1 f I ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1896. No. 67. Nieuwstijdingen Zes en twintigste Jaargang. 1 I. r Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM I. FRIS mui inn nu n. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. n l e j aanvankelijk s Is dat nu de ware A 8 1 3 l UITGEVER: r c r r e le e t e »- g e g >1 e e ir e ir 3. n 8. Is g 8. n ,r I. MELIÏS- EJI IDÏEfflWIE- die Beatrice Hendrik gever komst, worden, heeft in zijn blad richt aan den commandant der schutterij te Middelburgwaarin hij verklaart, wat er ook de gevolgen van mogen zijn, zijn dienst als schutter te weigeren, en den commandant ver zoekt hem te verscboonen van toezending van uniform en wapenendaar hij ze toch nooit zal gebruiken. Vermoedelijk zal men hem dat Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Rij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. pen heb en zien laat? zoek aan Amsterdam in verband met het heer- schen van roodvonk op het opleidingschip Was- senaer. Gedurende de maand Juli zijn in onze provincie overleden 422 menschen, waaronder 22 levenloos aangegeven, zijnde per jaar be rekend 14.66 op 1000 inwoners. Beneden 1 jaar stierven er 110, van 1—5 jaar 36, van 5—14 jaar 21, van 14—20 jaar 16, van 20 50 jaar 75, van 5065 jaar 41, van 65 80 jaar 68 en boven 80 jaar 33. Keel- en longtering en andere ziekten der ademha lingsorganen vroegen het hoogste contingent n.l. 86, ziekten der spijsverteringsorganen 78, id. hersenen en ruggemerg 36, kanker 25, apoplexie 24, enz. Door de kiesvereeniging Franekeradeel zijn voor de vacature-Fennema in de Prov. Europa’s vasteland trekken. Ten slotte raadt genoemde heer aan ingeval dat iets begonnen wordt, dan ook goed te be ginnen en wel alleen met 1ste klas stoomsche pen van 5 a 6000 ton met een minimum snel heid van 18 a 19 knoopen per uur. Op deze wijze zou binnen zeer korten tijd het vervoer van passagiers, handelsgoederen en brieven van Europa’s continent naar Z.-Afrika verkregen kunnen worden. Het gemeentebestuur van Deurne heeft de turf strooiselfabriek van de firma Steegs Esser in volle werking overgenomen, om die verder voor eigen rekening te exploiteeren. Den 19den Augustus 1896 heeft aan het Departement van Buitenlandsche Zaken te ’s-Gravenhage, de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van de te Lissabon op 19 Mei 1894 tusschen Nederland en Por tugal gesloten overeenkomst tot regeling der wederkeerige uitlevering van misdadigers. De schout-bij-nacht, inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, L. P. Gijsberti Hodenpijl, bracht Woensdag een be- Hoogachtend, E. HAMECHER. Westerdokstraat 22.” De vrouw heeft geen dankbetuiging getee- kend. Natuurlijk. Hamecher, onbevoegd tot het uitoefenen der geneeskunde, wordt gedekt door een figurant- medicus I op de Engelsche booten telkens ruimte-gebrek voor passagiers, zoodat dezen daar minstens acht dagen moeten wachten. Aan boord van de boot, waarmee de heer van Hasselt reisde, waren 60 pet. der passagiers Hollanders, Duitschers, Russen, Franschen en Noren. Uit dit alles blijkt, dat de Engelsche maat schappijen hoofdzakelijk hun ontvangsten van der Prinses, de 8-jarige Victoria Eugenie Eva, tot haar erfgenaam te maken. Raadselachtig. In den ochtend van 25 Juli 1.1. vond men op een van de banken eener openbare wandelplaats te Deauville een spiernaakt jongmensch in diepen slaap. Daar hij niet wakker te krijgen was, deed men hem fotografeeren en deed overal nasporingen, maar te vergeefs. Verleden Donderdag, nu is de onbekende in het hospitaal, waar men hem verpleegde, weer tot bewustzijn gekomen. Hij was buiten zichzelven van verbazing toen men hem alles verhaalde. »Och kom,” riep hij uit, »ik ben te Parijs, gister heb ik nog bij mijn baas op den Faubourg du Temple gewerkt!” Hij verklaarde 21 jaar te zijn, Louis P. te heeten en te wonen bij zijn vader. Deze, per telegram gewaarschuwd, zond terstond geld en kleeren, en de jongeling is nu weer thuis, naar hij beweert volmaakt onkundig van wat er met hem gebeurd mag zijn. De Vrijheid en de Sociaal-Democratie. Wij deelden, zegt de Amsterdamsche Courant onlangs mee hoe een werkman te Kiel een brochure geschreven badDe Sociaal-democratie in praktijk en theorie en hoe hij daarin duchtig tegen de sociaal democraten te velde trok. Dezen nu schijnen het hem zoo lastig te maken dat de directeur van de keizerlijke werf te Kiel, waar de schr. werkzaam is, de volgende dagorder heeft uitgevaardigd Het is mij bekend geworden dat een arbei der aan de werf, die onlangs over de verhouding der arbeiders een brochure geschreven heeft, door zijn politieke tegenstanders bij het betreden en verlaten van de werf omstuwd, gehoond en beleedigd is geworden. Ik maak de arbeiders er op opmerkzaam, dat ik niet voornemens ben het uitvechten van politieke verschilpunten op de werf te dulden. Ik ben er van overtuigd dat slechts een klein deel der arbeiders zich aan deze euveldaad heeft schuldig gemaakt en dat maar zeer enkelen hen daartoe opgeruid hebben. Ik waarschuw iedereen voor een her haling dezer feitelijkheden. Wie zich niet naar dezen wenk gedraagt heeft de gevolgen van zijn daad aan zich zelf te wijten. Het sociaal democratische blad te Kiel, deze geschiedenis besprekend, veroordeelt wel het optreden der partijgenooten, maar vindt dit toch alleszins verklaarbaar. Maar verklaarbaar zijn dergelijke demonstra ties van socialistischen kant juist allerminst. Zij, die het felst gekant beeten tegen alle on derdrukking der vrije gedachtedie voor «reactie” en «despotisme” schelden al wat de meest onbeperkte vrijheid (bijv, voor ambte naren ietwat inperken wil juist zij be- hooren anderen de vrijheid te gunnen, die zij voor zichzelf vindiceeren. Tegenover het vlugschrift, dat hen aanviel, een ter zake dienend verweerschrift het eenig waardige protest geweest. Zoo’n grappenmaker. De redacteur-uit- van het socialistisch weekblad De Toe- die in de termen valt om schutter te een open brief ge wei leeren, tenzij hij de kerker boven de uni form mocht verkiezen. Strafexerceeren is voor zulke verwaande vlegels een radicaal geneesmiddel Li-Hung-Tchang. De groote man kan, naar uit Engeland gemeld wordt, soms vragen doen als een enfant terrible. Zoo vroeg hij dezer dagen bij een tocht op de Theems, waar om zoovele schepen met vlaggen prijkten. «Dat is u ter eer,” luidde het beleefde antwoord van een der hem vergezellenden. «He, maar waarom vlaggen ze dan niet allemaal vroeg de verschrikkelijke man. Het duurde eenige oogenblikken eer de Engelsche heeren een goed antwoord hadden gevonden, en toen vernam Li, dat men op de andere schepen waarschijn lijk niet wist, dat de onderkoning zou komen. Een ander maal wilde Li een dame naar haar leeftijd vragen en hij keek vreemd op, toen men hem vertelde dat dit niet ging. In China was het juist zeer beleefd dit te doenzeide Li, en hij keek nog vreemder toen men hem vroeg, of die vraag dan altijd juist beantwoord werd. Dat was iets dat in China van zelf spreekt. In Berlijn waar «rijwielkaarten” ver plichtend zijn zijn er van het begin af niet minder dan 14 duizend afgegeven. Het maandblad tegen de kwakzalverij, bevat een artikel van dr. L. C. v. d. Meulen, waarin deze de praktijken van den magnetiseur Hamecher aan de kaak stelt. Een 12-jarig meisje dat men onder zijn behandeling wilde stellen, werd door de moeder, lid van z’n ziekenfonds, toen de dokter reeds alle toebereidselen had gemaakt naar den magnetiseur Hamecher gebracht, een onfeilbaar geneeskundige in baar oogen. Aan den goeden raad van den dokter dat dit de ziekte eerder verergeren dan verbeteren kon, en dat dit haar veel geld zou kosten gaf zij geen gehoor. Driemaal bracht zij het kind naar den magnetiseur die telkens f 12, de derde maal uit goedheid maar f 10 daarvoor rekende. De behandeling was zeer eenvoudig, er wer den wondjes geprikt en deze met olie ingewre- ven wat telkens een kwartier vorderde. Geen betoog behoeft het, dat hier gewetenlooze afzetterij werd gepleegd. De toestand der kleine werd zorgwekkend en maakte eindelijk opname in het gasthuis noodzakelijk. En niettegenstaande dit, had de magnetiseur enkele dagen geleden nog de brutaliteit het volgende briefje tot de moeder te richten Juffrouw Waarom komt u niet eens hier bij mij, daarmede ik hoor, boe het met u’s dochter gaat? U heeft mij toch beloofd een dankbe tuiging te onderteekenen.” (de vrouw ontkent dit) «wat u toch geen geld kost, dank voor dat ik het kind van de pijn gehol- u niets meer van u hooren nog Te beginnen met heden Vrijdag zullen de gewone audiëntiën van den Minister van Buitenlandsche Zaken weder plaats hebben. De heer J. van Hasselt Hzn. bespreekt in de N. R. Ct. het denkbeeld van een stoom vaartlijn van Nederland op Zuid Afrika. Bij zijn verblijf te Londen zag hij, dat aan de goederen, die daar opgeslagen lagen ter vervoer naar Zuid-Afrika, 60 pet. afkomstig waren van Europa’s vasteland en wel hoofd- zakehjk uit Nederland, Duitschland, Zwitserland, Frankrijk en Oostenrijk. Iedere week is er laadruimte tekort, zoodat de goederen soms meer dan acht dagen moesten blijven liggen. De Engelsche Unionlijn vervoert zooveel Nederlandsche vrachtgoederen, dat zij iedere maand een boot naar Rotterdam zendt, welke daar direct laadt en gewoonlijk vol geladen van daar vertrekt. Ook is er Staten voorloopig candidaat gesteld de heeren Mr. W. W. Wichers Wierdsma te Franeker, E. P. H. Kingma te Makkum en J. Rienks te St. Jacobi Par. De minister van justitie, de heer Van der Kaay heeft zijn werkzaamheden aan het departement hervat. Te ’s Gravenhage heeft zich het Hoofd comité voor de Inhuldigingsfeesten geconstitu eerd. Daarin hebben o.a. zitting Z.Exc. mr. J. Heemskerk Azn., Minister van Staat, mr. T. M. C. Asser, Staatsraad, J. F. W. Conrad, H. D. Guyot en J. M. Pijnacker Hordijk, af gevaardigden der Residentie. Evenals de Bisschoppen van ’s-Hertogen- bosch en van Breda heeft ook de Bisschop van Roermond in zijn diocees verplicht gesteld de verzekering tegen ongelukken voor werklieden bij den bouw van kerken, pastoriën en kerke lijke inrichtingen. Door de heeren dr. A. Pekelharing, ge meente-secretaris, P. J. Vos, gemeente-ontvan ger, beiden te Groningen, jhr. H. van Panhuijs, burgemeester en secretaris van de Leek, bene vens een 20 tal burgemeesters en secretarissen, worden pogingen aangewend voor de oprichting eener provinciale afdeeling van den Nederland- schen Bond van gemeente ambtenaren. De Haagsche rechtbank heeft een heer die, wetende dat op een twintigje in de Staats loterij, in het bezit van zijn huishoudster, de f 100,000 gevallen was en haar overreedde hem daarvan de helft te verkoopen, terwijl zij nog onkundig van den daarop gevallen prijs was, veroordeeld tot teruggave van f 2125, zijnde het door hem op die wijze gewonnen bedrag. De huishoudster moest hem de koopsom van f 1.75 teruggeven. De rechtbank te Roermond veroordeelde den 70 jarigen R. S., zaakwaarnemer daar, wegens medeplichtigheid aan valschheid gepleegd in een authentieke akte, tot 18 maanden ge vangenisstraf, de voorloopige hechtenis in min dering brengende. Tevens is hij veroordeeld tot ontzetting uit de rechten genoemd sub 3 en 4 van art. 28, wetboek van strafrecht. De heer Bauduinvoorzitter van de IJollandsche Maatschappij van Landbouw is door de Hongaarsche Regeering uitgenoodigd tot bijwoning van een internationaal landbouw- congres, te houden van 17 tot 20 Sept, te Budapest. Gesnapt. Donderdagmorgen werd te Rotterdam aan het station D. P. door een hoofd-conducteur op heeterdaad betrapt een zakkenroller, die een dame haar portemonnaie had ontrold. Hij werd aan de politie over gegeven. die het gestolene in zijn bezit vond. Een mislukte schietoefening. Te Toulon heeft een soortgelijk ongeluk plaats gehad als onlangs bij IJmuiden, waar een kogel niet het voortgesleept wordende doel, maar de sleepboot trof. Te Toulon was het geval nog erger, daar de sleeper viermaal werd getroffen. De bekende admiraal Gervais, die op de brug stond werd ernstig gekwetst evenals een matroos. Vorstelijke erflating. Keizerin Eugenie een groote voorliefde heeft voor Prinses van Engeland weduwe van Prins van Battenberg, voor wie haar zoon, Prins Lodewijk Napoleon, groote genegenheid koesterde, moet besloten hebben, het dochtertje

Friso nl | 1896 | | pagina 1