuitvoe ringen. Kermispret. Dat er op de kermissen nog wel wat te verdienen valt, blijkt daaruit dat te Haarlem dit jaar f 2200 staangeld tegen f 450 in de vorige jaren door de stoomdraai- molens en hippodromes betaald wordt. De beeldhouwer Bart van Hove heeft naar men aan de N. R. Ct. meldt, een nieuw beeld vervaardigd van de Koningin en met dit werk was de Regentes zoozeer ingenomen, dat zij den beeldhouwer vergunning verleende, de buste in den handel te brengen. Eerstdaags zal het beeld in marmer en gips verkrijgbaar worden gesteld, waarschijnlijk bij inteekening. Terug gevonden. Het pakje effecten, ter waarde van fr. 58,000, dat voor een paar dagen in een spoorwagen was blijven liggen en naar men dacht gestolen was, is terecht. Een werkman aan het Noorderstation te Brus sel keerde ’s avonds naar Lebbeke terug en waaraan zij vond bd bet overstappen te Denderleeuw op behoorde, met rijk genoeg was om de kostbare de bank onder zdn ei goed een klein pakje, werken uit te voeren, voorgeschreven bij de - nieuwe mijn reglementen. 659 mijnwerkers zijn daarmee twee zijn staat, de bepalingen leven. het hulpbureau gebracht de 40-jarige vrouw G. R., zonder vaste woonplaats, die geheel naakt aan het Hoornsche diep rondliep. Door T. G., wonende in de Houtzagerssteeg, en E. M., wonende in de Barestraat, is bedoelde vrouw in kennelijken staat van dronkenschap gebracht en daarna van hare kleederen ontdaan. Proces-verbaal is van deze treurige zaak opge maakt. Arsenic-zuur. In het plaatsje Lobberich, nabij Gladbach, werden onlangs 18 familie’s ziek onder nagenoeg dezelfde ziekte-verschijn- selen, die vergiftiging deden vermoeden. Men kreeg eindelijk het vermoeden, dat het tarwe brood, hetwelk door alle 18 familie’s was ge bruikt, de oorzaak der vergiftiging moest zijn, te meer, omdat ook de bakker van het brood, diens vrouw en kinderen ziek waren geworden. Bij onderzoek werd in het brood arsenic-zuur gevonden. Er is een gerechtelijk onderzoek ingesteld. De Lutine. Uit het wrak der Lutine heeft men Vrijdag, naar men uit Terschelling meldt, een zeer zwaar kanon opgehaald, terwijl zich op een stuk van dat wrak nog een vijftal dergelijke bevinden. Thans zal men beproeven, door een kring van zakken met klei het toe- loopen van het zand te beletten. De heer H. W. Ter Meulen, te Bodegraven, schrijft echter in een brochure, dat de Lutine waarschijnlijk niet meer op ééne plaats ligt, daar het belang rijkste gedeelte (de achtersteven) geheel uiteen is gerukt. Indien ten jare 1859 het voorstel ware aangenomen van den ingenieur Taurel, om n.l. met een stoompomp te werken, dan zou, meent de heer Ter M., men nu den schat waarschijnlijk reeds geborgen hebben. Gedwongen staking. Te Paturages in Henegouwen zal deze week een mijn gesloten worden, omdat de maatschappij achterwege gelaten, spr. zou er Den Hartog niet minder om hebben geacht. Die briefjes hebben te minder waarde, daar zij niet tot het gemeentebestuur zijn gericht. Met 17 tegen 8 stemmen wordt Den Hartog ontslagen. Om tot een herziening van het belasting stelsel der gemeenten te geraken zijn, naar de N. G. Ct. meldt, door den Minister van Binnen- landsche Zaken van de gemeente-besturen de navolgende gegevens gevraagd a. Zuivere inkomsten wegens: 1°. hoofde- lijken omslag of andere plaatselijke directe belastingen als bedoeld in art. 243 der ge meentewet, 2°. belasting op voorwerpen van verbruik (art. 241 jo. art. 255 dier wet; b. Ontvangsten aan: 1°. opcenten op de personeele belasting; 2°. uitkeering van het rijk volgens de wet van 26 Juli 1885 (Stbl. no. 169); 3°. subsidie van het rijk in de kosten der gemeente huishouding en in de gewone kosten van het lager onderwijs. De heer Edo J. Bergsma heeft j. 1. Woensdag officiéél afscheid genomen als bur gemeester van de gemeente ’t Bildt en wordt heden, Zaterdag, in een te Enschede te houden raadszitting als burgemeester der gemeente geïnstalleerd. Het stoffelijk overschot van prins Willem George Frederik van Oranje-Nassau is Maandag besloten in een gebronsd metalen kist, in te genwoordigheid van generaal Dumonceau en den burgemeester van Delft. H. K. H. de Groothertogin van Saksen heeft aan het Koloniaal Museum te Haarlem ten geschenke gegeven een verzameling van 220 houtsoorten van Billiton, benevens een daarbij behoorende fraaie vitrine, afkomstig van wijlen prins Hendrik der Nederlanden. Dit belangrijk geschenk is thans in het museum geplaatst. Naar de Graafsche Courant verneemt, zouden er bij de Koninginnen plannen bestaan het landgoed St. Jansberg onder de gemeente Mook aan te koopen. Deze week worden eenige personen van het Hof verwacht met het Hij maakte het thuis open en liet den volgen den ochtend aan een buurman zien wat er in zat papieren van waarde. De buurman ried hem, met de papieren naar een senator te gaan die te Lebbeke de buitenlucht geniet, en deze zag dadelijk dat het de vermiste effecten waren. De werkman stelde ze aan den stati onschef te Ninove ter band en de Brusselaar heeft zijn geld terug, hij er den werkman een gedeelte afgestaan. Een jubileum. De Köln. /.eit. vierde 1 Aug. een eigenaardig jubileum toen waren er nl. niet minder dan 11 medewerkers, zetters, drukkers, enz. aan de courant, die op denzelf- den dag bun 25-jarig jubileum vierden. Het jubileum werd met veel geestdrift en met veel feestbetoon gevierd. Elke twee uur een moord Een der meest beroemde Italiaansche criminalisten heeft berekend dat in Italië het aantal moorden en manslagen jaarlijks ongeveer 4000 bedraagt, d.i. zoowat elke twee uur een moord Dit cijfer is ongunstiger dan in eenig ander be schaafd land. In Frankrijk bedraagt dit cijfer nauwelijks het '/10 in Denemarken het '/33 van het Italiaansche. Vreemde liefhebberij. De stad Augs burg herbergt sedert jaren een oude dame die een bijzondere liefde voor muizen heeft. Een van haar kamers is een groote muizenkolonie. Daar springen zeer vergenoegd dozijnen muizen bedreigd. Speciaal den Hartog handelde als im j]r waa terrorj8. uit De Volksonderwijzer, I tuigen mede op die werf ongeveer half Sep- reeds in Februari werd aangegeven, tember onder eigen stoom de reis naar Rusland L en hen aan de algemeene verachting prijs te geven. Het voorgestelde doel van aanvaarden. De heer H. Fennema te Sneek heeft de van de Eerste Kamer aan- Daar hij dientengevolge ophoudt lid van de Provinciale Staten te zijn en als zoodanig sedert 1892 zitting heeft voor het hoofdkies district Franeker, zal binnenkort in dat hoofd kiesdistrict de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten moeten plaats hebben. Dinsdagmiddag is te Bols ward een hevige brand uitgebroken in de woon- en winkelhui zinge van de firma Bölger Zoon. De hui- zinge is geheel uitgebrand en een groote voor raad koloniale waren is door het vuur vernield. Een laaghartige streek. Zondagmorgen te 7^ uur is te Groningen door de politie naar blik, als de uiting van drift te beschouwen. Van de werf der Nederlandsche Scheeps- Zij is de laatste eener reeks handelingen, be- bouw-maatschappij te Amsterdam, is met goed oogende verzet tegen het gezag. gevolg te water gelaten een schroefstoomzand- De autoriteiten moeten er onder. De wil hopper, gebouwd voor rekening van de werf der onderwijzers moest wet worden. De jonge Conrad te Haarlem, en bestemd voor het Rus mannen die examen wilden afleggen, werden sische gouvernement voor den dienst in de zee bedreigd. Speciaal den Hartog handelde als van Azof. hoofd van een schrikbewind. Er was terroris- Het vaartuig zal met nog twee gelijke vaar- me. Dit toont spr. aan i waarin i hoe het die onderwijzers lastig te maken zich persoon Den Hartog. FRISO \i 11 ih h t in i iu i:\ 111 iiliii muil fiiiesl nu.

Friso nl | 1896 | | pagina 1