WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1896. No. 66. Een nieuwe Boerenbond. Zes en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. punt E. Landbouw <1 Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag er Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y- KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUffl. kunnen zij worden, die niet tegen God, huisgezin of of kunnen aanmoedigen of tot stand brengen, dan hetgeen de bestaande vereenigingen met meer of minder succes nastreven. (Overgenomen uit het Nederl. Weekblad van 8 Augs. j.l.) 1 r hebben zij echter de kaart van het Zij zijn uitgegaan de veronderstelling, dat er in Nederland zoo goed als niets bestond in den drankmisbruik enz. Bij de definitieve vast- geest, zooals zij zich voorstelden. Wel hier stelling had ditzelfde bestuur nu echter voorge- en daar eene Maatschappij of Landbouwveree- stand, c. bouwcredietwezen, d. door het stichten van aan- en verkoop vereenigingen, verzekeringsfondsen enz. T strekking in de eerste plaats zal niemand be vreemden, die zich herinnert, wat gezegd en van verschil openbaarde van het doel van den Verschillende woordvoerders drongen ten sterkste op aan, onomwonden te ver klaren. dat de Bond protectionistische maat regelen zou ‘voorstaaneven krachtig kwamen anderen daartegen in verzet, zoodat ten slotte werd besloten ook op dit punt geen beslissing te nemen, ten einde de mogelijkheid open te houden allen te vereenigen. Een der aanwezigen drukte den wensch uit, dat de Bond ten einde zijn invloed te doen gelden zich in beginsel met de algemeene ver kiezingen zou inlaten en candidaten stellen voor de verschillande bestuurscolleges. Niemand ondersteunde dit voorstelzoodat ook verschil in politieke richting evenmin als de godsdien stige gevoelens een beletsel zou behoeven te zijn voor algerreene aaneensluiting. Slechts bij een der onderdeelen van art. 9 werd, door krachtige tusschenkomst van Dr. Schaepman, een bepaalde houding aangenomen. Het luidde dat iemand om lid te worden grondeigenaar of pachter of vruchtgebruiker of beheer der van gronden moest zijn, of zelf het landbouwbedrijf moest uitoefenen. Een der sprekers uit Nd.-Brabant, die reeds vroeger gezegd had het niet in allen deele eens te zijn met de gewestgenootendie voor hem het woord hadden gevoerdmeende dat ook plaats in den Bond kon worden ingeruimd voor «belangstellenden in den land bouw.” Hij voegde er tot ondersteuning van zijn voorstel aan toe, dat de belangen van alle bewoners van het platteland eenstemmig waren met die der boeren, en dat deze dorpsbewoners de landbouwers veel nader stonden dan de grondeigenaars en rentmeesters in de steden, die vaak alleen belang stelden in de boeren, wanneer zij hun pacht kwamen brengen. Nog een paar punten verdienen vermelding. Onder de middelen, waardoor het bestuur het doel van den Bond zou trachten te bereiken, behoorde ook het uitgeven van een Maandblad. Om dezelfde reden waarom alles werd ver wijderd wat algemeene vereeniging kon tegen houden, werd ook dit plan vaarwel gezegd de inhoud toch kon aanleiding geven tot twee spalt, zoo werd door de vergadering geoordeeld. Eindelijk verdient nog de aandacht iets wat in den beginne was te berde gebracht. Art. 3 zegt in de eerste alinea reeds dat de Bond zijn doel zal trachten te bereiken a. door het bestrijden van slechte gewoonten en misbruiken onder de leden. als volgtlid gekant zijn eigendom. Een tweede zich bij behandeling Bond, er Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Ons oordeel over de nieuwe vereeniging meenen wij aan het slot niet te mogen terug- Het was zeer zeker een goed denk- de niging, maar bestuurd en nagenoeg uitsluitend gesteund door sheeren,” half uit liefhebberij, half uit zucht om zich zelf te verheffen, doch zon der dat deze practisch werkzaam waren in den landbouw of zelf rechtstreeks belang hadden bij het bedrijf. Hadden de oprichters nauwkeuriger onder zocht, zij zouden gezien hebben, dat bijna overal in ons land gróote en kleine boeren- vereenigingen zijn, waarin het aantal »heeren” een zeer ondergeschikt element uitmaakt. De aangegeven weg tot het vormen van een N e- d erlandschen Bond ware geweest, de reglementen, statuten en grondslagen van deze bestaande corporation te bestudeeren en te zoe ken naar punten van overeenstemming om, daarop steunende, ééne algemeene vereeniging tot stand te brengenelk onderdeel volkomen vrijheid latende voor locale of provinciale eigen aardigheden, speciale belangen, godsdienstige of politieke kleur. Dit is echter niet geschied; de oprichters hebben iets geheel nieuws willen stichten met een bepaalde godsdienstige en zedelijke richting op den voorgrond. Behalve misschien in een gedeelte van Nd.- Brabant dreigde dit laatste denkbeeld al spoe dig fiasco te zullen maken en zooals wij zagen, heeft het bestuur daarom alle bijzondere ken- teekenen dienaangaande teruggenomen, zoodat er ten slotte niets is overgebleven dan een programma, zooals het bijna in iedere Land- bouwvereeniging of Maatschappij wordt gevon den. Naast en misschien in concurrentie met deze zal, in sommige provinciën althans, de Boerenbond zich nu in het vervolg doen gelden. Bij sommige zaken en aangelegenheden, waar de Landbouwmaatschappijen officiéél of officieus gehoord worden, zal nu de Boerenbond ook een stem willen hebben in het kapittel; com mission uit haar benoemd, subsidiën door het Rijk of de provincie aan haar verleend zullen nu over beiden moeten worden verdeeld de krachten zullen worden versnipperd bij land bouwonderwijs, proefvelden, lezingen enz. zullen dezelfde belangen zich door twee organen laten gelden, hetgeen tot verwarring aanleiding zal geven niet alleen, maar allicht een bron zal worden van naijver, waarbij ten slotte de land bouw schade in plaats van voordeel zal onder vinden. Het is om die reden dat wij het oprichten van den Boerenbond, zooals dit te Utrecht geschied is, betreuren. Niet, wij herhalen het, om het beginsel, dat wij integendeel ten zeer ste toejuichen om namelijk alle landbouwers in ééne groote Nederlandsche vakvereeniging bijeen te brengen evenmin om het oorspronkelijke plan, dat naast of uit de bestaande clubs een Bond van boeren wilde opriehten met bepaalde godsdienstige beginselen en bepaalde zedelijke eischen aan het lidmaatschap wenschte te ver binden doch wij betreuren het om hetgeen ten slotte is tot stand gekomen niets anders, niets beters en niets boogers ook dan een ge wone landbouwmaatschappij met vertakkingen in alle provinciën, waarbij uit niets blijkt, dat zij in eenigerlei richting iets anders zal willen Een paar weken geleden werd te Utrecht een vergadering gehouden, waar eenige hon derden personen bijeenkwamen, belang hebbende of belang stellende in den vaderlandschen land bouw, tot oprichting van een Nederlandschen Boerenbond. De bedoeling was de statuten, die op ruime schaal waren bekend gemaakt te bespreken en zoo mogelijk te doen aannemen. Wel waren uit alle provinciën, ook de meest verwijderde, zooals Groningen en Friesland, Nd.-Holland en Zeeland, personen aanwezig, doch het meerendeel kwam uit Gelderland en Utrecht en vooral Nd.-Brabant had vele ver tegenwoordigers gezonden. Dit laatste had een zeer bepaalde reden ongeveer een jaar geleden was het oprichten van een Boerenbond het eerst ter sprake gebracht van katholieke zijde en de eerste besprekingen stelden in het voor uitzicht er een vereeniging van te maken van bepaald godsdienstige, zelfs katholieke kleur. De pastoor der parochie, zoo werd herhaaldelijk gezegdkon gevoegelijk aan het hoofd staan der locale afdeeling. Toen het natuurlijk spoe dig bleek, dat op die wijze van eene algemeene vereeniging. van een Bond, die eenigszins het recht zou hebben den naam te dragen van Nederlandsch. geen sprake kon zijn, werd dit speciaal katholieke karakter veranderd in dat van algemeen christelijk. In Nd.-Brabant echter bleef de eerste betee kenis behouden en bovendien werd ijverig pro paganda gemaakt voor deze nieuwe vereeniging door de voorgangers der katholieken op politiek gebied in dat gewest. De landbouwers en andere geschikte personen uit de besturen der algemeen bekende kiesvereenigingen sloten zich aaneen en riepen te ’s-Hertogenbosch een eerste vergadering bijeen. Tengevolge hiervan waren in deze provincie al spoedig tal van bestaande landbouwclubs, dorpsvereenigingen enz. bereid zich bij den nieuwen Bond aan te sluiten; ’t gebeurde zelfs dat de geestelijke Overheden daartoe aanspoorden en dat de voorloopige sta tuten des Zondags na kerktijd voor de pui van ’t gemeentehuis werden voorgelezen. Geen wonder, dat onder deze omstandigheden de boeren uit Nd.-Brabant het meest waren voor bereid tot oprichting van een Bond en een overwegenden invloed meenden te kunnen doen gelden op de eerste algemeene vergadering te Utrecht; zelfs werd daar kort te voren door hen een vóórvergadering gehouden om een ge zamenlijke gedragslijn vast te stellen. Dit plan viel echter spoedig in duigen op de verga dering zelf. In de oorspronkelijk geplubliceerde statuten was gezegd, dat de Bond op chris- telijken grondslag gevestigd zou zijn: op voorstel van het voorloopig bestuur was dit gewijzigd in de mindersprekende bepaling dat de Bond het christendom zou huldigen als grondslag van de maatschappij. De Nd.-Brabantsche fractie stelde nu voor, de oor spronkelijke redactie te behouden en daarmede een positief godsdienstig beginsel in den Bond op te nemen. Op aandrang van den heer Dr. Schaepman werd dit echter verworpen en de meer algemeene formule in de statuten opge nomen. Bij art. 9 kwam deze algemeenheid nog duidelijker aan het licht, toen de eisch in het eerste ontwerp: lid van den Bond kunnen zij worden, die behooren tot een der christelijke belijdenissen, werd veranderd steld, deze wat al te duidelijke bepalingen te schrappen en een der sprekers, die met over tuiging onthouding van sterken drank als een der krachtigste middelen tot bereiken van het doel van den Bond aanbeval, vond bij niemand der vergadering ook maar eenig gehoor. De Nederlandsche Boerenbond werd aldus geconstitueerd, zonder in eenigerlei richting een bepaald karakter te vertoonen, zonder ook maar in eenig opzicht zich te onder scheiden van de bestaande boerenvereenigingen, landbouwmaatschappijen enz. of het moest zijn het «christendom boven geloofsverdeeldheid” in zijne statuten en de pretentie zich een «Neder landsche vereeniging te noemen, terwijl andere vereenigingen slechts een locaal of provinciaal karakter dragen. Alleen zal de nieuwe Bond, zooals Dr. Schaepman op zijn bekende klem mende wijze de aanwezigen op het hart drukte, moeten zijn een vakvereeniging, alléén en uit sluitend bestaande uitboeren, boeren en nogmaals boeren. Ook deze onder scheiding zal echter in de praktijk weinig te ‘jeteekenen hebben. Uit de statuten toch blijkt reeds, dat grond eigenaars kapitalisten, notarissen, zaakwaarne mers en dergelijke administrateurs als leden niet kunnen worden geweigerd, maar bovendien op de vergadering zelf werd, zonder eenig pro test, van alle zijden het middel tot ontduiking aan de hand gedaan, omdat ieder die wenschte lid te worden toch allicht een bleekveld of een tuintje in huur of in eigendom had en dus als lid kon worden toegelaten. ’t Werpt ook een eigenaardig licht op dit criterium van vakvereeniging voor boeren, wan neer bij hare oprichting bijna uitsluitend het woord is aan Kamerleden, burgemeesters en wethouders, advocaten, een oud-zeeofficier, een notaris, een steenfabrikant, een geneesheer, een R. K. geestelijke en dat behalve de bovenbe doelde ijveraar voor afschaffing van sterken drank, nauwelijks een enkele landbouwer zich deed hooren of het moest zijn een, die reeds in den beginne, trouwens niet zonder adhaesie- betuiging in zijne omgeving voorstelde de voor loopige statuten maar en bloc goed te keu ren en het verdere over te laten aan de «heeren” van ’t bestuur. In dit verband dient nog vermeld, dat aan ’t slot der vergadering op voorstel van den onder voorzitter der Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw, Jhr. de Jong van Beek en Donk, per acclamatie Dr. Schaepman werd benoemd tot eere-lid der nieuwe vereeni ging. Trouwens ieder toehoorder zal het moe ten toegeven, de voorstanders van den Boeren bond waren hem dank verschuldigdzonder Op de tweede, derde en vierde plaats komen zijne machtige persoonlijheid en de overstelpende dan het behartigen der materieele belangen, welsprekendheid ware de vergadering waar- b. door het streven naar hervorming der schijnlijk in hopelooze verwarring nooit tot een wetgeving ten behoeve van den boeren- einde gekomen. door verbeteren van het land- meenen 1 Deze zedelijke I houden. Het was zeer 1 I beeld van de oprichters, om te trachten de boeren in Nederland tot één grooten Bond te geschreven werd in de eerste tijden, toen het vereenigen. Voor zij die taak vrijwillig op zich oprichten van den Bond ter sprake kwam. Het namen, 1 bestuur had, daarmee in overeenstemming, dan land niet goed bestudeerd, ook deze misbruiken verder in de oorspronke- van lijke statuten omschreven als: verkwisting, eigenlijk Bij de definitieve vast- geest, zooals zij zich voorstelden, hm» nn en daar eene Maatsehannii of Lanf FRISO 1 \ii:ts m imihihiii IIUII lllllll nilLSLlMI. f 4 i i 1 i i t r r 3 5 1

Friso nl | 1896 | | pagina 1