1 V I ui p( J Binnenlandsclie Berichten. Gemengde Berichten. Marktberichten. C< t 2 I zijn ditia op n d D o I I I u 6 e L 1 c h Brand te Echternach f 44.50. f 45 50. f 48 00. f 47 00. f 46.50. 1 46.00. f 46 50. f 45.50 f 46.50. f 46.00. f 46.50. 1 46 50. f 46 00. f 47.00 r dorp wacht de het lange traject niet hun godsdienstige plich- telefoonlijn in de De lijn is 250 K.M. lang en werd 3 waar- ver- 11 a t 5 1 soo bet van De pseudo-graaf dr. Grulof in 1867 te Delft geboren. De gravin was zijn ff ff t) f) f) DE 1 ii V Voor postzegelverzamelaars! Japan zal 1 een nieuw stel postzegels en Vlissingen vervoer van aan van de gebroeders Postma te Roorda- van De Het met 10 Augs. 10 10 10 11 12 12 13 13 13 14 Lemmer, Joure Kampen, Steenwijk Sneer, Gorredijk, WOLVEGA, Langweer Bolsward, Meppel, Workum, Leeuwarden, 14 >7 Heerenveen, 15 werk tevreden, daar er reeds meer is, dan er noodig geoordeeld werd, overschot zal zijn weg wel vinden OOSTSTELLINGWERF 14 Aug. geschenk werd onderhouden. Op de tentoon- 1 van prins George Rakoczy aanwezig, welk gedenkstuk thans door den Tsaar aan het nationaal Hon- gaarsch Museum is geschonken. De Hongaren zijn met deze beleefdheid zeer De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen 2 September e.k. Tot secretaris-ontvanger van het nieuw opgerichte waterschap Nes op Ameland is be noemd de heer J. Balkema, gemeente-secretarie van Ameland. Door het toedoen van Juli is het nadeelig I verschil met de raming wat toegenomen, maar groot is het, voor dezen tijde des jaars, niet (f 2.15 millioen.) De rechtbank te Amsterdam heeft onlangs in een echtscheidingsproces vonnis gewezen, beslist werd over het verblijf Een der kinderen werd aan i aan de vrouw toegewe- De man, die met deze regeling tevreden zou bepalen, dat VEEMARKT. Heden aangevoerd 305 runderen, waarvan de prijzen vette le qual 67, 2e qual. 58, 3e qual. 50 cents per kg. 170 Melk- en Kalikoeien f 100 a f 220. 39 Nuchteren kalveren f 9.00 a f 11 00. 614 Vette Varkens 29 a 33 ets. per kg. KOUDUM, 17 Aug. De bekende vlekziekte onder de varkens, die in de laatste jaren matig met de Augustus-maand terugkeert, uitgeven. De Duitscbe rijkskanselier is naar zijn goederen in Rusland vertrokken, een afdoend bewijs dat voor het oogenblik althans geen crisis wordt verwacht. Bijna even welsprekend is het bericht, dat ten behoeven te verzuimen. Voor den priester zeer gemakkelijke Aan het jaarverslag van de Friesche van Landbouw wordt het volgende Het getal leden bedroeg op 1 Janu- 1 Januari 1894 2232. De toestand der financiën is vrij gunstig. De reke ning sloot met een batig saldo van f 1309.99. Enkele afdeelingen hebben een nadeelig saldo. Door den steun der regeering werden de afdeelingen in staat gesteld cursussen in paarden kennis te houden. Van de 20 afdeelingen hielden 8 een cursus in practische en theoretische lessen, onder leiding van veeartsen. In iedere afdeeling namen ongeveer 20 leerlingen aan de cursus deel. Ten aanzien van onderscheidene landbouwbelangen werd door de maatschappij rapport uitgebracht. Op verschillende plaatsen in Friesland werd een onderzoek naar mergel ingesteld. In Gaasterland werd mergel, van vrij goede hoedanigheid en voor exploitatie geschikt, gevonden. Aan het examen voor kommies bij ’s Rijks belastingen, dat zal worden afgenomen door de inspecteurs Römer te Gouda, voorzit terv. d. Meer te Hoogezand, De Vries te Harlingen, Arnoldts te Eindhoven, en Van Nieuwkuik te Deutichem, en dat wordt gehou den te Utrecht, aanvangende 14 Sept., zullen ongeveer 650 sollicitanten deelnemen. Aangaande het opbrengen van De Doel- wijk ontving de N. R. Ct. van de firma Ruys en Co. de volgende mededeeling: «Volgens rapport van den gezagvoerder is de Doelwijk aangehouden op 12° 20’ 15” noor derbreedte en 43° 31’20” oosterlengte, twaalf Engelsche mijlen uit den wal en twintig en een halve mijl zuidelijk van Perim. De equi page is aan boord. De lading moet worden gelost en opgeslagen. SNEEK, 17 Aug. ’96. Bij de heden ge houden harddraverij door paarden, bespannen voor een Friesche sjees, werd de prijs f 80, gewonnen door den zwarten hengst «Paul” van den heer A. Siderius te Leeuwarden. De le premie f 40, behaalde de schimmelruin »Sambo” van den heer J. Bolt te Hoogmeden; de 2e premie f 25, verkreeg de zwarte ruin Wilhelm” van den heer D. Jaarsma te Koudum, terwijl de troostprijs f20, (verreden tusschen de paarden, die op de le lijst waren afgevallen) werd toe gewezen aan den bruinen ruin «Jonge Graaf Adolf” - - - - - - huizum. 9 paarden namen aan den wedstrijd deel. WONSERADEEL. Dat de prijzen der landerijen steeds dalende zijn, ondervinden eigenaars en hypotheekhouders maar al te zeer. Dat de huren nog overal lang niet aan die prijzen evenredig zijn, daarvan weet menig huurder mee te praten. Vooral de bouw is in den laatsten tijd verbazend in huurprijs achter uit gegaan. Dit bleek ook dezer dagen weer bij een verhuring van bouwlanden te Witmarsum. Stukken, die voor meer dan f 30 verhuurd waren, konden nu niet meer dan f 6 opbrengen Over ’t geheel werd niet meer dan f 15 per pondemaat gemaakt. Nu is het waar, dat deze bouw grootendeels uitgebouwd was, maar toch kan men zien, dat ten slotte ook de eigenaar, als hij alle lasten heeft betaald, weinig inbeurt. WONSERADEEL. De werkzaamheden aan Wonseradeels zeedijken tusschen Zurich en Kornwerd zijn flink gevorderd. Over eene groote lengte is de dijk veel verzwaard en zijn de palen vervangen door steenglooiïngen. De De aangebracht, dat de golven glijden en er geheel geen vat op Ook de hoofden, die den stroom moeten leiden, zijn reeds klaar, zoodat een groot deel der werkzaamheden gedaan is. Er moeten dan ook al vele werklieden ver trokken zijn. feest. De commissie, die zich belastte met het inzamelen der gelden, is n.l. zeer over haar geld bijeen Nu, het in8enomen> terwijl Keizer Frans Joseph zich tot tolk van die dankbaarheid maakte. De bijen hebben het hier in den laatsten tijd uit De boekweit heeft veel het schoone weder stelde een Fransche Maatschappij gelegd. Oplichters. Te Parijs zijn een paar oplichters gearresteerd, die onder den naam van den graaf en de gravin Grulof overal rondreis den om te zien waar er iets voor hen was te halen. Tal van leveranciers hebben zich be klaagd bij den rechter. O. a. kochten zij te Neuilly een villa en meubileerden die, zonder een cent te betalen later werd dan alles de hand gedaan, is een Hollander, Hij heet Van den Akker, zuster. Daily News meldt dat Messchaert in bet voorjaar zingen zal op het muziekfeest van het Bach Choir in Queen’s Hall te Londen. beambte ter waarbij tevens gemeente-secretarie van Ameland. der kinderen. Een Tot gemeente-veearts in Kollumerland is de man, twee werden benoemd de heer W. F. Helwig, te Wetering. zen- 1 ATJEH was, vroeS> dat de rechtbank zou bepalen, dat de kinderen gedurende de vacantie zouden ver- Men meldt dat loekoe Baid zijn onderwer- blijven bij dien der ouders, die hen gewoonlijk ping aangeboden heeft. niet blj zich had> De vrouw verklaarde, dat «Toekoe Baid is het hoofd van de VII Moe- ZIj zjcb hieraan zoude houden, wanneer de kims Baid.. Dat hij zijn onderwerping wil recbtbank hun beiden die verplichting oplegde, aanbieden is een goed teeken. Niet zoozeer Maar de rechtbank heeft beslist, dat dit niet omdat hij een waardevolle aanwinst zal zijn tot haar bevoegdheid behoort. voor ons bestuur, want onvertrouwbaardér per soon dan hijis er onder de machthebbenden op Atjeh niet te vinden, maar blijkt, dat hij ons als de machtigsten erkent. «Generaal van c._ Z._,_2. indertijd. Generaal Demmenie riep hem terug. De achteruitgang is echter schijnbaar. Onder generaal Deykerhoff speelde hij weder dubbelzinnig spel. «Zijn gebied is gelegen in het naar Kota Radja toegekeerde gedeelte der XXII Moekims, zoodat hij tusschen twee vuren zit. »Als barometer van de pressiedoor het diepere gedeelte der Atjeh-vallei en door Pedir uitgeoefend, was hij steeds een bruikbaar instru ment. Dit is trouwens het eenige waarvoor hij geschikt is. Nimmer vernamen wij dat hij voor de 400 gulden traktement, die hij vroeger genoot, iets van belang ten onzen behoeve uit voerde.” De Minister van Koloniën, de heer Berg- sma, heeft zich voor eenige weken met verlof naar het buitenland begeven. Namens den generaal-majoor inspecteur der genie is aan meerdere besturen van ge meenten of waterschappen, gelegen in de Nieuwe Hollandsche Waterline vergunning verzocht om ten behoeve der inundatie in de schutsluizen sponningen te mogen aanbrengen, die gelegen heid geven om, zoo noodig, gebruik te kunnen maken van schotbalken, ten einde de sluizen bij hoogen waterstand tegen stroom in te kun nen openen. De St. Ct. bevat de verslagen der com- missiën van toezicht over den doortocht en het vervoer van landverhuizers te Amsterdam en Rotterdam over 1895. Het landverhuizersvervoer uit Amsterdam was van weinig beteekenis, in het geheel bedroeg dit 1776 personen, tegen 1657 in 1894. De vreemdelingen uit onze haven als land verhuizers bestonden voor het grootste gedeelte uit Russen, Oostenrijkers en Hongaren. Het aantal Nederlanders bedroeg 158, waarvan af komstig waren 103 uit Noord-llolland, 20 uit Friesland, 10 uit Drenthe, 8 uit Groningen, 8 uit Gelderland, 5 uit Zeeland, 3 uitZuid-Hol- land en 1 uit Utrecht. Uit Rotterdam vertrokken 14.143 personen tegen 13.033 in 1894 deze vermeerdering komt uitsluitend voor rekening der directe lijn. In bet personeel der commissie van toezicht kwam geen verandering, evenmin als in dat der ambtenaren, die hun betrekking tot vol komen genoegen der commissie blijven nemen. Over Dordrecht en Harlingen had in het afgeloopen jaar geen landverhuizers in den zin der wetten van 1 Juni 1861 en 15 Juli 1869 plaats. Het getal landverhuizers uit Harlingen via Engeland naar Amerika vervoerd, doch per reis minder dan 10 bedragende, bedroeg in het geheel 98. De St. Ct. bevat verder eenige staten waarin de nationaliteit, samenstelling der gezinnen, het land van bestemming en wat de Nederlandsche landverhuizers betreft, de provincie van herkomst. Voor de in September te Deventer te houden bloemententoonstelling heeft H. M. de Koningin-Regentes een fraaie collectie ter op luistering laten inschrijven. De firma A. F. Smulders te Rotterdam heeft een ijzeren drijvend pontondok vervaardigd voor de Portugeesche Regeering. Het Portugeesch gouvernement heeft het vervoer van dit kostbare stuk opgedragen aan uc paieu verïaugeu uuul 0lccUgluunugCu. de sleepdienstreederij van de firma L. Smit werklieden hebben fraai werk geleverd. Co. te Alblasserdam. glooiingen zijn zoo aangebracht, dat de g Blijkens den staat der rijksmiddelen I er bij neer heeft de maand Juli f 8.761.500 voor de kunnen krijgen, schatkist opgebracht. Sedert den len Januari is in het geheel ontvangen f 67.705.100, of f 3.32 millioen meer dan in de eerste 7 maanden van 1895. I De spoorweg dwars door Siberië is nu gereed tot het station Tomsk, waar de eerste trein met groote geestdrift werd ontvangen. Terzelfder tijd werd de eerste »spoor-kerk” In den trein is n.l. een ruim com partiment geheel en al als kerk ingericht opdat zoowel de beambten als de reizigers gedurende stekend gemaakt, honig geleverd en de nijvere diertjes in staat dagelijks geregeld inoewll uit te vliegen. Thans bloeit de heideplant op j het schoonst, zoodat zij ook nu nog volop voedsel vinden. Er bestaat dan ook geen twijfel, of de bijkers zullen dit jaar zeer tevre den zijn over het gewin en bij het uitbreken veel honig uit de korven krijgen. Dank zij het gunstige weder, is de rogge j thans in de schuren. De oogst is niet onvoor- deelig geweest, maar toch zouden vele akkers gurd. meer zaad hebben kunnen leveren. Sperrie door en knollen zijn reeds gezaaid. Was het weder echter niet eenigszins veranderd, dan zouden de boeren in den herfst gebrek gekregen hebben aan groenvoeder, want het zaad kon zich door de droogte niet ontwikkelen. Nu komen de plantjes hier en daar al te voorschijn. De aardappelen hebben geleden van de droogte. Zij blijven klein van stuk en nu er regen komt beginnen ze door te loopen. (Fran. Ct.) Omtrent den brand in die bekoorlijk gelegen plaats in Luxemburg, wel eens klein Zwitser land genoemd, deelt een onzer ingezetenen, de heer G, die daar met familie logeert, eenige bijzonderheden mede. Heden, Vrijdagnacht, werden wij opgeschrikt door de zware klokken van de Basilica (Dom kerk) van Echternach. De groote oude Abdy stond in brand, een gebouw grooter dan het Paleis te Amsterdam, bevattende kazerne, hoe- denfabriek, pensionaat voor 100 jonge dames en een vijftigtal geestelijke zusters. Nimmer zag ik een schouwspel zoo grootsch. Gelukkig was het bladstil en ons hotel door eene kerk van het tooneel der verwoesting ge scheiden, wij hadden anders gevaar geloopen buiten te moeten kampeeren. Het was een heerlijke zomernacht met prach tige sterrenhemelen bij het terrein van den alles verlichtenden vuurgloed eene knielende, luid biddende menigte; een voor ons onvergete- lijken aanblik. Zaterdagavond was men den brand meester met hulp van troepen uit Luxemburg. Technicum Mittweida. Het Technicum Mittweida, in Saksen, een onder staatstoezicht staande industrieschool met electrotechnisch instituut, telde in het afgeloopen 29ste schooljaar 1677 leerlingen. Dezen waren uit alle vijf werelddeelen afkomstig, terwijl hun leeftijd van 17 tot 58 jaar was. Het onderwijs voor den wintercursus begint 15 October en de inschrijving voor de op 21 September beginnende gratis voorbereidende lessen vindt van half September af dagelijks plaats. Nadere inlichtingen zijn op aanvrage gratis te bekomen aan het secretariaat van het Technicum Mittweida. Brand te Rotterdam. In den nacht van Zaterdag op Zondag woedde een geweldige brand in de Boompjes te Rotterdam. De brand is waarschijnlijk in een vier verdiepingen hoog woonhuis ontstaan en plantte zich voort op een vlaspakhuis. Zeven personen werden met moeite gered. Het woonhuis was het eigendom den heer de Haas, wonende te Amsterdam, schade wordt op f 120,000 geraamd, geheele personeel der brandwacht was inspanning aan het werk. omdat er uit j Maatschappij I ontleend: der Heijden verbande hem ari 1895 2150, op BOTERPRIJZEN. VERSCHILLENDE ARTIKELEN. Granen en Ooft. Garst winter 60 kg. f3.25 a f 3.35. ld. mindere 60 kg. f3.10 a f3.20. ld. zomer 60 kg. f 0 af 0.Haver kortevoer 50 kg. f 2.90 a f2.95 ld. Probsteijer 50 kg. f2.90 a f 0.Paardeboonen f 4.40 a f 4 90. Duive- boonen f 4.70 a f 5.20. Platte boonen f 3.75 a f 4,25. De Prov. Friesche Bakkers-vereeniging noteert den prijs der Rogge f 112 van het Brood f 0.16. AMSTERDAM, 17 Augustus. Koloniale Waren. Koffie verbetering wacht Beetwortel Suiker prijs teruggegaan. Ge- raff kalm. Noten prijshoudend. Foelie vast. Na gelen lusteloos. Peper stil Krenten goed gestemd. Rozijn prijshoudend. Sukade begeerd. Rjjst hooger. Verfwaren Indigo meer vraag. Blauwhout f Hars f 3. Terpentijnolie f 11 90. Salpeter f51. Meekrap onveranderd. Potasch Petersburger f 10-j. Fijne Zaden Mosterzaad bruin f23 Ditogeelflö. Kanariezaad f 9j per 100 kg Karwijzaad fll-J. Maankopzaad f 8j per 50 kg. Vetwaren. Spek traag. Magarine lager. Kipeieren f 0 55 tot f 0.65. Sterke Drank en Olie. Moutwijn f 0.Jenever Amst. proef f Petroleum in comsumtie fRaapolie vlieg f 25J nj f 24|. Lijnolie vlieg f 19 nj. f 18J. GRANENMARKT. Tarwe op levering hooger, Novb. f 148 per 2400 kg. Rogge op levering hooger, Octb. f 91 per 2100 kg. Op eene Stavoren de beurt. Overal worden groote waarschuwingsborden 1 geplaatst, terwijl carbol en petroleum in ver- komst in de Oostenrijksch-Hongaarsche ïanden eenigde werking de versp 1 fen trachten tegen te gaan. I HARICH, 17 Aug. In ons dorp wacht de 8telllriS Budapest was de sabel schooljeugd op 31 Aug. e.k. een aangenaam en zijn adjunct zijn twee wagens ingericht. Thans is ook een Sahara gelegd, en wel tusschen Biskra en Tu- de tijdsomstandigheden geen bezwaren zag zijn jaarlijksch verlof te nemen. De Tsaar van Rusland heeft voor zijn ipreiding der smetstof gezorgd, dat de vriendschap door een klein regel- I de volgende maand maakt ook ditmaal in de gemeente Hemelumer Oldephaert en Nw. weer tal van slachtoffers. Of eigenlijk de ziekte doodt de dieren niet rechtstreeks, daar reeds bij het intreden van de eerste ziekte verschijnselen het mes van den slager het doodend proces helpt bespoedigen. boerenhoeve in de Zuidermeer bij vansche gezant, de heer Bouvrie, in waren dezer dagen drie tegelijk aan I t l t

Friso nl | 1896 | | pagina 2