ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1896. No. 65. Nieuwstijdingen Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Lehong denkbeeld gebracht, uit het werkzame bestand- l Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I naar St.-Cyrhij wil mad. de Deze ligt te bed. Hij trekt Men maakt de boter op in en stempelt haar met een een lapje neteldoek ge- I en bij het standbeeld Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7{ cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Frankrijk. Protest tegen een protestmeeting. Er zou te Arnhem een protestmeeting worden gehouden tegen de straf, aan een millicien opgelegd. Tegen dit plan is echter, naar R. v. A. meedeelt, weer protest aangeteekend door den betrokkene zelf, die nl. een aanhanger is van de anarchistische fractie, terwijl het plan uitging van parlementaire socialisten, en de milicien gaf nu te kennen dat hij «zich niet wilde laten gebruiken als reclame-middel en dat hij niet gediend was met een protest van een zijde, die zijn kameraden op het laatstleden congres heeft uitgesloten en alzoo hetzelfde heeft gedaan als de militaire autoriteiten tegen wie men nu wil protesteeren.” De moordenaar van den Shah. Woensdag morgen is te Teheran de moordenaar van den vorigen Shah van Perzië Nasr-Ed-Din opge hangen. Een groote menigte woonde de executie bij. ouderdom van bisschop van Eleutheropolis en apostolisch vicaris van Oost-Mongolië. Deze landgenoot, die zijn werkkring voornamelijk in het verre Oosten zocht en daardoor hier te lande minder bekend was, stond bij hen die hem in zijn leven van zelfverloochening en moeielijken arbeid volgden, hoog aangeschreven. Bryan, de democratische candidaat voor het presidentschap der Ver. Staten, heeft in de Woensdag gehouden groote meeting het woord gevoerd, en een krachtige redevoering gehouden voor het bimetallisme, dat hij het eenige mid del noemde om het dalen der prijzen tegen te gaan en den toenemenden uitvoer van goud te voorkomen. De Figaro bevat een verslag van dag tot dag van het verblijf van »den eersten Tsaar te Parijs.” Het was Peter de Groote, die in 4 717 een bezoek aan den kleinen Lodewijk XV kwam brengen. Het verslag is zeer ver makelijk. Als staaltje diene, hoe Peter Vrijdag 11 Juni doorbracht »Z. M. gaat Maintenon zien, de gordijnen open, bekijkt haar op zijn gemak, zegt geen woord tegen haar noch zij tegen hem en zonder eenige buiging te maken, loopt hij weg. Zij was er verbaasd en nog meer geërgerd overmaar, dus merkt Saint Simon boosaardig op, wijlen de Koning leefde niet meer.” Advertentiën. Voor eenige jaren werd Pear’s zeepfabriek het eigendom eener maat schappij en daardoor is men te weten gekomen de verhoudingwaarin de kosten voor adver tentiën en zuivere winsten tot elkander staan. In 1885 gaf Pear voor annoncen uit 373.948 gulden en de winsten bedroegen driemaal zoo veel. In 1886 waren de kosten der annoncen ruim 706.608 gulden en de winsten f 1.410.780. In 1891 waren de advertentiekosten f 1.242.152 en de winsten ruim 2 millioen gulden. Het blijkt dus, dat Pear in 7 jaar tijds voor meer dan 7 millioen gulden annonceerde, doch een zuivere winst van 11.5 millioen gulden behaalde. Ureeselijke hitte De hitte te New-York duurt voort en de sterfgevallen vermeerderen Woensdag zijn 48 personen overleden tengevolge der warmte en zijn 100 personen bewusteloos neergezegen. De hospitalen zijn overvol, het geheele aantal der door de hitte gedoode per sonen bedraagt 226. Te Chicago is het al niet beter Woensdag waren er 25, eergister 51 dooden. Honder den dieren, vooral paarden, liggen dood op de straat. Er komt weer licht. De werkstaking aan de gasfabrieken te Lissabon ie geëindigd. Doch tevens heeft thans de directie der gas en electriciteits-maatschappijen maatregelen ge nomen om een herhaling dezer werkstaking te voorkomen. - Slakken als geneesmiddel. Dr. Chres- tion te Montpellier verklaart, dat hij in zijn 50-jarige praktijk geen beter middel tegen borstaandoeningen heeft leeren kennen dan slakken. Deze door een bekend geneesheer geuite verklaring heeft een Franschen apotheker, Henry Mure te Pont- St. Esprit (Gard), op het Bij den Raad van State is, naar heti Dagbl. meldt, aanhangig een wetsontwerp tot herziening van het gemeentelijke belastingstelsel. In dit ontwerp komen geenerlei bijzondere waarborgen voor naar aanleiding van artikel i 7 der kieswet, regelende het gemeentelijk kies- 1 recht. Daarentegen is in het ontwerp wel een bescherming verzoeken tegen dien invoer uit stellige bepaling opgenomen omtrent de mate de hoofdelijke omslagen progressief Deze bepaling is een de toepassing, welke In het Oosterdok te Amsterdamligt, naar de N. B. Ct. meedeelt, een driemaster in lossing, uitsluitend met Franscb meel beladen, 1 en bestemd voor de verschillende meelfabrikan ten hier te lande, die nota bene steen en been klagen en in een request aan de Koningin waarin mogen worden ingericht, scherpere formuleering van reeds aan het tegenwoordig artikel 243 der gemeentewet behoort te worden gegeven, omdat progressie het middel is, hetwelk de midden klasse in staat stelt zijn aandeel in den hoof- delijken omslag op de weinig talrijke gegoeden over te brengen. Door Gedeputeerde Staten is bepaald dat de stemming voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het boofdkies- district Franeker, ter vervanging van den heer H. Fennema, die, door aanneming zijner be noeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, heeft opgehouden lid der Staten te zijn, zal plaats hebben op Dinsdag 15 Sep tember en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 29 September a.s. Van de Lemmer komen ongunstige be richten over de botvangst. De hoeveelheid die gevangen wordt is zeer gering en de visch is bovendien klein van stuk. De commissie te Batavia welke zich ten doel stelde, pastoor Verbraak een huldeblijk aan te bieden voor wat deze 20 jaar lang op Atjeh deed, heeft f 2067.36 ontvangen en kocht daarvoor een kostbare miskelk met schenkkanne, benevens brevier en missaal. - - Ingevolge Kon. besl. van 6 dezer no. 28 zal Hr. Ms. korvet Sommelsdijk, met 18 Aug. a. s. te Hellevoetsluis uit dienst worden gesteld. Bij gemeld besl. is de kapt.-luit. ter zee J. Cardinaal alsdan eervol van het bevel over dien bodem ontheven. De kassier J. Brouwer, van Bolsward, ezant bi' het 8een booger beroep aangeteekend van het - J vonnis, waarbij hij wegens verduistering tot 6 maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Voor de tentoonstelling betreffende het schoenmakersvak, welke de volgende week te ’s-Gravenbage geopend wordt, zijn reeds meer dan 300 inzendingen ingekomen. Te Leipzig is bij Friedrich Jansa een Duitsche vertaling verschenen van Koetsveld’s De Pastorie van Mastland. Ruzie ónder de vriendjes. In Weenen hebben de sociaal-democraten groote vergade ringen gehoudenwaarop zij een beslist vijan delijke houding hebben aangenomen tegen de anti-semieten, die thans de regeering der stad in handen hebben. Bovendien verzetten zij zich heftig tegen gemeentelijke uitgaven voor het bezoek van den Tsaar, en betuigden zij hun sympathie voor de lijdende broeders in Rusland. Twee vergaderingen moesten door de politie worden ontbonden. De Japansche regeëring heeft besloten twee ambtenaren van hoogen rang, den prinsen Arisugawa en Kitashirakawa, die in den oor log tegen China gesneuveld zijn, een bijzondere eer te bewijzen. Er zullen weldra postzegels worden uitgegeven met de portretten van de gesneuvelden er op. Geparfumeerde boter. Dit is het nieuwste dat in Engelsche dames tijdschriften vermeld wordt, platte schijven, bloemenstempel. In wikkeld, wordt de boter nu een tijd lang op een bord met rozenbladeren, viooltjes of nagel bloemen gelegd, en is dan geparfumeerd. Te Tien tsin (China) overleed in den deel van de slak een preparaat te maken, het- J—Jjaar mgr. Th. H. Rutjes. welk den naam draagt van »Pdte de sirop d’escargots,” en zeer aangenaam van smaak moet zijn. Door een Fransch medisch blad wordt het middel sterk aanbevolen tegen ver koudheid en aandoeningen van keel en borst. Alweer iets voor de tentoonstelling in 4900. Men heeft weer een nieuwe clou. Nu komt de bekende Elisée Reclus er in te pas: Men wil n.l. volgens zijn raadgevingen een groote globe bouwen, die ver boven de omringende gebouwen zal uitsteken en het 400.000ste deel van de werkelijke aardgrootte zal zijn. Daar op zal alles aangegeven zijn wat men op onze aarde vindt, bergen, rivieren, enz. in de juiste verhoudingsgrootte. Maar een berg van twee duizend meter zal daarop natuurlijk slechts een halven centimeter hoog zijn. Binnen in de globe zullen allerlei vermakelijkheden te zien zijn. Een ongeluksringIn een der schoon ste stadsgedeelten van Madrid staat het stand beeld van den beschermheilige der stad. Om z’n hals hangt aan een zijden koord een ring van groote waarde met diamanten en paarlen ingezet, die zonder eenig politietoezicht niet het minste gevaar loopt gestolen te worden. De beruchtste dief of inbreker zal eerder het graf zijner moeder schenden, dan dezen ring aanra ken, die een sterk aan de legenden der mid deleeuwen herinnerende geschiedenis heeft. Hij werd voor Alphonso XII gemaakt, die, naar men weet, teringachtig was. De koning schonk hem aan zijn aangetrouwde nicht Mercedes als verlovingsring, die hem gedurende haar kort huweljjk droeg. Na haar dood schonk koning ATJEH-OORLOG. ^Dinsdag vijand verdreven voorbij Seneng in de heuvels ter weerszijden van het dal van Lamteh. Toekoe Oemar’s benden verspreid. Vooral bij Tjagoe tegenstand ondervonden. Gesneuveld een Amboineesche officier; gewond twee Europeecche fuseliers en 4 4 inlandsche militairen. Toekoe Oemar is gevlucht naar Lehong een landschap op de N. W. kust van Atjeh, ten zuiden van Lepong, waarheen kol. Stemfoort zich gister met een bataljon inscheepte uit de Retienbaai. De gezondheid en geest der troe pen is uitstekend.” 4834 herdacht. Woensdag had te ’s-Gravenhage de aangekondigde herdenking van de slagen van Hasselt, Boutersem en Leuven plaats. De oudstrijders die voor 65 jaar aan deze gevechten hadden deelgenomen, vereenig- den zich ten huize van een der eere commis sarissen aan de Prinsengracht en gingen van daar in open rijtuigen voorafgegaan door de muziek der veld-artillerie en een bereden es corte van dit wapen naar het standbeeld van Koning Willem II op het Buitenhof. In de straten waren velen bijeen terwijl hier en daar een vlag wapperde. Op het Buitenbof plaatsten allen zich om het standbeeld, terwijl de muziek het Wilhelmus speelde. De voorzitter van de 3de afdeeling van het Metalen Kruis bracht daarop met een kort woord hulde aan de nagedachtenis van den heldhaftigen aanvoerder. Daarna werd de tocht door de straten her vat. Aan de 90-jarige weduwe Schoenzetter, die als waschvrouw het beleg van de citadel had meegemaakt, werden eenige bloemruikers aangeboden. De orde in de straten liet nog al te wenschen De stoet werd ontbonden voor het cafe Van Zeben op de Markt, waar den feestgenooten een feestmaaltijd werd aangeboden. Den 23 of 24 komt onze Italiaansche hof, de heer Westenberg, en den 28 komt baron v. d. Brincken, Duitsch gezant aan ons hof, in de residentie. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bestaat het voornemen om aan de Centraalbureaux te Utrecht de verschil lende kamers telefonisch te verbindentevens zullen er aansluitingen komen met de Inter communale lijnen in het stadsnet. Tot eerstaanwezend ingenieur bij de te legraaf- en seinwerken der Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij is benoemd de heer F. van der Goot, thans adjunct-ingenieur bij den dienst van weg en werken der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. De conferentie van de Nederlandsche spoorwegen met den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, betreffende de winterdienst- regeling op de spoorwegen, welke op 45 dezer te ’s-Gravenhage zou gehouden worden, is uitgesteld tot 49 dezer. De regeering is, naar de N. R. Ct. ver neemt, bezig de laatste hand te leggen aan een wetsontwerp tot verplichte levensverzekering van werklieden en tot oprichting van eene staatsbank voor levensverzekering, die daarmede verband houdt. FBI \ll.l lis El 1111EIIÏEITIE- IILIIIlllllll IIIIESLlSIl. j UITGEVER:

Friso nl | 1896 | | pagina 1