I' No. 68. WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1896. Zes en twintigste Jaargang. De Politiek en het Personeel. Is de boter inderdaad zoo goedkoop? Buitenlandsch Nieuws. I Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. e r belasting H. Het wordt bevestigd, dat er zes UITGEVER: Y- KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUffl Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever nemen 1° 2° 3° 4° 5° 6° Voor den naasten tijd. Het voor was reeds door veel generale Daar is reeds voor eenige maanden door onze Tweede Kamer, zij het ook niet onge wijzigd, eene nieuwe wet op de Personeele Belasting aangenomen. De'Eerste Kamer heeft zich naderhand met deze wetsvoordracht ver- eenigd en de Koningin-Regentes heeft haar later bekrachtigd. En toch is deze wet nog niet in werking i we onder de oude bedeeling. DUITSCHLAND. Het artikel der Reichsan zeiger, betreffende het heengaan des ministers van Oorlog V. Bronsart, betoogende dat deze werkelijk om redenen van gezondheid was afge treden en waarin het Militaire Kabinet als iets heel onschuldigs werd voorgesteld, is slechts «olie op het vuur” geweest. Het tegendeel van hetgeen men verwachtte is gebeurd de reeds een weinig bedaarde storm in de Duitsche Pers is opnieuw opgestoken, met verdubbelde woede. En de bladen van allerlei gading en schakeering zijn het er, met zeldzame eenstem migheid, over eens, dat de Reichsanzeiger geen geloof verdientBladen van de meest verschillende richting schrijven, dat er in Duitsch- land geen sterveling is, die de verklaringen der Reichsanzeiger voor juist houdt, andere dat er misschien twaalf menschen in het geheel zijn te vindendie er aan gelooven. Zeker blad noemt het artikel der Reichsanzeiger nogal tee kenachtig het snaar den eiscb bedekkende scherm (stilgerecht verhullenden Verhang.) Ook laakt men het in het gewraakte artikel, dat daarin getracht wordt het geschil tusschen den minister en het Militaire Kabinet voor te stellen als een conflict tusschen Souverein en minister. De National Zeitung schijnt te gelooven, dat het Militaire Kabinet het artikel geïnspireerd heeft en kenschetst den tegenwoordigen toestand als der anarchie nabijkomende. Hoe het zij, het napleiten heeft niet uit na het artikel in de Reichsanzeiger en haar onhandig artikel heeft belastingdruk minderen man, meer te betalen zal hebben. Is er dus bij de nieuwe (nog niet ingevoerde) wet een grondslag vervallen, een andere is daar entegen aangenomen, zij het ook dat deze al weder bij wijze van toevoegsel zal worden geregeldeene belasting op het gebruik van rijwielen (velocipèdes.) De aangelegenheid der nieuwe wet op ’t Personeel, die we vertrouwen, dat wel geen doode letter zal blijven, maar met het volgend dienstjaar in werking zal treden, is van dien aard, dat ieder belastingschuldige er wel het Alsdan hebben we kiesrecht en naast elkander en bestaan er geen geheimen meer. Zal dan nog eene voordracht tot gelijk tijdige invoering van de wet op het Personeel op zich laten wachten? Gelijktijdig, maar spoedig ook? Wij zouden geene enkele ge gronde reden tot vertraging kunnen vinden. Het is onze meening, dat de invoering der nieuwe wet op de Personeele Belasting, ook in verband met de vorengenoemde nieuwe belas tingen, dringend noodzakelijk is. Om die meening meer te verduidelijken strekke het volgende. De oude wet op het Personeel droeg reeds het karakter van draagkracht naar vermogen. Zij ging uit van het denkbeeld hoe grooter staat, hoe grooter vermogen. Daarom grooter huis hooger huurwaarde, meerdere deuren en vensters meerdere belasting, verwarming van verschillende vertrekken eene opbrengst evenredig aan het vierkant van het aantal haardsteden, mobilair, dienstboden en paarden, pak maar toe, vooral als de sheer” een rijtuig bad op veeren. Onmiddelijk werden zijne knechten ook heeren-knechten en dus dubbel belast, of liever men schoof de belasting op den heer. Of deze er zijne knechts meer of minder om beloonde, mag de geschiedenis uit maken. Zeker is het, dat een gewoon mensch, die eene dienstbode noodig was, er rekening mee hield. Maar hoe goed het beginsel ook was in de oude wetgeving belichaamd, de tijden veranderen en daarmede moet men de vormen eenvoudig vervormen. En zoo was eene wijziging der stukje hoogere Personeele Belasting al sedert lang dringend noodzakelijk gebleken. Die wijziging nu heeft in allen ernst, (minus natuurlijk het tijdstip van inwerkingtreding der wet) plaats gehad en het verheugt ons hierbij te kunnen voegen, dat ze bij behoud van het voren omschreven beginsel eene schrede nader heeft gebracht tot de eischen des tijds, zij het dan ook dat er nog sommige en ook rechtvaar dige wenschen onbevredigd zijn gelaten. Waar de oude belasting de volgende grondslagen had wegens de huurwaarde; de deuren en vensters de haardsteden het mobilair de dienstboden en de paarden Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. daar heeft de nieuwe wet den tweeden grond slag, dien van deuren en vensters reeds laten vervallen. Een voorstel om ook de haardste den onbelast te laten blijven, werd met een enkele stem meerderheid afgewezen, doch om trent de andere grondslagen werden bepalingen aangenomen, zoodanig dat er verlichting van valt te verwachten voor den terwijl de meer gegoede ook de gemoederen nog maar meer in beweging gebracht. FRANKRIJK. Over het bezoek van den Tsaar aan Parijs wordt gemeld, dat een afzon derlijk station voor de ontvangst wordt gebouwd. Van daar zal men door het Bois de Boulogne, langs de triomboog door de Champs Elysée naar het midden der stad rijden. De intocht kan door deze beschikking zoo grootsch moge lijk worden. Den Tsaar wordt het voornemen toegeschre ven een bezoek te brengen aan de weduwe van Sadi Carnot en aan die van Mac Mahon. In Frankrijk is eindelijk het woord gesproken, dat niet kon uitblijven. In den geueralen raad van het departement du Nord heeft een socia list zich ernstig verzet tegen het huldigen van den Tsaar in een adres. Een democratische republiek kan zich naar de spreker meende, niet neerleggen aan de voeten van een auto craat. Deze woorden lokten een heftig rumoer uit en het voorstel tot verzending van het adres werd bij acclamatie aangenomen. Het voor beeld daartoe raden gegeven. ENGELAND. onder de mogendheden volkomen overeenstem ming heerscht ten aanzien van Creta en even- tueele stappen bij de Porte. Deze zouden bestaan in eene gemeenschappelijk nota, waarbij de mogendheden zeer spoedig aan den Sultan de concessiën zullen voorstellen, welke zij noodig keuren. Het nieuwe Parlement van Canada is Don derdag voor den vorm geopend. In de troon rede zeide lord Aberdeen o.a., dat onmiddellijk stappen zouden gedaan worden tot regeling van de Manitobasche schoolquaestie en verklaarde het stellig vertrouwen te koesteren dat, wan neer het Parlement weder bijeenkwam, dat belangrijk geschilpunt uit den weg zou zijn geruimd. Ook zeide hij gedurende het reces een nauwkeurig onderzoek toe omtrent de wer king van het tarief, met het oog op aanmerke lijke vermindering van de op het volk drukkende lasten, zonder eenig belang te schaden. Engeland en Columbia zuilen een verschil over een spoorweg in laatstgenoemde staat onderwerpen aan de uitspraak van een scheids gerecht door den Zwitserschen bondsraad aan te wijzen. RUSLAND. De Tsaar heeft, namens de «Heilige Synode”, zijne toestemming verleend tot den overgang van het orthodoxe tot het Roomsch Katholieke geloof van Prinses Helena van Montenegro, met het oog op hare verloving met den Kroonprins van Italië. De Prins beeft der Prinses een armband ter waarde van een millioen lira’s geschonken. SPANJE. Een Regeeringstelegram uit Ma nilla, te Madrid ontvangen, meldt de ontdek king van een wijdvertakte separatistische sa menzwering op deze eilanden. Er zijn 21 personen gevat, onder wie Vrijmetselaars. Te Madrid is een huiszoeking gedaan in het ge bouw der Spaansch-Philippijnsche Sociëteit, waar tal van papieren in beslag zijn genomen. De tijding heeft groote opschudding gewekt. In den Senaat heeft de heer Montero Rios, nadat de minister van Koloniën bovengenoemd telegram had voorgelezen, uit naam der libe rale partij medewerking aangeboden, ten einde ’s lands grondgebied ongeschonden te bewaren. In de Kamer verklaarde de oppositie zich daartoe eveneens bereid. Laat ons onderstaand staatje 1892. 1893. 1894. nu een flinke regen is gevallen en de grasvoorraad is vermeerderd (Augustus is de tweede Meimaand) kan er voor de zuivel-boeren goede verwachting be staan. Omtrent de kaas-prijzen wordt bericht Delft f 16 a f 23. Leeuwarden f 17 a f 28. Sneek f 20 a f 28. De Friesche kaas schijnt zich alzoó te hand haven. Wat de veeprijzen betreft de langdurige droogte deed den boeren noodzaken veel vee van de hand te doen, vooral melkvee. Een noodzakelijk gevolg was lagere prijs. Toch meenen we, dat er over ’t algemeen niet over achteruitgang valt te klagen. En ter wille van zoovelen hopen we vurig: «Vooruit!” een en ander nader van moge weten. Wij willen in een volgend artikel dan ook omtrent de grondslagen der nieuwe wet eenigzins in bijzonderheden treden en noodigen mitsdezen ieder uit, die ons kan voorlichten ons van ad vies te dienen. Onbekend maakt onbemind. Vooral geldt deze waarheid de zaak der be lastingen. En toch het moest niet zoo zijn. nog immer leven Dat is jammer. Immers de nieuwe wet op ’t Personeel zal velen verlichting schenken van lasten. Zij was dan ook beloofd door het vorige Kabinet en zij past in den schakelVermogens Bedrijfs- en Personeele Belasting. Menigeen, die vroeger geen cent voor patentrecht b.v. behoefde te betalen mocht naderhand het zijne tot de Bedrijfsbelasting bij brengen. Voor hem bracht het gewijzigde stelsel geen vermindering, maar vermeerdering van druk. En toch was dit niet de bedoeling van den wetgever. Deze wenschte de zoodanigen te ontlichten bij de Personeele Belasting. Intusscben, men kent de geschiedenis. Vóór het tot de nieuwe regeling kwam, werd de kieswet-Tak verworpen en een nieuw Ministerie werd geboren. Hoofdscbotel was en bleef weder de kieswet. De zaak der belastingen zou, volgens de nieuwe plannen, niet afgescheiden zijn van die betreffende het kiesrecht. Eene nieuwe regeling van het Personeel was dus te wachten. Zij kwam en had het verloop, als we boven hebben aangegeven. Maar nu kwam daar een Politiek, waar een gewoon mensch zich maar geen begrip van kan vormen. Ja, ziet u, die wet is goed, we zullen ze derhalve aannemen, maar hare bepalingen kunnen verband houden met het nog onbekende ontwerp-kieswet. Der halve zullen we voorzichtig zijn. Wel aannemen, maar vooraf eene bepaling doen goedkeuren, dat de wet eerst in werking zal treden op een nader aan te geven tijdstip, ook al weder door de wet te bepalen. En zoo is ’t geschied. Een nieuwe, algemeen goedgekeurde wet, wacht nu nog op eene nadere voordracht van wet, die al weder het geheele raderwerk moet doorloopen, om de eerste in werking te doen treden. Ze heeft dus, wat men noemt, een impressario noodig. Men neme ons niet kwalijk, maar wij noemen dit een en ander een kleingeestig bedrijf. Eene voordracht is goed of slecht, al naar men ’t noemen wil. In ’t eerste geval aanvaardt, in ’t tweede verwerpt men haar. En na de beslissing onderwerpt men zich en doet men zijn best de bepalingen zoo breed mogelijk in toepassing te brengen. Maar eene motie van verdaging komt daarbij niet te pas. Nu ze toch werd aangenomen zijn tal van kleine bur gers de dupe der historie van deze «hoogere” Politiek. Zij hebben kunnen betalen, waar de wet ze verlichting wilde schenken. Van zulk eene vooruitstrevendheid moeten we niets hebben, we zijn er afkeerend van. Nu echter de zaak der kieswetregeling is door de Tweede Kamer gelukkig afgedaan. De Eerste Kamer zal haar eerstdaags onder handen nemen en wij vertrouwen goedkeuren, als wanneer de bekrachtiging door H. M. de Regentes wel zal volgen. t IILIII IM f lllismil. l I 1895. 1896. a 60 FRISO M» ffl IDÏEfflWIE- Delft Leiden Zwolle Kampen Meppel Sn eek Bolsward f 40 a f45 a 60 f50 a 64 f42 a 58.— f42 a 62 f46 f44a58 f 46 a 60 f34a52.— f42a52 f42a56 f 36 a 48 f 38 a 50 f33a47.— f38a48 f37a48 f41 a 48 f 42 a 50 f39 a 47 f44a48 f41 a 48 f 36 a 44 f40 a 46 f34 a 40— f36 a 45 f 38 a 44 Leeuward. f 40 a 43 f 44 a 48 f 32 a 38 50 f 40.50 f 46 25 f42 a 44 f46 a 52 f 16 a 40.50 f 39 a 42 f46.25 46 f40 a 53 f37 a 41.— f40 42.50 f43 a 47

Friso nl | 1896 | | pagina 1